Jump to content
Dogomania

Oduczyła się siusiać na matę.


Karolaaa

Recommended Posts

Witam Dogomaników!
Mam pewien problem moja 12 tygodniowa sunia po kilku dniach pobytu w domu nauczyła się siusiać na matę.
Wszystko było ok przez 3 tygodnie, jednakże mój chłopak z którym mieszkamy stwierdził że nie może jej się przytrafiać siusianie na podłodze i kilka razy skarcił sunie za siusianie i po siusianiu na podłogę kładł ją na mate higieniczną.

Efekt:
Sunia robi siku teraz tylko na podłogę, boi się chodzić na matę (traktuje to jako karę), i zauważyłam że nie robi siusiu jak my możemy ją widzieć.

Powtarzałam chłopakowi, wręcz krzyczałam na niego żeby jej nie karcił bo to tylko pogorszy sprawę, niestety dopiero teraz przyznał mi rację i już się więcej na szczeście nie wtrąca w wychowanie pieska.

Próbuję ją nauczyć od nowa siusiania na matę, po każdym jedzeniu, zabawie i spaniu idę z nią na matę ale mogę ją nawet 15 minut na niej trzymać a siku i tak zrobi na podłodze tylko jak ją puszczę. Zastanawiam się czy nie przenieść maty w inne miejsce bo może miejsce gdzie jest mata kojarzy jako miejsce kary (jest między lodówką a ścianą), co o tym sądzicie?
Ogólnie mała jest strasznie inteligentna, siada i waruje na komendę i potrafi aportować i nauka nie sprawia jej trudności, jednakże nie wiem co robić. A jest to dość ważne bo jeszcze ponad tydzień jest pod kwarantanną i nie możemy wychodzić na dwór.
Proszę pomóżcie.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym spróbowała przenieść matę dokładnie w to miejsce w którym ona teraz się załatwia.
Btw. Z moim psiakiem było to samo, mój chłopak włączył się w wychowywanie, i pies dostał manto za wysiusianie się na dywan. Po każdym klapsie i krzyku, pies "na złość" nie załatwiał się tam gdzie trzeba.
Ale teraz jest już ok:)

Link to comment
Share on other sites

Ale nie ma ulubionego miejsca w salonie i w kuchni? Jeśli tak, połóż na razie matę w dwóch (ulubionych) miejscach. Jeśli nie... musisz ją ładnie prosić by się załatwiała tam gdzie trzeba :p Ona na pewno wie o co chodzi, tylko jest obrażona :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karolaaa']problem w tym że mała siusia gdzie popadnie jak jesteśmy w kuchni to w salonie i na odwrót...
tak to jest jak osoby bez wiedzy chcą wychowywać szczeniaka.

Dzięki za odp. dziś położę mate w inne miejsce może załapie że to nie kara.[/QUOTE]

Sika tam gdzie Was nie ma, bo przyswoiła szybciutko że sikanie w Waszej obecności jest niebezpieczne, nie fajne i się nie opłaca.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI']Sika tam gdzie Was nie ma, bo przyswoiła szybciutko że sikanie w Waszej obecności jest niebezpieczne, nie fajne i się nie opłaca.[/quote]

tylko czemu mnie też traktuje jako winną tego że była karcona?

Sama wiem czemu nie sika przy nas pytanie jak jej oduczyć?

Link to comment
Share on other sites

Karolaa, pies nie "kaze" Cie, maluch zakodowal sobie, raczej boi sie zalatwiac w obecnosci czlowieka.
Sprobuj wytrzec mocz mata, polozyc ja tam, gdzie na ogol siusia i zostawic na troche. Moze zacznie kojarzyc miejsce + zapach. Zreszta od biedy, tydzien da sie wytrzymac ;).

Link to comment
Share on other sites

Tu nie chodzi o Ciebie, przy mnie też by nie nasikała - po prostu skojarzyła że sikanie przy ludziach nie jest fajne. Zacznij nagradzać każde siusiu bo możecie mieć problem z siusianiem na spacerach bo pies się przy Was nie załatwi (znam ludzi którzy muszą się odwrócić plecami do psa bo inaczej się nie załatwi na spacerze).


Sposób podany przez Karjo2 może być dobry, chyba że nie sika w to samo miejsce - moja suka nie sikała.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie chodzi o to że siusia w różne miejsca, maty przekładamy i chyba znaleźliśmy dobre miejsce bo raz w nocy zrobiła siusiu na mate.

Dzwoniłam do mojego weta i pytałam czy mogę zabrać psa na spacer, bo jechaliśmy nad morze na spacer i warunkowo pozwolił, zrobiła siusiu raz na plaży i dostała nagrodę, a potem bawiliśmy się piłką, ale już więcej nie zrobiła nic.

Widać było że szukała miejsca, odwracałam się, spuszczałam ze smyczy żeby sama chodziła itp. ale trzymała i zrobiła w domu, na środku salonu przy nas patrząc co zrobimy, ale totalna olewka na nią więc może zauważy że siku to nie grzech.

Link to comment
Share on other sites

pierwszy mały sukces, sunia robi przy nas na matę, jest sowicie wynagradzana za to, tyle że trzeba ją po spaniu, jedzeniu na tą mate przenieść:)

WŁADCZYNI - dowiedziałam się że masz JRT, pozwól że będę się zwracać od czasu do czasu do Ciebie po poradę w sprawie mojej niewyżytej JRT:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...