Jump to content
Dogomania

Książki, publikacje, artykuły - Wszystko co pisane o A.A


Dan Danilo

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Postanowiłam utworzyć ten dział (za namowa przyjaciółki);)poniewaz niedawno zadano bardzo proste a zarazem ciekawe pytanie...niestety nie tutaj na Dogo, tylko na portalu poświęconym A.A..odpisałam Pani na tego posta, jednak opieszałość moderatorów powoduje ze od dwóch czy trzech dni mój post nie został opublikowany...dlaczego? nie wiem? mam nadzieje,ze z braku czasu a nie chęci...:) (czas...hmm...to kliknięcie raz w klawiaturę, nie wydaje mi się aby było ta aż tak czasochłonne i wymagało tak wiele trudu) ale cóż...są ważni i ważniejsi...może sami chcieli odpowiedzieć ale zabrakło im wspomnianego czasu, oby nie weny i wiedzy ;)

Pytanie zadała pani, która zamierza dopiero nabyć Akite am. i chciałaby się dowiedziec czegos o tej rasie, zadała konkretne pytanie...[I][B]
"Jakie tytuly warto przeczytac?"[/B][/I]...niestety w polskiej wersji językowej nie ma zadnej wydanej, ogólnodostępnej publikacji o naszej cudownej rasie, tak wiec zostalo tylko sięgnięcie po literature zagraniczną...w tym przypadku po anglojęzyczną...wspomniana Pani jest obecnie w UK, i ma możność nabycia takich ksiazek ...

Jakie książki polecacie? Jakie udało się Wam zdobyć? o to jest pytanie... do tych wszystkich, którzy posiadają jakąś wiedzę...a wogóle to czas najwyższy aby się postarać żeby każdy właściciel wiedział jak najwięcej o AA, a nie tylko to, co mu powie hodowca, z resztą nie zawsze kompetentny...akurat w dziedzinie rasy...;)

Wkleję tutaj [URL="http://www.americanakita.net/index.php?option=com_fireboard&Itemid=142&func=view&catid=15&id=3253#3253"]link [/URL]do zadanego pytania i pozwolę sobie na umieszczenie mojej niedoszłej odpowiedzi na pytanie tej Pani...

[COLOR=Black][I][FONT=Verdana][SIZE=2]Pani pytanie dotyczące tzw. "dogadania sie"... do 9-10 miesiąca życia samca Akity za pewne nie byłoby jako takiego konfliktu, jednak później wydaje mi sie ze, samiec AA nie zniósłby obecności innego samca na jednym terenie, jednak Pani buldog to kastrat tak wiec, znajac zycie po pewnym czasie raczej by sie podporządkował...jednak czy warto próbować i narażać buldoga na szwank? [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]

[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]Co do książek...my swoja edukacje rozpoczęliśmy od książki The Complete Akita - Natural Monument of Japan autorkami są dwie Panie, które opisały swoje doświadczenia i wiedzę w tej książce, są to kobiety, które wiele wniosły w rozwój rasy jak i również w opisy zawarte w tej książce (podróże i śledzenie szlaków Akit )jest to książka w której znajdzie Pani wszystko o początkach czyli wyśmienicie opisana historia rasy, zdjęcia, rodowody, linie, coś o wychowaniu, i odchowywaniu szczenięcia ...itd...wiele różności, bardzo pomocnych dla początkujących, to jest książka dość stara z 1983 roku, druga książka, która musi Pani nabyć jest pięknie wydana Akita - Tresure of Japan Volume II autorstwa wybitnej Barbary Bouyet, i tak samo jest tam wiele wiadomości i bardzo ważnych informacji, świetnie opisane choroby, przypadłości Akit, szkolenie, wybór szczenięcia na co zwracać uwage itp...i wspaniale zdjęcia...na prawdę warto zainwestować ...:) a trzecia która jak dla nas również jest niesłychanie pomocna, to książka Państwa D.J Killilea „The Akita Today” w tej publikacji znajdzie Pani również wiele z historii, wychowania, odchowu, itp...tam również jest doskonale opisany grooming czyli jak dbać, jak przygotowywać do wystaw, co jest bardzo ważne poniewaz trudno sie cokolwiek dowiedzieć...chyba ze się ma hodowce, który wie wiele i dzieli sie tym bez oporów ;) a to rzadkość...żeby się dzieli...choć z ta wiedza tez rożnie bywa ;), jest tram również mini wywiad z hodowcami, i pytania z dziedziny hodowli, selekcji itp...na prawdę warto to mieć:) i ost z obowiązkowych książek (naszym zdaniem) to The Book of the Akita Joan McDonald Brearley, jest to również dosc stare wydanie z 1985 r jest tam ogromna liczba zdjęć, starych fotek, które przedstawiają typ rasy z przed wielu, wielu lat...jak i również wiele info, wiele porównań typów Akit, wiele z historii...naprawdę również ogrom informacji...[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]

[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]a moze inni zaproponują inne książki? my mamy w posiadaniu jeszcze kilka innych tytułów, jednak te które wymieniłam najwięcej wniosły i nas "wyedukowały" ale i tak uważamy,ze wspomniana edukacja – początkowa ma największy sens w rozmowach z hodowcami, fascynatami, tymi, którzy na prawdę starają sie coś robić dla rasy...jak mowie o hodowcach, to tych, którzy maja osiągnięcia hodowlane, kilkunastoletnie, (Pani mieszka w Anglii...cóż za okazja aby sie tak wiele dowiedzieć ;)) co do fascynatów i miłośników...Ci za to...maja wiedzę właśnie teoretyczna, jednak wielokrotnie bardziej obszerna niz hodowcy...i najlepiej połączyć jedno z drugim i wtedy pozostaje tylko czerpać co najmądrzejsze i potrafić z tego korzystać :)[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]

[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]Kupując w/w książki i czytając je uważnie wiele Pani sie nauczy i zapozna z rasa, a co najważniejsze...zrozumie Pani jej potege i urok, pozna fascynującą historie ...[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]

[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]Polecamy serdecznie i życzymy aby znalazła Pani swojego drugiego przyjaciela ...jak najszybciej :)[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]
[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]J&K Daniluk[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]

[/SIZE][/FONT][/I][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Hej!
Ja w zeszłym roku tutaj [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f678/akita-amerykanska-37987/"][COLOR=#000000]Akita Amerykańska[/COLOR][/URL] (post nr 2) baaardzo króciutko prezentowałam kilka książek wartych uwagi - może się na coś przydadzą.
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']Hej!
Ja w zeszłym roku tutaj [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f678/akita-amerykanska-37987/"][COLOR=#000000]Akita Amerykańska[/COLOR][/URL] (post nr 2) baaardzo króciutko prezentowałam kilka książek wartych uwagi - może się na coś przydadzą.
Pzdr[/quote]


o właśnie, wiedziałam ze gdzieś coś było...tylko obawiałam sie ze to na portalu, i ze już nie ma, tutaj nie widzialam :(

Bardzo serdecznie Ci dziekuje, i wlasnie o taki odzew mi chodzilo, o takie propozycje...i o takich fascynatach pisalam...:)

Moze bysmy sprobowaly i opisaly choc po krotce wybrane tematy z tych ksiazek? chociaz te, ktore sa wyjatkowo przydatne, np. o zdrowiu, groomingu, ogolnie o charakterze? powinno byc to na portalu, jednak jak wiele osob juz, zrazilam sie do atmosfery tam panującej, nieeee...jakiej atmosfery? tzw. chyba "kółka różańcowego " czy też "kółka wzajemniej adoracji" ?:roflt:

na prawde...w razie co to ja cos sklecę i postaram sie wstawic...ale bardzo prosze o pomoc...:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dan Danilo']........Moze bysmy sprobowaly i opisaly choc po krotce wybrane tematy z tych ksiazek? chociaz te, ktore sa wyjatkowo przydatne, np. o zdrowiu, groomingu, ogolnie o charakterze? .......[/quote]

To nawet nie tyle sklecić coś z tych książek ale można opisać ogólnie z różnych źródeł. Tylko trzeba by było założyć osobne tematy, żeby były czytelne i łatwe do odnalezienia np: "Choroby AA" ; "Pielęgnacja AA" ; "Żywienie AA", "Charakter AA" itp.
Ja mogę na początek opisać wybrane choroby u AA - tylko nie wiem jak się z czasem wyrobię, bo teraz mam na głowie duży "projekt" i muszę go systematycznie opracowywać.
Może jakbym opisała jedną chorobę na tydzień byłoby OK + dodała jakieś linki do większej ilości informacji na jej temat. Tak może być?
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']To nawet nie tyle sklecić coś z tych książek ale można opisać ogólnie z różnych źródeł. Tylko trzeba by było założyć osobne tematy, żeby były czytelne i łatwe do odnalezienia np: "Choroby AA" ; "Pielęgnacja AA" ; "Żywienie AA", "Charakter AA" itp.
Ja mogę na początek opisać wybrane choroby u AA - tylko nie wiem jak się z czasem wyrobię, bo teraz mam na głowie duży "projekt" i muszę go systematycznie opracowywać.
Może jakbym opisała jedną chorobę na tydzień byłoby OK + dodała jakieś linki do większej ilości informacji na jej temat. Tak może być?
Pzdr[/quote]

Kasia, pewnie,ze może być, wszystko możn być ;) trzeba zacząć cokolwiek robić, jest nas już dwie, ja z racji stanu, mam troche czasu, i postaram sie na poczatek, moze cos o charakterze, relacji miedzy Akitą a dzieckiem, czy tez ogolnie relacje miedzy nimi samymi, cos o pielęgnacji... a co do oddzielnych działów, tez mi sie tak wydaje...

mi nie chodzi o tlumaczenie ksiazek, one maja pomoc wyjasnic, i opisac pewne tematy, najwazniejsze sa obserwacje, my np. z dziedziny hodowli nie mozemy nic napisac (chyba ze Yorkshire Terrierów - to prosze) ;), Ty rowieniz nie, wiec trzeba zagonic tych, ktorzy juz cos mieli, np. cos o wychowie szczeniat, o porodach AA o ich tendencjach do pewnych zachowan czy tez regulach, ktore sa zauwazalne przy odchowie...itp,itd...cos trzeba zaczac, trzeba rozpocząć kiedyś wspomnianą edukacje, aby inni chetni, nie kupowali tylko szczeniat, aby kupowali nie ze sa ladne i duuuuze, tylko rowniez za ich inne zalety, ktorych maja przeciez tak wiele....

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Witamy

My chętnie zajrzymy do Przyjaciela Psa, na pewno wyszło fajnie :)

Chcieliśmy zaprosić na nasz portal [url=http://www.psia.tv]Psia.tv - Strona główna[/url] do działu FILMY-WYSTAWY-WYWIADY ...

Basia i Mirek Spyra z dobrze znanej hodowli BUCKSHOT AKITAS udzielili bardzo fajnego wywiadu, który również wiele może wnieść - w wiedzę wielbicieli AA :)

Pozdrawiamy
J&K

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...