Jump to content
Dogomania

Biale Stafiki


Rocki

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 years later...

witam jestem szczęśliwą posiadaczką białego staffika o imieniu NOA:)
mieszkam w uk i w moim mieście jest dużo psów tej rasy ale nie spotkałam sie jeszcze z białym.
Jednak bardzo zastanawia mnie fakt a mianowicie mój 9 tygodniowy staffik(obecnie ma 5 miesięcy) był równy z 5 letnim a innym razem mniejszy i to sporo. Moglibyście mi to wytłumaczyć czy są jakies odmiany staffików jak np u sznaucerów?
zdziwiłam się gdy zobaczyłam tego 4latka wielkosci mojego malucha gdyz rodzice mojej suni byli duzo więksi

Link to comment
Share on other sites

Malakosa czy Twoja staficzka ma rodowód? pytam bo w anglii ta rasa jest popularna i dużo psów papierów nie ma .. a co za tym idzie, raczej nie są czyste rasowo... stafiki mają jeden wzorzec do każdego koloru ... max. wzrostu stafika to 40,5cm w kłębie ..

Link to comment
Share on other sites

Malakosa-staffik jest jeden i nie ma żadnych odmian pod wzgledem wielkości. Owszem-poszczególne osobniki będą ciutkę różnić się wzrostem-to normalne, w każdej jednej rasie mamy psi niższe, wyższe, lzejsze, cięższe, ale u staffika wzorzec jest jeden i nie ma tu żadnych odmian.

Link to comment
Share on other sites

Malakosa, zaba - nie wiem jak jest w Irlandi ale w Anglii nawet rodowód niczego nie gwarantuje. Tu pies nie musi miec hodowlanki zeby byc rozmnazany. Wystarczy rodowod rodzicow. Nikt ze zwiazku nie oglada szczeniakow, nikt nie ocenia rodzicow czy mieszcza sie w standardzie, nie ma obowiazkowych wystae. Nawet pies posiadajacy widoczna wade dyskwalifikujaca w Polsce ma tu takie same prawa. I z tad ta rozbierznosc w wygladzie psow. Tutaj psy wygladajace identycznie jak nasze amstaffy maja rodowod SBT.
A co do irlandzkich staffikow nie wiem ile w tym prawdy ale moi znajomi anglicy mowia ze to odmiana- rasa wyhodowana po banie na pit bulle I psy w typie. Nawet czytalam artykul w angielskiej prasie ze te irlandzkie staffiki sa na rowni z Pitt bullami na liscie zakazanych psow w UK. Jak wroce do domu postaram sie podeslac do niego linka.
Ps. Zdjecia Noi postaram sie wstawic juz w s
piatek w nocy jak bede czekac na powrot mojej Roxie

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ale ta maść robi się coraz bardziej popularna- na ostatniej wystawie w Legionowie można było podziwiać właśnie sunię z Hodowli Sama Słodycz- BAILA MI AMOR. No i jeszcze kennel Silver Cross też ma błękitną Game (bodajże miotową siostrę rodzeństwa z Carbonarastaff).
Natomiast białych- takich czysto białych -bez tickingu- mam wrażenie że jest coraz mniej. Są psy z Sirius po Benie z Hambalek, jest piękna suka z Silver Cross... I kilka łaciatych z przewagą bieli. Mnie też podobają się białe, a moja Ariel ma białego ojca (po Sirius Chippendale i SnowyOwl Sirius Komisarz) więc przy kryciu białym psem mam jakąś szansę na białe maluchy. Ale nie wiem czy do tego dojdzie- jak narazie rodziła raz przez cesarkę, malucha ja odchowałam- myślę żeby dać jej jeszcze jedną szansę... I zobaczę jak tym razem zniesie poród. Chociaż nie jestem jeszcze na 100% zdecydowana.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pierwszym białym stafiikiem w Polsce był i jest jeszcze Kaj - Int. Ch., Ch. Pl. CARDINAL Tabat, wnuk słynnego Tenacious JUST KIDDINGa, sprowadzony jako szczeniak z Czech do hodowli Bravo Gerda w 1997 r. Zdjęcie - [URL="http://www.reklamix.pl/bravogerda/?page_id=332"]http://www.bravogerda/?page_id=332[/URL]

To dzięki jego występom w telewizyjnych programach staffiki zaczęły byc rozpoznawalne jako rasa i zdobyły popularność w Polsce, a dzięki emisji w TV Polonia także za granicą. Kiedyś zdziwiłem się bardzo, gdy na wystawie w Wilnie Kaj został rozpoznany jako pies z "Piratów". Tutaj zdjęcia z planu w Operze Nova [URL="http://www.reklamix.pl/bravogerda/?page_id=391"]http://www.bravogerda/?page_id=391[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A w mojej hodowli własnie się urodził caluśki bialuśki bez żadnej łateczki - (narazie :)) (jedyny w kraju?) i bardzo jestem dumna bo tatulek anglik i jest to pierwszy miot po tym piesku w Polsce.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/194/dsc467821.jpg/][IMG]http://img194.imageshack.us/img194/273/dsc467821.jpg[/IMG][/URL]
****
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc468216.jpg/][IMG]http://img855.imageshack.us/img855/787/dsc468216.jpg[/IMG][/URL]
****
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/233/dsc469117.jpg/][IMG]http://img233.imageshack.us/img233/1848/dsc469117.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Martens']A czy u tych "bardzo białych" staffików nie ma czasem problemów z głuchotą, [/QUOTE]
jak białych bo "bardzo białych" to mało dokładne - jedna łatka, dwie, mała nad okiem to bardzo biały? czy cały biały? pytania precyzyjne?

[quote name='Martens']Bo z uwagi na pokrewieństwo ras ta biel u staffików ma chyba te same genetyczne podstawy co u białego bulla? [/QUOTE]
to stwierdzenie czy pytanie?

[quote name='Martens']Czy się mylę?[/QUOTE]
?
Mój "bardzo biały" nie jest głuchy, jego pręgowana matka też nie, biały ojciec z czerwonymi 3 plamami też nie. Z tego co wiem w innych polskich hodowlach też nie są głuche, no chyba że czasem na spacerach, kiedy się je woła że czas się zwijać.
A jakie są Twoje wieloletnie doświadczenia w tej dziedzinie genetyki?

Link to comment
Share on other sites

Całych białych, słabo pigmentowanych też poza sierścią.
Nie interesowałam się dogłębnie białymi staffikami, bo zwyczajnie nie podoba mi się to umaszczenie i nigdy nie brałam zakupu takiego pod uwagę; trafiłam na wątek i pytam z czystej ciekawości, czy takie problemy u tej rasy się zdarzają przy hodowli tego umaszczenia, bo wydaje mi się, że jeśli ktoś bierze się za hodowlę takich psiaków, to ma wiedzę na ten temat.
Muszę mieć wieloletnie doświadczenie w dziedzinie genetyki, żeby uzyskać odpowiedź na proste pytanie, czy u białych staffików są takie problemy z głuchotą jak u bullterrierów tej maści? :roll:
Czy jestem przewrażliwiona, czy może pytanie było niewygodne?

Link to comment
Share on other sites

Skopiowane z SBT info :)

Trochę o [B]białym SBT[/B] :)

sw - "biały"
Występuje w zakresie od psów białych z kolorowymi znaczeniami na głowie, które mogą mieć też kolorowe łaty przy ogonie, poprzez psy ze znaczeniami tylko wokół oczu i uszu, aż do psów całkowicie białych.

Trudno jednak wyznaczyć granicę pomiędzy psem łaciatym z dużą ilością białego a psem "białym".

Wszystkie typy białych znaczeń mogą występować jednocześnie z innymi kolorami - czerwonym, czarnym, niebieskim, pręgowanym, czarnym-podpalanym, czekoladowym, itd. Wrodzona głuchota u białych psów.
W rasach, gdzie białe znaczenia spotyka się dość często, u psów z białą sierścią wiązać się może wrodzona głuchota. Powszechnie znane jest to w przypadku bokserów i bullterierów, jednak wiele innych ras również jest dotknięte tym problemem, włączając setery angielskie czy angielskie cocker spaniele. I choć mechanizm utraty słuchu przez te psy jest dość dobrze poznany, to jego podłoże nie jest jeszcze jasne.
Paradoksalnie, oboje biali rodzice mogą dać potomstwo o perfekcyjnym słuchu, podczas gdy szczeniaki kolorowych rodziców mogą być głuche. Stąd opierając się tylko na kolorze włosa rodziców ciężko jest przewidzieć głuchotę u potomstwa.

i trochę o [B]niebieskim staffiku[/B] ;)

d - "niebieskie rozmycie"
Powoduje wadliwe formowanie pigmentu czarnego i rudego przez nieregularne rozłożenie ziaren pigmentu. Powoduje to utratę intensywności koloru, który wygląda jak rozmyty bądź blady:
czarny staje się szary ("niebieski"), a czerwony/płowy staje się srebrno-płowy. Kolor skóry raczej pozostaje bez zmian, choć nos jest raczej ciemnoszary niż czarny, a oczy psów niebieski są jaśniejsze niż zwykle. Brązowa eumelanina psów b/b także się zmienia stając się szarobrązowa.
W niektórych rasach, genotyp d/d, czyli niebieska okrywa włosowa, powoduje zespół chorobowy, którego efektem jest łysienie ("color dilution alopecia", CDA). Prowadzi to do najczęściej trwałej utraty włosów, problemów skórnych i częstych infekcji. W zależności od stopnia rozmycia, choroba może pojawić się do wieku dwóch lat i objąć nawet całe ciało.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Muszę mieć wieloletnie doświadczenie w dziedzinie genetyki, żeby uzyskać odpowiedź na proste pytanie, czy u białych staffików są takie problemy z głuchotą jak u bullterrierów tej maści? :roll: [/QUOTE]

no dobra genetykę odpuszczam :) ale wypadało by coś tam przynajmniej wiedzieć o historii SBT

[quote name='Martens']Czy jestem przewrażliwiona, czy może pytanie było niewygodne?[/QUOTE]
z pewnością to pierwsze. Bo ono nie jest niewygodne dla mnie posiadaczki 1 maleńkiego szczeniaczka, bo przecież nie było Twoją intencją deprecjonować nikogo kto ma lub wyhodował białe staffiki. Jasne, rozumiem.
[quote name='Martens'] "jak ktoś się bierze za hodowanie białych staffików"? [/QUOTE]
Nie bardzo rozumiem? chciałam biało czerwone buuuuu, :D

No to żeby nie było że jestem taka nieuprzejma i łapię za słówka, nie białe staffiki nie są głuche, (ja przynajmniej do tej pory się z taką sytuacją nie zetknęłam ani nie czytałam) choć jak zauważyłaś mają wspólnego przodka buldoga i białego terriera, jednak ich dalsze losy potoczyły się troszkę inaczej. Istnieją wzmianki iż do tworząc bulla oprócz dalmatyńczyka (skłonność do głuchoty) dodano jeszcze colie i charty, staffik - manchester terrier a niektórzy twierdzą ze i blue paul. Tworząc rasę bullterier, bardzo mocno stosowano inbreed, ( z pewnością w SBT też) ale tam starano się kojarzyć ze sobą tylko osobniki białe. Biały kolor nie jest kolorem łatwym do osiągnięcia u staffików (recesywny).
a resztę doczytaj, bo temat jak rzeka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wejherstaff']Skopiowane z SBT info :)



sw - "biały"
Występuje w zakresie od psów białych z kolorowymi znaczeniami na głowie, które mogą mieć też kolorowe łaty przy ogonie, poprzez psy ze znaczeniami tylko wokół oczu i uszu, aż do psów całkowicie białych.

Trudno jednak wyznaczyć granicę pomiędzy psem łaciatym z dużą ilością białego a psem "białym".


i trochę o [B]niebieskim staffiku[/B] ;)

d - "niebieskie rozmycie"
Powoduje wadliwe formowanie pigmentu czarnego i rudego przez nieregularne rozłożenie ziaren pigmentu. Powoduje to utratę intensywności koloru, który wygląda jak rozmyty bądź blady:
czarny staje się szary ("niebieski"), a czerwony/płowy staje się srebrno-płowy. Kolor skóry raczej pozostaje bez zmian, choć nos jest raczej ciemnoszary niż czarny, a oczy psów niebieski są jaśniejsze niż zwykle. Brązowa eumelanina psów b/b także się zmienia stając się szarobrązowa.
W niektórych rasach, genotyp d/d, czyli niebieska okrywa włosowa, powoduje zespół chorobowy, którego efektem jest łysienie ("color dilution alopecia", CDA). Prowadzi to do najczęściej trwałej utraty włosów, problemów skórnych i częstych infekcji. W zależności od stopnia rozmycia, choroba może pojawić się do wieku dwóch lat i objąć nawet całe ciało.[/QUOTE]


Wejherku powiedz mi, czy to moze byc objaw lysej plamy na ogonie u mojego Tiesto?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...