Jump to content
Dogomania

Cieczka


Saint

Recommended Posts

Saint,

Tobie chodzi tylko o to co się dzieje w czasie cieczki czy również w okresie miedzycieczkami?

Napisze wszystko :wink:

Na początku cieczki jest faza proestrus czyli wyciek z pochwy krwistej wydzieliny, twardy obrzęk sromu. Suka wtedy "pachnie" i zwabia samce ale nie pozwala się kryć (przysiada) We krwi obserwuje się podwyższony poziom estrogenów. Ta faza trwa od 3 dni do 3 tygodni - w zalezności od suki.

Kolejną fazą cyklu rozrodczego suki jest eostrus czyli sama ruja, suka wygina grzbiet, odchyla ogona, dopuszcza samca do siebie, obrzęk sromu staje się miękki dzięki czemu pies może sukę pokryć. Wydzielina pochwowa zmienia kolor na różowy i jest mniej obfita (nie u każdej suki). We krwi spada poziom estrogenów, zaczyna rosnąć poziom progesteronu a przed owulacją następuje wylew LH. Ruja u suki (tolerancja samca) może trwać 4-12 dni.

Po ruji następuje jakby faza przygotowania do macierzyństwa - nawet u suk nie krytych tzw. dioestrus. Zanika obrzek sromu i wydzielina pochwowa a przez 2-4 miesiące suka może mieć powiększone gruczoły mleczne, w których jeśli nie występuje wydzielina to nie jest to patologią. We krwi podniesiony poziom progesteronu.

Następnie następuja faza spoczynku (anoestrus), gdzie na skutek zadziałania prostaglandyny F2alfa następuje spadek progesteronu wzrost stężenia FHS we krwi. Suki wtedy wracają do przedcieczkowej kondycji. Ta faza może trwać od 3-9 miesięcy.

Dokładnie raczej daty cieczki nie określisz, można na podstawie obserwacji kilku cieczek suki w przybliżeniu okreslić datę kolejnej cieczki, chyba, że chce się synchronizować cieczkę za pomocą hormonów (gonadotropiny kosmówkowej) ale raczej się tego nie stosuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam pytanko dotyczące czystości.

Jak radzicie sobie z "czerwonymi kropkami" w całym domu?

Emi niedługo będzie miała druga cieczkę i się już boje, ponieważ pierwsza była naprawde uciężliwa ciagle musiałam biegac ze szmatką i ścierać kropki z dywanów :cry:

Słyszałam, że suki powinny się wylizywać podczas cieczki a Emi tego nie robiła wogóle, może dlatego że to pierwszy raz?

Link to comment
Share on other sites

JAK? :o Jak to zrobić?

Jak moja siadała koło mnie, albo się kładła to odchylałam jej tylną łapę i mówiłam "Wyliż się". Jako, że odchylenie łapy powodowało zainteresowanie "tym obszarem" to sunia się wylizywała. Po kilku takich razach już nie musiałam odchylać łapy, tylko od czasu do czasu przypominałam "Wyliż się" i się sunia myła. 8)

Tak samo sprzątała po sobie, parę razy pokazałam jej plamkę, którą gdzieś zostawiła (wtedy plamkę zlizywała) i potem częściej jak zauważyła, że poplamiła to sprzątała. (oczywiście nie zawsze, większość plamek ja ścierałam mokrą szmatką)

8)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Moja druga suczka, chyba zapatrzyła się na pierwszą i też ma bardzo dziwne cieczki. Pierwsza - tak jakby jej nie było - zaczęło się od obrzęku sromu i po trzech dniach wszystko przeszło. Druga (ostatniej jesieni) miała już przebieg bardziej normalny chociaż tak mało intensywny, że prawie niezauważalny (również dla psów). Teraz chyba była trzecia cieczka, taka sama jak pierwsza - trzydniowy obrzęk sromu i tyle.

Link to comment
Share on other sites

U mojej psicy poczatek był nietypowy. Pierwsza cieczka ok. 7 m-ca życia .I własciwie zgodnie teorią to przebiegło.Trwało ok. 21-22 dni. Po 2 tygodniach od skończenia nagle b.zaczęly się nią znów interesować pieski .Następnego dnia znów pojawiło się krawienie.Oczywiście wizyta u lekarza ,który po obejrzeniu suni stwierdził ze po porstu dojrzewa na raty i krawawienie jest spowodowane dojrzeniem drugiego jajnika. Jako że sunia czuła się dobrze ,żadnych niepokojących objawów nie wykonywaliśmy specjalistycznych ginekologicznych badań. Lekarz stwierdził że dopierowprzypadku nieprawidłowościprzy drugiej cieczce mogą być powody do niepokoju. I właśnie jestesmy po drugiej ,wystąpiła prawie dokładnie 6 m-cy od rozpoczęcia pierwszej częsci pierwszej cieczki. Wszystko przebiegło prawidłowo. Nadaljednaknie mam pojęcia kiedy u niej były ,,te dni " chętne . Te które są zakładane teoretycznie absolutnie u niej nie wystapiły .Krawienie zanikło własciwie tylko 9-o dnia . Potem znów było całkiem obfite dopiero ok. 20-23 dnia zmalało i zanikło. Żdnego dnia cieczki sunia nie miała ochoty na towarzystwo męskie ,adoratów b. jazgotliwie odganiała.

Link to comment
Share on other sites

Ja chciałabym się tylko zameldować na tym temacie.
Dziś Tofcia dostała pierwszą cieczkę. Stało sie to w trakcie ostatnich zajęć w psim przedszkolu :wink:
Zauważyłam plamy krwi po ogonkiem. Obserwuję ja cały dzień, ale nie zauważyłam krwawienia. Jest tylko bardziej niż zwykle zainteresowana "tym" miejscem i od kilku dni jest bardziej nieposłuszna :wink: Poza tym częściej niż zwykle domaga się spaceru. Poza tym nie ma innych objawów. :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

Moja Łatka ma dopiero 5 miesięcy,więc do cieczki jeszcze troszkę a ja już mam lekkiego cykora,jak to będzie i w ogóle jak sunia będzie sie zachowywać.Czytam Wasze posty z wielkim zainteresowaniem i przyznam,że to bardzo pomaga.Łatka to mój pierwszy psiak,dlatego mam
stracha z jej pierwszą cieczką..nic to :) na razie jestem pełna optymizmu :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a moja Majusia dostała w niedzielę :)

to jest pierwsza u nas...

jestem taka dumna :lol: chociaż to już duża dziewczynka i szczeniaki przecież miała...

według naszego doktora wszystko jest ok, ale muszę uważać i obserwować bo to może być również ropomacicze :-?
muszę jeszcze o tym poczytać, ale już się boję

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...