Jump to content
Dogomania

spotkania socjalizacyjne w warszawie


katyus

Recommended Posts

nie wiem, czy był już taki pomysł, wyszukiwarka w każdym razie nic nie wypluła;) niedawno stałam się szczęśliwą właścicielką 6 miesięcznej suni. mała dość nieufnie podchodzi do innych psów, kiedy spotykamy je na spacerach w pierwszej chwili szczeka, ale jeśli psiak nie jest zbyt duży i nie odpowiada szczekaniem, już po chwili zaczyna wymachiwać ogonem i zachęcać go do zabawy. nie wszyscy spacerowicze mają jednak ochotę na to, zeby ich pupilek zawierał znajomość z napotykanymi psami. bardzo wiele osób w sytuacji konfrontacji na spacerze natychmiast bierze swojego psa na ręce, albo szarpie smyczą, zeby tylko nie dopuścić do spotkania. ja sama na początku nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważna dla mojej małej jest socjalizacja. dopiero kubeł zimnej wody w postaci próby zapoznania jej z jamnikiem moich rodziców (pisałam o tym w podforum "Agresja") uświadomił mi, ze psiak MUSI mieć kontakt z innymi zwierzakami, w przeciwym razie, jak rzeczony jamnik wyrośnie na małego zbója, który będzie reagował na inne psy agresją. z myślą o socjalizacji zapisałam małą do psiego przedszkola, jestesmy po drugich zajeciach.
po tym przydługim wstepie przejdę do rzeczy: co myślicie o organizowaniu we własnym zakresie spotkań socjalizacyjnych dla naszych psiaków?? ja to widzę tak: wyznaczamy jakiś termin i miejsce, w dniu spotkania orientujemy się, czy jest ktoś chętny, i jeśli zbierze się kilka osób zabieramy tam nasze psiaki, żeby mogły spotkać się ze sobą i trochę pobawić. ewentualnie może jakieś spotkania spacerowe z psiakami? byłby ktoś chętny?

kasia-mokotowianka;)

Link to comment
Share on other sites

Jak mieszkasz na Mokotowie, to masz blisko Pola Mokotowskie:razz:
Tam,szczególnie w soboty i niedziele spotyka się kupa psiarzy ze swoimi pupilami. Oczywiście psy są różne, ale generalnie po to właśnie ludzie z nimi przychodzą, żeby się socjalizowały.
Główne miejsce spędowe jest koło pubu Marylin i w okolicach stawu ;)

Link to comment
Share on other sites

Dodajmy że na PM często można spotkać psy będące bez kontroli, nieodwoływalne i nie najlepiej wychowane. Jeżeli nie przeszkadza nam obsikiwanie naszych rzeczy (opis z dogo), skakanie po nas (doświadczenia własne), brak odwoływalności innych psów (doświadczenia własne), oraz częste wpitalanie się innych psów w naszą pracę (doświadczenia własne) PM są świetnym miejscem.

Socjal tak, ale mądry i kontrolowany. Pies przed spuszczeniem w takim miejscu musi być odwoływalny, albo biegać z linką - asekuracja,aby w szale zabawy psy nie wpadły na ulicę/na obcych ludzi, którzy sobie nie życzą.
Warto też pamiętać o pięknej zasadzie że najpierw kontakt uzgadniamy z właścicielem drugiego psa, dopiero później kontrolowane witanie i ewentualna zabawa. Niedopuszczalne jest przeszkadzanie innym ludziom/psom w ich pracy.

Link to comment
Share on other sites

Nigdzie nie spotkałam się z czepiactwem mundurowych - zwykle popatrzą na mnie i psu i sobie idą.

Tym bardziej przymykanie oka przez SM i miejsce publiczne zobowiązują - już jeden mało sympatyczny artykuł był o psiarzach na PM. Bo możemy to miejsce stracić. A szkoda bo to duży teren, fajnie zlokalizowany etc

Owszem mają prawo przychodzić, ale ich pies nie ma prawa robić co chce.

Zależy co robisz z psami - ja z Su frisbuje, aportuję, powtarzam komendy, uczę sztuczek i tak dalej, podbieganie innych psów przeszkadza, zwłaszcza jak taki pieseczek próbuje po mnie skakać, kraść zabawki czy pcha ryjek w moją saszetkę. Spotkałam tam również psy agresywne bez kontroli, podbiegające z irokezem i warkotem.

Dla mnie nie jest to najlepsze miejsce do socjalizowania psa, zwłaszcza że już jakiś lęk przed psami jest. Za mała kontrola nad otoczeniem i zachowaniem innych psów. Nie wiemy jaki podbiegnie czy normalny, zrównoważony pies, czy zwierzak który spróbuje wdeptać naszego w ziemię, albo agresor.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI'] Nie wiemy jaki podbiegnie czy normalny, zrównoważony pies, czy zwierzak który spróbuje wdeptać naszego w ziemię, albo agresor.[/QUOTE]

dokładnie. moja mała boi się innych psów, więc chciałabym, żeby miała jak najwięcej pozytywnych doświadczeń z takich spotkań. z tą m. inn. myślą zapisałam ją do psiego przedszkola. pierwsze zajęcia były pod tym względem super - w naszej grupie był gończy polski, ratlerek i jeszcze jeden psiak, mała początkowo je obszczekała, ale kiedy zobaczyła że nic jej nie grozi rozpoczęła zabawę, i trudno ją było potem od tych psiaków odciągnąć. ale na drugich zajęciach na samym wstępie miała nieprzyjemną przygodę - podeszła do nas pani ze szczeniakiem labradora, psiaki poniuchały się, wszystko wyglądało ok, gdy nagle labrador rzucił sie na moją sunię kłapiąc zębiskami:angryy: mała wpadła w panikę, zaczęła piszczeć, i do końca zajęć była nieufna wobec dużych psów:angryy: a właścicielka labradora z rozbrajającym uśmiechem wyjaśniła: "bo on jest taki agresywny":angryy:

Link to comment
Share on other sites

"polubia sie"?:diabloti:przepraszam ale nie wytrzymalam:cool3::evil_lol:
organicznie nie znosze tkaiej formy przedszkola i nic na ot nie poradze.tj pieski sie beda bawic a my rozmawiac-psy sie sojalizuja [ekhem]a my milo spedzamy czas na psich pogawedkach oraz orzmowa z prowadzacym[?].po zabawie jest chwila pracy np tunel z agility albo siad.i znowu radosne plasanie i....gnojenie co slabszych:diabloti:...imprezka superrr.
PM nie trawie rowneiz poniewaz jest po prostu jestem nietolerancyjna i nerwowa:diabloti:.oraz doprowadza mnie do szewskiej pasji podbieganie psiunciow do moich suk.:mad:

Link to comment
Share on other sites

chodzimy do baritusa. prowadzący widział zajście z daleka, bo sytuacja zdarzyła się tuż przed rozpoczęciem zajęć, kiedy wyładowywaliśmy psiaki z samochodów. zanim trener do nas podszedł zdołałam wyciągnąć małą spod labradora. prowadzący kazał mi spokojnie podejść z małą do kilku innych psów, a na przyszłość reagować bardziej spokojnie na takie sytuacje, bo swoim niepokojem tylko wzmagam niepokój psa.

Link to comment
Share on other sites

Mój pies jest bardzo dobrze zsocjalizowany. Jednak nigdy nie pozwalałam podchodzić do niego innym psom przede wszystkim szczeniakom.
Niektóre szczeniaki są bardzo niedelikatne.
Mój pies ważył 2 kg i nie ma mozliwosci, zeby się "pobawił" z 20 kg labradorkiem. Wystarczy, ze zostałby przydeptany i mógłby odnieść powazne obrazenia wewnetrzne.
Owszem zatargałam go na zajecia do dużych i dorosłych psów (zaprzyjaźnionych), ale w fioletowym koszyczku.
W mojej obecności psy wąchały koszyczek, a mój piesek jak rycerz w zbroi dzielnie stawiał czoła zaistniałej sytuacji.
Ayshe i inni mieli ze mnie potem polewkę :diabloti:
Jednak konsekwentnie dbałam tylko o dobre doswiadczenia z psami dla mojego psa. Najlepsza socjalizacja dla szczeniaka to wspólna zabawa i nauka z właścicielem w obecności innych psów i włascicieli.
Można zorganizowac dla szczeniaka kolege najlepiej w podobnym wieku i tej samej rasy.
Jezeli nie rasa to chociaż podobna wielkość i wiek.
Z takim wybranym pieskiem mozemy pozwolic na swobodny kontakt i zabawę.
Mój pies nigdy nie bawił sie z innymi psami - nie znaleźliśmy odpowiedniego wielkoscią kolegi, ale i tak jest szczęśliwym psem, który doskonale komunikuje sie z innymi psami.
Mimo, ze ma 3,5 roku nadal dbam o odpowiednie psie towarzystwo dla niego.
Dobra relacja polega na dawaniu wsparcia szczeniakowi.
Wtedy on wie, ze może Tobie ufać, że przy Tobie nie moze się stać nic złego.
Jezeli pies się boi i swoje obawy sygnalizuje trzeba reagować.
To nie prawda, ze nalezy zachowac spokój i samo sie zrobi.
Zachować spokój mozna gdy mam 100 % pewności, ze przedstawiam szczeniaka np. dorosłemu bardzo przyjaznemu psu.
Jednak jezeli jakis piesek próbuje pobawić sie moim psem traktując szczeniaka jak żywą zabawkę nie pozwalam na to.
Jeżeli nie pomagamy psu on uczy się sam sobie radzić i samodzielnie podejmuje "decyzje".
Moim zdaniem od szkoleniowca w przedszkolu mozemy oczekiwać, ze nauczy nas rozpoznawac sytuacje w których nasz pies sie boi i trzeba go zabrac z danej sytuacji,
sytuacje w której inny pies nie bawi się z naszym psem, ale np. na niego poluje,
sytuacje w których nalezy nie pozwalać na bezpośredni kontakt z innymi psami, itp. itd.
i jeszcze
w jaki sposób najlepiej wyprowadzić psa ze stresu kiedy dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji.

Mnie się marzy przedszkole nastawione na socjalizację psów (przemyślaną)
w tym realizowanie zasady "złotej dwunastki".
Moim zdaniem psa nalezy socjalizować całe życie, a szczeniaka w sposób szczególnie intensywny i przemyslany.
Najwazniejsza jednak jest :
Nauka dla psa kontaktu i zabawy z włascicielem
Ludzie uczyliby sie koncentrować na swoich psach i zaspakajać ich potrzeby.
Potrzeby nie tylko podstawowe, ale tez te wynikajace np. z rasy i psich popedów.

Trochę sie rozpisałam, ale wbiłam sobie do głowy, ze przyczynię się do powstania takiego przedszkola z moich marzeń w Warszawie.
Własnie dla osób, którym nie zalezy na nauczeniu psa "siad" i "waruj" ale na wychowaniu psiego dzieciaka przed posłaniem do szkoły.

Ja Ciebie katyus dobrze rozumiem.
Całkiem niedawno szukałam mozliwosci spotkań socjalizacyjnych dla szczeniaka, którym trochę sie zajmuję.
Nie udało mi się, niestety.
Jezeli masz ochotę chetnie sie spotkam na spacerek socjalizacyjny.
Brutus ma 6 m-cy i jest duzym (wielkosciowo) psem.
W jakim wieku i wielkosci masz psa ?

Link to comment
Share on other sites

Niestety, czasy gdy codziennie bywaliśmy na Polach, minęły wraz z przeprowadzką na obrzeża miasta. Tym nie mniej czasem tam wpadamy.
Jak będziemy się wybierać to damy znać.
A wy dawajcie znać jak coś organizujecie, to może się podłączymy...
Mam BARDZO SPOKOJNEGO Sznaucera Olbrzyma (37 kg). Bardzo dobry do socjalizacji, bo trochę cofnięty w siebie i poza umiarkowanym zainteresowaniem, nie wykazuje inicjatywy, więc pozwoli innemu psu spcjalizować się we własnym tempie. (wychowuje aktualnie kota i szczeniaka)
W komplecie spacerowym jest 5 kilogramowy mix Sznaucera mini, nieco szczekliwy, ale strasznie przyjazny i zabawowy - "żywe srebro" ;)

Link to comment
Share on other sites

Lewka podpisuję się pod Twoją wizją psiego przedszkola wszystkimi łapami jakie posiadam w domu;) moja sunia umiała juz "siad" przychodząc na zajęcia, a oprócz chodzenia na luźnej smyczce jest to jedyna umiejętność jakiej od niej wymagam. decydując się na zajęcia w przedszkolu liczyłam właśnie na to, że sunia nauczy się tam funkcjonować wśród innych psiaków i wśród ludzi, że przełamie swoje lęki i zrozumie, że ze mną nic jej nie grozi. a tu zonk:shake:

[quote name='lewka']W jakim wieku i wielkosci masz psa ?[/QUOTE]

moja mała ma obecnie 6 miesiecy i jest malutkim, 5-kilogramowym kundelkiem, więc pewnie Twój psiak nawet jej nie zauważy ;)

oto jej wątek ze zdjęciami na dogo:

[url=http://www.dogomania.pl/forum/f85/juz-w-nowym-domu-5-miesieczna-sunia-z-lasu-123148]Już w nowym domu!! 5 miesieczna sunia z lasu - Dogomania Forum[/url]

Link to comment
Share on other sites

Bez względu na to gdzie działa się sytuacja - czy bezpośrednio na placu, czy przy samochodach agresywny, niekontrolowany pies nie ma prawa atakować innych szczeniaków:shake: Mam nadzieję że ktoś to wytłumaczył właścicielce laba w krótkich żołnierskich słowach.

Jeśli chodzi o psie towarzystwo, nie uważam że jest niezbędne choć Su ma paru znajomych. Takich których ja akceptuje, co do których nie mam wątpliwości. I którym wiem że Su przypadkiem nie zrobi krzywdy - sama duża nie jest, ale ma delikatność i subtelność czołgu:shake:

Ja w takiej sytuacji nie zachowam spokoju - jak najszybciej pozbędę się zagrożeniu, zanim coś zabije mojego psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='katyus']Lewka podpisuję się pod Twoją wizją psiego przedszkola wszystkimi łapami jakie posiadam w domu;) moja sunia umiała juz "siad" przychodząc na zajęcia, a oprócz chodzenia na luźnej smyczce jest to jedyna umiejętność jakiej od niej wymagam. [/QUOTE]

Wymagaj więcej i ucz - raz bo przecieka Ci przez palce okres największej chłonności psa, dwa wspólne szkolenie buduje zaufanie i dobrze prowadzone zwiększa pewność siebie psa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...