Jump to content
Dogomania

PiSdZ - Pytania, pytania, pytania....


medar

Recommended Posts

[B][COLOR=red]Bez mojej wiedzy i zgody, zostałem założycielem tego wątku, czyżby nowe zasady na Forum Dogomani? [/COLOR][/B]
[B][COLOR=red]Wyjaśniam - to "robota" moderatora, i nie miałem z tym nic wspólnego ! . [/COLOR][/B]

[quote name='PiSdZ']..[FONT=Times New Roman][SIZE=3].[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Jeśli będą jakieś pytania – dziś będę na tym portalu do 24. Proszę pytać. [/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Grzegorz Bielawski [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Pogotowie i Straż dla Zwierząt [/SIZE][/FONT][/quote]

Grzegorzu, jak to jest, prosisz o pytania ( nowe) i udzielasz na nie odpowiedzi. Na poprzednie pytania odpisujesz, że odpowiesz później, bo nie masz czasu. Rozumiem, że jesteś zajętym człowiekiem, ale może by jakoś sprawy uporządkować? Obiecujesz i tych obietnic nie realizujesz, chyba zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób stajesz się ( jak dla mnie), mniej wiarygodny. Nie będę tu zamieszczał cytatów z Twoich wypowiedzi, zapewne dobrze wiesz, co i gdzie napisałeś.
Do dzisiaj nie mamy informacji, ile i jakie psy zabrałeś z Krężela, nie odpowiedziałeś na wątku Czarnego ( bo chyba nie mam za odpowiedź traktować wypowiedzi Joannka, czy też materiału video), nie zamieszczasz informacji na wątku akcji w Krężelu, a po zbanowaniu Arki i Emir jesteś [B]jedynym[/B] z organizatorów z dostępem do Forum Dogomani .
Nie ma informacji kiedy psy zabierzesz ( choć twierdzisz, że dla nich są miejsca).
Czy możesz w końcu znaleźć odrobinę czasu i konkretnie odpowiedzieć na pytania, na które do dzisiaj nie udzieliłeś odpowiedzi? Prosiłbym także o skomentowanie wypowiedzi Margo05 na wątku Czarnego:

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/11162736-post150.html[/URL]

[B]Bardzo proszę, nie traktuj mojego postu, jako próby deskredytacji lub napaści na Waszą organizację, chciałbym po prostu w końcu poznać fakty i zakończyć dyskusje[/B] ( czasem na bardzo niskim poziomie).
Pozdrawiam
medar

[URL="http://www.fotosik.pl/"][IMG]http://images43.fotosik.pl/86/887d8a3aac764b25.gif[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='medar']Grzegorzu, jak to jest, prosisz o pytania ( nowe) i udzielasz na nie odpowiedzi. Na poprzednie pytania odpisujesz, że odpowiesz później, bo nie masz czasu. Rozumiem, że jesteś zajętym człowiekiem, ale może by jakoś sprawy uporządkować? Obiecujesz i tych obietnic nie realizujesz, chyba zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób stajesz się ( jak dla mnie), mniej wiarygodny. Nie będę tu zamieszczał cytatów z Twoich wypowiedzi, zapewne dobrze wiesz, co i gdzie napisałeś.
Do dzisiaj nie mamy informacji, ile i jakie psy zabrałeś z Krężela, nie odpowiedziałeś na wątku Czarnego ( bo chyba nie mam za odpowiedź traktować wypowiedzi Joannka, czy też materiału video), nie zamieszczasz informacji na wątku akcji w Krężelu, a po zbanowaniu Arki i Emir jesteś [B]jedynym[/B] z organizatorów z dostępem do Forum Dogomani .
Nie ma informacji kiedy psy zabierzesz ( choć twierdzisz, że dla nich są miejsca).
Czy możesz w końcu znaleźć odrobinę czasu i konkretnie odpowiedzieć na pytania, na które do dzisiaj nie udzieliłeś odpowiedzi? Prosiłbym także o skomentowanie wypowiedzi Margo05 na wątku Czarnego:

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/11162736-post150.html[/URL]

[B]Bardzo proszę, nie traktuj mojego postu, jako próby deskredytacji lub napaści na Waszą organizację, chciałbym po prostu w końcu poznać fakty i zakończyć dyskusje[/B] ( czasem na bardzo niskim poziomie).
Pozdrawiam
medar[/quote]

Ok. Dopiero wczoraj i dziś jestem przed kompem nieco dłużej. Kilak minut temu zamiesciłem odpowiedz na wątku "Czarnego" i zaraz także odpowiem Margo na jej uwagi. Nie traktuję absolutnie tego postu jako złosliwośc. Po prostu naprawdę nie miałem wcześniej nawet chwili na dłuzsze wyjaśnienia.

Link to comment
Share on other sites

Do dzisiaj nie mamy informacji, ile i jakie psy zabrałeś z Krężela, nie zamieszczasz informacji na wątku akcji w Krężelu, a po zbanowaniu Arki i Emir jesteś [B]jedynym[/B] z organizatorów z dostępem do Forum Dogomani .
Nie ma informacji kiedy psy zabierzesz ( choć twierdzisz, że dla nich są miejsca).

3 psy wyjechały w piatek, z 10 zabieramy jutro. Fotki psiaków zabranych zamieszczę w czwartek lub piatek. Jeśli jestem przed kompem to mamtakże wiele innych spraw do załawienia niekoniecznie też odpowiedzi na Dogo. ALe staram sie jak moge.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PiSdZ']Do dzisiaj nie mamy informacji, ile i jakie psy zabrałeś z Krężela, nie zamieszczasz informacji na wątku akcji w Krężelu, a po zbanowaniu Arki i Emir jesteś [B]jedynym[/B] z organizatorów z dostępem do Forum Dogomani .
Nie ma informacji kiedy psy zabierzesz ( choć twierdzisz, że dla nich są miejsca).

3 psy wyjechały w piatek, z 10 zabieramy jutro. Fotki psiaków zabranych zamieszczę w czwartek lub piatek. Jeśli jestem przed kompem to mamtakże wiele innych spraw do załawienia niekoniecznie też odpowiedzi na Dogo. ALe staram sie jak moge.[/quote]

Dziękuję za reakcję, jednak w przypadku Krężela i Maciejowic bardziej chodzi mi o to ile łącznie do dnia dzisiejszego Wasza organizacja psów
zabrała z tych dwóch miejscowości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='medar']Dziękuję za reakcję, jednak w przypadku Krężela i Maciejowic bardziej chodzi mi o to ile łącznie do dnia dzisiejszego Wasza organizacja psów
zabrała z tych dwóch miejscowości.[/quote]

Czy to pytanie należy do tych "trudnych" ? . Prosze o konkretną informację,[B] bez mydlenia oczu.[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='medar']Czy to pytanie należy do tych "trudnych" ? . Prosze o konkretną informację,[B] bez mydlenia oczu.[/B][/quote]

Po pierwsze to nie jest wątek psów z Krężla.
Po drugie proszę sobie darować teksty w stylu: "mydlenie oczu" :roll:
Przekażę Grzegorzowi inf o zapytaniu. jak będzie miał czas, to wstąpi na wątek krężlowski i napisze odpowiedz na pytanie jemu zadane.
Zawsze też można do niego zadzwonić pod nr: 512100550 i uzyskać inf.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='medar']Czy to pytanie należy do tych "trudnych" ? . Prosze o konkretną informację,[B] bez mydlenia oczu.[/B][/quote]

a to sobie chyba można znaleźć na stronie EMIR jakie psy zostały od początku zabrane (bez danych dot. ostatnich psów) - czy też te dane są niewiarygodne?


[LIST]
[*] [B]Pogotowie dla Zwierząt[/B]
[LIST=1]
[*]26.08.08 - 4 suki - stan zadowalający
[*]26.08.08 - 13 szczeniaków - rokowania niepewne
[*]30.08.08 - 1 szczeniak ok 8 tyg. stan ciężki (z domu Ewy B.) [COLOR=red]Nie przeżył[/COLOR]
[*]31.08.08 - 1 suka ruda - szczenna (Maciejowice)
[*]31.08.08 - 1 suka tricolor, malutka, wychudzona (Maciejowice)
[*]31.08.08 - 2 szczeniaki 8 tyg. (z domu Ewy B) stan ciężki
[*]7.09.08 - suka nr 69/K mix czarna, zmiany nużycowe w stopniu zaawansowanym
[*]7.09.08 - pies nr 33/K mix czarny, uraz łap
[*]9.09.08 - suka mix wilcz. szara nr 114/M
[*]12.09.08 - 2 szczeniaki od Ewy B - [COLOR=red]ADOPTOWANE[/COLOR]
[/LIST]

[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

Daruj sobie naprawdę te złośliwości, kochana... Tak, dane są niepełne, bo nie ma w nich psów zabranych w okolicach minionego weekendu (zgodnie z tym, co mówił Grzegorz było ich kilkanaście). Grzesiek był na interwencjach i nie bardzo miał czas gadać, więc nie wiem dokładnie ile ich było i które. A Emir nie jest jasnowidzką, o ile wiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zofia&sasza']Daruj sobie naprawdę te złośliwości, kochana... [/quote]

ależ złośliwości i ataki w tym wątku są głównie ze strony TWA fundacji Emir:diabloti:

a pytania, o to ile straż wzięła psów ciągną się od dłuższego czasu moja "kochana" - a nie od tego weekendu - a więc to może ty i tobie podobni sobie darujcie ten wątek!:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, ze wpadnę w ten intrygujący dialog, ale

[quote name='andzia69']ależ złośliwości i ataki w tym wątku są głównie ze strony TWA fundacji Emir:diabloti:[/quote]
Ja raczej mam wrażenie, ze wszelkie pytania są traktowane jako złośliwość i atak. Aaa i nie jestem z fundacji Emir ;)
[quote]a pytania, o to ile straż wzięła psów ciągną się od dłuższego czasu moja "kochana" - a nie od tego weekendu - a więc to może ty i tobie podobni sobie darujcie ten wątek!:angryy:[/quote]
A co jest złego w takim pytaniu? Czy to jakaś tajemnica?
Sporo osób ( w tym Zofia z tego co widzę) zaangażowało się w pomoc tym psom. To jak to jest? Mają pomagać i nie zadawać pytań bo a nóz kogoś urażą. Przesada.

Link to comment
Share on other sites

Słuchaj, ja mogę sobie ten wątek darować, spoko! Tylko kurka siwa chciałabym wiedzieć ile i które psy zostały w Krężelu. A więc pytam, gdzie się da. Może PiSDZ zajrzy akurat tu. Oczywiście - mogę zadzwonić, ale Grzesiek mi tych zabranych przez telefon nie opisze przecież tak, żeby je zidentyfikować. Poza tym mój budżet też ma jakieś granice i nie mogę non stop wydzwaniać. Wyjazd do Krężela i sprawdzenie na miejscu to cały dzień i 50 PLN co najmniej. [B]Andzia, tak trudno uwierzyć, że komuś chodzi o psy, a nie o własne ambicje????
[/B]Co ciekawe, z Grzegorzem rozmawiam zupełnie normalnie - jak ludź z ludziem, a z jego "stronnikami" możliwa jest tylko pyskówka :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KingaK'][B]liczą się swieze infomacje[/B] i to czy czlowiek ma czyste sumienie...[/quote]

[quote name='KingaK']kto prowadzi spektakularne akcje, jeździ po całej Polsce i [B]wydaje 50tys miesiecznie[/B] na dzialalnosc?[/quote]

Proszę bardzo..

[quote name='PiSdZ']Szanowni Państwo – Hodowcy, Dogomaniacy. Nazywam się Grzegorz Bielawski i jestem tak jak Weronika, przedstawicielem Pogotowia i Straży dla Zwierząt (nie mylić nazwy ze Strażą dla Zwierząt p. Jandy)....Nasza organizacja przeprowadziła w tym roku ponad 4 tysiące interwencji w całej Polsce...[/quote]

[quote name='PiSdZ']..... Miesięczne koszty tych działań wynoszą od 20-50 tysięcy złotych. ....[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='medar']Proszę bardzo..[/quote]

Napisał [B]PiSdZ[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f86/poznan-koszmar-w-pseudohodowli-pogotowie-straz-d-zwierzat-122835-post11075314/#post11075314"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]..... Miesięczne koszty tych działań wynoszą od 20-50 tysięcy złotych. ....[/I]

Ciekawe. Gdzieś wyczytałam,ze na konto PiSdZ wpływa średnio 400zł miesięcznie. Członkowie muszą więc sporo dokładać do jego działalności.
Czy to fizycznie mozliwe? Wypadałoby rozwiać wątpliwości.
Interesuje mnie finansowanie stowarzyszenia. To chyba nie jest tajemnicą? Tak na wszelki wypadek dodam, że informacja jest obowiązkiem stowarzyszenia. Gdzie mogę więc znaleść sprawozdanie finansowe? Druga sprawa: czy stowarzyszenie ma zgodę na publiczną zbiórkę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Napisał [B]PiSdZ[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f86/poznan-koszmar-w-pseudohodowli-pogotowie-straz-d-zwierzat-122835-post11075314/#post11075314"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]..... Miesięczne koszty tych działań wynoszą od 20-50 tysięcy złotych. ....[/I]

Ciekawe. Gdzieś wyczytałam,ze na konto PiSdZ wpływa średnio 400zł miesięcznie. Członkowie muszą więc sporo dokładać do jego działalności.
Czy to fizycznie mozliwe? Wypadałoby rozwiać wątpliwości.
Interesuje mnie finansowanie stowarzyszenia. To chyba nie jest tajemnicą? Tak na wszelki wypadek dodam, że informacja jest obowiązkiem stowarzyszenia. Gdzie mogę więc znaleść sprawozdanie finansowe? Druga sprawa: czy stowarzyszenie ma zgodę na publiczną zbiórkę?[/quote]

Karmi - ciebie interesują finanse PiSdZ, a mnie interesują finanse i rozliczenia Emir - tylko mnie jakos nikt nie chce udzielic odpowiedzi konkretnej - widać jest coś nie tak, skoro nawet sprawozdanie z OPP i 1% nie jest co roku wstawiane...a co dopiero mówic o zbiórkach i wydatkach na psy z wątków dogomaniackich, na które były zbierane finanse na konto Emir - a to wg regulaminu powinno być na wątku rozliczane :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Czy możez mi [B]andzia69[/B] jasno wyjaśnić, co tak Cię boli w działaniach Fundacji Emir? W końcu z Kielc do Oddziału nie jest tak daleko, i może warto w końcu pokonać te kilometry i na własne oczy ocenić co Emir robi ? ( Emir to nie emiraty arabskie, plaże, ropa, "złoty piasek"). Ukoisz swoje serce, i może zaczniesz pytać innych (zaczynając od tego, kto ma zezwolenie na publiczną zbiórkę ), bo to że nie umiesz szukać lub szukasz nieudolnie - to już wiem. Masz swoje biedy, pomagasz gdzie możesz, i strasznie mnie boli, że niektórymi postami robisz z siebie osobę z niewystarczającą ilością jodu. Napisz proszę ( obojętnie gdzie) jak mogę Ci pomóc. Postaram się i obiecuję - zrobię co w mojej mocy , aby wyleczyć Cię z tej fobii. Może słowo "EMIR" zacznie Ci pobudzać inne komórki?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='medar']Czy możez mi [B]andzia69[/B] jasno wyjaśnić, co tak Cię boli w działaniach Fundacji Emir? W końcu z Kielc do Oddziału nie jest tak daleko, i może warto w końcu pokonać te kilometry i na własne oczy ocenić co Emir robi ?. Ukoisz swoje serce, i może zaczniesz pytać innych (zaczynając od tego, kto ma zezwolenie na publiczną zbiórkę ), bo to że nie umiesz szukać lub szukasz nieudolnie - to już wiem. Masz swoje biedy, pomagasz gdzie możesz, i strasznie mnie boli, że niektórymi postami robisz z siebie osobę z niewystarczającą ilością jodu. Napisz proszę ( obojętnie gdzie) jak mogę Ci pomóc. Postaram się i obiecuję - zrobię co w mojej mocy , aby wyleczyć Cię z tej fobii. Może słowo "EMIR" zacznie Ci pobudzać inne komórki? .[/quote]

widzisz Medar...niestety nie wyleczysz mnie z tej choroby:shake: nie lubię kłamstwa i obłudy po prostu....i moje komórki odpowiednio odczytują co niektóre fakty, w przeciwieństwie do innych, którzy chyba mieli pranie mózgów więc pewnych rzeczy nie widzą

a nie bardzo rozumiem co miałes na myśli pisząc o publicznej zbiórce - ja nie piszę o zbiórce np. w centrum handlowym darów - ja mówię o zbieraniu pieniędzy na dogomaniackich watkach na psy u Emir - i chciałabym choć raz, niechcacy natknąc się na rozliczenia - wpływów i wydatków - no moze i ja ślepa jestem, nie umiem szukać - ale jak na razie w zadnym przeze mnie przeglądanym wątku, ba, nawet na tym gdzie ja wpłaciłam kasę na tą fundację, nie ma rozliczeń - widac cieżko to się robi, no cóż...

Link to comment
Share on other sites

[B]andzia69, [/B]nie martw się, dzisiaj medycyna naprawdę poczyniła znaczne postępy, więc z góry nie możesz siebie skreślać. Nie sądzę, aby pranie mózgu było powszechne i wszelkie tego typu teorie z góry bym odrzucił . Wiara w swoje komórki jest pozytywnym bodźcem, a że kłamstwa i obłudy nikt nie lubi, więc nie tu leży "pies pogrzebany", sądzę że jednym z pozytywnych bodźców i pewnym "lekarstwem" jest naocznie przekonanie się, że wpłacone przez Ciebie pieniądze, nie poszły na zmarnowanie. Sądze, że takie "dotknięcie" efektów Twojej kasy, naprawdę Ci ulży.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='andzia69']widzisz Medar...niestety nie wyleczysz mnie z tej choroby:shake: nie lubię kłamstwa i obłudy po prostu....i moje komórki odpowiednio odczytują co niektóre fakty, w przeciwieństwie do innych, którzy chyba mieli pranie mózgów więc pewnych rzeczy nie widzą[/quote]

Ja też odpowiednio odczytuję ... ale statuty :razz:
Wiesz dlaczego zainteresowałam się finansami akurat tego stowarzyszenia? Dlatego, ze [U]nigdzie[/U] nie zalazłam informacji na temat jego funduszy. Nawet szczątkowych. Cytając statut PiSdZ zobaczyłam natomiast (oprócz kilku ciekawych rzeczy) intrygujący zapis:
To będzie ogólnie o celach
[I]...mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających skutecznej ochronie zwierząt i humanitarnego ich traktowania, upowszechnianie zgodnie z obowiązującym prawem, wiedzy o prawach zwierząt, a także przyczynianie się do skutecznej ochrony środowiska naturalnego oraz wspieranie organizacyjne i rzeczowe osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, które podejmują takie działania.[/I]
A tu o sposobach ich realizacji:
par. 8
[I]13) [U]prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską. [/U][/I]

Fajnie! :cool3:
Całość tu:[url=http://www.animals.org.pl/?q=statut]Statut | Pogotowie i Straż dla Zwierząt[/url]

[quote]a nie bardzo rozumiem co miałes na myśli pisząc o publicznej zbiórce - ja nie piszę o zbiórce np. w centrum handlowym darów - ja mówię o zbieraniu pieniędzy na dogomaniackich watkach na psy u Emir - i chciałabym choć raz, niechcacy natknąc się na rozliczenia - wpływów i wydatków - no moze i ja ślepa jestem, nie umiem szukać - ale jak na razie w zadnym przeze mnie przeglądanym wątku, ba, nawet na tym gdzie ja wpłaciłam kasę na tą fundację, nie ma rozliczeń - widac cieżko to się robi, no cóż...[/quote]
A ja wpadałam na rozliczenia Emira np na ich stronie.Tu na dogo też.
Nie jestem związana ani z Emirem ani z PiSdZ ... Moja wyszukiwarka też chyba nie jest do nikogo uprzedzona. ;) Szukaj...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='medar']Sądze, że takie "dotknięcie" efektów Twojej kasy, naprawdę Ci ulży.[/quote]

akurat o dotkniecie efektów mojej kasy nie muszę się martwić - widziałam je:evil_lol:
ale mi nie ulżyło;)

a ty nie musisz mnie po necie szukać i śledzić moich aukcji:p bo to juz chyba obsesja na moim punkcie:evil_lol: czyzbym była dla kogos niewygodna i szuka na mnie haka?:cool3::diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']

A ja wpadałam na rozliczenia Emira np na ich stronie.Tu na dogo też.
Nie jestem związana ani z Emirem ani z PiSdZ ... Moja wyszukiwarka też chyba nie jest do nikogo uprzedzona. ;) Szukaj...[/quote]

nie interesuje mnie ich strona - można na swojej sobie napisac wiele rzeczy! interesują mnie wpływy i wydatki na konkretnego psa [B]tu[/B], z dogo, gdzie [B]tu[/B] było podawane konto fundacji, gdzie ludzie wpłacali, a rozliczenia nie było - wiec jak to - jednych rozliczenia obowiązują wg regulaminu dogo, innych nie? :cool3: czyli mamy równych i równiejszych - tak????

Link to comment
Share on other sites

[quote name='andzia69']nie interesuje mnie ich strona - można na swojej sobie napisac wiele rzeczy! interesują mnie wpływy i wydatki na konkretnego psa [B]tu[/B], z dogo, gdzie [B]tu[/B] było podawane konto fundacji, gdzie ludzie wpłacali, a rozliczenia nie było - wiec jak to - jednych rozliczenia obowiązują wg regulaminu dogo, innych nie? :cool3: czyli mamy równych i równiejszych - tak????[/quote]

Nie. :cool3: Napisałam, ze widziałam w różnych watkach rozliczenia Emira.
Szkoda, ze cię nie interesuje ich strona bo tam również są podane rozliczenia z dogo ;) Róznica jest taka, ze jeśli chodzi o PiSdZ nie widzę żadnych rozliczeń. Widzę tylko obietnice, że dane mi je będzie zobaczyć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='andzia69']akurat o dotkniecie efektów mojej kasy nie muszę się martwić - widziałam je:evil_lol:
ale mi nie ulżyło;)

a ty nie musisz mnie po necie szukać i śledzić moich aukcji:p bo to juz chyba obsesja na moim punkcie:evil_lol: czyzbym była dla kogos niewygodna i szuka na mnie haka?:cool3::diabloti:[/quote]

Widzisz, nie bardzo wierzysz, że chcę Ci pomóc :-(. Zaniepokoiło mnie Twoje stwierdzenie " w wakacje uskuteczniam obsługę turystów" , i wierzę że ulgi z tego tytułu nie ma. Lubię wiedzieć z kim rozmawiam, czy peszą Cię wpłaty na Twoje konto, nawet jak dotyczą psów? Jeśli moja drobna pomoc na Twoje psy jest zła, to z góry przepraszam. Nie chciałem urazić, ale jeśli problemem jest kwota - postaram się zwiększyć w miarę mozliwości.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...