Jump to content
Dogomania

Luminal i inne leki-ustalenie dawki


sasha

Recommended Posts

ja właśnie też się zastanawiam czy można tak od razu trafić bo u Viki też się sprawdziła dawka zaordynowana od początku, nie zmniejszałam jeszcze i się boję zmniejszać - zresztą to nasza wetka będzie decydowała, no i ja podaję dopiero o 13 lipca tego roku więc mniej niż 2 miesiące

mnie się wydaje, że po jednorazowym ataku nie powinno się nic zmieniać (zresztą post wyżej też o to pytałam) - dopiero jakby się powtarzały częściej - no i widzę, że Twoja sunia miała atak mniej więcej w tym samym dniu co moja - czyli przy dużym spadku ciśnienia - rozmawiałam z wetką która nas prowadzi - jest neurologiem i pytałam o związek ataków z pogodą bo już sporo razy na dogo widziałam, że psy padaczkowe właśnie w takie dni, kiedy spada ciśnienie, miewają ataki, wetka to potwierdziła chociaż nie jest to naukowo opisane nigdzie bo nikt takich badań nie robił

Link to comment
Share on other sites

O, dobrze wiedzieć, będę to w przyszłości monitorować. Słyszałam też, że upały mogą spowodować atak, dlatego przy wyższych temperaturach bardzo uważaliśmy. Tak samo z silnymi emocjami i stresem, niestety sunia boi się burzy, wybuchów petard itd. Ale do tej pory na szczęście nic z tych rzeczy nie wywołało ataku. Ataki ma najczęściej gdy leży spokojnie. Hmm a ciekawe jak jest z cieczką, bo pierwsze ataki wystąpiły dosłownie kilka dni po jej zakończeniu, a z naszych obliczeń wynika że gdzieś niedługo właśnie znów ma się pojawić, zastanawiam się czy jakieś skoki hormonów też mogą mieć znaczenie?
Dobrze, że przynajmniej sunia ma wyraźną aurę "przed" bo z hiperaktywnego niezmordowanego psa zamienia się w spokojnego śpiocha. Niestety wczoraj to przeoczyłam, po ponad 4 miesiącach straciłam czujność.

Link to comment
Share on other sites

Moja Viki ma padaczkę pourazową i jak do mnie trafiła to miała wybite oko - trzeba było usunąć resztki i zaszyć i neurolog kazała od razu ją wysterylizować za jedną narkozą bo właśnie wahania hormonów płciowych też są istotne przy występowaniu ataków i lepiej jak suczki z padaczką są wysterylizowane

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']ataki mogą byc wywołane do słownie wszystkim,czy mozna od razu trafic z dawką?owszem mozna[/QUOTE]
dokładnie, podobnie jak padaczka u ludzi. Hałas, dźwięki, wszystkie bodźce, wszystkie zmiany, stres, emocje, światło... W moim przypadku wet zalecał dawke jakąś tam, potem widząc że zwierz za mocno uspokojony to zmniejszał..także jest to dopasowywanie do konkretnego psa, wagi, wielkości...u nas jeszcze był wspomagany relanium ale to w trakcie ataku żeby szybciej zadziałało i przeszło.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, no to może sobotnia kąpiel była dla suni zbyt dużym stresem, aczkolwiek przy każdej burzy też się bardzo stresuje ale nie spowodowało to nigdy ataku. No cóż nie ma sensu tego roztrząsać, trudno zdarzyło się, oby jak najrzadziej i cieszyć się z każdego dnia bez ataku. :)

Link to comment
Share on other sites

Dla stworzenia ważne jest, żeby opiekun nie panikował. Ja sobie powiedziałam, że Kulka po prostu taka jest, ma padaczkę i już, a skoro ma padaczkę, to należy spodziewać się ataków. Do każdego ataku podchodzę jak do sytuacji naturalnej, uspokajam i zwyczajnie czekam, aż minie. Wiem, że jestem dla niej oparciem, przychodzi do mnie (jeśli zdąży) kiedy atak się zbliża.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie podaję, co prawda mam Relsed we wlewce ale weterynarz powiedział, że mam ją podać tylko gdyby pojawił się stan padaczkowy, przy pojedynczym ataku mam nie podawać. A jak jest z Luminalem? Podawać czy nie? Bo miałam taką sytuację, na początku, że jak mieliśmy odstawiać powoli Luminal to pojawił się atak i wówczas dostała pominiętą tabletkę po ataku. Ale czy jak dostaje normalnie rano i wieczorem, a mimo to pojawi się atak, tak jak w niedzielę, czy powinnam jej podać nadprogramową dawkę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bea88']Ja nie podaję, co prawda mam Relsed we wlewce ale weterynarz powiedział, że mam ją podać tylko gdyby pojawił się stan padaczkowy, przy pojedynczym ataku mam nie podawać. A jak jest z Luminalem? Podawać czy nie? Bo miałam taką sytuację, na początku, że jak mieliśmy odstawiać powoli Luminal to pojawił się atak i wówczas dostała pominiętą tabletkę po ataku. Ale czy jak dostaje normalnie rano i wieczorem, a mimo to pojawi się atak, tak jak w niedzielę, czy powinnam jej podać nadprogramową dawkę?[/QUOTE]
Bywa tak że trzeba podawać stale dawki luminalu już do konca życia psiny ale bywa też tak że dawke się zmniejsza i bywa też że nawet odstawia...ale nikt pewnie tu nie pomoże tak na forum, to wet musi zadecydować!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bea88']Ja nie podaję, co prawda mam Relsed we wlewce ale weterynarz powiedział, że mam ją podać tylko gdyby pojawił się stan padaczkowy, przy pojedynczym ataku mam nie podawać. A jak jest z Luminalem? Podawać czy nie? Bo miałam taką sytuację, na początku, że jak mieliśmy odstawiać powoli Luminal to pojawił się atak i wówczas dostała pominiętą tabletkę po ataku. Ale czy jak dostaje normalnie rano i wieczorem, a mimo to pojawi się atak, tak jak w niedzielę, czy powinnam jej podać nadprogramową dawkę?[/QUOTE]

nad tym samym się zastanawiam właśnie i będę zaraz dzwonić do wetki, bo Viki miała znowu atak dziś o 7 rano, dałam jej czopek z luminalu, o 10 jest pora na normalną dawkę w tabletce i nie wiem czy dawać czy nie skoro dostała czopek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pani doktor kazała mi podawać podczas ataku czopek, a oprócz tego normalnie rano i wieczorem stałe dawki; Vikunia dostała też dodatkowo bromek potasu - dopiero od dzisiaj podaję jej - 2x dziennie 1,5 ml; a w przyszłym tygodniu jesteśmy umówione na rezonans; musiała mieć ostatnio zwiększoną dawkę luminalu do 2xdziennie po 1,5 tabletki bo były ataki :( bardzo biedna ta moja piesia i mam nadzieję, że rezonans nam wyjaśni co tam w główce jest popsute :(

Link to comment
Share on other sites

Wasia nie denerwuj się, ataki nie ustąpią na amen z dnia na dzień, u nas mieszanka Luminalu i Bromku (bez zmiany dawki) zadziałała ostatecznie po ponad miesiącu. Wcześniej były nawroty i ataki parę dni pod rząd. W tej chwili całkowity spokój od połowy lipca.

Link to comment
Share on other sites

Podczas ataku podawałam Diazepam RecTubes. Bardzo szybko przerywa drgawki.
Piszesz, że podajesz 1,5 tabletki Luminalu ale jakiej (przypuszczam 10).
Napisz co wykazał rezonans. Nie wiem, czy warto męczyć psa, do badania pies musi być uśpiony, koniecznie powiedz przed uśpieniem, że pies ma padaczkę.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem, że musi być uśpiony, ale po rozważeniu z wetką za i przeciw zdecydowałyśmy, że zrobimy RM bo ona oprócz padaczki ma też inne problemy i może chociaż trochę pomoże to wyjaśnić co się dzieje w głowie i podjąć działania takie żeby jej pomóc bo to nie jest normalny pies, który ma co jakiś czas ataki - generalnie nie jest lekko z nią

tak podaję 1,5 tabletki 10 mg, podczas ataku podaję czopek luminalu 15 mg zdaje się i też bardzo szybko atak ustępuje - w ciągu minuty jest po drgawkach - aż mnie to dziwi za każdym razem że tak szybko

Link to comment
Share on other sites

nie od razu bo ataki ma zwykle w nocy albo bladym świtem więc lecę do niej dopiero jak się obudzę i słyszę, że ma atak - jak nie miałam czopków to ataki były dłuższe i mocno drastyczne... z wyciem, szczekaniem, ona ma te silne i długie ataki - grand mal się to nazywa zdaje się :( żaden nie kończył się sam z siebie w tym momencie, w jakim przerywały je czopki więc myślę że jednak działają

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='malawaszka']macie teraz ataki? Viki miała dziś w nocy i przedwczoraj w nocy :( za dużo kurcze... czy to ta pogoda?[/QUOTE]

Mój Rambo miał przed tygodniem pierwszy raz od wielu miesięcy ale potężny. Myślę ze tęskni za Rudą ['] a ja akurat wtedy miałam kilka dni tymczasowiczkę. I pierwszego dnia dostał ataku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...