Jump to content
Dogomania

Jak nauczyć.. ?


FioletoweB00m

Recommended Posts

Mam pytanie i jednocześnie prośbę. Jak mam nauczyć prawie 5 miesięcznego Shih Tzaka załatwiać się na dworze ? Wszystko by było dobrze, gdyby nie to, że wychodzę z nim na spacery a on trzyma siusiu aż wrócimy do domu i wtedy załatwia się na gazetce. Już próbowałam z wynoszeniem gazety na podwórko, ale on tylko siedział na niej i rozglądał się. Nie biję go, za każde dobre zachowanie nagradzam. Raz czy dwa razy udało mu się zrobić siusiu na podwórku, wtedy głaskałam go i dawałam nagrodę. Ale wtedy siedziałam z nim nawet 1,5 godziny na podwórku. Teraz też mam tak robić ?

Link to comment
Share on other sites

Moja yorkunia (rasa podobno b.trudna do nauczenia czystości) jak była mała miała tylko podkład w ubikacji - żadnych gazet itp w innych pomieszczeniach (drzwi do ubikacji cały czas uchylone). Jak tylko zauwazałam podejżane zachowanie zanosiłam małą na podkład, potem chwalenie i nagroda. Naprawdę szybko zajarzyła gdzie ma się załatwiać.
Potem położyłam "1x używany" podkład przy dzwiach wyjściowych, zamknęłam drzwi do ubikacji - mała obwąchała go dokładnie i jak zachcialo jej się siusiu to najpierw do ubikacji (drzwi zamknięte:evil_lol:) to poleciała od razu do drzwi i tam na podkładzie się załatwiła.
Po kwarantannie przestałam kłaść podkład i jak tylko sunia leciała do drzwi to od razu na dwór!
Nie powiem że nie zdaża jej się załatwić w domu (jak nikogo ma przez pół dnia), ale robi to w ubikacji, albo w korytarzu - w tych miejscach, gdzie kiedyś leżały podkłady.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Więc tak. Moim zdaniem troche psa skarcić trzeba... Ja zaprowadzałam psa do meijsca gdzie zrobił siusiu albo Qpke xD i dawałam mu klapsa lekkiego albo kiwałam palcem,później dezodorantem psikałam miejsce gdzie zrobił Qpke xD I to pomogło moim zdaniem dobrze że nagradzasz psa tylko zlikwiduj gazety i obserwuj psa co robi jak bedzie chciał wyjść na pole zaprowadź go i zobaczysz co zrobi. Ale musisz go karać jeśli zrobi Qpke lub siusiu! Wiem,że jest trudno bo sama nie potrafiłam zbic psa,ale moim zdaniem inaczej sie psa nie nauczy...:shake::shake::shake::-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie stracisz zaufania pies wtedy będzie wiedział,że źle zrobił i ze powinno sie to nie powtórzyć o to chodzi:)) Ja tak naucyzłam 3 moje psy... ale 1 musiałam oddac niestety... Bo był przygarnięty i znalazł się nowy domek dla niego:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dyzia']Ja zaprowadzałam psa do meijsca gdzie zrobił siusiu albo Qpke xD i dawałam mu klapsa lekkiego albo kiwałam palcem,później dezodorantem psikałam miejsce gdzie zrobił Qpke xD [/quote]

i myślisz, że samym karceniem da się psa czegokolwiek nauczyć oprócz utraty zaufania do przewodnika?

Link to comment
Share on other sites

Dyzia, mama tez Ci dawala po glowie za kazda zabrudzona pieluche od urodzenia :roll:?
To nie jest dobry pomysl, karcenie szczeniora, gdy podstawa jest wypracowanie, ze wspolpraca z opiekunem psu sie oplaca.
A Ty nauczylas, ze prowadzenie psa wiaze sie z klapsami :shake:.
Dwum jakos sie udalo przetrwac dziwne praktyki, a trzeci, co ? Za miekki, za twardy charakterem byl?

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia jak zaczela wychodzic tylko na dwor to praktycznie od razu przestala robic w domu, ale np. jak jechalismy do mojej babci, ktora ma domek z ogrodkiem to w ogrodzie nigdy sie nie chciala zalatwic trzeba bylo wychodzic z nia za brame i dopiero tam siusiu robila.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='FioletoweB00m']Więc mam zlikwidować gazety i za każdym razem gdy będzie chciał siusiać wynosić go. I w końcu sam zrozumie, że nie można siusiać w domu ?[/QUOTE]
Tak właśnie możesz zrobić moja Kika budziła mnie o północy na pole sisiu ale zrozumiała i musi poczekać do rana
Warto spróbować spróbuj

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...