Jump to content
Dogomania

3 ważne pytania


Hunterek

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów :cool3: Chciałbym zadac kilka pytań odnośnie psów rasy Siberian Husky. Tak się składa , że od wczoraj jestem szczesliwym wlascicielem takowego pieska :p Jednak kilku rzeczy dowiedziec się musze ;]


1.Odnośnie żywienia - Hunter ma 2 miesiące. Zastanawiałem się czy moge podawac mu karmę suchą i własnej roboty np. rano suchą , w środku dnia gotowaną a wieczorem znów suchą ? Wiem że zdania odnośnie karm są podzielone ale jaką polecacie ? Czy moge mu podawac jedzenie np ryż, marchew , mięso ? jakie mięso jest odpowiednie dla szczeniaka ? i ile takich posiłków dziennie powinienm podawac i w jakich proporcjach ?

2.Odnośnie pielęgnacji - Jak często kąpac i czesac psa ?

3.I ostatnie mniej ważne pytanie, w jakim czasie wasze pociechy nauczyły się że potrzeby fizjologiczne załatwia się na dworze a nie w domu :shake:

z góry dzięki :p

Link to comment
Share on other sites

ehhh......
1. Odnosnie zywienia....nikt Ci nie powie ile Twoj pies ma jesc, bo psy sa rozne jedne jedza wiecej inne mniej....pamietaj ze karma sucha dopiero po jakims czasie pulchnieje w zoladku i pies po czasie jest najedzony .....no i psy aktywne jedza wiecej niz psy "kanapowe"....ja generalnie jestem za tym by jednego dnia nie mieszac mu w zaladku.....jeden dzien np suche, drugi dzien gotowane....ja z braku czasu dawalam swojemu caly czas suche, a gotowane 2 razy w tyg ( by dobrze w przyszlosci trawil), ale to gotowane rano i na wieczor pare kamykow suchego....tylko pamietaj, ze to pies zaprzegowy i MUSI miec dobra sucha karme.
2. kapanie - jak najrzadziej, raz na pol roku styknie :]
czesanie- w okresie lnienia.....jak najczesniej, nawet co dzien :lol: jak sie nie leni nie ma potrzeby
3. zalezy od psa......

Link to comment
Share on other sites

Co do zywienia zdania sa podzielone. Trzeba raczej brac pod uwage, ze gotowane/surowe jedzenie trawione jest dosc szybko, sucha karma "lezakuje" i do 8 godzin w zoladku.
Poczytaj watki o zywieniu, zobacz dobre karmy ( z polki superpremium), czesc ludzi poleca Acane, zobacz dosc fajny sposob - barf.
Jednoczesnie z wetem skonsultuj podawanie preparatow ( zaleznie od rodzaju karmy), by nie bylo niedoborow czy nadmiarow.
Poza tym popytaj hodowcy, skoro masz z dobrej hodowli psa, to takie informacje (i sporo innych) powinienes dostac w pakiecie ze szczeniorem.
Kapiel wtedy, gdy pies jest brudny/smierdzi/wytarza sie w paskudztwie/jest wystawiany (ostatnio kapalismy psa 1,5 temu i jest ok).
Co do nauki czystosci, to zalezy glownie od Ciebie, jesli pies ma wszystkie szczepienia i jest po kwarantannie (ok. 3 m-ca), latasz co 2 godziny na spacer przez cala dobe, to sie dosc szybko nauczy. Standartowo ok.6-8 m-ca juz wiekszosc psow utrzymuje czystosc.
Sprawdz ksiazeczke zdrowia, jak wyglada kwestia odrobaczania, szczepien, co i kiedy.

Aaaa, czesanie :evil_lol:. W okresie linienia 3-4 razy dziennie + intensywne odkurzanie domu (czasem pies linieje 2 razy do roku.... po 6 miesiecy za kazdym razem ;) ). A na codzien, raz w tygodniu.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... trochę mnie dziwi, że pierwsze Twoje pytanie dotyczy karmienia.. Takie info to podstawa, powinieneś to wiedzieć jeszcze przed zakupem psa. :roll: W tej kwestii się nie wypowiem, bo poprzednicy napisali już wszystko.

Kwestia kąpieli jest mniej istotna. Faktycznie w przypadku huskich robi się to naprawdę rzadko. Ja kąpałam swojego psa...niech pomyślę... Jakoś prawie 2 lata temu :p Tarzanie w śniegu świetnie wpływa na sierść i w zupełności wystarcza ;)

Co do nauki czystości - pamiętam, że marzyłam o chwili, gdy mój pies nie będzie sikał przy każdej okazji ;) Stało się tak coś koło 6 miesiąca. A jaka duma, gdy młodzik zaczyna "po męsku" podnosić nogę :evil_lol:

W chwili obecnej najważniejsze to kwarantanna i szczepienia. No i odpowiednie jedzonko. Ewentualnie nauka chodzenia na smyczy ;)

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie stosowałam BARFu, ale mój pies od początku karmiony jest gotowanym. Co prawda w hodowli jadł suchą karmę Bento Kronen, ja zamierzałam to kontynuować, ale niestety u mnie źle ją przyswajał. Serce mi się krajało widząc ciągłe biegunki u malca. Myślałam, że to wina stresu związanego z odłączeniem od matki, ale w koncu skapitulowałam i zaczęłam mu gotować.
Teraz, po ponad 4 latach postanowiłam przestawić go na suchą. Gotowanie jest przede wszystkim czasochłonne, no i jest problem podczas wyjazdów..
Teraz po kolei testuję różne karmy, żadnych skutków ubocznych nie ma, sęk tylko w tym...że mój pies szybko się nudzi jedzeniem...
Ale nie tylko suchym, ale też gotowanym. Sucha karma przynajmniej się nie zepsuje...

Link to comment
Share on other sites

1) Suchą karmę zalewaj letnią wodą, żeby rozmiękła, potem dodaj surowego mięsa i będzie ok. Jeżeli musisz karmić suchą (wiadomo - brak czasu itd.) to niech będzie naprawdę dobra.

2) Sierść huskiego czyści się sama, nigdy się nie kułtuni itd. Jeżeli Twój pies mieszka w czystych warunkach, to nie musisz go kąpać. Wyczesywać - tak. W okresie linienia kilka razy dziennie nawet. Jeżeli husky śmierdzi to znaczy, że mieszka na łańcuchu albo w kojcu 2x2 metry i jest używany tylko do rozrodu/biegania/itd.itd.

3) Nauczy się szybko, pamiętaj o kilku zasadach:
a) szczeniak będzie się załatwiał tuż po zjedzeniu
b) koniecznie poranne wyjście MUSISZ zrobić natychmiast po obudzeniu.

Udanej zabawy, witamy w gronie maniaków ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...