Jump to content
Dogomania

Progesteron


Katarzyna

Recommended Posts

[quote name='asiuleczka7907']A u nas klapa moja niunia wchłonęła wszystkie szczeniaczki a do tego złapała jakąś infekcje i skończyło się antybiotykami i zastrzykami
Będziemy próbować jeszcze raz na następną cieczkę[/QUOTE]

Przykro. No to jakiegoś pecha miałyśmy. Ja 18.02 (6 dni przed ewentualnym porodem) mam zrobić usg i ew rtg, żeby zobaczyć, czy suka utrzymała to jedno szczenię...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grzybnia']No i jest wynik. Dziś ósmy dzień cieczki.
czyli mamy:
7 dzień 3,24
8 dzień 7,44
Planujemy jechać do repa w czwartek (10 dzień) dojedziemy pewnie wieczorem.Nie będzie za późno?
Suka jeszcze nie staje do krycia, pies tez bardzo umiarkowanie zainteresowany.[/QUOTE]

My już po podróży.Rano przed wyjazdem w 10 dniu cieczki nasz samiec zaczął wykazywać lekkie zainteresowanie suką. Do repa dotarlismy wieczorem w tym samym dniu. Psy były bardzo sobą zainteresowane ale niestety nasza damesa nie dała sie pokryć :( Pieknie stała i się nadstawiała dopóki facet nie zaczynał konkretnie celować a wtedy był sus na pół metra w górę i cała zabawa od poczatku...Następnego dnia (11 dzień)została więc zainseminowana u weta. Po powrocie do domu w 12 dniu nasz domowy samiec nie bacząc na wyniki progesteronu, które wskazywałyby, że zapewne jest już dawno po ptokach całkowicie oszalał na punkcie suczki i trwa to do dzisiaj. Wnioskuję stąd, że może jednak pojechaliśmy trochę za wczesnie? Za miesiąc zobaczymy jaki bedzie skutek tego szaleństwa :)

Link to comment
Share on other sites

witajcie:)
mam takie pytanie: czy wg Was , możliwe jest że przy niskim progesteronie suka daje się bez problemu pokryć??i krycie będzie skuteczne?
w 9 dniu 0,3
w 12 dniu 0,6
w 14 0,6
w 16 dniu była randka zakończona kryciem czego nikt się nie spodziewał biorąc pod uwagę wyniki,
w 17 dniu 2,3
mamy jeszcze zaplanowane spotkanie za 2 dni czyli to będzie 19 dzień cieczki .
Co jest bardziej wiarygodne? zachowanie suki czy badania? niestety z przyczyn niezależnych psiury przez te dwa dni zbadac nie dam rady:(

Link to comment
Share on other sites

z tego co kiedyś czytałam, za zachowanie suki (nadstawianie się) odpowiadają inne hormony (nie progesteron). Jedna moja suczka nadstawia się prawie cały czas, a druga tylko przez jeden dzień cieczki. Są psy, które kryłyby wszystko co się rusza i takie, które są zainteresowane suką tylko w "te dni". Trzeba więc do każdej pary podchodzić indywidualnie.

jeśli masz reproduktora na miejscu to spokojnie możesz pokryć za dwa dni, ale na twoim miejscu w piątek zbadałabym progesteron i przy niskich wartościach (5-6) kryłabym jeszcze po kolejnych dwóch dniach.

Link to comment
Share on other sites

Witam,


jestem właścicielm 5 letniej suczki rasy owczarek niemiecki długowłosy. Przy najbliższej cieczce zamierzamy pokryć sukę psem znajdującego się od naszego miejsca zamieszkania o ok 400km. To będzie nasze drugie krycia. Co prawda pierwsze doszło do skutku jednak za 3-4 razem. Nasz weterynarz błędnie określił ilość progesteronu we krwi a jest specjalistą od rozrodu zwierząt, no cóż...Piszę do was ponieważ w tym przypadku nie chcę jeździć kilka razy do psa, być pewnym odpowiedniego dnia i pokryć sukę jeżeli oczywiście mimo dobrych dni będzie chciała a pies nie da plamy :) Posłuchajcie jak sprawa wygląda dalej.


Aktualnie mieszkam w Warszawie, pies jest w domu a ja bywam tam co drugi weekend lub jak tylko jest możliwe. Moją sukę określam zabawnie mianem mojej "drugiej dziewczyny" ponieważ 3 lata przed studiami, kiedy ją i siebie wychowywałem doprowadziły do ogromnej pasji do behawioryzmu i hodowania psów. Ale nie to jest wątkiem przewodnim mojej wiadomości do was. Tak jak na wstępnie napisałem przy najbliższej cieczce zamierzam doprowadzić do krycia. Pies jest wyprowadzany na spacery, aktualnie opiekują się nim rodzice. Nie jestem pewny kiedy zauważą, że cieczka się zaczęła...
Dlatego zastanawiam się jak postąpić w tej sytuacji aby nie dać plamy. Na pewno jak dostane od nich wiadomość o tym fakcie będę w stanie rzucić wszelkie obowiązki w stolicy, przyjechać do domu i zająć się tą sprawą. Tylko jak?
Może na początku zmienić weterynarza albo pójść do dwóch i sprawdzić progesteron w stadium cieczki jaki zastane? W moim mieście progesteron można sprawdzić w lecznicy bądź w laboratorium dla ludzi. Myślicie, że robić każdego dnia od kiedy przyjadę a następnie podejmować działania zgodnie ze wzrostem progesteronu i zaleceniami weterynarza?

Pomóżcie jak postąpilibyście w mojej sytuacji,
Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

ja mam suczkę krótkowłosą i od razu widzę kiedy jest pierwszy dzień cieczki, natomiast przy rasach długowłosych jest to nieco utrudnione. Ale jest też na to sposób.
Jeżeli suczka miała do tej pory regularne cykle. to możesz z pewnym prawdopodobieństwem określić termin najbliższej cieczki. Poproś rodziców, aby na co najmniej dwa tygodnie przed przewidywanym terminem codziennie o stałej porze (jeżeli suczka śpi w domu, to najlepiej zaraz po wstaniu przed pierwszym spacerem) przykładali jej chusteczkę higieniczną lub cokolwiek innego (papier toaletowy, ręcznik papierowy) do sromu aby wychwycić pierwsze dni cieczki. Niech to stanie się pewnym nawykiem.

Jeżeli suczka ma "książkowy" przebieg cieczki, to nie musisz codziennie badać progesteronu. Wystarczy co 2-3 dni rozpoczynając ok. 7 dnia cieczki.

Nie polegaj na testach progesteronu, którymi dysponują weterynarze. Badania rób albo w ludzkim laboratorium (krew pobiera wet. a ty zawozisz do labo), albo zleć by badanie wykonało laboratorium Laboklinu. Weterynarz pobiera krew, zamawia kuriera i jeszcze tego samego dnia po południu masz wynik na maila. Ostatnio Laboklin otworzył laboratoria w terenie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asiuleczka7907']
A u nas klapa moja niunia wchłonęła wszystkie szczeniaczki a do tego złapała jakąś infekcje i skończyło się antybiotykami i zastrzykami
Będziemy próbować jeszcze raz na następną cieczkę[/QUOTE]

[quote name='L/Olka']Przykro. No to jakiegoś pecha miałyśmy. Ja 18.02 (6 dni przed ewentualnym porodem) mam zrobić usg i ew rtg, żeby zobaczyć, czy suka utrzymała to jedno szczenię...[/QUOTE]

chyba faza księżyca była chyba nie taka jak trzeba - byłam wczoraj na usg - tylko jedno szczenię :/

Link to comment
Share on other sites

dziękuje za radę. Postaram się nakłonić rodziców aby wprowadzili nawyk o którym wspomniałaś.
Z tym, że po ciąży z reguły cykle u suk zmieniają się na mniej regularne. Jeżeli nic się nie zmieni to powinien być to luty-marzec.
Suka 1/2 dnia spędza w domu a w nocy śpi w kojcu, także jeżeli zacznie się cieczka powinna zostawiać ślady krwi na posadce.
Po przyjeździe zobaczymy w jakim stadium jest srom suczki i wtedy poczynimy odpowiednie kroki.

Link to comment
Share on other sites

Zamieszczone przez [B]asiuleczka7907[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?p=20337591#post20337591"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/buttons/viewpost-right.png[/IMG][/URL] A u nas klapa moja niunia wchłonęła wszystkie szczeniaczki a do tego złapała jakąś infekcje i skończyło się antybiotykami i zastrzykami
Będziemy próbować jeszcze raz na następną cieczkę



Moja sunia też straciła ciąże, w porozumieniu z moim wetem jakieś 2-3 miesiące przed cieczką podajemy ludzki lek homeopatyczny Hormeel SN, potem zrobimy wymazu suki i psa i jeśli się uda to będziemy sprawdzać poziom progesteronu w czasie ciąży.
[B]asiuleczka790 [/B]porozmawiaj ze swoim wetem co sądzi o takim leczeniu.

Edited by Mrągowia Tym
Link to comment
Share on other sites

[quote name='asiuleczka7907']A u nas klapa moja niunia wchłonęła wszystkie szczeniaczki a do tego złapała jakąś infekcje i skończyło się antybiotykami i zastrzykami
Będziemy próbować jeszcze raz na następną cieczkę[/QUOTE]

Moja sunia też straciła ciąże, w porozumieniu z moim wetem jakieś 2-3 miesiące przed cieczką podajemy ludzki lek homeopatyczny Hormeel SN, potem zrobimy wymazu suki i psa i jeśli się uda to będziemy sprawdzać poziom progesteronu w czasie ciąży.
[B]asiuleczka790 [/B]porozmawiaj ze swoim wetem co sądzi o takim leczeniu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Renata24']dziękuje za radę. Postaram się nakłonić rodziców aby wprowadzili nawyk o którym wspomniałaś.
Z tym, że po ciąży z reguły cykle u suk zmieniają się na mniej regularne. Jeżeli nic się nie zmieni to powinien być to luty-marzec.
Suka 1/2 dnia spędza w domu a w nocy śpi w kojcu, także jeżeli zacznie się cieczka powinna zostawiać ślady krwi na posadce.
Po przyjeździe zobaczymy w jakim stadium jest srom suczki i wtedy poczynimy odpowiednie kroki.[/QUOTE]

Moje doświadczenie hodowlane jest minimalne (1 miot i za tydzień będziemy wiedziały czy są piłeczki w brzuchu) ale
- nam się regularność cykli nie zmieniła
- przez całe lata byłam pewna, że okres płodny ma bardzo wcześnie, do cieczki ciążowej kiedy chodziłam za nią z papierem toaletowym wtykanym pod ogon - była kryta 15, 17 dzień (10 szczeniaków)
- teraz była kryta 12, 14 dzień ale przypuszczam, że w tym razem nie wyłapałam początku cieczki (w 5 dniu progesteron był 2 z małym ogonkiem).
- moje 2 suki nie zostawiają żadnych śladów na podłodze (oznaką cieczki jest częstsze wylizywanie się), trzecia - schroniskowa kundelka zanim nie została ciachnięta robiła nam na podłodze rzeźnicką jatkę

Ja zawsze robię komplet - wymaz + progesteron.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrągowia Tym']Moja sunia też straciła ciąże, w porozumieniu z moim wetem jakieś 2-3 miesiące przed cieczką podajemy ludzki lek homeopatyczny Hormeel SN, potem zrobimy wymazu suki i psa i jeśli się uda to będziemy sprawdzać poziom progesteronu w czasie ciąży.
[B]asiuleczka790 [/B]porozmawiaj ze swoim wetem co sądzi o takim leczeniu.[/QUOTE]


Moja pani wet . sama ma hodowle i to wieloletnią i myślę że dobrze mnie kieruje ale pogadam z nią . Dziękuję za radę

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rodzice']moja znajoma kryła kilka godzin po wyniku progesteron 58 . Suka bardzo chętna . Jeden samiec zero reakcji , pojechali do drugiego pokrył bez problemu . Jak sadzicie bedzie cos z tego ?[/QUOTE]

słyszałam o owocnym kryciu przy progesteronie 25 ale przy tak wysokim... zobaczymy za miesiąc ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja mastifka angielska 15 dni temu dostała cieczke, 30.01. zrobiłam jej cytologie i pobrałam krew na progesteron. W cytologii czysto, zadnych komorek jajowych i "łusek", progesteron 1,42 nmol/L (0,45 ng/ml).
Zastanawiam sie, czy to może być cieczka bezowulacyjna, zwłaszcza, że sucz miała cyste na jajniku w zeszłym roku i dostała chorulon (HCG), aby cysta sie wchłonęła.
Objawow rujowych brak - nie jest zainteresowana samcami ani samce nia.

Bardziej zastanawiająco przedstawia się sprawa mojej buldożki. Nie dostała cieczki - codziennie sprawdzałam srom, od kiedy jej córka dostała pierwsza cieczke (08.01), to liczyłam, że matka dostanie cieczke niebawem.
Nagle suka zaczeła się nadstawiać do krycia.
Zrobiłam cytologie i bylo bardzo dużo "łusek", czyli złuszczonych komórek jajowych. Dwa dni póżniej zrobiłam ponowna cytologie i pobrałam krew na progesteron. W cytologii inwazja "łusek" a wynik progesteronu 114 nmol/L (35,8 ng/ml).

W legendzie jest napisane:
<1,0- 3,0 nmol/l- anoestrus (lub proestrus, początek oestrus)
>6 nmol/l- przedowulacyjny wyrzut LH>20 nmol/l- owulacja
16-20 nmol/l- zalecane krycie w ciągu 35-57h
20-38 nmol/l- zalecane krycie w ciągu 9-33h
>38 nmol/l- zalecane krycie do 9h
Przelicznik dla progesteronu ng/ml * 3,18 = nmol/l


Zadzwoniłam do Vetlabu, bo bardzo sie zdziwiłam, że może być taki wynik. Laborantka, ktora przeprowadzala badanie wszystko jeszcze raz sprawdziła i powiedziała, że nie ma błędu, że takie wyniki się bardzo rzadko zdarzają, że może to być podwójna owulacja.

Sunia pojawiła się na "randce w ciemno" i była bardzo chętna do "współpracy". Dwa dni pozniej randka powtorzona.


Czy spotkaliscie sie kiedykolwiek z takim wynikiem progesteronu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewusek']tak - mozna wyznaczyc przeciwciala IG z surowicy, lub zrobic test PCR z wymazu z szyjki macicy i pochwy.
Czas oczekiwania na wynik 7-10 dni
Koszt badania ok 110zl[/QUOTE]

Ja wysyłałam sama krew do Laboratorium w Gietrzwałd. Pismo przewodnie do pobrania u nich na stronie. Koszt pobrania krwi u weta 10 zł, potem wysłałam listem poleconym w kopercie bąbelkowej :) koszt badania około 49 zł. Czas oczekiwania na wynik około 4 dni wysyłają na maila a potem przychodzi pocztą wraz z FV do opłacenia.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

U nas we wtorek-wg badania cytologicznego plus tzw.szybki Progesteron (kolorowe fiolki ;) ) bylo jajeczkowanie. Na inseminacje pedzilismy do kliniki specjalizujacej sie w tym (jest tam tez bank nasienia) w czwartek. Tam ponowny Progesteron (ponad 21 :crazyeye: ) i inseminacja. Wet specjalista stwierdzil, ze to strzal w 10! biorac pod uwage szalenstwo psa:) i wyniki progesteronu. Inseminacja prosto do macicy (mialam okazje ogladac zabieg na ekranie-wspaniale uczucie). Wet stwiedtil, ze nie ma sensu kryc ponownie za 2 dni, bo bedzie za pozno.... Co o tym myslicie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...