Jump to content
Dogomania

Wolontariat niepełnoletnich?


Dankaa

Recommended Posts

Tak sobie siedzę od niedawna na tym forum i zauważyłam, że wiele osób niepełnoletnich (zwłaszcza 10-16lat) skarży się na to, że chcą pomagać, ale nie mogą. Zastanowiłam się nad tym, co takie osoby mogą robić, prócz banerków i ogłoszeń w internecie (a i to wymaga specyficznych umiejętności)...
Pomyślałam o takich akcjach, aby osoby w tym wieku zbierały się (oczywiście, dorośli wolontariusze się nimi opiekują w tym czasie)
z bliskiej okolicy i wspólnie mogły np. przez 4godziny rozdawać ulotki (1%podatku dla organizacji pro zwierzęcej) lub zbierać na takową organizację pieniądze. Taki mini WOŚP...
Albo, aby zebrać np. 20, 30 osób, pojechać do najbliższego schroniska, zabrać z stamtąd 20 psów i zorganizować wielki wspólny spacer z nimi do lasu, pod opieką wolontariuszy, oczywiście?
Można wymyślić inne formy pomocy. Ogólnie to chodzi mi o to, że ta 'młodzie[B]ńcza' energia jest marnowana. Mało tego. Jak dorosną, nie będą ich już zwierzaki interesowały, a jeśli teraz rozbudzimy w nich chęć pomocy to [/B]w przyszłości będą wzorowymi wolontariuszami.

Co o tym myślicie?:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

No właśnie, nie wszędzie wolontariat jest od 16 lat ;)
Młodszy, nie oznacza gorszy czy głupszy. Dzieci powinny uczyć się obchodzić ze zwierzętami, odczytywać ich mowę .. schronisko nie jest raczej miejscem, gdzie dzieci mogą to robić będąc całkiem bezpiecznymi, bo w końcu czasem sie zdarza, że jakiś pies ucieknie z boksu czy jakiś nowy zostanie przywieziony .. ale ja myślę, że mogą pomagać choćby bawiąc się ze szczeniakami, wymieniając im wodę, karmiąc, biorąc je na krótki spacer.. wiele dzieci ma "słomiany zapał", ale nie oceniajmy wszystkich jedną miarą ;) dopóki nie pozwolimy im działać, nie dowiemy się, jaki z nich "materiał" na wolontariusza ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja też mam 15 lat i juz od dłuższego czasu szukałm schroniska w któym mogłabym pomóc, niestety gdy juz znajdowałam takie schronisko gdzie mogłam pomagać jako nie pełnoletnia, okazywało się że nie mam jak załatwic tam sobie transportu. Wtedy, zupełnie przez przypadek trafiłam na właścicielkę zklepu zoo-logicznego, która jednoczesnie prowadziła DT, ponieważ jest to nie daleko nie mam problemów z dojazdami. A poza tym jest dużo bezpieczniej, bo do DT brane są psy które mają szanse na adopcję. Dopiero teraz zaczęłam naprawde poznawać psy.... :grins:
Naprawdę polecam:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja też jestem za wolontariatem dla niepełnoletnich osób.( dodam, że mam 17 lat i od stycznia jestem wolontariuszką). Ale... są psy, które są agresywne, bojaźliwe, bardzo ciągną itd. Z reguły 11 czy 12 latek nie zapanuje nad takim zwierzakiem. Uważam, że można dawać im np. małe i spokojne psy do wyprowadzania na spacery. Z tymi dużymi i mającymi problemy zwierzakami powinny pracować osoby doświadczone i dorosłe :p
Oczywiście niepełnoletni mogą pomagać w kąpielach, czesaniu, karmieniu psiaków. Robić ogłoszenia, szukać im domów. to bardzo dużo

Link to comment
Share on other sites

A może są osoby prywatne, które potrzebują pomocy? Może ludzi, którzy pracują wiele godzin, nie mają czasu dla psa a nie mają pieniędzy by zapłacić pet sitterowi?
A może w twojej okolicy działa jakaś fundacja pomocy zwierzętom? TOZ? Wszędzie są zwierzęta które potrzebują pomocy i wszędzie są ludzi, którzy im pomagają :p Czasami jednak trzeba dobrze poszukać aby ich znaleźć

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Dankaa']Tak sobie siedzę od niedawna na tym forum i zauważyłam, że wiele osób niepełnoletnich (zwłaszcza 10-16lat) skarży się na to, że chcą pomagać, ale nie mogą. Zastanowiłam się nad tym, co takie osoby mogą robić, prócz banerków i ogłoszeń w internecie (a i to wymaga specyficznych umiejętności)...
Pomyślałam o takich akcjach, aby osoby w tym wieku zbierały się (oczywiście, dorośli wolontariusze się nimi opiekują w tym czasie)
z bliskiej okolicy i wspólnie mogły np. przez 4godziny rozdawać ulotki (1%podatku dla organizacji pro zwierzęcej) lub zbierać na takową organizację pieniądze. Taki mini WOŚP...
Albo, aby zebrać np. 20, 30 osób, pojechać do najbliższego schroniska, zabrać z stamtąd 20 psów i zorganizować wielki wspólny spacer z nimi do lasu, pod opieką wolontariuszy, oczywiście?
Można wymyślić inne formy pomocy. Ogólnie to chodzi mi o to, że ta 'młodzie[B]ńcza' energia jest marnowana. Mało tego. Jak dorosną, nie będą ich już zwierzaki interesowały, a jeśli teraz rozbudzimy w nich chęć pomocy to [/B]w przyszłości będą wzorowymi wolontariuszami.

Co o tym myślicie?:oops:[/quote]

Bardzo mi się ten pomysł podoba, szczególnie kwestia spacerów. Chodzi o taką "półkolonię na wyrywki":evil_lol:?. Ja obecnie mam 12 lat. Mieszkam w małopolsce. Najbliższe schronisko mam w Nowym Targu. Jeśli ktoś organizuje takie spotkanie w połuniowej polsce to proszę o powiadomienie mnie :]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sebriel']Ale... są psy, które są agresywne, bojaźliwe, bardzo ciągną itd. Z reguły 11 czy 12 latek nie zapanuje nad takim zwierzakiem.[/quote]
Zgadzam się, zeby nie dawać 11 czy 12 latkom psów agresywnych na spacery, tylko że duży nie oznacza od razu groźny....:cool3:
Poza tym w wielu miastach są wterynarze, to do nich można pójść i zapytać się czy nie zna kogoś komu trzeba pomóc...
Jest duzo starszych osób, przywiązanych do swoich psów, ale nie dających sobie juz z nimi rady....:-(

Link to comment
Share on other sites

[quote] Poza tym w wielu miastach są wterynarze, to do nich można pójść i zapytać się czy nie zna kogoś komu trzeba pomóc...
Jest duzo starszych osób, przywiązanych do swoich psów, ale nie dających sobie juz z nimi rady[/quote]
Świetny pomysł!
Rzeczywiście rozgrywają się tragedie, kiedy ktoś stary, albo chory, nie daje rady opiekować się przyjacielem i traci go, a często jest to jedyny przyjaciel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='milla.j']Ja też mam 15 lat i juz od dłuższego czasu szukałm schroniska w któym mogłabym pomóc, niestety gdy juz znajdowałam takie schronisko gdzie mogłam pomagać jako nie pełnoletnia, okazywało się że nie mam jak załatwic tam sobie transportu. Wtedy, zupełnie przez przypadek trafiłam na właścicielkę zklepu zoo-logicznego, która jednoczesnie prowadziła DT, ponieważ jest to nie daleko nie mam problemów z dojazdami. A poza tym jest dużo bezpieczniej, bo do DT brane są psy które mają szanse na adopcję. Dopiero teraz zaczęłam naprawde poznawać psy.... :grins:
Naprawdę polecam:lol:[/QUOTE]

Jesteś z Warszawy? Jeśli tak to gdzie dokładnie znajduje się to DT i czy potrzeba tam jeszcze kogoś do pomocy? Bo szukałam schroniska w którym mogłabym pomóc ale narazie dowiedziałam się że w Paluchu przyjmują od 18 a w Azylu pod psim aniołem od 16 lat. A ja mam 14...

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 15 lat a jestem już wolontariuszką od 6 lat, to zależy od kierownika schroniska u nas nie ma przedziału wiekowego! Każdy może przyjść i pomóc wyprowadzić psiaka czy wyczesać:)NO wiadomo że nie może przyjść jakiś 5-6 latek! Wolontariuszki, które do naszego schroniska przychodzą już kilka lat( w tym ja) , mogą wchodzić na wybieg do wszystkich psów i oswajać te dzikusowate i w ogóle:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='d1994']A może wiecie coś o schronisku(okolice Poznania->Dębiec) gdzie szukają wolontariuszy? Mam 15 lat :D[/QUOTE]

W Obornikach Wlkp. (30km od Poznania) można zostać wolontariuszem schroniska bez w zglądu na wiek tylko trzeba iść do kierownika po zgodę i tam rodzić musi podpisać że dziecko może chodzić do schroniska...
Ja mam 14 lat a od 8 roku życia jestem wolontariuszką w tym schronisku i im prędzej się zacznie tym lepiej później się rozumie psy i ich potrzeby :)
W tym schronisku jest parę dorosłych wolontariuszek a tak to sama młodzież :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ja również chciałabym być wolontariuszką... mieszkam w Warszawie i nie dość ze nie mam możliwości transportu do schronisk to jeszcze nie przyjmują nie pełnoletnich (mam 15 lat)... znacie kogoś na kabatach kto potrzebuje pomocy? jakis dt itp?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Tak w skrócie, ponieważ z moim szczęściem rozchorowałam się na weekend i katar wkura&męczy. -.-
Umówiłam się po szkole z koleżanką, aby poszła ze mną do schroniska (chciałam się zapytać o wolontariat).
Schronisko nie jest lepszych luksusów, ale wiele psów też tam nie ma (7-8 ?).
W biurze (z którym były problemy ze znalezieniem) dowiedziałyśmy się, że [b]nie ma możliwości zapisania się do wolontariatu[/b], ponieważ niektóre psy są niebezpieczne/mogą być (bo raczej na przyjazne wyglądały wg. mnie), a [b]psami zajmują się skazańcy/więźniowie[/b]. Więcej się nie pytałam, nie wiedziałam co i dostałam zakrztuszenia własnym kaszlem XD, więc poszłyśmy. Chociaż teraz też nie wiem, co by można było spytać. Dla mnie to co najmniej dziwne, gdyż pamiętam, że słyszałam o kimś kto jest w wolontariacie niepełnoletni (to w podstawówce/gimnazjum jeszcze chyba był), a koleżance się przypomniało, że jej babcia kiedyś mówiła o artykule z gazety o wolontariuszach schroniska z gimnazjum...
Co mam o tym sądzić? Bo sama nie wiem. o;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Jeśli jakaś chętna, niepełnoletnia osoba mieszka w Wielkopolsce, a chciałaby pomóc psom, to zapraszam do przytuliska w Krobi, oczywiście za pisemną zgodą rodzica. Każda pomocna dłoń się przyda, im nas więcej, tym lepiej! O tym co robią wolontariusze w naszym przytulisku i gdzie ono się znajduje, mogę napisać na PW, osobie, która będzie zainteresowana wolontariatem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...