Jump to content
Dogomania

Gdy się zmienia umaszczenie


Maya_Alex

Recommended Posts

Mój piesek urodził sie prawie czarny. W metryczce ma wpisane umaszczenie sobolowe i takie będzie miał w rodowodzie, ale obecnie w wieku 6-ciu miesięcy jest złoty. Czy mozna zmienić zapis w rodowodzie dotyczący umaszczenia? Nie chcę mieć kłopotów na wystawach: w katalogu pies sobolowy a ja przyjeżdżam ze złotym.

Proszę o porady.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, złoty zawsze rodzi się złoty i nie zmienia koloru (nie wybarwia się), natomiast "nalot" i pełne wybarwienie pies dostaje często około roku albo nawet później, granicą wybarwienia w wielu rasach jest wiek około 2 lata. Z tego wniosek, że jeżeli Twój pies urodził się jako prawie czarny, to nie może być to koloryt "złoty".

Link to comment
Share on other sites

może...

urodził się prawie czarny, później ten czarny znalazł się tylko na końcówkach i wpisano mu sobolowy a teraz rozjaśnił się... czytałam tego maila na "wystawach" i tak jak Ci napisali niczym sie nie przejmuj, tak bywa w rasach z genem rozjaśniającym.... jeśli ktoś ma małe doświadczenie tak bywa, że źle oceni kolor szczeniaka i źle poda do metryki ale nikt tego nie sprawdza np w PONach prawie wszystkie biało-czarne szczeniaki rozjaśniają się do biało-szarego(srebrnego) biało-płowy szczeniak potrafi w wieku 2 lat być prawie cały biały (kremowy) a później ściemnieć do mocno biało-szarego.... ciemno złote psy potrafią rozjaśnić sie do platyny...

nie będziesz miała z tego powodu problemów na wystawach ale i nikt Ci tego zapisu nie zmieni

u mnie na stronie w lhasa w American są zdjęcia DJ jak przyleciał (ciemno złoty) i teraz jak wygląda a już wiem, że jeszcze się zmieni bo rośnie mu nowy dorosły włos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a czy to normalne, ze sznaucer mini czarno-srebrny staje sie po jakims czasie sznaucerem pieprz i sol? suczka jest wlasnoscia mojego wujka i kiedy ja ostatnio zobaczylam, to mi oczy na wierzch wyszly. myslalam, ze to jakis nowy pies, a to ta sama, tylko masc inna :o (dodam, ze pies bez rodowodu, wiec w sumie rozne dziwne rzeczy moga sie dziac... :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Tego nie słyszałam :o czarno srebrny to poprostu czarny podpalany na biało - więc nie ma prawa się rozjaśnic, chyba, ze u rodziców była mieszanka kolorów - pieprz i sól (a także odmiany - srebrny, szary, grafitowy) to kolory uwarunkowane genem rozjaśniającym się - szczeniaki rodzą się czarne i wysrebrzają się (rozjaśniają).

A bez rodoowdu - to nigdy nie wiesz co kupisz - dobrze, że wujek ma psa w typie sznaucera, bo mógł kupić czystego kundelka.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

no własnie i szkoda mi z tego powodu,że pies się rozjasnia w dorosłych latach :( mój grzywacz urodziłsie jako bardzo ciemna brazowa kluseczka
potem był brązowy a teraz już ma coraz więcej "kawy z mlekiem" i czarne końcówki siersci co teraz bardzo efektownie wygląda
niestety(
- no dla mnie niestety bo zawsze mi sie będzie marzył ciemy grzywacz pp ;) dopóki go nie będe mieć :wink: )
więc docelowo będzie płowy - a wogóle to jaki to kolor płowy? :roll: :wink: ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

nie chciałam zakładać nowego tematu, a że moje pytanie związane jest z umaszczeniem, więc zapytam tu :)
już jakiś czas temu zaciekawił mnie zapis we wzorcu tybetów dotyczący koloru umaszczenia a dokładnie:
"MAŚĆ: Biała, złocista, kremowa, szara lub dymna, czarna, łaciata lub trójbarwna. [B]Praktycznie dopuszczalna jest każda maść, z wyjątkiem czekoladowej lub wątrobianej[/B]."
no i tak się zastanawiam, jak rozpoznać tą maść, bo dla mnie to jedno i drugie jest powiązane z kolorem brązowym.
Czym te kolory się różnią?

Link to comment
Share on other sites

No i dlaczego akurat te piekne kolory sa niedopuszczalne u tt . Jezeli wiąze sie to z czestym w tych kolorach brazowym umaszczeniem nosa to myśle ze moze bylaby szansa na dopuszczenie tego umaszczenia w przyszlosci . U hawańczykow nowy zapis we wzorcu dopuszcza juz brązowe noski .

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Comic Sans MS][FONT=Arial]Roznica miedzy sobolem a czekoladka to przede wszystkim brazowy nos i duzo jasniejsze oczy-takie zielonkawo-zolto-brazowe.Brazowy rodzi sie brazowy i z biegiem czasu moze byc jasniejszy ale braz pozostanie.
Wzorzec nie dopuszcza brazowego nosa ani jasnych oczu z tego wzgledu nie mozna pokazywac ich na wystawach i wyklucza sie je z hodowli- dzisiaj, kiedys pomimo zakazu byly sporadycznie w hodowli wykorzystywane. Dlaczego ten kolor jest zabroniony tak naprawde nie wiadomo, tym bardziej, ze brazowe TT byly zawsze ( rowniez w Tybecie) i ze zdrowotnego punktu widzenia nie ma zadnych ograniczen tzn. nie maja one zadnych wad zdrowotnych ze wzgledu na umaszczenie.
Przypuszcza sie , ze ma to zwiazek z zapisem Teriera Tybetanskiego wlasnie jako teriera- stad tylko i wylacznie czarny nos i ciemne oczy- poprawny zapis powinien brzmiec Tybetanski Apso 8 ale tutaj to chyba kazdy wie)

A, ze rodza sie brazowe TT i ze praktycznie kazdemu hodowcy moze sie zdarzyc, ze w miocie znajdzie sie brazik to juz inna sprawa, ale o to nie pytalas wiec sie nie rozpisuje.

W tej chwili w Niemczech w dwoch hodowlach sa brazowe szczeniorki:lol:

Sobol- to inaczej umaszczenie dzikie. Kiedys przypuszczano ze zolty sobol i umaszczenie dzikie maja odrebne allele, dzisiaj twierdzi sie, ze zotly sobol i umaszczenie dzikie maja jeden allel i oznaczane sa mianem sobol. Sobol rodzi sie z reguly prawie czarny. z wiekiem jasnieje, u niektorych pozostaje czarny wlos na koncowkach, innym calkowicie zanika.Charakterystyczne jest
to, ze sa czesto ciemniejsze na grzbiecie jasniejac w kierunku brzucha. Pojedynczy wlos od nasady do koncowki tez moze miec rozne odcienie.
Sobole istnieja w roznych odcieniach od zoltego po czerwony, niekore sa srebrne inne prawie cremowe- zmieniaja sie cale zycie i niezaleznie od tego jak wygladaja gdy sa dorosle mowily o sobolu wtedy gdy urodzil sie prawie calkowicie czarny i z wiekiem zaczal jasniec, ocziwiscie majac czarny nos i ciemne oczy.
A-ha sobol to jeden z podstawowych umaszczen teriera tybetanskiego obok czarnego i black and tan
( czyli czarnego podpalanego).

[/FONT][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...