Jump to content
Dogomania

Wilczarz a ilość spacerów - wypowiedzi w TVP


PIKA

Recommended Posts

Właśnie, zupełnie przypadkiem, oglądałam program na 1TVP pt. "Podaj łapę"

M.in. wypowiadał się tam hodowca wilczarzy (nie podano nazwy hodowli) od którego dowiedziałam się, że wilczarz nie jest psem wymagającym jeśli chodzi o spacery bo wystarczą mu dwa półgodzinne spacery dziennie :o

Ja się na wilczarzach kompletnie nie znam, :roll: ale jednak coś mi tu nie pasuje :niewiem:

Link to comment
Share on other sites

Byćmoze ten hodowca chciał po prostu zareklamować rasę, a przez to znaleźć sobie większy zbyt na szczeniaki.Chociaż jakby ktoś się uparł to nieco można wybiegać psa podczas dwóch pólgodzinnych spacerów(oczywiście bez smyczy).Wystarczy wziąc piłeczkę i każdy pies po pólgodzinnym aportowaniu będzie padnięty.Np. dzisiaj byłam ze swoją na spacerze, spotkała drugiego psiaka, biegała jak szalona i za 15 minut była całkowicie padnięta. Wg mnie nie liczy się czas, tylko jakośc danego spaceru. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Moze chodzilo mu o mlodego psiaka??

A jesli mowil o doroslym to faktycznie dziwne. Pewnie chcial w ten sposob zareklamowac rase :-? ze niby to takie malo wymagajace pieski dla kazdego. Czesto spotykam sie z tym, ze hodowcy opowiadaja bzdury o rasie tylko po to, zeby sprzedac szczenieta. :evil:

Link to comment
Share on other sites

macie rację, pólgodzinny spacer - ale intensywny może wykończyc psa, co, przynajmniej według mnie psa nie wybiega :roll: ale pies musi tez miec czas na to aby się wysikac chociażby

A dwa razy dziennie na odsik to chyba za mało?

Może ja jakaś goopia jestem, ale według mnie pies powinien miec przynajmniej minimum 3 spacery na załatwienie potrzeb fizjologicznych z czego minimum jeden powinien być dłuższy na wybieganie się.

Wilczarz jest psem duzym, a więc tego czasu potrzebuje więcej aby spozytkować energię :niewiem:

Acha nie mówił o młodych psach, przynajmniej tego nie podkreślił wyglądało jakby mówił ogólnie :roll:

Zresztą wychodzenie z młodym psem tylko 2 razy dziennie skazuje nas na ciagłe sprzątanie sików o czymś grubszym nie wspomnę :lol:

Link to comment
Share on other sites

To wszystko zalezy od ułożenia psa, oczywiście mowa o dorosłych, moje też wychodzą tylko trzy razy dziennie, w tym jeden spacer dłuższy min ok godziny, a i tak ręsztę dnia w domu przesypiają, mam borzoje. Nawet moje maluchy wiek 4 i pół miesiąca, zaczynają się pomału przyzwyczajać do coraz mniejszej ilości spacerów, aktualnie wychodzą już 5 - 6 razy w tym jeden spacer dłuższy, czasami dwa dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba jeszcze wziąc pod uwagę, iż spacer to nie tylko potrzeba zmeczenia czy wybiegania psa, to jest również forma kształtowania psychiki psa.Wiec jesli idzie się na dwa spacery po pół godziny, to nie ma się czasu na socjalizacje czy naukę.

Wilczarz jest psem duzym, a więc tego czasu potrzebuje więcej aby spozytkować energię

Tak, ale czy potrzebuje takiej dawki ruchu jak inne rasy?Czy wielkość odgrywa jakąś różnicę? Bo przecież taki Jack Russel Teriera jest trudniej zmęczyć, niż np.bernardyna.Moim zdaniem jest to tylko kwestia predyspozycji danej rasy. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Znam hodowcę o którym mowa, to Karol Skowronek - hodowla Celtic Alanda . Nie ogladałam tego programu , ale wiem w jaki sposób był krecony. Hmm..

Pamiętajcie również o tym, ze programy są montowane i nieraz wycinane i potem wypowiedź ma troche inny sens. Psy Karola są praktycznie cały czas na dworze ( maja do dyspozycji duzy teren), na spacery po za posesję wychodza dwa razy dziennie na pola. Moze stad ta pomyłka.

Psy Karola znane sa na wystawach ze wspaniałego ruchu. Czy jakikolwiek pies, który na codzień się nie rusza moze potem zabłysnąć na wystawie właśnie ruchem? I wierzcie mi Karol nie musi w taki sposób reklamowac swojej hodowli. Jak dotąd nie ma problemów ze sprzedażą swoich szczeniąt.

Pamiętam jak kiedys w "Przyjaciółce" opisywano nasza koleżankę.

Dziewczyna opowiadzała o swoich borzoiach, miłosci do rasy, jak kupiła pierwszzego psa itp. Rezultat był żenujący... wszystko było poprzestawiane, cos wykreslone, cos dodane a borzoi nazwany chartem syberyjskim ...

Z mediami trzeba uważać.

Link to comment
Share on other sites

Tak, ale czy potrzebuje takiej dawki ruchu jak inne rasy?Czy wielkość odgrywa jakąś różnicę? Bo przecież taki Jack Russel Teriera jest trudniej zmęczyć, niż np.bernardyna.Moim zdaniem jest to tylko kwestia predyspozycji danej rasy. :roll:

nice racja, ale wilczarz a bernardyn to tez dwa rózne psy.

Jak pisałam, nie znam się na wilczarzach, ale dla mnie ten pies potrzebuje ruchu, duzo ruchu

Miła - jeśli jest tak jak mówisz to jest to tragedia, ja miałam jakieś podejrzenia, że cos tu nie gra :roll:

Uważam, że P. Karol biorąc udzial w programie w sytuacji, jak nikt nie prosił go o autoryzacje powienien się zwrócic do producenta programu o sprostowanie.

To jest tragedia, :( bo już widze te rzesze nieodinformowanych ludzików kupujących sobie wilczarz, bo mało kłopotliwy bo z tym psem nie trzeba za często wychodzić :(

Koszmar jakiś :-?

Link to comment
Share on other sites

Z doświadczenia moge powiedzieć,że te psiaki nie potrzebuja dużo ruchu.Sa z natury spokojne,duże(jak wiemy) i niestety z problemami zdrowotnymi sie borykają,więc nie ma absolutnie potrzeby gonić ich dziennie godzinami.To na tyle tak ogólnikowo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To ja z doswiadczenia powiem,ze Cerigen ma przez caly dzien nasz ogrod do dyspozycji,a ponadto czesto wlosci przylegajace do warsztatu,po ktorych szusuje z mlodym ONem i co ciekawe prawie codziennie chodzi na min.3h spacer bez smyczy.Standard to 3.5-4,ale zdarzaly sie i calodniowe. Ale faktem jest,ze pomijajac to nie jest psem,ktory potrzebuje duzo ruchu :wink:
PS.I nim sie na mnie zaraz TOZ zrzuci,ze zameczam psa powiem,ze chadza z wlasnej woli i nikt go do tego nie przymusza (jesli sie zmeczy to kladzie sie w miejscu i odpoczywa),a owa ilosc ruchu odbija sie na nim,ale niezwykle korzystnie.Kto go widzial na zywo,ten widzial,ze pies na przeforsowanego nie wyglada.
PPS.Zapomnialam dodac,ze niekiedy zdarzaja mu sie "kryzysy" i wtedy sam decyduje na ile idziemy.Np.kiedys przez 1.5tyg pokazywal,ze pora wracac po 1.5h.Dodam,ze dosyc czesto po spacerach,ktore byly dosyc forsowne albo b.intensywne nastepnego dnia wychodzi tylko na zakupy po czym wraca "do lozka" :wink:

Link to comment
Share on other sites

A ja tutaj zadam pytanie calkiem nie na temat.
Mianowicie w temacie o wilczarzach,Speed napisales ze "wszystko jasne,szczeniak byl przekarmiany" w odniesieniu do faktu stawow Cerrego...(dopiero teraz sie czepiam,bo dopiero teraz to zauwazylam)Prosilabym w tym wypadku o wyjasnienie tego zdania bo pomiedzy przekarmieniem,ktore jest w 100% wina wlasciciela,a [b]przebialkowaniem[/b],ktore nie jest wina wlasciciela,lecz faktu,ze zaufal markowej,polecanej karmie jest horrendalna roznica......A Cerigen byl [b]przebialkowany[/b],a nie przekarmiony.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='carragan'] [b]przebialkowaniem[/b],ktore nie jest wina wlasciciela,lecz faktu,ze zaufal markowej,polecanej karmie.[/quote]

acha, super zbilansowana, sucha karma, najlepsza dla psa :lol:
Idź z tym na zywienie :lol:
Car super argument mi dałas w dyskusji na temat "czym zywić psa"
Czy moge tego cytata kiedyś wykorzystać? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pika a uzywaj sobie gdzie chcesz..... W koncu to nie moja wina,ze zaufalam Royalowi,bo wszak "stworzona dla gigantow".Pomine milczeniem fakt,ze zdaje sie miala 36% bialka,zas po konsultacji ze swoimi i zagranicznymi wetami okazalo sie,ze giganty powinny miec max.24%bialka...Moze dodatkowo doszedl czynnik,ze np.MAlenstwo gorzej przyswaja bialko,co nie zmienia faktu,ze nasza wina byla tylko chec zapewnienia psu najlepszych warunkow zywieniowych,nie zas przekarmianie... :-? Dodam,ze po "gorszym"gatunkowo i o mniejszej zawartosci bialka Boschu wyroslo cos,co moglas ogladac w Lodzi 8)
PS.Szkoda,ze czlowiek uczy sie na bledach no ale coz...
PPS.Jak teraz czytam te ulotki RC i to co tam wypisuja to ogarnia mnie pusty smiech,bo pewnie jeszcze niejednego naiwniaka takiego jak ja zlapia,na zdanie "iz karma ta zapewnia doskonaly rozwoj u psa" czy jakos tak.
PPPS.Jesli zas nasze nieprzyjemne doswiadczenia z ta karma uchronia jakiegos wlasciciela i psa od tego co mysmy przechodzili to bardzo bede sie z tego cieszyc.Szczegolnie,ze jakby miala takie doswiadczenia jakie mam teraz z RC [b]nigdy[/b] bym sie nie zdecydowala wiecej na karmienie nia zadnego psa.
pozdrawiam
PPPPS.Swoja droga to madry polak po szkodzie,co nie ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dodam,ze oczywiscie nie znaczy to,ze kazdy pies po RC moze miec klopoty itp.,ale jednak sa takie psy gdzie skutki sa takie jak u mojego Malenstwa,(na dobra sprawe nie sadze,abysmy byli odosobnieni w tym problemie) totez trzeba miec to na wzgledzie....Bo jesli nasz pies takze nalezy do tych "wrazliwszych" ?

Link to comment
Share on other sites

Car ja nie wiem czy widzialaś ale na którymś dziale jest temat „szczeniaki na Royalu,(RC)” czy jakoś tak
Może się podziel swoim doświadczeniem właśnie tam

A mnie przeraża jedna rzecz – jedynym i głownym argumentem do żywienia karma suchą jest „bilans”

Tylko nikt jakoś nie pomyśli, że ten sam „zbilansowany” worek karmy np. Pupy Giganta jakiejkolwiek by nie był firmy jest polecany młodemu mastifowi, młodemu dogowi, wilczarzowi i jeszcze paru innym nie małym psiakom.
A mnie się jakos wydaje, że należałoby inaczej zbilansować ten pokarm dla mastifa a inaczej dla wilczarza na przykład :niewiem:
Pomijam róznice osobnicze wystepujące w tej samej rasie bo tak naprawdę to każdemu psu indywidualnie należałoby zbilansować ten pokarm

Link to comment
Share on other sites

Pika w to juz nie wnikam....Chociaz powiem szczerze,ze skoro mojemu wilczarzowi wystarczylo "tylko" 24% bialka (teraz jeszcze mniej) do naprawde rewelacyjnego rozwoju (zreszta jak sie kiedys spotkamy to sama zobaczysz 8) )to dlaczego nie mialoby innym wilczarzom wystarczyc ? A jak by nie patrzec RCG ma 50% bialka wiecej niz BM !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...