Jump to content
Dogomania

Progesteron


Katarzyna

Recommended Posts

[quote name='rodzice']ja kryję w następny dzień po przekroczeniu 4 bo potem już leci galopem i może być za późno ale w sumie nie wiem czy dobrze robię .[/QUOTE]

Wydaje mi się, że najważniejsze to obserwować i znać własną sukę....bo każda może być do krycia przy innym progesteronie....ja przy prog. 4 ;) to mogę sobie iść spać ;) hahahah....a ruszyć jak przekroczy 10-12 ;) Może to specyfika rasy /choć nie sądzę/ ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='morgan39']Reasumując:
5 dzień (niedziela) 12 nmol (3,77 mg/ml)
7 dzień (wtorek)17 nmol (5,34 mg/ml)
8 dzień (środa) krycie
9 dzień (czwartek) skok duży bo aż 41,34 nmol (13 mg/ml)
10 dzień krycie
I co wy na to? zobaczymy co z tego wyjdzie za 25 dni.[/QUOTE]

myślę, że powinno być wszystko OK ;) a USG tak naprawde to łatwiej "złapać" ok 21-23 dnia /jesli wet wie czego szuka;)/ bo kapsuły sa jeszcze wszystki w miare obok siebie i daja duże echo... i trzymam kciuki ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rodzice']będę pilnie śledziła bo wychodzi na to ze pewnie za szybko kryję[/QUOTE]

niekoniecznie za szybko...wiele suk tak jest krytych /tzw. książkowo/ i maja piękne mioty..spróbuj raz potwiedzić progesteron i np. cytologie...czy sie nie "rozjadą"...mozna jeszcze zrobic waginoskopię /ale to bardziej informacyjnie niż wyznacznikowo. Ja wiem, że takie rzeczy czasem trwają..i mamy kolejne puste krycie...ale czasem warto /jesli suka jest nietypowa/.

Link to comment
Share on other sites

Witam, wiele tu napisano na temat poziomu progesteronu w czasie cieczki, do ustalenia terminu krycia.
Mnie interesuje poziom progesteronu w czasie ciąży, kiedy rośnie, kiedy spada i jaki jest krytyczny punkt, po którym następuje poronienie.
Moja suczka poprzednią ciążę straciła, tzn. przedwcześnie urodziła jedno szczenię które przeżyło dobę. Jedną z hipotez jest spadek poziomu progesteronu. Teraz jest w 31 (potwierdzonym USG) dniu ciąży ale progesteron jej spadł i obawiam się, czy to nie zamierza się powtórzyć. Wynik odebrałam dzisiaj a z wetem zobaczę się jutro, ale szukam różnych źródeł wiedzy i ludzi którzy orientują się w temacie.
progesteron przy kryciu -12,4 ,
24 dzień ciąży - 28,68 ,
30 dzień ciąży - 16,16
Mam się czyn martwić?

Link to comment
Share on other sites

U moich znajomch niestety już kilkukrotnie zdarzyło się że sukom spadał poziom progesteronu i tracili szczeniaki albo jeśli odpowiednio szybko zareagowali podawali progesteron i suki utrzymywały ciąże.
U mnie suka miała badany w czasie ciąży ale było wszystko ok.


U nas?
3 miesiąc czekam na cieczke, w końcu matke córka z cieczka wyprzedziła. Teraz mam nadzieję że i mamusia z kopyta ruszy z cieczką :)

Link to comment
Share on other sites

Przy ostatniej ciąży badałam progesteron u suki- przez całą ciążę- tak więc progesteron 10 to krytyczny wynik, przy którym powoli zaczyna odklejać się łożysko i szczenięta nie przeżyją- przy progesteronie w takiej ilości już podaje się zastrzyki- w ciąży bada się nie tylko poziom progesteronu ale również estradiole, które rosną wraz z rozwojem ciąży. Ostatni zastrzyk progesteronu podaje się na kilka dni przed planowanym porodem- to trzeba obliczyć, bo progesteron w zastrzyku działa ileś tam dni i chodzi o to, żeby nie spowodować "bloku" progesteronowego na dzień porodu. Poród następuje przy poziomie ok 5 i jest to duży skok tego hormonu, a z powodu tego właśnie skoku jest i skok temperatury.
U nas przy poziomie 11 już był podawany progesteron. Normalnie w ciąży (książkowo) progesteron powinien oscylować ok 20- o ile dobrze pamiętam- wtedy jest bardzo bezpiecznie. U nas panika zaczęła się właśnie ok 11, który utrzymał się przez tydzień, potem spadł do 10 z kreskami i to już był powód, żeby nie pozwolić mu spaść niżej. Już przy tym 10 z kreskami tętno szczeniaków spadało.

Link to comment
Share on other sites

ja krylam moja jak miala progesteron 11(plus zrobione badanie cytologiczne i USG gdzie bylo widac pecherzyki :D) pierwszego dnia i potem jeszcze dwa razy robilam sztuczna inseminacja swierzym nasieniem-drugiego i ostatniego dnia (lacznie bylam u psa 3dni), pierwszego i ostatniego dnia po inseminacji pieski byly dopuszczone do siebie tez naturalnie (pierwszego dnia bez skleszczenia a trzeciego ze skleszczeniem)-zeby biedaki mialy tez z tego jakas przyjemnosc. Teraz czekam na USG!(jedziemy w poniedzialek) i mam straszne irracjonalne mysli, ze sie nie udalo czy cos. :) Jakie sa wasze doswiadczenia? Myslicie ,ze jest duze prawdopodobienstwo, ze sie udalo? W ksiazce Pani Anny Marek czytalam ,ze sztuczna inseminacja zrobiona w odpowiednim czasie jest 100% skuteczna...Jakie sa wasze obserwacje na ten temat? I czy mozna zrobic te badania progesteronu na poczatku 4tyg ciazy, czy jest to za pozno? Bardzo nie chcialabym zeby poronila, bo krycie, nie ukrywam bardzo wyczekiwane...;)

Link to comment
Share on other sites

ja tym razem też kryłam przy bardzo wysokim progesteronie / wcześniej przy 6-w górę- i było pusto/
Tym razem robione bad. na klinikach u dr. Niżańskiego- wg. waginoskopi-do krycia, wg. USG /widać było pęcherzyki-do krycia, cytologia-część nabłonków owulacyjnych, część niezidentyfikowalnych/albo po owulacji albo przed/ ;) i zoonk... czekamy na progesteron- który wyszedł 25 .- mamy natychmiast jechać ;) .. i powtórzyć cytologię za 2 dni ;) Pojechaliśmy na drugi dzień /czyli prog. pewnie doszedł lekko do 30/ , potem cytologia któta wyszłą już książkowo z samymi komórkami owulacyjnymi ;) i znowu jazda.... za 1,5-2 tyg rodzimy...ciąża mnoga ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja w ubiegłym roku kryłam przy ponad 24 i było 11 szczeniąt... mi lekarz (dr. Marczak) tłumaczył że: po pierwsze owulacja jest przy 5 mg/mol, jajeczka dojrzewają około trzech dni, czyli 2-3 dni po przekroczeniu 5 mg/mol są najlepsze dni. Tak też robi moja znajoma która ponad 30 lat hoduje psy i zawsze suki jej zachodziły.
My czekamy na to nieszczęsne 5 :)
7 dzien - 0.9 mg/mol
9 dzien - 3,5 mg/mol
10 dzien - 4,5 mg/mol
11 dzien - 4,8 mg/mol :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...