Jump to content
Dogomania

Komunikat w sprawie paszportów dla psów i kotów


Wojtecki

Recommended Posts

Pangea, to bardzo ciekawe, co piszesz, bo na samej Dogomanii jest mnóstwo psów sprowadzonych z zagranicy w wieku zdecydowanie poniżej 3 miesięcy.
Z tego, co wiem, nie były przemycane, lecz przekraczały granicę zupełnie oficjalnie. :niewiem:
Najnowszym przybyszem, jakiego znam jest Lotka (Flaire), która przyleciała do Polski samolotem w styczniu w wieku 8 tygodni.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 305
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Mokka']Pangea, to bardzo ciekawe, co piszesz, bo na samej Dogomanii jest mnóstwo psów sprowadzonych z zagranicy w wieku zdecydowanie poniżej 3 miesięcy.
Z tego, co wiem, nie były przemycane, lecz przekraczały granicę zupełnie oficjalnie. :niewiem:

:)
Bo ja pisze o oficjalnych przepisach, a nie o rzeczywistosci:shake:
Sama przywiozlam mlodsze psy:oops: . Ale o tym szaaa bo mi prawo wykonywania zawodu zabiora:roll: .
Pytalam znajomego celnika. Jesli nie ma weta na przejsciu, to oni zazwyczaj nie sprawdzaja wieku psa.

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawdę to za przeproszeniem pies z kulawą noga nie zainteresował się paszportem mojego psa a jeździmy przez granicę dosyć często.Jak sie kiedyś zapytałam czy psi paszport tez pokazać to celnik patrzył na mnie jak na niezrównoważoną psychicznie.
A z mojej skromnej wiedzy paszport nie ma nic wspólnego ze szczepieniem na wściekliznę.
W autokarach zależy.Niewielu zgadza się w ogóle na przewóz psa.Bodajże jest tylko dwóch czy trzech w Polsce.Jedni biora jak za bagaż.Niektórzy liczą jak za pół biletu.Tłumaczą to tym ze może usiąść obok alergik:crazyeye:Najlepiej jechać busem.Dowiozą "pod drzwi" i nie robia problemów z psem.

[SIZE=3][B][CENTER][SIZE=2]UWAGA!

PRZEMIESZCZANIE PSÓW, KOTÓW I FRETEK
W WIEKU PONIŻEJ 3 MIESIĄCA ŻYCIA
NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ [/SIZE] [/CENTER]
[U][COLOR=#ff0000][CENTER][SIZE=2]JEST NIEDOZWOLONE[/SIZE]

[/CENTER]
[/COLOR][/U][/B][/SIZE]Z tego wynika że przemieszczanie się po [B]CAŁEJ[/B] Polsce ze szczeniakiem jest zabronione:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kara.']

[SIZE=3][B][CENTER][SIZE=2]UWAGA![/SIZE][/CENTER]
[/B][SIZE=2]

[CENTER][B]PRZEMIESZCZANIE PSÓW, KOTÓW I FRETEK [/B]
[B]W WIEKU PONIŻEJ 3 MIESIĄCA ŻYCIA [/B]

[B]NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ [/B][/CENTER]
[/SIZE]

[B][U][COLOR=#ff0000][CENTER][SIZE=2]JEST NIEDOZWOLONE[/SIZE][/CENTER]
[/COLOR][/U][/B][COLOR=#ff0000]


[/COLOR][/SIZE]Z tego wynika że przemieszczanie się po [B]CAŁEJ[/B] Polsce ze szczeniakiem jest zabronione:crazyeye:[/quote]

Ten przepis jest martwy i to bardzo:-o

Link to comment
Share on other sites

swojej mamy.Te przepisy sa po to ,zeby je przestrzegac,nie sa one wytrzasniete z rekawa,zeby utrudniac.Jest ,to tylko dla dobra psa.Szczeniak powinien byc razem z rodzenstwem do 12 tygodnia zycia ,to jest najlepsze rozwiazanie.Poza tym ,w Niemczech nie stosuje sie cziopowania 3m-cznego pieska,szczegolnie malych ras,Zdazalo sie ,ze ten czip w malym organizmie wedrowal.Nie rozumiem dlaczego sie ryzykuje zdrowiem psa.Po drugie jak mozna przewozic ta malego psa nie zaszczepionego.Co moze sie stac,gdy sie nie uda przemycic.?Moge sie podzielic-grozi zabraniem na okres 3 tyg.na kwarantanne(trzeba samemu koszty pokrywac),lub odebraniem.Jezeli sie kocha zwierze to nalezy dokladnie przemyslec!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

xxxx52, idealnym wiekiem do odebrania szczeniaka od matki jest 8 tygodni, nie 12. Szczeniak najłatwiej się wtedy przystosowuje do zmiany otoczenia i mamy przy okazji trochę czasu na socjalizację (faza socjalizacji trwa mniej więcej do 16 tygodnia). Nie bardzo widzę ryzykowanie zdrowiem szczeniaka w przypadku chipowania i przewożenia szczeniaka 8 tygodniowego (który powinien mieć za sobą odrobaczenie i 1 szczepienie), bo przecież przewożenie go nie oznacza złamania kwarantanny, a chip nawet jakby się przemieścił, co się zdarza rzadko, to po prostu byłby przemieszczony.
Natomiast w przypadku, gdyby ktoś się faktycznie przyczepił, o czym nikt jeszcze nie słyszał, to pierwszą opcją jest zwrot zwierzęcia do kraju pochodzenia, a dopiero potem kwarantanna.

Cypryda, moim zdaniem Twoja koleżanka powinna porozmawiać z innym wetem, paszport służy identyfikacji psa i szczepienie na wściekliznę nijak się nie ma do możliwości wydania paszportu.

Przejeżdzam ze swoimi psami przez granicę średnio raz w miesiącu, paszporty sprawdzano nam dwukrotnie, za każdym razem kończyło się na machaniu nimi przez okienko celnikowi, który nawet nie zaglądał do środka.
Przewiozłam też, swoją drogą nieświadoma łamania prawa w tym momencie, 8 tygodniowego szczeniaka z Francji. Miał chip, miał paszport, siedział w koszyku na tylnym siedzeniu i nikt na niego nawet nie spojrzał przy przekraczaniu granicy.

Link to comment
Share on other sites

[LIST=1]
[*][B]Warunki wydania paszportu[/B]
[LIST=a]
[*][B]Oznakowanie[/B] zwierzęcia poprzez tatuaż lub implantację mikroczipu, (czipy zgodnie z konwencją implantowane są po lewej stronie szyi, w połowie jej długości a tatuaże najczęściej umieszczane są na małżowinie usznej lub w pachwinie zwierzęcia)
[*][B]Aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie[/B]
[/LIST]
[*]Psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia nie mogą być przemieszczane do innych krajów Unii Europejskiej, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość.
[/LIST] To są przepisy z instrukcj dla wetów.
Czyli trzeba się dowiedzieć czy do Niemiec można legalnie wwieźć młodszego psa.
Niestety wiekszość przewoźników nie chce brać do autobusu żadnego zwierzęcia, małego yorka też nie, więc trzeba się o to wcześniej zapytać.

[COLOR=black][FONT=Verdana]Szczegółowych informacji dotyczących warunków wwożenia psów, kotów i fretek na teren innych państw, zobowiązany jest udzielać Główny Inspektorat Weterynarii tel. (022) 623 20 88 lub
(022) 623 15 28.
[SIZE=2]to też cytat
Młode psy oczywiście jeżdżą, ale raz są przemycane, raz wł.ma szczęście że nikt się nie czepia. Nie wiem jak to "legalnie" wygląda z jazdą do Niemiec.
[/SIZE][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Wiecie, ja już zgłupiałem z tym czipowaniem...

Żebym mógł podróżować z psem za granicę, pies musi mieć paszport, a żeby mieć paszport, musi mieć czip (albo tatuaż, ale nie w naszym przypadku).

W lecznicy i w TOZie upierają się, że nie czipuje się psa poniżej roku życia, a jeżeli już chcę koniecznie, to muszę za to płacić. No i już teraz nic nie rozumiem :shake:

Link to comment
Share on other sites

Natomiast w przypadku, gdyby ktoś się faktycznie przyczepił, o czym nikt jeszcze nie słyszał, to pierwszą opcją jest zwrot zwierzęcia do kraju pochodzenia, a dopiero potem kwarantanna.

To ja znowu zacytuje:

W przypadku stwierdzenia podczas kontroli, iż zwierzę towarzyszące nie spełnia wymagań zawartych w rozporządzeniu (WE) Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniającego Dyrektywę Rady 92/65/EWG, kompetentne władze państwa członkowskiego w porozumieniu
z urzędowym lekarzem weterynarii podejmują decyzję o:
a. zawróceniu zwierzęcia do państwa pochodzenia;
b. izolowaniu zwierzęcia pod urzędową kontrolą do czasu, aż zwierze będzie spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu, na koszt właściciela lub osoby za nie odpowiedzialnej, lub;
c. w ostateczności o uśpieniu zwierzęcia bez rekompensaty finansowej, jeżeli niemożliwa jest izolacja zwierzęcia lub jego zawrócenie do kraju pochodzenia.

Link to comment
Share on other sites

[To są przepisy z instrukcj dla wetów.

Czyli trzeba się dowiedzieć czy do Niemiec można legalnie wwieźć młodszego psa.

Zwierzęta towarzyszące [B](psy koty i fretki)[/B] przemieszczane w celach niekomercyjnych
z Polski na terytorium [B][U][COLOR=#ff0000]Republiki Federalnej Niemiec[/B][/U][/COLOR], zgodnie z art. 5 rozporządzenia (WE)
Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. [I]w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych
o charakterze niehandlowym i zmieniającego Dyrektywę Rady 92/65/EWG, [/I]muszą spełniać następujące wymagania:

[LIST=1]
[*]Muszą być zidentyfikowane za pomocą:
[/LIST][LIST]
[*]czytelnego tatuażu, lub

[*]mikroczipu, zgodnego z wymaganiami normy ISO 11784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować odpowiednim czytnikiem);
[/LIST]
[LIST=1]
[*]Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia (Decyzja Komisji Nr 2005/91/WE
[I]z dnia 2 lutego 2005r. ustanawiająca okres, po którym szczepienie przeciwko wściekliźnie uważa się za ważne[/I]). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia
o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.


[*]Muszą być zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych
w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem [URL="http://www.vetpol.org.pl/"][COLOR=#800080]www.vetpol.org.pl[/COLOR][/URL]
[/LIST]
[FONT=Tahoma][SIZE=6][COLOR=#ffffcc][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=#ffffcc][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Ja jak chciałam przejechać z psem za granicę, załatwiłam paszport na podstawie tatuażu i od razu załatwiłam szczepienie p. wściekliźnie, potem miałam odczekać bodajże miesiąc i dopiero potem wyjeżdżać z psem. Jeszcze z tego nie skorzystałam ale na początku kwietnia jedziemy do Ostrawy, więc zobaczymy.

Link to comment
Share on other sites

dokladnie rozporzadzenie punkt-b,ktore umiescila (PANGEA).Szczepienie p/wsciekliznie jest koniecznosca natomiast pozostale nie sa nakazem.Ja i moje kolezanki z organizacji jestesmy innego zdania(Raunia)szczeniak powinien byc jak najdluzej z cala psia rodzina.W 10-12 tydzien jest tzw .Faza socjalna

Link to comment
Share on other sites

xxxx52 - mowa jest o psie [B]8-tygodniowym[/B], a nie 8-miesięcznym. A jeśli chodzi o wiek odebrania szczeniaka z gniazda, to u niektórych ras może nic się złego nie stanie przy późniejszym odbiorze, ale np. u belga przy 12 tygodniach już sobie możesz nastukać - pewnych rzeczy nie odrobisz. A prawidłowa socjalizacja przy np. 6 czy 8 szczeniakach, to nawet u najlepszego hodowcy jest utopią.

Link to comment
Share on other sites

xxxx52, to [B]Ty przeczytaj[/B] uważnie. Z psem 8 miesięcznym problemu nie byłoby żadnego, taki pies już dawno wszystkie szczepienia powinien mieć za sobą i posiadając paszport, może sobie jeździć przez granicę w te i z powrotem skolko ugodno. W tym cały ambaras, że istniejące przepisy zezwalają na przewóz zwierzęcia 3 miesięcznego (czyli 12 tygodniowego), podczas gdy z pewnych istotnych względów wielu osobom zależy na przewiezieniu szczeniaka młodszego.

Odnośnie momentu odbioru od matki, w tej chwili większość literatury podaje właśnie ten 8 tydzień jako idealny, Andrzej Lisowski w książce "Mój pierwszy pies" wymienia nawet 7 tydzień. Większość hodowców znających się na rzeczy właśnie w tym wieku wydaje szczeniaki, jeśli jest taka możliwość. Im później odbierzemy szczeniaka, tym mniej tego naistotniejszego czasu mamy do dyspozycji i tyle. Odbierając szczeniaka 8 tyg. mam 8 tyg. czasu, odbierając szczeniaka 12 tyg. już tylko cztery, przy czym pomiędzy 8-10 tygodniem pies najsilniej zapamiętuje negatywne wrażenia, więc jak nam ktoś inny w tym czasie "namiesza", to mamy przegwizdane (a z kolei pozytywne bardzo przyjemnie nam zaprocentują). Beata słusznie zwraca uwagę na rasę, że przy niektórych może to mieć nieco mniejsze znaczenie, ale przy innych zaniedbania z tego okresu są nie do nadrobienia - jak chociażby u tych owczarków, które z natury są nieufne i niewiele brakuje, by nieufność przekształciła się w lękliwość (owczarki belgijskie, owczarek pirenejski, sheltie).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']
W lecznicy i w TOZie upierają się, że nie czipuje się psa poniżej roku życia, a jeżeli już chcę koniecznie, to muszę za to płacić. No i już teraz nic nie rozumiem :shake:[/quote]
A za chipowanie psa starszego nie płacisz? U nas jest to płatne zawsze...

Link to comment
Share on other sites

Ja mam teraz mentlik w głowie i widze że przepisy sa niedopracowane i sprzeczne. Ktoś kto je pisał chyba nie do końca to przemyślał.
Znaczyłoby że nie mogę kupowac psa młodszego niż 6 miesięcy. A w kazdej ksiażce ktora czytałam ( nawet zagranicznych autorów) pisze że najlepszy wiek do zabrania szczeniaka to 7-8 tygodni. A w tym okresie na wściekliznę nie mogę zaszczepic psa. Czyli z tego wynika że nie moge z nim wyjechaż za granicę ani go przywozic oraz że nie moge go wozić legalnie po Polsce. Czyli jak kupie szeczeniaka w jednym końcu Polskli to co powinnam odebrac go dopiero jak skończy 3 miesiące. Dla mnie to głupota.
Jeżeli szczeniak jest po pierwszym szczepieniu to widział go wet a wścieklizną w domu to raczej sie nie zarazi, czyli wg. mne w takim wypadku wystarczyłoby świadectwo lekarskie że pies jest zdrowy i na tej powstawia powinien byc wydawany paszport. Oczywiście szczeniam może być oznakowany a szczepienie moznaby było wpisać do paszportu jak osiągnie odpowiedni wiek.
Nie wiem kto tak cieżko nad tymi przepisami myślał, i wymyślił takie żeby wszyscy je łamali.
Bo wniosek z tego taki że 7-8 tygodniowy szczeniak nie może legalnie wyjechac, dla mnie to głupota.

Link to comment
Share on other sites

Znaczyłoby że nie mogę kupowac psa młodszego niż 6 miesięcy. A w kazdej ksiażce ktora czytałam ( nawet zagranicznych autorów) pisze że najlepszy wiek do zabrania szczeniaka to 7-8 tygodni. A w tym okresie na wściekliznę nie mogę zaszczepic psa. Czyli z tego wynika że nie moge z nim wyjechaż za granicę ani go przywozic oraz że nie moge go wozić legalnie po Polsce. Czyli jak kupie szeczeniaka w jednym końcu Polskli to co powinnam odebrac go dopiero jak skończy 3 miesiące. Dla mnie to głupota.

Nie ukrywam, ze te przepisy sa mocno hmmmm niewykonywalne:-(
Jak wiele w tym kraju.
One nic nie mowia o zakazie wozenia po Polsce psow mlodszych niz te 3 mies.
Jest zakaz WWOZENIA. Slowo przemieszczanie, to taki prawniczo-unijny zwrot. I chodzi o przekraczanie granic Panstw czlonkowskich.
Z wywozeniem poza granice faktycznie jest problem:-( . Na pocieszenie mozna dodac, ze do Szwecji nie da sie wwiesc( oficjalnie) psa mlodszego niz 8 mies.

Jedyny przypadek kiedy z wlasnym psem nie mozna swobodnie podrozowac po kraju. To jesli w miejscu zamieszkania psa zostanie stwierdzona wscieklizna. ( analogicznie teraz nie mozna wywozic ptakow z miejsc gdzie jest grypa )

Choc powiedzcie mi JAK to mialoby byc sprawdzane????

Link to comment
Share on other sites

Tylko chciałabym wiedzieć w jaki sposob legalnie w Polsce i z Polski wywożone sa małe szczenięta 7-8 tygodniowe bo nie wierze że granicę przekraczaja tylko starsze. A przecież jest sporo szczeniąt obcego pochodzenia. Czyli ktos wymyślił przepis żeby go omijac, i pewnie jeszcze za opracowanie tego nieźle zarobił.

Link to comment
Share on other sites

Cypryda, większość ludzi tak jak ja po prostu przewozi szczeniaka i nikt ich nie sprawdza. W świetle przepisów nielegalnie, w praktyce nikt ich nawet nie usiłuje ukrywać, a celnicy na ogół nie pytają o nic.

xxxx52, bardzo jestem ciekawa tych innych źródeł, które podają jako idealny wiek do zmiany domu 12 tygodni. Równie ciekawi mnie hasło "ja i moje koleżanki [B]z organizacji" :cool3: - [/B]jaka to organizacja? (to tak gwoli poszerzenia własnej wiedzy, bo mnie raczej nikt nie namówi na wzięcie szczeniaka starszego niż 8 tygodni). I czy mogłabyś pisać mój nick poprawnie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rauni']

Odnośnie momentu odbioru od matki, w tej chwili większość literatury podaje właśnie ten 8 tydzień jako idealny, Andrzej Lisowski w książce "Mój pierwszy pies" wymienia nawet 7 tydzień. Większość hodowców znających się na rzeczy właśnie w tym wieku wydaje szczeniaki, jeśli jest taka możliwość. Im później odbierzemy szczeniaka, tym mniej tego naistotniejszego czasu mamy do dyspozycji i tyle. Odbierając szczeniaka 8 tyg. mam 8 tyg. czasu, odbierając szczeniaka 12 tyg. już tylko cztery, przy czym pomiędzy 8-10 tygodniem pies najsilniej zapamiętuje negatywne wrażenia, więc jak nam ktoś inny w tym czasie "namiesza", to mamy przegwizdane (a z kolei pozytywne bardzo przyjemnie nam zaprocentują).[/quote]

:crazyeye:
piszesz to na podstawie własnego doświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

Małgoś, ale co Cię tak szokuje? Faza socjalizacji jako etap w rozwoju szczenięcia trwa do 16 tygodnia - to fakt naukowy, o którym można wyczytać w niemal każdej książce poświęconej psychice psów. Bibliografię mogę podać, aczkolwiek nie w tej chwili, bo nie piszę z domu.
Z własnego doświadczenia wiem tyle, że obydwa swoje psy w tym okresie ciągałam ze sobą gdzie się dało, zapoznawałam z różnymi ludźmi, zwierzętami, odgłosami i tak dalej i tak dalej. Starsza suczka od szczeniaka była bardzo otwarta i taka została, drugi pies jest przedstawicielem rasy wyjątkowo nieufnej i wrażliwej, któremu udało się już parę osób znających rasę zadziwić tym, że jest stosunkowo przyjacielski i otwarty. Obydwa bywają na zawodach, wystawach, również halowych i czują się w tych miejscach jak ryba w wodzie, o co mi chodziło. Z serii negatywnych doświadczeń - mój młodszy pies w tym wieku nieszczęśliwie wystraszył się w sklepie zoologicznym i do tej pory nie lubi sklepów i stoisk zoologicznych, dużo pracy mnie kosztowało, by się w takich miejscach zachowywał z grubsza normalnie.

Link to comment
Share on other sites

Do mnie w styczniu przyjechała 10 tygodniowa sunia, na potrzebe ew. pytan pograniczników miała dokument potwierdzajacy ze od urodzenia przebywała w domu z matką i nie miała kontaktu z innymi/obcymi/dzikimi zwierzetami. Jest w prawie unijnym zapis odnosnie podrozowania szczeniat ponizej 3 miesiaca. Odnosnie szczepienia na wscieklizne w skandynawi szczepi sie nawet 6 tygodniowe szczeniaki , czy to własciwe i bez szkody nie wiem, pisze tylko jakie sa fakty..

Link to comment
Share on other sites

witam,
wiecie, strasznie to poplatane, tez mam metlik w glowie, a za kilka miesiecy czeka mnie przeprawa ze szczeniakiem do niemiec i jakos nie wyobrazam sobie, ze na granicy moga mi go zabrac tylko dlatego, ze mamy takie dziwne przepisy i szczepienie przed 3 miesiacem niewazne:shake:
[B]karenina [/B]czy moglabys przyblizyc ten dodatkowy zapis dotyczacy szczeniat ponizej 3 miesiaca? tez o nim slyszalam,ale zastanawiam sie jak sie ma do tego szczepienie p/wsciekliznie.ja najchetniej zabralabym piecha okolo 9 tygodnia i wszystkie szczepienia dokonczyla juz w kraju docelowym:roll:

Link to comment
Share on other sites

Fjolka, prosze bardzo .Tu link :

[URL="http://www.vetpol.org.pl/Paszporty/Przemieszczanie%20w%20celach%20handlowych.doc"]http://www.vetpol.org.pl/Paszporty/Przemieszczanie%20w%20celach%20handlowych.doc[/URL]


I cytat:


[CENTER][SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=#0000ff]rozdział[/COLOR] II[/FONT][/SIZE][/CENTER]


[CENTER][B][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Przepisy stosowane do przemieszczania [COLOR=#0000ff]między Państwami Członkowskimi[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/CENTER]






[CENTER][I][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Artykuł 5[/FONT][/SIZE][/I][/CENTER]


[FONT=Times New Roman][SIZE=3]1. Podczas przemieszczania, [COLOR=#0000ff]zwierzęta domowe[/COLOR] [COLOR=#0000ff]gatunk[/COLOR]ów wymienionych w części A i B [COLOR=#0000ff]załącznika[/COLOR] I muszą, [COLOR=#0000ff]bez uszczerbku dla[/COLOR] wymogów [COLOR=#0000ff]ustanowionych w[/COLOR] art. 6:[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]a) posiadać identyfikację zgodnie z art. 4, oraz[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]b) posiadać paszport wystawiony przez lekarza weterynarii upoważnionego przez [COLOR=#0000ff]właściwe władze[/COLOR], zaświadczającego wykonanie ważnego szczepienia lub jeśli właściwe ponownego szczepienia przeciwko wściekliźnie, zgodnie z zaleceniami laboratorium produkującego, przeprowadzonego na danym zwierzęciu przy użyciu inaktywowanej [COLOR=#0000ff]szczepionki[/COLOR] zawierającej co najmniej jedną jednostkę antygenową w dawce (norma WHO).[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]2. [B][COLOR=#0000ff]Państwa Członkowskie[/COLOR] mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt wymienionych w części A i B[COLOR=#0000ff] załącznika[/COLOR] I w wieku poniżej trzech miesięcy, które nie zostały zaszczepione, jeżeli posiadają one paszport i od chwili przyjścia na świat pozostawały w miejscu urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami mogącymi być narażone na zarażenie, lub towarzyszy im ich matka, od której są one w dalszym ciągu uzależnione.[/B][/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]I tak jak pisałam, moja mała przyjechała z Łotwy na podstawie tego punktu, miała wystawione przez weta zaswiadczenie ze była w domu, i dzikich stworzen nie spotykała. Natomiast co do przekraczania granic, to ja juz kilka razy jezdziłam przekraczajac kilka unijnych granic, i to z kilkoma psami nie szczeniakami które dobrze widac w samochodzie na granicy, zawsze sie pogranicznicy interesowali co to za pieski i pytali czy na wystawe jedziemy moze , ale psie paszporty pokazywałam dosłownie 2 razy.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...