Jump to content
Dogomania

Progesteron


Katarzyna

Recommended Posts

Mała ilość płodów może mieć przyczyny genetyczne - jedne suczki są mniej a drugie bardziej płodne. U znajomych jest suczka, która nie daje więcej niż 3 szczenięta, choć w jej rasie nomą są mioty 8-12 szt.
Druga sprawa - to krycie we własciwym dla suczki terminie. Badanie progesteronu podczas cieczki pomoże w uchwyceniu najlepszego momentu.
Jesli suczka ma problemy hormonalne, to dobrze by było coś temu zaradzić jeszcze przed kolejną cieczką. U moich znajomych doskonale sprawdził się ludzki lek homeopatyczny Hormeel SN (reguluje cykl i wspomaga jajeczkowanie). Po leczeniu nim suczka urodziła 7 maluchów. Trzeba go podawać dość długo - przynajmniej 3 miesiące przed kolejną cieczką. Homeopatyki mają do do siebie, że na pewno nie zaszkodzą, mogą być przyjmowane z innymi lekami a czasami działają cuda :) Popytam jeszcze znajomą homeopatkę o leki stosowane w czasie ciąży - może takie też są...

Link to comment
Share on other sites

Nie znam osobiście nikogo kto stosował homeopatię. Na twoim miejcu w przed koleją cieczką przebadałabym sukę. Sprawdz czy nie jest nosicielem herpesvirusa. Monitorowałabym kolejną ciążę u specjalisty od rozrodu. Usg co tydzień lub 2 ( z przpływami żeby sprawdzić ukrwienie macicy) i badanie poziomu progesteronu w czasie ciąży.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja&Simarilion']Nie znam osobiście nikogo kto stosował homeopatię. Na twoim miejcu w przed koleją cieczką przebadałabym sukę. Sprawdz czy nie jest nosicielem herpesvirusa. Monitorowałabym kolejną ciążę u specjalisty od rozrodu. Usg co tydzień lub 2 ( z przpływami żeby sprawdzić ukrwienie macicy) i badanie poziomu progesteronu w czasie ciąży.[/QUOTE]

A czy jest jakiś test na herpesa u psów?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrągowia Tym']Dzięki Saba mam gdzieś jego namiary,powiedz mi jeśli jest wykładowcą to osoba raczej starsza, gdzie miał kiedyś lecznicę.Cieszę się że kogoś z mojego okręgu mogę spotkać.:lol:[/QUOTE]

Dr Socha jest młodym człowiekiem, wcześniej przyjmował w klinice UWM, lecznica w Biskupcu jest pierwszą własną lecznicą doktora.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tak czytam te wszystkie posty o progeteronie od pewnego czasu, ale takiego przypadku jak nasz - się na doszukałam.
Fakt, suka ma 5 lat, ale cieczki dość regularne jak do tej pory. Szykuję się do krycia, zrobione usg, badania krwi, wetka ją obejrzała.
Pierwszą kroplę "wydusiłam" z niej 6.12, ale potem nic się nie działo, więc cieczkę liczę od 8, kiedy faktycznie zaczęła plamić.
Wyniki progesteronu:

dzień 3: <0,2
dzień 5: 0,38
dzień 7: 0,2
dzień 9: <0,2
dzień 10: 0,25
dzień 12: 0,21

Suka opuchnięta, zaczyna się powoli interesować psami, widać zmiany w jej zachowaniu. Osttanie badanie robiłam wczoraj. zaczęła powoli odstawiać ogon, no a wynik 0,21.

Zastanawiam się, jak długo ją jeszcze badać...
Czy miał ktoś podobne doświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aziza']Nie pamiętam wyników mojej suki z ubiegłego roku, ale kryłam ją 21 dnia cieczki, była dziewiątka maluchów.[/QUOTE]
dzięki za odpowiedź. A nie pamiętasz, czy ten progesteron w ogóle jej rósł? Czy utrzymywał się na taki niskim poziomie? Tak naprawdę teraz to u nas loteria. Mogę tylko badać co te dwa dni, póki ma cieczkę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='L/Olka']Tak czytam te wszystkie posty o progeteronie od pewnego czasu, ale takiego przypadku jak nasz - się na doszukałam.
Fakt, suka ma 5 lat, ale cieczki dość regularne jak do tej pory. Szykuję się do krycia, zrobione usg, badania krwi, wetka ją obejrzała.
Pierwszą kroplę "wydusiłam" z niej 6.12, ale potem nic się nie działo, więc cieczkę liczę od 8, kiedy faktycznie zaczęła plamić.
Wyniki progesteronu:

dzień 3: <0,2
dzień 5: 0,38
dzień 7: 0,2
dzień 9: <0,2
dzień 10: 0,25
dzień 12: 0,21

Suka opuchnięta, zaczyna się powoli interesować psami, widać zmiany w jej zachowaniu. Osttanie badanie robiłam wczoraj. zaczęła powoli odstawiać ogon, no a wynik 0,21.

Zastanawiam się, jak długo ją jeszcze badać...
Czy miał ktoś podobne doświadczenia?[/QUOTE]

U mnie było
Dzień 8: 1,24
Dzień 12: 0.80
Dzień 14:1.25
Dzień 17:5,66 :)
Krycie 1,2 i 4 dni po przekroczeniu 5
Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie za 3 tyg. USG

Link to comment
Share on other sites

Czytam i czytam i myślę, co tym razem zmontują moje suki w kwestii krycia, ponieważ obie będą w podobnym terminie kryte, tylko w różnych stronach Europy :diabloti: Strasznie żałuję, że nie pojechałam z jedną w sierpniu, ale myślałam, że mi praca na to pozwoli (guzik prawda się okazało). Teraz się zwolniłam z pracy m.in. dlatego, żeby nie przegapić i mieć czas na te progesterony (co przy przerywanych cieczkach jednej z suk jest koszmarem) :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='L/Olka']Wczoraj, dzień 14, wynik: 1,7.
Więc mam nadzieję, że zaczyna to iść w dobrą stronę.No może poza tym drobnym faktem, ze się chyba wpasujemy z wyjazdem akurat na święta ;-)[/QUOTE]

a ciąg dalszy wygladał tak:
dzień 15: 1,8
dzień 16: 4
dzień 17: 8,4 - oczywiście Wigilia, bo jakże by inaczej ;-)
Wyjechaliśmy 24.12. po północy i następnego dnia pierwsze krycie ( dzień 18, jakieś 30h po wyniku 8,4), jeszcze następnego rano drugi raz.
Musielismy inseminować, ponieważ suka jej sporo wyższa od psa. Poza tym burczała na niego, jej niezależność nie pozwalała, żeby się na niej uwieszał ;-)
Za to następnego dnia, to drugie krycie - niby warczała, ale sama się nadstawiała i prężyła do niego. Dni chyba idealnie trafione.
Także czekamy...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='IwonaK']U mnie było
Dzień 8: 1,24
Dzień 12: 0.80
Dzień 14:1.25
Dzień 17:5,66 :)
Krycie 1,2 i 4 dni po przekroczeniu 5
Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie za 3 tyg. USG[/QUOTE]

Jeszcze na USG nie byłam ale wydaje mi się że jest
fotka z 30 dnia licząc od 1 krycia
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/824/20130107215855.jpg/][IMG]http://img824.imageshack.us/img824/2925/20130107215855.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Ciekawa jestem strasznie czy faktycznie jest, co myślicie ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja&Simarilion']Moim zdaniem infekcja bakteryjna dała by o sobie znać. Suka miałaby gorączkę, byłby wypływ z dróg rodnych. Tak mi się przynajmniej wydaje.[/QUOTE]

Niestety nie muszą być takie objawy . Ja mam teraz 4 próbę z zaciążeniem swojej suki, a monitorowany na wszystkie strony 2 cykl . Pierwszym zaleceniem mojego weterynarza była właśnie bakteriologia wykonana na początku cieczki. Wyrosły nieładne stworki za pierwszym razem,w tym gronkowiec powodujący zamieranie płodów. Generalnie zawsze coś wyrośnie , mniej lub bardziej zjadliwe tylko nie każdy suczy organizm reaguje tak samo , poza oczywiście takim paskudztwem jak u mojej wyszło . Też było USG 21 dni i ciąża była, tydzień później w 28 dniu już pustka :( czyli nie bakterie były przyczyną bo je wybiliśmy podając antybiotyk. Tym razem , jeżeli suka jest w ciąży ( USG za tydzień ! ) to trzeba dorzucić badanie poziomu progesteronu, którego za niski poziom po 25 dniu powoduje utratę ciąży. Podaje się wówczas suce progesteron w zastrzykach i powinna ciąże donosić ( bakteriologia tym razem była ok , żadnych świństw ). Oby tym razem się udało .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...