Jump to content
Dogomania

pies towarzyszący


viki09

Recommended Posts

Witam!
Jestem nowa i się nie przedstawiłam. Mam na imię Kasia i mam 18 lat :) .
Mam też pytanie w związku z psem towarzyszącym, nie za bardzo wiem co znaczą te PT,PTT & MPPT. Więc jak coś źle napisze to przepraszam. Chodzi mi o psa towarzyszącego: jakie to mogą byc rasy, ile kosztuje szkolenie. Sama mam epi i gdy wyprowadze się od rodziców zamierzam sobie kupic jakiegos psiaka. dlatego myślę też nad psem towarzyszącym.

Link to comment
Share on other sites

PT-pies towarzyszący info [URL="http://e-pies.com/psie-profesje/64-pies-towarzyszcy-pt/71-pies-towarzyszcy-pt"]TUTAJ[/URL]
[SIZE=1][FONT=Georgia][FONT=Tahoma]REGULAMIN EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO - PT[/FONT][/FONT][B][FONT=Tahoma][/FONT][/B][/SIZE]
[SIZE=1][B][FONT=Tahoma]Ćwiczenia egzaminu:[/FONT][/B][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]2. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]3. Pozostawanie psa w pozycji „siad” i przywołanie [I]do mnie [/I]i [I]do nogi [/I][/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]4. Aportowanie własnego przedmiotu [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]5. „[I]Siad[/I]” w marszu [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]6. „Waruj” w marszu [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]7. Bieganie psa na komendę i przywołanie do nogi na rozkaz słowny lub optyczny [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]8. Badanie uzębienia psa [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]9. Pozostawanie psa w pozycji „siad” przy próbach odwracania uwagi [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Tahoma]10. Pozostawanie psa w pozycji „waruj” przy próbach odwracania uwagi [/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][B][FONT=Tahoma][/FONT][/B][/SIZE]
MPPT mistrzostwa polski PT
[COLOR=#333333][FONT=comic sans ms]
[SIZE=1]1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy 30 pkt.
2. Pozostawienie psa w pozycji siad i przywołaniedo mnie i do nogi 15 pkt.
3. Aportowanie i przyniesienie własnego przedmiotudo mnie i do nogi (koziołka 300-800 g) 30 pkt.
4. Rozpoznanie i wyszukanie własnego aportu spośród przedmiotów obcych 30 pkt.
5. Pozostawienie psa w pozycji siedzącej i wykonanie rozkazów słownych lub optycznych - waruj, siad, stój 15 pkt.
6. Bieganie psa na komendę i przywołanie do nogi na rozkaz słowny lub optyczny 20 pkt.
7. Pozostawienia psa z marszu w pozycji siad, stój, waruj i przywołanie do nogi przewodnika na rozkaz słowny lub optyczny 30 pkt.
8. Dawanie głosu przez psa na rozkaz słowny lub optyczny 10 pkt.
9. Pozostawienie psa w pozycji siad przy próbach odwracania uwagi 20 pkt.
10. Pozostawienie psa w pozycji waruj przy próbach odwracania uwagi 10 pkt.

RAZEM: 200 pkt.[/SIZE] [/FONT][/COLOR]

PTT-pies towarzyszący tropiący
[B][FONT=Tahoma] [/FONT][/B] [B][FONT=Tahoma]REGULAMIN EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCO-TROPIĄCEGO I STOPNIA -PTT-I[/FONT][/B]
[B][FONT=Tahoma] [/FONT][/B]
[B][FONT=Tahoma]Ćwiczenia egzaminu:[/FONT][/B][B][FONT=Tahoma][/FONT][/B]
[B][FONT=Tahoma] [/FONT][/B]
[B][FONT=Tahoma]Konkurencja A: PRACA WĘCHOWA[/FONT][/B]
[FONT=Tahoma]1. Ślad własny przewodnika, 450 kroków, 2 załamania, 3 przedmioty (5+5+5 punktów), wiek śladu 20 minut, czas wypracowania – 15 min. 60+15= 75 pkt.[/FONT]
[FONT=Tahoma]2. Rozpoznanie i aportowanie własnego przedmiotu spośród przedmiotów obcych [/FONT]
[FONT=Tahoma]3. Szukanie i aportowanie zguby własnej [/FONT]
[FONT=Tahoma]RAZEM [/FONT][B][FONT=Tahoma][/FONT][/B]
[FONT=Tahoma]1. Chodzenie przy nodze bez smyczy [/FONT]
[FONT=Tahoma]2. Aportowanie własnego przedmiotu [/FONT]
[FONT=Tahoma]3. „Siad” w marszu [/FONT]
[FONT=Tahoma]4. „Waruj” w marszu, z przywołaniem [/FONT]
[FONT=Tahoma]5. Pozostawanie psa w pozycji „waruj” przez 5 minut przy próbach odwracania uwagi [/FONT]
[FONT=Tahoma]
[/FONT]
Wiecej info i szczegółowy opis cwiczen na stronie [URL="http://www.zkwp-szkolenie.pl/"]ZKWP[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Zastanawialam sie kiedys czy pies towarzyszacy ma wieksze wzgledy, np. wejdzie z nami do sklepow czy urzedow itp. i czy PT moze zostac kazdy pies, tzn. rasowy, kundel, maly, duzy, bo domyslam sie ze musi miec do tego predyspozecje, czy tez PT moze zostac pies rasy uznanej za agresywna?
A moze ja cos myle...? ;)

Edited by xxxkiniaxxx
Link to comment
Share on other sites

po takich zawodach masz pewność że pies jest łagodny i tak dalej. Ale ukończenie czegoś tam (nie pamiętam dokładnie) daje możliwość uzyskania certyfikatu i pies może chodzić po mieście bez smyczy i bez kagańca (czytałam że we Wrocławiu tak jest)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yuki_']po takich zawodach masz pewność że pies jest łagodny i tak dalej. Ale ukończenie czegoś tam (nie pamiętam dokładnie) daje możliwość uzyskania certyfikatu i pies może chodzić po mieście bez smyczy i bez kagańca (czytałam że we Wrocławiu tak jest)[/QUOTE]

W naszym przypadku tak czy inaczej kaganiec jest zbedny, moja jest niewielka i łagodna, raczej nie zalicza sie do malych obszczekiwaczy ;)
Chetnie dowiedzialabym sie troche o PT i czy rzeczywiscie istnieje cos co daje psu taryfe ulgowa...
Realne jest wyszkolic psa samemu do takich egzaminow, czy lepiej zapisac sie na szkolenie?
Z moja mała cwiczymy troche podstawowych komend, ale nie wiem na ile mozemy przygotowac sie do egzaminu.
Fajnie byloby gdyby wypowiedzial sie ktos z doswiadczeniami...

Link to comment
Share on other sites

ja nie mam doświadczenia ale chciałam to zrobić, lecz moja sunia była za stara :) miała 6 lat
jeśli umiesz to można samemu, co trzeba zaliczyć?

[B]REGULAMIN EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO - PT[/B]

[B]Ćwiczenia egzaminu:[/B]

1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy 20 pkt.
2. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy 40 pkt.
3. Pozostawanie psa w pozycji [I]„siad” [/I]i przywołanie [I]do mnie[/I] i [I]do nogi [/I]20 pkt.
4. Aportowanie własnego przedmiotu 30 pkt.
5. [I]„Siad” [/I]w marszu 15 pkt.
6. [I]„Waruj” [/I]w marszu 15 pkt.
7. Bieganie psa na komendę i przywołanie do nogi na rozkaz słowny lub optyczny 30 pkt.
8. Badanie uzębienia psa 10 pkt.
9. Pozostawanie psa w pozycji [I]„siad”[/I] przy próbach odwracania uwagi 10 pkt.
10. Pozostawanie psa w pozycji [I]„waruj”[/I] przy próbach odwracania uwagi 10 pkt.
RAZEM 200 pkt.

[B]Oceny wg punktów:[/B]

- doskonała 192-200
- bardzo dobra 180-191
- dobra 160-179
- dostateczna 140-159
- niedostateczna 0-139

[B]Szczegółowy opis ćwiczeń:[/B]

[B]1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy - 20 pkt.[/B] (krokiem 10 pkt., biegiem 10 pkt.)

komendy: [I]równaj[/I] lub [I]noga[/I], [I]siad[/I]

Przewodnik maszeruje z psem przy nodze, na luźno trzymanej smyczy około 30 kroków na wyznaczonej trasie. Po przejściu 10 kroków wykonuje zwrot w prawo, po przejściu następnych 10 kroków – zwrot w lewo, po dalszych 10 krokach wykonuje w tył zwrot i zatrzymuje się a pies siada (wolno podać komendę siad). Tą samą drogą wraca z psem niezbyt szybkim biegiem do pozycji wyjściowej, wykonując jak poprzednio wszystkie zwroty. Po przyjściu do punktu wyjściowego wykonuje w tył zwrot, a pies przyjmuje na komendę pozycje siedzącą. Pies powinien przez całe ćwiczenie iść lub biec trzymając bark przy nodze przewodnika.





[IMG]http://www.psiratownicy.pl/UserFiles/clip_image001.gif[/IMG]







[B]2. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy – 40 pkt.[/B] (krokiem 20 pkt., biegiem 20 pkt.)


komendy: [I]równaj[/I], [I]noga[/I], [I]siad[/I]


Na polecenie sędziego przewodnik zwalnia psa ze smyczy i wykonuje ćwiczenie w taki sam sposób jak w ćwiczeniu nr1. Zostawanie psa z tyłu, wyprzedzanie, odchodzenie od nogi jak również zwalnianie przewodnika przy zwrotach jest błędem. Błędami są również dodatkowe komendy, dopingowanie psa itp…





[B]3. Pozostawanie w pozycji [I]„siad”[/I] i przywołanie do mnie i do nogi - 20 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I], [I]do mnie[/I], [I]noga[/I] lub znaki optyczne


Na polecenie sędziego przewodnik pozostawia psa w pozycji siedzącej, odchodzi od niego na odległość 10 kroków, zatrzymuje się i wykonuje zwrot do psa. Po upływie około 2 sekund rozkazem słownym [I]do mnie[/I] lub znakiem optycznym przywołuje psa. Pies powinien podbiec i usiąść przed przewodnikiem, który następnie podaje komendę [I]„noga”. [/I]Pies powinien przyjąć pozycję siedzącą przy lewej nodze bez komendy





[B]4. Aportowanie własnego przedmiotu – 30 pkt.[/B]


komendy: [I]aport[/I], [I]do mnie[/I], [I]daj[/I], [I]noga[/I]


Na polecenie sędziego przewodnik wyrzuca przed siebie własny przedmiot (aport) na odległość około 10 kroków. Pies w tym czasie powinien siedzieć spokojnie bez smyczy przy nodze przewodnika. Na jednorazowy rozkaz słowny [I]aport[/I] pies powinien szybko pobiec po wyrzucony przedmiot i podjąć go, na rozkaz [I]do mnie[/I] natychmiast przynieść go i usiąść przed przewodnikiem. Po odebraniu aportu przez przewodnika, na rozkaz [I]noga[/I] pies powinien usiąść przy lewej nodze przewodnika (bez dodatkowej komendy). W tym ćwiczeniu należy zwracać uwagę na dokładne podejmowanie aportu, jego prawidłowe niesienie i utrzymywanie przed oddaniem przewodnikowi.





[B]5. [I]„Siad”[/I] w marszu – 15 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I]


Przewodnik z psem rusza przed siebie. Po co najmniej 10 krokach podaje słowną komendę [I]siad[/I], na którą pies powinien szybko usiąść przy czym przewodnik nie może zmienić tempa kroku, ani się obejrzeć. Po 20 dalszych krokach przewodnik zatrzymuje się i odwraca do psa. Na znak sędziego przewodnik wraca do psa i zajmuje miejsce po jego prawej stronie. Przyjęcie przez psa innej pozycji niż siad – 5 pkt karnych.




[B]6. [I]„Waruj”[/I] w marszu, z przywołaniem – 15 pkt[/B]


komendy: [I]waruj[/I], [I]do mnie[/I], [I]noga[/I]


Przewodnik rusza prosto przed siebie dając psu komendę [I]noga[/I]. Po co najmniej 10 krokach podaje komendę [I]waruj[/I], na którą pies powinien niezwłocznie zawarować. Bez jakiegokolwiek oddziaływania na psa i bez odwracania się przewodnik idzie dalej prosto jeszcze 20 kroków, odwraca się do psa i spokojnie staje. Na znak sędziego przewodnik przywołuje psa do siebie. Pies powinien szybko i radośnie podbiec do swojego przewodnika i usiąść blisko przed nim. Na komendę [I]noga[/I] pies powinien usiąść przy lewej nodze przewodnika.
Przyjęcie przez psa innej pozycji niż waruj – 5 pkt karnych.




[B] 7. Bieganie psa na komendę i przywoływanie do nogi – 30 pkt.[/B]


komendy: [I]biegaj[/I], [I]noga[/I]


Przewodnik z psem przyjmują pozycję wyjściową (pies siedzi przy nodze przewodnika). Następnie przewodnik zaczyna maszerować z psem przy nodze, bez smyczy i po około 10 krokach na rozkaz [I]biegaj[/I] pies oddala się (przewodnik może wskazać kierunek ręką). Pies powinien odbiec na odległość co najmniej 5 kroków. Po kilku sekundach na rozkaz [I]noga [/I]wydany na znak sędziego pies wraca do nogi przewodnika. Przewodnik wołając psa może stać lub iść. Wykonanie tego ćwiczenia z przypiętą linką do 10 m – 15 punktów karnych.





[B]8. Badanie uzębienia psa – 10 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I], [I]badanie[/I] lub [I]zęby[/I]


W ćwiczeniu tym przewodnik pokazuje sędziemu uzębienie psa. Na polecenie sędziego przewodnik sadza psa przy nodze i po komendzie [I]badanie[/I] (lub [I]zęby[/I]) odchyla psu wargi, aby pokazać sędziemu zgryz psa, a następnie zęby boczne z lewej i prawej strony. Na ocenę pozytywna pies musi siedzieć spokojnie, bez zmiany pozycji i pozwolić przewodnikowi pokazać swoje zęby. Ćwiczenie wykonuje się na smyczy.





[B]9. Pozostawanie psa w pozycji „siad” przy próbach odwracania uwagi – 10 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I]


Przewodnik udaje się z psem na wyznaczone miejsce i wydaje psu rozkaz [I]siad[/I]. Odpina smycz i odchodzi na odległość 20 kroków, po czym zatrzymuje się i odwraca do psa. Przewodnik powinien stać bez ruchu i nie wpływać na psa gestami ani słowami. Na polecenie sędziego przewodnik wraca do psa, staje z jego prawej strony i wykonuje ćwiczenie nr 10.





[B]10. Pozostawanie psa w pozycji „waruj” przy próbach odwracania uwagi[/B]


komendy: [I]waruj[/I], [I]siad[/I]


Po zakończeniu ćwiczenia 9. na polecenie sędziego przewodnik dochodzi do psa i daje mu rozkaz [I]waruj,[/I] odchodzi od niego na odległość 20 kroków, zatrzymuje się i odwraca do psa. Przewodnik powinien stać bez ruchu i nie wpływać na psa gestami ani słowami. Na polecenie sędziego przewodnik wraca do psa, staje z jego prawej strony i daje rozkaz [I]siad[/I] . W czasie zostawania nie wolno pozostawiać żadnych przedmiotów przy psie.





[B]Punkty karne za błędy popełnione przez psa i przewodnika w czasie ćwiczeń na egzaminie PT[/B]


Trzymanie psa na napiętej (krótkiej) smyczy lub naciąganie go w czasie chodzenia przy nodze przewodnika 1-4
Wybieganie psa, pozostawanie w tyle lub odchodzenie w bok podczas chodzenia przy nodze bez smyczy 2-4
Dopasowywanie przez przewodnika tempa swojego marszu lub biegu do tempa psa 1-2
Wydawanie psu podwójnych rozkazów lub używanie ich wielokrotnie (każdorazowo) 1
Wpływanie na psa niedozwolonymi metodami (doping) 1-5
Samowolne zmienianie przez psa pozycji w czasie zostawania - każdorazowo 1


Nie wykonywanie przez psa rozkazów, podbiegnięcie w czasie ćwiczenia egzaminacyjnego do innych psów (zwierząt) i po trzykrotnym przywołaniu nie powrócenie do przewodnika przerwanie egzaminu


Zatrzymywanie się i myszkowanie psa po ziemi w czasie wykonywania ćwiczenia 1-2
Przyjęcie przez psa innej pozycji niż wydana komenda (w marszu) 5
Podczas pozostawania psa na miejscu samowolne podchodzenie do przodu, przesuwanie się lub tarzanie 1-5
Opuszczenie miejsca siadu lub warowania powyżej 10 kroków 10
Opieszałe wykonywanie ćwiczeń 1-4
Samowolne podnoszenie się psa z waruj przy podchodzeniu przewodnika 1-2
Lęk i niespokojne zachowanie się psa przy badaniu uzębienia 1-3
Podczas wyrzucania aportu samowolne wybieganie psa po aport 1-2
Bawienie się, gryzienie lub wypuszczanie aportu 1-4
Nie uchwycenie aportu za jego środek 1-2
Pobiegnięcie, podjęcie aportu i nie przyniesienie go dokładnie do przewodnika 5 - 15
Pobiegnięcie do aportu przez psa lecz nie podjęcie go i nie przyniesienie do przewodnika lub podjęcie aportu i odbiegnięcie 30
Nie oddawanie aportu przewodnikowi na rozkaz daj 1-3
Wykonanie ćwiczenia „biegaj” , „do nogi” na smyczy – lince do 10 m 15
Załatwianie się psa w czasie ćwiczeń 3-5
Inne błędy nie wymienione powyżej 1-5

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yuki_']ja nie mam doświadczenia ale chciałam to zrobić, lecz moja sunia była za stara :) miała 6 lat
jeśli umiesz to można samemu, co trzeba zaliczyć?

[B]REGULAMIN EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO - PT[/B]

[B]Ćwiczenia egzaminu:[/B]

1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy 20 pkt.
2. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy 40 pkt.
3. Pozostawanie psa w pozycji [I]„siad” [/I]i przywołanie [I]do mnie[/I] i [I]do nogi [/I]20 pkt.
4. Aportowanie własnego przedmiotu 30 pkt.
5. [I]„Siad” [/I]w marszu 15 pkt.
6. [I]„Waruj” [/I]w marszu 15 pkt.
7. Bieganie psa na komendę i przywołanie do nogi na rozkaz słowny lub optyczny 30 pkt.
8. Badanie uzębienia psa 10 pkt.
9. Pozostawanie psa w pozycji [I]„siad”[/I] przy próbach odwracania uwagi 10 pkt.
10. Pozostawanie psa w pozycji [I]„waruj”[/I] przy próbach odwracania uwagi 10 pkt.
RAZEM 200 pkt.

[B]Oceny wg punktów:[/B]

- doskonała 192-200
- bardzo dobra 180-191
- dobra 160-179
- dostateczna 140-159
- niedostateczna 0-139

[B]Szczegółowy opis ćwiczeń:[/B]

[B]1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy - 20 pkt.[/B] (krokiem 10 pkt., biegiem 10 pkt.)

komendy: [I]równaj[/I] lub [I]noga[/I], [I]siad[/I]

Przewodnik maszeruje z psem przy nodze, na luźno trzymanej smyczy około 30 kroków na wyznaczonej trasie. Po przejściu 10 kroków wykonuje zwrot w prawo, po przejściu następnych 10 kroków – zwrot w lewo, po dalszych 10 krokach wykonuje w tył zwrot i zatrzymuje się a pies siada (wolno podać komendę siad). Tą samą drogą wraca z psem niezbyt szybkim biegiem do pozycji wyjściowej, wykonując jak poprzednio wszystkie zwroty. Po przyjściu do punktu wyjściowego wykonuje w tył zwrot, a pies przyjmuje na komendę pozycje siedzącą. Pies powinien przez całe ćwiczenie iść lub biec trzymając bark przy nodze przewodnika.





[IMG]http://www.psiratownicy.pl/UserFiles/clip_image001.gif[/IMG]







[B]2. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy – 40 pkt.[/B] (krokiem 20 pkt., biegiem 20 pkt.)


komendy: [I]równaj[/I], [I]noga[/I], [I]siad[/I]


Na polecenie sędziego przewodnik zwalnia psa ze smyczy i wykonuje ćwiczenie w taki sam sposób jak w ćwiczeniu nr1. Zostawanie psa z tyłu, wyprzedzanie, odchodzenie od nogi jak również zwalnianie przewodnika przy zwrotach jest błędem. Błędami są również dodatkowe komendy, dopingowanie psa itp…





[B]3. Pozostawanie w pozycji [I]„siad”[/I] i przywołanie do mnie i do nogi - 20 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I], [I]do mnie[/I], [I]noga[/I] lub znaki optyczne


Na polecenie sędziego przewodnik pozostawia psa w pozycji siedzącej, odchodzi od niego na odległość 10 kroków, zatrzymuje się i wykonuje zwrot do psa. Po upływie około 2 sekund rozkazem słownym [I]do mnie[/I] lub znakiem optycznym przywołuje psa. Pies powinien podbiec i usiąść przed przewodnikiem, który następnie podaje komendę [I]„noga”. [/I]Pies powinien przyjąć pozycję siedzącą przy lewej nodze bez komendy





[B]4. Aportowanie własnego przedmiotu – 30 pkt.[/B]


komendy: [I]aport[/I], [I]do mnie[/I], [I]daj[/I], [I]noga[/I]


Na polecenie sędziego przewodnik wyrzuca przed siebie własny przedmiot (aport) na odległość około 10 kroków. Pies w tym czasie powinien siedzieć spokojnie bez smyczy przy nodze przewodnika. Na jednorazowy rozkaz słowny [I]aport[/I] pies powinien szybko pobiec po wyrzucony przedmiot i podjąć go, na rozkaz [I]do mnie[/I] natychmiast przynieść go i usiąść przed przewodnikiem. Po odebraniu aportu przez przewodnika, na rozkaz [I]noga[/I] pies powinien usiąść przy lewej nodze przewodnika (bez dodatkowej komendy). W tym ćwiczeniu należy zwracać uwagę na dokładne podejmowanie aportu, jego prawidłowe niesienie i utrzymywanie przed oddaniem przewodnikowi.





[B]5. [I]„Siad”[/I] w marszu – 15 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I]


Przewodnik z psem rusza przed siebie. Po co najmniej 10 krokach podaje słowną komendę [I]siad[/I], na którą pies powinien szybko usiąść przy czym przewodnik nie może zmienić tempa kroku, ani się obejrzeć. Po 20 dalszych krokach przewodnik zatrzymuje się i odwraca do psa. Na znak sędziego przewodnik wraca do psa i zajmuje miejsce po jego prawej stronie. Przyjęcie przez psa innej pozycji niż siad – 5 pkt karnych.




[B]6. [I]„Waruj”[/I] w marszu, z przywołaniem – 15 pkt[/B]


komendy: [I]waruj[/I], [I]do mnie[/I], [I]noga[/I]


Przewodnik rusza prosto przed siebie dając psu komendę [I]noga[/I]. Po co najmniej 10 krokach podaje komendę [I]waruj[/I], na którą pies powinien niezwłocznie zawarować. Bez jakiegokolwiek oddziaływania na psa i bez odwracania się przewodnik idzie dalej prosto jeszcze 20 kroków, odwraca się do psa i spokojnie staje. Na znak sędziego przewodnik przywołuje psa do siebie. Pies powinien szybko i radośnie podbiec do swojego przewodnika i usiąść blisko przed nim. Na komendę [I]noga[/I] pies powinien usiąść przy lewej nodze przewodnika.
Przyjęcie przez psa innej pozycji niż waruj – 5 pkt karnych.




[B] 7. Bieganie psa na komendę i przywoływanie do nogi – 30 pkt.[/B]


komendy: [I]biegaj[/I], [I]noga[/I]


Przewodnik z psem przyjmują pozycję wyjściową (pies siedzi przy nodze przewodnika). Następnie przewodnik zaczyna maszerować z psem przy nodze, bez smyczy i po około 10 krokach na rozkaz [I]biegaj[/I] pies oddala się (przewodnik może wskazać kierunek ręką). Pies powinien odbiec na odległość co najmniej 5 kroków. Po kilku sekundach na rozkaz [I]noga [/I]wydany na znak sędziego pies wraca do nogi przewodnika. Przewodnik wołając psa może stać lub iść. Wykonanie tego ćwiczenia z przypiętą linką do 10 m – 15 punktów karnych.





[B]8. Badanie uzębienia psa – 10 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I], [I]badanie[/I] lub [I]zęby[/I]


W ćwiczeniu tym przewodnik pokazuje sędziemu uzębienie psa. Na polecenie sędziego przewodnik sadza psa przy nodze i po komendzie [I]badanie[/I] (lub [I]zęby[/I]) odchyla psu wargi, aby pokazać sędziemu zgryz psa, a następnie zęby boczne z lewej i prawej strony. Na ocenę pozytywna pies musi siedzieć spokojnie, bez zmiany pozycji i pozwolić przewodnikowi pokazać swoje zęby. Ćwiczenie wykonuje się na smyczy.





[B]9. Pozostawanie psa w pozycji „siad” przy próbach odwracania uwagi – 10 pkt.[/B]


komendy: [I]siad[/I]


Przewodnik udaje się z psem na wyznaczone miejsce i wydaje psu rozkaz [I]siad[/I]. Odpina smycz i odchodzi na odległość 20 kroków, po czym zatrzymuje się i odwraca do psa. Przewodnik powinien stać bez ruchu i nie wpływać na psa gestami ani słowami. Na polecenie sędziego przewodnik wraca do psa, staje z jego prawej strony i wykonuje ćwiczenie nr 10.





[B]10. Pozostawanie psa w pozycji „waruj” przy próbach odwracania uwagi[/B]


komendy: [I]waruj[/I], [I]siad[/I]


Po zakończeniu ćwiczenia 9. na polecenie sędziego przewodnik dochodzi do psa i daje mu rozkaz [I]waruj,[/I] odchodzi od niego na odległość 20 kroków, zatrzymuje się i odwraca do psa. Przewodnik powinien stać bez ruchu i nie wpływać na psa gestami ani słowami. Na polecenie sędziego przewodnik wraca do psa, staje z jego prawej strony i daje rozkaz [I]siad[/I] . W czasie zostawania nie wolno pozostawiać żadnych przedmiotów przy psie.





[B]Punkty karne za błędy popełnione przez psa i przewodnika w czasie ćwiczeń na egzaminie PT[/B]


Trzymanie psa na napiętej (krótkiej) smyczy lub naciąganie go w czasie chodzenia przy nodze przewodnika 1-4
Wybieganie psa, pozostawanie w tyle lub odchodzenie w bok podczas chodzenia przy nodze bez smyczy 2-4
Dopasowywanie przez przewodnika tempa swojego marszu lub biegu do tempa psa 1-2
Wydawanie psu podwójnych rozkazów lub używanie ich wielokrotnie (każdorazowo) 1
Wpływanie na psa niedozwolonymi metodami (doping) 1-5
Samowolne zmienianie przez psa pozycji w czasie zostawania - każdorazowo 1


Nie wykonywanie przez psa rozkazów, podbiegnięcie w czasie ćwiczenia egzaminacyjnego do innych psów (zwierząt) i po trzykrotnym przywołaniu nie powrócenie do przewodnika przerwanie egzaminu


Zatrzymywanie się i myszkowanie psa po ziemi w czasie wykonywania ćwiczenia 1-2
Przyjęcie przez psa innej pozycji niż wydana komenda (w marszu) 5
Podczas pozostawania psa na miejscu samowolne podchodzenie do przodu, przesuwanie się lub tarzanie 1-5
Opuszczenie miejsca siadu lub warowania powyżej 10 kroków 10
Opieszałe wykonywanie ćwiczeń 1-4
Samowolne podnoszenie się psa z waruj przy podchodzeniu przewodnika 1-2
Lęk i niespokojne zachowanie się psa przy badaniu uzębienia 1-3
Podczas wyrzucania aportu samowolne wybieganie psa po aport 1-2
Bawienie się, gryzienie lub wypuszczanie aportu 1-4
Nie uchwycenie aportu za jego środek 1-2
Pobiegnięcie, podjęcie aportu i nie przyniesienie go dokładnie do przewodnika 5 - 15
Pobiegnięcie do aportu przez psa lecz nie podjęcie go i nie przyniesienie do przewodnika lub podjęcie aportu i odbiegnięcie 30
Nie oddawanie aportu przewodnikowi na rozkaz daj 1-3
Wykonanie ćwiczenia „biegaj” , „do nogi” na smyczy – lince do 10 m 15
Załatwianie się psa w czasie ćwiczeń 3-5
Inne błędy nie wymienione powyżej 1-5[/QUOTE]

Regulamin tez juz obczytalam od deski do deski.
Moja sunia ma 10 miesiecy, szybko sie uczy, jest posluszna i łagodna. A przede wszystkim ja uznaje tylko pozytywne metody szkolenia...
Tak w ogole to jest jakis przedzial wiekowy psa?

Link to comment
Share on other sites

wydaje mi się że tak
dla szczeniąt, dla dorosłych i chyba seniorów.

EDIT:
[B]III.1 Wyłamanie psa spod kontroli i dyskwalifikacja[/B]
A. Wyłamania
W razie wyłamania się psa spod wpływu przewodnika i odbiegnięcia od niego, rozbawienia, nie
puszczenia aportu:


[B]1. na egzaminie PT 1[/B]

[LIST]
[*]podporządkowanie psa po pierwszej komendzie - maksymalna ocena bardzo dobra ;
[*]podporządkowanie psa po drugiej komendzie - maksymalna ocena dobra;
[*]podporządkowanie psa po trzeciej komendzie danej na znak sędziego - maksymalna
ocena dostateczna; -w danym ćwiczeniu.
[/LIST]

[B]2. na zawodach i egzaminach PT 2 i PT 3:[/B]

[LIST]
[*]podporządkowanie psa po pierwszej komendzie - maksymalna ocena dobra;
[*]podporządkowanie psa po drugiej komendzie - maksymalna ocena dostateczna;
[*]podporządkowanie psa po trzeciej komendzie danej na znak sędziego - ocena
niedostateczna; - w danym ćwiczeniu

[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Klio']Moja Luna ma 8 miesięcy i w niedzielę zaczęłyśmy szkolenie, które kończy się egzaminem PT, dla psów od 6 miesiąca, więc z dziesięciomiesięczną sunią spokojnie możesz zacząć się przygotywywać[/QUOTE]

Szkolenie?
Czyli nie uczysz sama...?
Ile wyniesie Cie takie szkolenie i przede wszystkim ile ono trwa?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, ile normalnie kosztuje, my mamy sporą zniżkę jako absolwentki psiego przedszkola i wychodzi nam 350 zł. Zajęcia są 2 razy w tygodniu po 2 godziny, minimum 3 miesiące i do skutku, a więc czas trwania zależy od psa. Miałam taką myśl, żeby samodzielnie wszystko z Luną wypracować, ale ona ma ciężki charakterek (wszystko na około jest ciekawe i zawsze trzeba postawić na swoim) i zależało mi na tym, żeby miała kontakt z innymi psami, więc zapisałyśmy się do przedszkola. I jakoś mnie to szkolenie wciągnęło. Oprócz zajęć codziennie sama z nią pracuję.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...