Jump to content
Dogomania

Nusia, 4 miesięczna sznaucerka


Nuczysko

Recommended Posts

Witam, po dlugiej przerwie.Nasza Nuka ma już cztery miesiące i od listopada mieszka już z nami obojgiem w naszym mieszkanku. Jest kochana, okropny pieszczoch, uwielbia zabawy, wszystkie psy i ludzi.
Od nie dawna zauważyliśmy , że już tak nie cieszy się do wszystkich napotkanych ludzi i w końcu przestala skakać na nich , ale jak ktoś do nas przychodzi to nie może się od niej opędzić bo tak skacze i się cieszy. Jak jej tego oduczyć?
W zabawie szczeka piskaliwym szczenięcym głosem ale jak ją coś albo ktoś zdenerwuje to ten głos jest dorosłego psa i bardzo ostry.
Pewnego ranka gdy spałyśmy razem w łózeczku (okropny przytulak) i narzeczony wrócił z nocy do domu i usłyszała klucz w drzwiach zaczeła szczekać i warczeć, poleciala do drzwi na chwilę a gdy drzwi już prawie były otwarte to ona wskoczyła do mnie na poduszkę ze strachu( na zasadzie ratuj mie bo ktoś tu wchodzi) wyglądało to komicznie. ale tak się zastanawiamy czy sznaucer powinien tak się zachować? Wiem ona ma cztery miesiące, ale czy po takim zachowaniu można stwierdzić ze, to będzie tchórz?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem behawiorystą, ale IMHO Nusia zachowała się rozsądnie i normalnie...
1) Ostrzegła stado o potencjalnym zagrożeniu
2) Próbowała odstraszyć intruza na rubieży granicznej :eviltong:
3) Wycofała się do stada aby w razie co walczyć w stadzie - jak to jest w zwyczaju zwierząt stadnych
4) Nie podjęła samodzielnej decyzji o tym, czy potencjalny intruz ma zostać pogryziony na wejściu (chyba byś tego nie pochwaliła ... :eviltong: ), tylko czekała na Twoja reakcję... ;)

O tym, czy to tchórz trudno wyrokować po takim incydencie, ale prawdziwy tchórz w panice mógłby ze strachu zaatakować i pogryźć kogoś już w drzwiach ...
Prawdy o tym mogla byś się dowiedzieć, dopiero w sytuacji ekstremalnej...
Były już tutaj takie pomysły, aby psa "testować", ale wszyscy serdecznie odradzamy takich praktyk, bo jak pies to potraktuje poważnie i rozerwie "pozorantowi" gardło, to co będzie ... (?)
Nie zmuszony do ostateczności, dobrze wychowany pies nie rzuci się na człowieka - i dobrze!
Prawdopodobnie nie obroni też wynoszonego telewizora (nie zna jego wartości, a ma wpojone nie gryźć ludzi - ponadto od tego masz ubezpieczenie, a nie psa...:D), ale jak ktoś zagrozi członkom stada, to wtedy sytuacja jest już inna...

Mój Lump przed przyjściem do nas małej suczki, był szczytem opanowania. Nie warczał, nie szczekał na inne psy, po prostu je lekceważył.
Aktualnie, każdy pies wąchający małą suczkę jest już z daleka "pouczany" głuchym warknięciem, żeby zęby trzymał przy sobie i nie miał głupich pomysłów ...:eviltong:

Ponadto jak ktoś tu już kiedyś napisał - pies to nie broń...
Chcesz obrony, kup pistolet ;)

BTW - Sznaucer to rasa stróżująca, a nie obronna, więc podnosi alarm, a nie broni - i tak zrobiła :eviltong: :eviltong: :eviltong:

UPDATE:
Oduczyć psa skakać na ludzi można ucząc go robić "siad" na powitanie.
Jak siedzi, to nie skacze :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Mój pies podobnie się zachowuje. Np. na suszarkę do włosów szczeka z drugiego końca mieszkanie, ale tylko jeśli ta suszarka jest używana w zamkniętej łazience -przy otwartej lepiej nie ryzykować. W przypadku odkurzacza, tylko wtedy gdy odkurzacz odkurza w innym pokoju, ale wtedy ten jego szczek jest bardzo niepewny, taki trochę piskliwy-gdyby odkurzacz postanowił zaatakować Cujo mógłby powiedzieć że on nie szczekał tylko piszczał sobie i wcale nie chciał z nim zadzierać :shake:

Link to comment
Share on other sites

To zalezy od charakteru i wychowania szczeniaka. Zaden z moich psów nie szczeka na odkurzacz, suszarke czy inny pracujace sprzety domowe. W koncu w domu trzeba odkurzyc, a psa wysuszyc (łapy myje i susze bardzo czesto). Nie szczekaja tez jesli sa na balkonie i kogos zobaczą, lub jesli ktos chodzi po korytarzu czy jak wchodzi do mieszkania. Generalnie to jest niewiele sytauacji, które zwłaszcza młodego moga sprowokowac do szczekania - czasem w zabawie szczeknie raz albo 2 - i to wszystko. Straszy częsciej poszczeka - ale tez rzadko.

Link to comment
Share on other sites

Moja Nusia nie boi się odkurzacza ani innych sprzętów, zna je od szczeniaka.
Rano jak narzeczony wchodzi do mieszkania to tak jak pisalam szczeka i wskakuje później do mnie do lóżka a jak już zobaczy , że to on to sika ze szzęścia tylko niestety na lóżko i o 6 rano mam pranie prześcieradła i czyszczenie łózka. Jak nad tym zapanować? Mieliście kiedyś taką sytuację?

Link to comment
Share on other sites

Trzeba unikac sytuacji, w których wystepuje takie zachowanie. Ja próbowałabym na pewno oduczac szczekania (bo jesli tak bedzie reagowac na kazde wejscie, to niezbyt korzystne bedzie szczekanie w nocy, bo własciciel wraca).
Mozesz próbowac ja uczyc, ze wita sie dopiero jak narzeczony wejdzie do pokoju, albo sama wstawac wczesniej jak usłyszysz, ze wchodzi i jesli jest taka mozliwośc - to zamknac drzwi od pokoju, aby nie mogła wskoczyc na łóżko i wtedy wita sie w przedpokoju. No i oprócz tego mozesz np. próbować ignorować psa przy wchodzeniu, dopiero po chwili witasz sie z nią.

Link to comment
Share on other sites

O oduczaniu pieskow skakania przy powitaniu i siusiania to juz tomy napisano .
Polecam ksiazeczki p.Zofii Mrzewińskiej lub blog ,tam jest to dobrze wyjasnione.
Mlody piesek sika na powitanie ,bo informuje tym samym witana osobe "popatrz jestem malutki ,nie rob mi krzywdy".Jest to troche wyraz leku ,troche objaw mlodego wieku .Grunt zeby to nie przeszlo w nawyk ,bo moja ciotka miala suczke co bedac dorosla siusiala jak goscie przyszli.
Pieska trzeba umacniac ,dodawac mu odwagi poprzez takie zabiegi jak unikanie kontakty wzrokowego przy wchodzeniu do domu ,skulenie sie , odwracanie bokiem o ile to mozliwe .Jesli masz fajnych przyjaciol to powinni pojac ,ze przez kilka /kilkanascie tygodni wylewne witanie sie w przedpokoju z pieskiem nie jest wskazane.

Dobrze jest myslec o roznych zachowaniach psa, nie pasujacych nam ,nie jak oduczyc a jak nauczyc innego.To stawia problem w innym swietle.
Skakanie jest niestety bardzo trwalym i niemilym nawykiem,jak piesek bedzie wazyl 30 lub wiecej kilo nie bedzie nikomu milo gdy skoczy na niego.
Nalezy od zaraz ,od juz :-) uczyc psa siadania na komende ,sowicie za to nagradzac i wymagac tego bezwzglednie przy powitaniu .Przy czym nie krzykiem ,nie surowoscia a metoda "jak usiadziesz to zostaniesz poglaskana ,wypieszczona,nakarmiona a nawet ukucne kolo ciebie ". Skaczacego pieska nikt nie powinien glaskac ani wogole zwracac uwagi poza komenda "siad".
Ja wiem ,ze to sie lawo pisze,sama zmagalam sie ze skakaniem mojej suni przez wiele tygodni ,ale udalo sie czego i Tobie zycze :-)

Te uwagi co tu napisalam to sa "ramowe".Zeby opacowac sobie dobry plan uczenia innego zachowania niz skakanie trzeba jednak troche pogrzebac w necie ,poczytac wypowiedzi roznych ludzi i fachowa literature .Kazdy piesek jest inny a wiec do kazdego inna metoda bedzie skuteczna.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olinafm']Mój pies podobnie się zachowuje. Np. na suszarkę do włosów szczeka z drugiego końca mieszkanie, ale tylko jeśli ta suszarka jest używana w zamkniętej łazience -przy otwartej lepiej nie ryzykować. W przypadku odkurzacza, tylko wtedy gdy odkurzacz odkurza w innym pokoju, ale wtedy ten jego szczek jest bardzo niepewny, taki trochę piskliwy-gdyby odkurzacz postanowił zaatakować Cujo mógłby powiedzieć że on nie szczekał tylko piszczał sobie i wcale nie chciał z nim zadzierać :shake:[/QUOTE]

Moja sznuacerka też szczekała na suszarkę. Zacząłem ją uczyć spokojnej reakcji na nią i przestała prawie na nią reagować. Nową suszarkę (stara sie zepsuła) ignoruje całkowicie:) Na odkurzacz też szczekała, ale całkowite ignorowanie jej reakcji doporowadziło do tego, że w 90% przypadków go ignoruje. Co do skakania, to siadanie przy powitaniu tez u mnie zdaje oegzamin:) Nie ma na co czekać z uczeniem takich podstaw.. szczeniaki się najszybciej uczą, a potem może byc już bardzo trudno...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...