Jump to content
Dogomania

zęby i zgryz bullterriera - komentarz do wzorca


Złośnica

Recommended Posts

A MOŻE MACIE JAKIEŚ FOTO IDEALNYCH ZĘBÓW I MOŻECIE JE TUTAJ UMIEŚCIĆ?BO CHCIAŁABYM GO PORÓWNAĆ ZE ZGRYZEM MOJEGO PSA.A TE OPISY WE WZORCU DO MNIE WOGÓLE NIE TRAFIAJĄ BYĆ MOŻE NIE MAM WYOBRAŻNI JAK TO POWINNO WYGLĄDAĆ BO ŻADNEMU BULOWI W ZĘBY NIE ZAGLĄDAŁAM.

Link to comment
Share on other sites

To chyba zależy tylko od sędziego, jedni będą się czepiać inni nie. Ale jak je widać i są na swoim miejscu a nie zakryte przez inne zęby to chyba nie ma o czym mówić. niektórzy utrzymują, że to przez zbyt bogate karmy jest problem z źle ustawionymi kłami.

Link to comment
Share on other sites

Pajary mimo zakręconych głow mają perfekt zgryzy. Wiem bo Pavel pokazał mi wszystkie swoje psy.

Głowy wykręcone to prawda, ale też słabo wypełnione, wąziutkie. Wiem, bo maiłem okazję z bliska pooglądać i podotykać Pett oraz dwa młode pieski z tej hodowli na światówce w Dortmund. Co do zębów to pewnie jest jak mówisz, bo nie zaglądałem. Ale słyszałem, że jak trzeba to i Pavla psy do ortodonty jeżdżą. (być może jest to tylko plotka, której nie powinnienem powtarzać, ale skoro wywołałaś wilka z lasu..)

Link to comment
Share on other sites

Bogate w tym, że szczenięta mają podawane za dużo wapna mikro i makro ementów i tych wszystkich wit. A ja wolę ekstra profil za łeb szeroki jak wiadro. bulla pokazuje się bokiem nie jak staffika od frontu. myślę, że sędziowie też to lubią skoro Pajary górą. Pavel ma parę takich tytułow, że chocho

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A propos innej dyskusji zrodziło mi się pytanie- jak traktować bulla z zaświadczeniem, że stracił siekacza czy 2 w sposób mechaniczny (np. wpadł na murek, itp). Czy traktować, że musi mieć siekacze wszystkie i koniec, czy jednak może mu brakować siekacza, jak ma zaświadczenie lekarskie?

Link to comment
Share on other sites

Tufi, mam to samo wrązenie, ale jednak sprawa przedtrzonowców została jasno określona, to może i tu było podobnie? Bo z drugiej strony to trudna decyzja dla sędziego, według wzorca ma mieć kompletny zgryz nożycowy, a tu jest pies z zaświadczeniem z niekompletnym zgryzem, ale niegenetyczną wadą... (i dodatkowo jak to w polskich warunkach dochodzi poważny problem, zaświadczenie lekarza stosunkowo nietrudno zdobyć, aby była w nim przychylna nam opinia :-? )

Link to comment
Share on other sites

Zależy jak na problem zębów się spojrzy: Pies może mieć przodozgryz mając np. tylko "rozchwiane" siekacze, albo może mieć "przestawioną" rzuchwe. Co do zaświadczeń, to ponoć rentę w Zusie można sobie załatwić za kilka stówek, to pewnie zaświadczenia weterynaryjne chodziłyby po 10-20 zł.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Znalazlam fajna wypowiedz Elżbiety Chwalibóg:
[quote]Właśnie psy „w typie buldoga", mocne, grubokościste, o pięknej „downface" mają najczęściej gorsze zęby. Lżejszej konstrukcji bulteriery, przez fachowców określane jako „typ teriera" mają lepsze uzębienie, ale za to ich kość jest delikatniejsza, a głowy „dogowate", to znaczy bez wypełnień, często wysmukłe. „Mój pies ma wszystkie zęby i idealny zgryz", chwali się posiadacz bulteriera, ale ten atut nie wystarcza, by wygrywać wystawy. Jeden z brytyjskich znawców rasy pisał: „Jestem hodowcą, nie dentystą".
Faktem jest, że jeśli okazało się, że przeciętnej urody podrostek ma już wszystkie zęby i dobry zgryz, to wyprodukowany został egzemplarz eksportowy. Taką maksymę mieli hodowcy brytyjscy. Psy o gorszych zębach, ale za to o nadzwyczajnej „downface" i „wypełnieniach głowy" zostawały w kraju i przyczyniały się do rozwoju rasy. Można wymieniać wiele wspaniałych, o fundamentalnym znaczeniu dla kształtowania typu nowoczesnego bulteriera psów, championów, których zęby były dalekie od ideału. Trudno dziś spotkać sędziego, który chce się doliczyć 42 zębów u bulteriera, choć o takich wymogach nie doczytamy się w standardzie, ale los wystawowego championa o rozchwianym zgryzie bywa różny. Dla jednego arbitra nie ma to znaczenia, większą uwagę przykłada do typu i budowy psa. Dla innego ta wada jest nie do wybaczenia. Czy dzisiejsze bulteriery mają gorsze czy lepsze zgryzy niż ich przodkowie? Ostra selekcja niewiele daje, bo po parze osobników o idealnych zgryzach rodzą się szczenięta z wadliwym uzębieniem.[/quote]

Wiecej tutaj:
[url]http://www.naszepsy.pl/rasa_essay.asp?Id=782&rasa=[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

[quote name='Julka_Bullka']A co z ustawieniem klow? Przy dobrym i pelnym zgryzie [nozyce] i waskim ustawieniu klow? Nie mowie o klach w podniebieniu, tylko o przypadku kiedy sa ustawione wasko, tak ze nie widac ich czubkow. Glowa chyba OK :D przynajmniej mi sie podoba :wink:[/quote]

a czubki wbite w górne dziasla? ja zawsze myslalam ze to juz sie kwalifikuje do "klow w podniebieniu".
dolaczam sie do pytania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MSMIMI']koniecznie wystawic i sie przekonac co na to sedzia :)
i koniecznie zaczac od katowic, tam gdzie ja bede i bede mogla twojego psiaka zobaczyc i wyglaskac :) 8) nie ma jak rada bezinteresowna :P[/quote]



taaaak......... tylko tych zebow nie ma prawie wcale.......zostaly korzenie i kamien......:( oczywiscie u suni 18 miesiecznej

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jahu11']A skąd to u tak młodej suni ?? Choroba ,błędy żywieniowe czy jak?? :o[/quote]


no nie....... sunia jest zdrowa sliczna i takie tam........a do zebow to chyba sie czepiam :evilbat:

Chcialam kupic sunie i oszukano mnie! Miala byc z metryka 18 miesieczn-a, a byla z " metryka 18 miesieczn-ej" Stara suka! :( :( :(

Szkoda ze hodowle (znane) juz do tego sie posuwaja, tym bardziej jest to przykre, ze probuje oszukiwac sie ludzi, ktorzy jako takie pojecie maja.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem dlaczego sedzia ma byc dla mnie autorytetem jesli chodzi o hodowle. Moze nim byc ten, ktory sam hoduje ta rase. Pierwszy raz sie spotykam z teoria zgryz a typ bulla mam od lat generalnie psy w ciezkim typie bo taki lubie (najpierw bull a potem terier) i niektorym brakuje troche nog a zgryzy maja extra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...