Jump to content
Dogomania

Choroby dziedziczne


joanika

Recommended Posts

Tak jak w temacie.
Poszukuje informacji na temat chorób dziedzicznych u pudli (gł interesuje mnie u pudli dużych i średnich).
Znalazłam jedynie wzmianke o chorobach dziedzicznych u pudli w jednej z książek:
krowia postawa kończyn tylnych, dyslokacja kości w stawie kolanowym, katarakta młodzieńcza, ślepota słoneczna,zmierzchowa, zmętnienie soczewki, zaćma,postępujący zanik siatkówki, hemofilia typu A, przetrwały przewód tętniczy.

Link to comment
Share on other sites

L-C-P czyli [B]Legg[/B]-[B]Calve[/B]-[B]Perthes[/B]

[B][QUOTE]
[B]Choroba Legg-Perthesa-Calve’a[/B] [I](osteochondropathia juvenalis coxae s.osteonecrosis idiopatica)[/I]
Choroba ta polega na zaburzeniach w okresie osteogenezy. Jej istotą jest pojawianie się ogniska martwicy w jądrze kostnienia główki i szyjki kości udowej ,co prowadzi do zniekształcenia i spłaszczenia główki kości udowej. Proces martwicowy rozwija się pod chrząstką stawową, po czym obejmuje ją i doprowadza do zrostu w stawie. Czasem zmiany chorobowe ustępują po osiągnięciu przez zwierze dojrzałości. Chorobę obserwuje się u młodych psów ras małych (teriery ,pekińczyki). Pierwsze objawy zaznaczają się u młodych psów w postaci jedno- lub obustronnej kulawizny między 4-7 miesiącem życia. Badaniem stwierdza się bolesność przy odwodzeniu kończyny i w poruszaniu głową kości udowej. W zaawansowanych przypadkach wyczuwa się trzeszczenie i chora kończyna może być krótsza. Ostateczna diagnoza musi być potwierdzona zdjęciem Rtg.
[/QUOTE][/B]

Ale to dotyczy ras malych, niemniej jednak moze komus innemu sie przyda...

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Założyłam ten wątek ponieważ studiuje rodowody pudli dużych :cool3: i zaczęłam interesować się chorobami dziedzicznymi.
[B][COLOR=Black]Eguus[/COLOR][/B] w tym linku co podałaś pudel jest toy, miniatura i standard a dużego nie ma?

czemu pudle cierpią na choroby oczu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='joanika']Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Założyłam ten wątek ponieważ studiuje rodowody pudli dużych :cool3: i zaczęłam interesować się chorobami dziedzicznymi.
[B][COLOR=black]Eguus[/COLOR][/B] w tym linku co podałaś pudel jest toy, miniatura i standard a dużego nie ma?

czemu pudle cierpią na choroby oczu?[/quote]

Pudel duży to standard ;) w USA mają inny podział.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='.ania']Pudel duży to standard ;) w USA mają inny podział.[/quote]
Właśnie tak myślałam.
To oni nie mają średniaków? W takim muszę poszukać jaki oni mają podział wg cm w kłębie.

[B]ramzes123[/B] interesują mnie wszystkie choroby gr 9, głównie pudle. Jakbyś znalazł/a chwile czasu to jak coś masz możesz mi wysłać na maila.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ramzes123']joanika, chętnie wyślę Ci mail, ale nie wiem jak korzysta się z forum, aby znaleźć maila danej osoby. Jeśli wiesz jak to się robi wyślij maila do mnie a ja odpowiem na ten sam.[/quote]

:oops: no tak maila nie podałam [email][email protected][/email]
a maila to chyba sie wchodzi w profil klikając na nazwe użytkownika

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

A jak jest u pudli z wadami zgryzu?? Często to spotykacie?? I jeszcze wnętrostwo, czy często się zdarza?? Rozumiem, że jakiś procent w każdej razie się zdarza, ale jako że chcę mieć psa samca to jakoś tak zaczyna mnie interesować...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ja słyszałam, ze pudle maja tendencje do padaczki. Wady zgryzu chyba też, ale mi się wydaje, że raczej wiekszość to u miniatur i toy'ów. Ja mam z wada zgryzu, tylko nie wiem jak ta wade nazwac-dolna szczeka jest wysunieta przed górną[tak jak u pani ;)]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...