Jump to content
Dogomania

SHIH - TZU (prosimy zakladac oddzielne tematy!)


Guest maijka

Recommended Posts

[quote name='sunoftybet']Dzięki wszystkim
Wczoraj w Przemyślu miała swój debiut 6-cio miesięczna SWEET ROSE Sun Of Tybet oczywiście dostała ocenę wybitnie obiecująćą cudowny opis!!!! i II BIS szczeniąt:multi::multi::multi:[/quote]


MAM KILKA FOTEK SHIH-TZU min z finałow
ZAPRASZAM

[URL]http://picasaweb.google.pl/karmazynowyb/160907CACPrzemyL[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Grupa hodowlana shih-tzu z Sun of Tybet wygrała wczoraj w Łodzi :)

[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images29.fotosik.pl/86/920537e618cc9ae9.jpg[/IMG][/URL]


[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images12.fotosik.pl/106/b4af13582362c026.jpg[/IMG][/URL]


[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images13.fotosik.pl/103/1b486dd0ec99921d.jpg[/IMG][/URL]


[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images12.fotosik.pl/106/7e709cd6eed86734.jpg[/IMG][/URL]


[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images13.fotosik.pl/103/40f1d25f6e72e7c1.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

DA-LA NAMGJAL Amusant była II na bis weteranów:

[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images23.fotosik.pl/86/6c096cb6badc8d05.jpg[/IMG][/URL]


[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images29.fotosik.pl/86/31b3ebaf2d744727.jpg[/IMG][/URL]


[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images29.fotosik.pl/86/6d7cc4dd00c1e3dd.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pumilo2']Każde odstępstwo od wzorca jest jakąśtam wadą:roll:
A widzi się różne psy, i wysokonożne, i nie. Więc w czym problem. Poza tym czy to faktycznie tak widać z perspektywy barierki przy ringu czy pies ma 27 cm czy 29?:evil_lol:[/quote]



I o to chodzi ,że widzi się różne psy a wzorzec jest jeden więc jak sędzia ocenia psa?
Co jest ważniejsze
-widzimisię sędziego?:-?
czy
-wzorzec rasy?:czytaj:

Poza tym skoro pytam o wielkość shih to "raczej"jest to widoczne:fadein:

Link to comment
Share on other sites

Shih, cóż takiego można na ringach shih tzu zobaczyć w rzeczywistości?
Psów wysokich jest bardzo mało a wzrostem przewyższajacego wzorzec, to prawdę mówiąc nie widziałam.
I "większy pies" to znaczy wyższy, potężniejszy, cięższy czy co? Wzorzec określa wzrost i wagę. Określenie "wielkość" jest nieprecyzyjne. Niski pies może być cięższy od psa wysokiego i którego wtedy jest wiecej, tego szerszego czy wyższego?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pumilo']
I "większy pies" to znaczy wyższy, potężniejszy, cięższy czy co? Wzorzec określa wzrost i wagę. Określenie "wielkość" jest nieprecyzyjne. Niski pies może być cięższy od psa wysokiego i którego wtedy jest wiecej, tego szerszego czy wyższego?[/quote]


Pumilo ja miałam na myśli "wyższy":lol:
Większość shih jest poprostu wyższa od (tych nieszczęsnych )27cm
dlatego zadałam pytanie jak to jest oceniane(z czystej ciekawości):hmmmm:

W innych rasach jest podobnie....są psy które nie odpowiadają wzorcowi(chodzi mi tutaj o wysokość) a jednak nie jest to brane pod uwagę

Link to comment
Share on other sites

[quote name='devegacja']Pumilo ja miałam na myśli "wyższy":lol:
Większość shih jest poprostu wyższa od (tych nieszczęsnych )27cm
dlatego zadałam pytanie jak to jest oceniane(z czystej ciekawości):hmmmm:

W innych rasach jest podobnie....są psy które nie odpowiadają wzorcowi(chodzi mi tutaj o wysokość) a jednak nie jest to brane pod uwagę[/quote]

Nie do końca macie rację - wzorzec shih tzu "daje" możliwość odstęstwa od podanych we wzoru wielkości wagi i wzrostu , jeżeli nie psuje to ogólnych proporcji psa.
A jeżeli chodzi o "przerośnięte" wzrostem i wagą shih tzu - to jest ich całkiem sporo - aż niemożliwe, aby Pumilo ich nie widziała na ringach :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rokitnik']Nie do końca macie rację - wzorzec shih tzu "daje" możliwość odstęstwa od podanych we wzoru wielkości wagi i wzrostu , jeżeli nie psuje to ogólnych proporcji psa.
A jeżeli chodzi o "przerośnięte" wzrostem i wagą shih tzu - to jest ich całkiem sporo - aż niemożliwe, aby Pumilo ich nie widziała na ringach :)[/quote]
Jeżeli są odstępstwa od wzorca / ale jakie/ to po co właściwie jest wzorzec?
Dalej idąc tym tropem dojdziemy do wniosku że ocena zależy w dużej mierze od widzi mi się sędziego - jego gustu i upodobań a nie w głównej mierze od stworzonego po to wzorca? Poprawcie mnie jeśli się mylę ale to jet moje zdanie. Wzorzec jest po to by na jego podstawie oceniać psy. Jeżeli pozwalamy na jakieś odstępstwa stwarzamy możliwość do pewnego rodzaju wypaczania oceny , żeby nie powiedzieć do kombinowania i wypaczania prawdziwej oceny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shih tzu']Jeżeli są odstępstwa od wzorca / ale jakie/ to po co właściwie jest wzorzec?
[/quote]



To we wzorcu właśnie jest napisane, że jest możliwość "przymrużenia oka" [U]na wielkość[/U]. Naprościej - przeczytaj wzorzec i będziesz wiedzieć o czym piszę.
Dlaczego uważasz, że większych psów jest coraz więcej? Ja pisałam, że jest ich sporo. Zawsze były psy wyższe i niższe, cięższe i lżejsze. I to zależy od hodowcy i sędziego, który okaz jest przez nich preferowany (zgodnie z wzorcem dobry jest i ten 4,5 kg jak i ten 7,5 kg)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rokitnik']To we wzorcu właśnie jest napisane, że jest możliwość "przymrużenia oka" [U]na wielkość[/U]. Naprościej - przeczytaj wzorzec i będziesz wiedzieć o czym piszę.
[/quote]



Dokładniej ...we wzorcu jest to ujęte -Ważniejsze od rozmiarów są typ i cechy rasowe.

Ale określony jest pewien przedział ... nikt nie będzie się kłócił o ten 1 kg. czy 2 cm.;)

Ale jeśli pies waży np.12-13kg.-a waga jest do 8kg.
I wzrost takiego psa wynosi np.35 cm- a wzrost jest do 27cm:icon_roc:

to taki pies nie jest zgodny ze wzorcem ....
a już tu ktoś pisał że "zadaniem"hodowcy jest dążenie do idealnego shih tzu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='devegacja']Dokładniej ...we wzorcu jest to ujęte -Ważniejsze od rozmiarów są typ i cechy rasowe.

Ale określony jest pewien przedział ... nikt nie będzie się kłócił o ten 1 kg. czy 2 cm.;)

Ale jeśli pies waży np.12-13kg.-a waga jest do 8kg.
I wzrost takiego psa wynosi np.35 cm- a wzrost jest do 27cm:icon_roc:

to taki pies nie jest zgodny ze wzorcem ....
a już tu ktoś pisał że "zadaniem"hodowcy jest dążenie do idealnego shih tzu[/quote]

O ile zgodzę się z Tobą, że bywają 12 kg shih tzu (dla mnie to zgroza!!!) - dotyczy to najczęściej piesków ze Skandynawii, które wagę "robią" między innymi przez długość ciała, to chyba nie udało mi się zobaczyć tak wysokiego shih tzu jak piszesz. Te widziane przeze mnie największe, to pieski o wysokości max. 30 cm (mierzone na ringu). Mówiąc o możliwości odstępstwa od wielkości podanej we wzorcu mam na myśli różnice 1-2 cm lub kg, a nie o "dołożeniu" jeszcze 50 % psa :). Czyli inaczej mówiąc: pies może ważyć 9 kg i mieć np. 29 cm wzrostu. Chociaż przyznam, że dla mnie to nie jest ładne shih tzu (wolę ten ideał wzorcowy :)

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego uważasz, że większych psów jest coraz więcej? Ja pisałam, że jest ich sporo. Zawsze były psy wyższe i niższe, cięższe i lżejsze. I to zależy od hodowcy i sędziego, który okaz jest przez nich preferowany (zgodnie z wzorcem dobry jest i ten 4,5 kg jak i ten 7,5 kg)[/quote]
Jasne że masz rację. Tylko ocenia się według wzorca. Więc jeśli w ringu znajdą się psy o podobnej budowie, i innych cechach lecz będą jedne miały 27cm, a inny 30cm to jak powinny być ocenione?

Link to comment
Share on other sites

Szczerze, to nie widziałam psa na naszych ringach wyższego niż wzorzec dopuszcza (no może raz Czecha) . Owszem wysokie w górnej granicy wzrostu, tak widziałam (były nawet mierzone na ringu przez sędziego i się "załapywały"), ale ja przecież nie jestem na każdej wystawie. ;) A ciężkie shih widziałam, bo nawet mam takie w domu (Dixi 8kg). Skandynawy nie tyle masę robią długością, co dla mnie raczej mocnym kośccem. A na naszych ringach to ja tam ostatnio nie widzę "czołgów" po 10 czy 12 kg, shih tzu raczej coraz lżejsze mamy. Ale oczywiście to tylko moje wrażenie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pumilo']Szczerze, to nie widziałam psa na naszych ringach wyższego niż wzorzec dopuszcza (no może raz Czecha) . Owszem wysokie w górnej granicy wzrostu, tak widziałam (były nawet mierzone na ringu przez sędziego i się "załapywały"), ale ja przecież nie jestem na każdej wystawie. ;) A ciężkie shih widziałam, bo nawet mam takie w domu (Dixi 8kg). Skandynawy nie tyle masę robią długością, co dla mnie raczej mocnym kośccem. A na naszych ringach to ja tam ostatnio nie widzę "czołgów" po 10 czy 12 kg, shih tzu raczej coraz lżejsze mamy. Ale oczywiście to tylko moje wrażenie.[/quote]

Widocznie różnie patrzymy na psy, skoro nie widziałaś wyższego niż mówi wzorzec :)
W tym roku mogłaś zobaczyć i psa w pośredniej i psa w otwartej, które są i wyższe i cięższe niż mówi wzorzec. A chyba sama wiesz, że jeżeli sędzia pozwoli Ci ustawić samemu psa do mierzenia, to możesz ustawić go tak, że będzie niższy o 2-3 cm niż jest faktycznie. Ale wysokość pięknie widać gdy pies jest w ruchu lub ustawia się sam. Problem wysokości chyba w mniejszym stopniu dotyczy suk.
No i w żadnym wypadku nie zgodzę się z Tobą, że wagę Skandynawom robi tylko mocna kość - tam psy w większości są długie (tylko kilka hodowli ma psy raczej w krótkim prostokącie). To jakie psy hodowane i lubiane są w Skandynawii widać było na tegorocznej wystawie w Warszawie...
Byłaś i widziałaś, ja także oglądałam tę wystawę - więc mogę coś powiedzieć na ten temat. Zwycięzcy mieli raczej długie ciałka:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pumilo']Szczerze, to nie widziałam psa na naszych ringach wyższego niż wzorzec dopuszcza (no może raz Czecha) . [/quote]


Pumilo- jakoś mi się nie chce wierzyć że nie widziałaś shih wyższego niż 27cm:roll:(bo taki jest wzorzec)
W szczególności mam na myśli psy -bo one są raczej większe niż suki

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...