Jump to content
Dogomania

Sterylizacja i wystawa


karol

Recommended Posts

[B]NIE, NIE , NIE[/B]... w żadnym wypadku nie może być wystawiana.

"[FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2]
[LEFT]9. W wystawach uczestniczyć mogą tylko psy zdrowe, posiadające zaświadczenia zgodne z wymogami służby
weterynaryjnej. Psy chore, kalekie, z atrofią jąder, suki będące w widocznej ciąży lub z cieczką nie mogą
uczestniczyć w wystawach. W przypadku, gdy właściciel nie zastosuje się do tego przepisu, sędzia[/LEFT]
powinien wykluczyć psa z ringu."

sterylizowana suka, podobnie jak pies kastrat - to zwierząta z ingerencją chirurgiczną weterynarza.

A, że na wystawach ocenie podlegają zwierząta również w celach hodowlanych (czyli do użycia w hodowli) taka suka nie spełnia tych warunków.

W kotach np jest oddzielna klasa kastratów. W wystawach psów takowej nie ma.
[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] sterylizowana suka, podobnie jak pies kastrat - to zwierząta z ingerencją chirurgiczną weterynarza.[/QUOTE]

Hmm muszę o to zapytać,skąd sędzia wie że suka jest po sterylce?Bo akurat po sterylce nie pozostają żadne ślady(poza blizna na brzuchu ktorej i tak nie widac).Co innego pies kastrat :razz:

W mojej rasie znam kilka suczek które są wystawiane po sterylce np w weteranach.

Link to comment
Share on other sites

Musia, a gdzie, w przytoczonym przez Ciebie fragmencie, jest wspomniane o ingerencji chirurgicznej? Do tego moznaby bylo podciagnac tez kopiowanie uszu czy ogona, psa np. po operacji jakiejkolwiek (np. wyciaganie pileczki z jelita:diabloti:) etc.

Wystawa owszem, sluzy do selekcji hodowlanej, ale nie pokazuja sie tam tylko psy, ktore maja byc uzyte w hodowli, ale rowniez istotne jest ocenienie potomstwa danego psa/suki etc.
Co innego kastrat, bo w kazdym chyba wzorcu jest umieszczona informacja o tym, ze samiec musi posiadac dwa normalne jadra w pelni opuszczone do moszny. Ale o macicy nie wspominaja:evil_lol:

Rowniez znam suki wysterylizowane, ktore sie pokazuja. Sama mam zamiar wyciac swoja suke i dalej ja wystawiac, zeby skonczyc jej championat, ktory wymogem hodowlanym nie jest...

Link to comment
Share on other sites

Prawda jest taka, że zk zabrania takich praktyk, niemniej inaczej to wygląda na samych wystawach. Nikt nie lata na ringach z USG za sukami, żeby sprawdzać czy jest po sterylce, czy nie.
A ja w sumie nie mam zdania. Z jednej strony, wystawa to selekcja do hodowli, z drugiej niektórzy hodowcy chcą, by psiaki, które wyhodowali były poddane ocenie - sami nie są obiektywni, a sędzia to sędzia. Pozostawiam wybór wystawiania właścicielom psa :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

A moze ktos z Was orientuje sie, gdzie jest umieszczona informacja o tym, ze suki wysterylizowane nie moga byc wystawianie? Jest gdzies to konkretnie napisane? Interesuje mnie to, bo nie bardzo chce mi sie pozniej tlumaczyc, zawsze moge poczekac ze sterylka do skonczenia ch...:roll:

Link to comment
Share on other sites

wg mnie dobrze by było gdyby powstała klasa specjalnie dla kastratów i suk wysterylizowanych... ale to pewnie niestety jest niemożliwe... chociaż? może ktoś ma jakiś pomysł?

to że suka w weteranach biega wysterylizowana to wg mnie jest zdrowy odruch właściciela ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla']A moze ktos z Was orientuje sie, gdzie jest umieszczona informacja o tym, ze suki wysterylizowane nie moga byc wystawianie? Jest gdzies to konkretnie napisane? Interesuje mnie to, bo nie bardzo chce mi sie pozniej tlumaczyc, zawsze moge poczekac ze sterylka do skonczenia ch...:roll:[/quote][U][U][/U][/U] Regulamin wystaw psów rasowych.

Link to comment
Share on other sites

Ale gdzie dokladnie? Bo przeczytalam po raz kolejny i nie znalazlam NIC na temat sterylizacji. Jedyne dot. suk bylo juz tutaj przytaczane i brzmi:
"9. W wystawach uczestniczyć mogą tylko psy zdrowe, posiadające zaświadczenia zgodne z wymogami służby weterynaryjnej. Psy chore, kalekie, z atrofią jąder, [B]suki będące w widocznej ciąży lub z cieczką[/B] nie mogą uczestniczyć w wystawach. W przypadku, gdy właściciel nie zastosuje się do tego przepisu, sędzia powinien wykluczyć psa z ringu."

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście ze suki po kastracji mogą byc wystawiane !!!!

Czasem suczka np zachoruje na ropomacicze i z przymusu musi byc wykastrowana a ktoś lubi jeżdzić na wystawy - ma zrezygnować - absurd, a jak ktoś sterylizuje już starą suczkę i wystawia w klasie weteranów ??; przeciez ona i tak nie moze mieć już szczeniaków, to dlaczego miałby jej nie wystawiać- następny absurd.
Znam wiele suczek po sterylce, które są wystawiane:multi:
Co innego z psami jak mają wycięte jajka - powiedziałby ze są pokrzywdzone.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='iza']Oczywiście ze suki po kastracji mogą byc wystawiane !!!!

Czasem suczka np zachoruje na ropomacicze i z przymusu musi byc wykastrowana a ktoś lubi jeżdzić na wystawy - ma zrezygnować - absurd, a jak ktoś sterylizuje już starą suczkę i wystawia w klasie weteranów ??; przeciez ona i tak nie moze mieć już szczeniaków, to dlaczego miałby jej nie wystawiać- następny absurd.
Znam wiele suczek po sterylce, które są wystawiane:multi:
[B]Co innego z psami jak mają wycięte jajka - powiedziałby ze są pokrzywdzone.[/B][/quote]
Też tak uważam:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='iza']Oczywiście ze suki po kastracji mogą byc wystawiane !!!!

Czasem suczka np zachoruje na ropomacicze i z przymusu musi byc wykastrowana a ktoś lubi jeżdzić na wystawy - ma zrezygnować - absurd, a jak ktoś sterylizuje już starą suczkę i wystawia w klasie weteranów ??; przeciez ona i tak nie moze mieć już szczeniaków, to dlaczego miałby jej nie wystawiać- następny absurd.
Znam wiele suczek po sterylce, które są wystawiane:multi:
Co innego z psami jak mają wycięte jajka - powiedziałby ze są pokrzywdzone.[/quote]

dlatego fajnie by było jakby takie psiaki miały oddzielną klasę - jak w kotach jest... wówczas nikt nie byłby pokrzywdzony, a pasjonaci wystaw mogliby pokazywać swoje psie piękności ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agnethka']dlatego fajnie by było jakby takie psiaki miały oddzielną klasę - jak w kotach jest... wówczas nikt nie byłby pokrzywdzony, a pasjonaci wystaw mogliby pokazywać swoje psie piękności ;)[/quote]
Też tak uważam i znam wiele osób, które tę opinię podzielają. Bo pokazanie ładnego psa/suki, nawet jeśli nie są rozmnażane, to też jest jakaś wizytówka hodowli. A wystawy to przecież nie tylko nabywanie uprawnień hodowlanych, bo gdyby tak było, to należałoby wykluczyć każdego psa, który takie uprawnienia już nabył. A tu championaty, intery, multi, weterani itd, itp. A moim zdaniem pokazanie udanego egzemplarza, choć kastrata, jak najbardziej mieści się w pojęciu "przegląd hodowlany". wszak to jest wynik czyjejś pracy hodowlanej.
Ale mam jakieś dziwne poczucie, że niejednemu sędziemu zdrżałaby ręka, gdyby miał dać BOB-a kastratowi :evil_lol:.

Link to comment
Share on other sites

obawiam się, że BOB w klasie dla kastratów to tak niebardzo :lol: ewentualnie by mógł dostać nagrodę typu: "najpiękniejszy kastrat" :lol: albo coś w tym stylu ;) ale bez "prawa" do BOB'a...bo teraz spójrzmy, że idzie sobie np. w klasie otwartej wysterylizowana suka i zgarnia BOB'a... :lol: a tak pewnie nieraz było... ta klasa dla kastratów musiałaby mieć troszkę inne zasady... tak mi się wydaje...

Link to comment
Share on other sites

A ja nie widzę powodów, dla których kastraty nie miałyby być w końcowym efekcie porównywane z resztą stawki. Wszak to ta sama rasa. Problem jedynie widzę w mentalności ludzi. Ty sobie nie wyobrażasz, że kastrat mógłby dostac BOB-a i tu leży pies pogrzebany ;). Kastrat ma imię, przydomek hodowlany, rodziców, hodowców, jeśli jest na tyle efektowny, aby wygrać z "pełnowartościowymi", to dla mnie nie ma problema. Ale myślę, że takich czasów nie doczekamy, bo zgaduję, że wielu hodowców i sędziów ma podobne do Twoich poglądy. Sam fakt wpuszczenia kastratów na wystawowe ringi byłby czymś w rodzaju rewolucji, na którą chyba jest jeszcze za wcześnie. :lol:

Link to comment
Share on other sites

hmm... nigdzie nie napisałam, że jestem przeciwna BOB'om dla kastratów ;) bardziej miałam na myśli to, że jestem sobie w stanie wyobrazić co by się działo (w niektórych rasach..)... może źle się wyraziłam ;) wystawiam swoje psice "od wczoraj" (że tak powiem).. jakiś super osiągnięć nie mam, a wręcz przeciwnie poznaję wystawy od gorzkiej, pokornej strony (jak moja suka daje się w ogóle ocenić to jestem już zachwycona);) ale kiedyś w przyszłości, gdy uznam, że suka nie potrzebuje szczeniaków do szczęścia to będę chciała ją wysterylizować i pokazywać dalej... stąd pomyślałam o specjalnej klasie...a siedząc i czytając fora po niektórych wystawach to wywnioskowałam, że pewne osoby oczy by wydrapały takiemu wykastrowanemu BOB'owcowi...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agnethka']a siedząc i czytając fora po niektórych wystawach to wywnioskowałam, że pewne osoby oczy by wydrapały takiemu wykastrowanemu BOB'owcowi...[/quote]
Czyli dokładnie potwierdzasz moje przemyślenia. :lol: Dlatego mówię, że to chyba zbyt wcześnie na takie rewolucje ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Znam przypadek, że suka seter irlandzki została zw. świata i była niehodowlana. Wszyscy właściwie o tym wiedzieli, bo są publikowane listy z nosicielami CLAD i nikt nic nie mówił. Właściciel wystawiał ją a do hodowli zostawił sobie jeszcze jej siostrę - zdrową.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Też się zastanawiałam nad tym tematem, a faktycznie w regulaminie zkwp cisza na ten temat. Postanowiłam więc zapytać u żródła- w gł siedzibie związku. Odpowiedź brzmiała- [B]suki sterylizowane mogą być wystawiane.[/B] Inaczej jest z samcami- nikt nie dopuści kastrata bo nie wiadomo czy nie miał np. atrofii jąder, a jakby nie patrzeć jajeczka też są elementem eksterieru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...