Jump to content
Dogomania

Szczeniaczki do krajów UE


sh_maniak

Recommended Posts

Ah te przepisy zmieniaja się i zmieniają, a człowiek je przestaje śledzić.

Kochani!

Chciałabym was zapytać co jest teraz potrzebne do przewozu szczenięcia do Niemiec i Szwajcarii?

Ja juz sprzedawałam szczeniątka zagranice, ale odkąd jesteśmy w uni nie wiem czy sie coś nie zmieniło :roll: Ten miocik, którego oczekujemy bedzie naszym jedynym w tym roku :D, więc nie moge mieć unijnych doświadczeń z exportem malców poza granice naszego kraju.

Link to comment
Share on other sites

do Niemiec potrzebne są standardowe dokumenty czyli szczepienie psiaka przeciwko wsciekliznie i beznadziejny dokument od powiatowego lekarza weterynarii - NIKT TEGO NIE SPRAWDZA - ale mieć trzeba :wink: koszt około 25 zł wazność świstka chyba 21 dni

pozdrawiam

No to jak było kiedyś.

I z tym zaświadczeniem jest problem, bo nikt mi go nie da dla psa nie zaszczepionego na wściekliznę, bo jak mam malca 8 tyg zaszczepić na nią :roll:

Więc będzie po staremu, maluszki przejadą granicę na kolanach wł. przykryte kocykiem 8)

Link to comment
Share on other sites

W Szwajcarii nie ma juz od niedawna wscieklizny i weszly nowe przepisy- Polska zostala zaliczona do krajow ryzykownych, bo z wscieklizna wystepujaca w miastach i szczenieta przewozone do Szwajcarii musza przejsc kwarantanne ( podobne przepisy jak w Anglii). Nie wiem tylko, czy 3 czy 6 mies.

Oczywiscie i tu daloby sie przewiezc malucha na kolanach, ale nie moglby byc on potem zarejestrowany w zadnym szwajcarskim zwiazku.

Link to comment
Share on other sites

W Szwajcarii nie ma juz od niedawna wscieklizny i weszly nowe przepisy- Polska zostala zaliczona do krajow ryzykownych, bo z wscieklizna wystepujaca w miastach i szczenieta przewozone do Szwajcarii musza przejsc kwarantanne ( podobne przepisy jak w Anglii). Nie wiem tylko, czy 3 czy 6 mies.

Oczywiscie i tu daloby sie przewiezc malucha na kolanach, ale nie moglby byc on potem zarejestrowany w zadnym szwajcarskim zwiazku.

Jak jest tak jak piszesz to nie dam tam maluszka.

A wiesz może gdzie sa tam psy na okres kwarantanny?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ja już nic nie wiem :roll:

Własnie dostałam info ze Szwajcari, z nie ma tam kwarantanny i nie jest to kraj wolny od wścieklizny ( u nich to sie tifo nazywa).

Ponoć jedyne co maja inne to podatek od wzbogacenia, który się opłaca równiez za kupno psa :roll:

Link to comment
Share on other sites

:o Hmmm.

Wlasciwie to jestem pewna na 99%, ze jest tak, jak pisalam, bo niedawno posredniczylam jezykowo przy takiej operacji i nabywca takie dawal informacje. To maja byc jakos swiezo wprowadzone zmiany. No ale moze znowu cos im sie zmienilo? :roll:

Jesli chcesz, to moge sie jeszcze dowiedziec dokladniej.

Link to comment
Share on other sites

Od 3 lipca 2004 roku obowiązywać będą nowe przepisy Unii Europejskiej, które obejmą także Polskę. Nowe ureglowania ułatwią podróże z czworonogiem na terenie krajów Unii. Od tego dnia lekarze weterynarii będą wydawać właścicielom specjalne, ujednolicone paszporty dla zwierząt.

Paszporty dotyczą psów, kotów oraz fretek;

Paszporty ułatwią podróże z czworonogiem do krajow Unii Europejskiej (z wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji, które nie zmienią swoich procedur);

Dokument będzie dwujęzyczny (w Polsce polsko-angielski);

Paszporty dla zwierząt mają umożliwić jednoznaczną identyfikację zwierzęcia, dlatego konieczne jest wprowadzenie dodatkowych oznaczeń jak tatuaż lub mikroczip;

Tatuaż u zwierzęcia jest jedynie rozwiazaniem przejsciowym. Dąży się do tego, aby zastąpić go w przyszłości mikroczipem (Ważne: należy zwracać uwagę na rodzaj mikroczipu, gdyż będzie tutaj określone jakie normy musi on spełniać. Obowiązują ISO 11784 lub 11785. W innych przypadkach właściciel będzie musiał zaopatrzyć się w czytnik, który umożliwi odczyt informaci z mikroczipa i udostępnić ten czytnik właściwym organom, np.: kontroli na lotnisku);

Informacje jakie powinny znaleźć się w paszporcie:

a) Dane o właścicielu / właścicielach,

b) Opis zwierzęcia + jego zdjęcie,

c) Oznaczenia zwierzęcia (informacje o tatuażu i / lub mikroczipie),

d) Informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie (data szczepienia: minimum 30 dni przed wyjazdem i nie później jak 12 miesięcy w chwili przekraczania granicy), e) Informacje o badaniach serologicznych wykluczających zarażeniem wścieklizną,

f) I inne.

info pochodzi z serwisu weterynaryjnego.

A na stronce www.vetpol.org.pl znalazłam jeszcze coś takiego

Paszport można wydać zwierzęciu, które posiada aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie oraz jest oznakowane mikroczipem lub tatuażem.

Dla zwierząt, które właściciele zamierzają wywieźć do IRLANDI, WIELKIEJ BRYTANI, MALTY I SZWECJI istnieje dodatkowy warunek zbadania serologicznie krwi tych zwierząt celem określenia poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie. Badanie wykonuje uprawnione laboratorium na koszt właściciela. Lekarz wystawiający paszport przed jego wystawieniem musi mieć wynik tego badania i adnotacje z tego wyniku wpisuje do paszportu.

Link to comment
Share on other sites

Hmm-

dostalam wlasnie wiadomosc ze Szwajcarii i sprawa przedstawia sie tak:

zeby importowac psa, musi on byc zaszczepiony na wcieklizne, potem po miesiacu musi byc zrobiony test na antyciala i jesli ich jest odpowiednia ilosc, wtedy mozna wystapic o pozwolenie na import- pies moze byc wtedy importowany po trzech miesiacach. Czyli najmniej szczenie bedzie mialo 7 miesiecy. Nie wiem, czy ten czas szczenie musi spedzic na kwarantannie, czy moze u hodowcy. Ta pani dowiadywala sie w Bundesamt für Veterinärwesen, podobno wszystko opisane jest na stronie www.bvet.admin.ch , ale ta strona mi sie jakos nie chce otworzyc. Mozna tez telefonicznie: 0041 / 31 323 85 22 ( to jest juz docelowy do oddzialu import- eksport)

Mam nadzieje, ze troche pomoglam.

Link to comment
Share on other sites

Otworzyla mi sie ta strona.

Napisane jest tam tak ( Link:

http://www.bvet.admin.ch/ein-ausfuhr/d/einfuhr/merkblatt_reiseverk/m-huka.pdf

" Nowe warunki wwozu psow i kotow:

Psy i koty z kajow, w ktorych panuje wcieklizna miejska moga byc wwiezione tylko z pozwoleniem Bvet ( urzad weterynaryjny).

Te zwierzeta musza byc przepisowo zaszczepione na wscieklizne ( ksiazeczka szczepien) i oznaczone ( tatuaz, mikrochip). Co najmniej 30 dni po szczepieniu i wiecej niz 3 miesiace przed wwozem musi byc pobrana probka krwi, ktorej Titrierung ( ?) neutralizujacych przeciwcial musi wykazac co najmniej wartosc 0,5 IE / ml.

Mlode zwierzeta moga spelnic ten warunek najwczesniej w wieku 7 miesiecy, poniewaz szczepienia na wscieklizne, ktore zostaly wykonane przed wiekiem 3 miesiecy nie beda uznawane.

Zwierzeta sa przy wwozie badane przez granicznego weterynarza i beda na granicy oddalone, jesli tych warunkow nie spelnia."

A tu

http://www.bvet.admin.ch/ein-ausfuhr/d/verzeichnisse/laenderlisten/d/eb_40.pdf

znajdziesz liste krajow, Polska oznaczona jest litera A, czyli zakwalifikowana do krajow z miejska wscieklizna.

Dowiedzialam sie jeszcze, ze jak Bvet zakwalifikowal Polske do "wscieklych" krajow, to wyslali do Polski papier z prosba o przekazanie dowodow, ze tak nie jest, to sie nas znowu skresli. Ale Polska nie zareagowala na to pismo.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dzieki sh maniak za pokierowanie na ten topik bo całkiem ciekawe rzeczy sie tu u was pisze :D

Ok z tego co wyczytalam to zasadniczo nic pewne nie jest :-? tylko powiedzcie czy jest jakas roznica jesli wioze ze soba psa do Francji przez szwajcarkie, bo mieszkam we Francji ( czyli tzw tranzyt) czy wtedy obowiazuja mnie jakies szczegolne przepisy szwajcarskie (typu poziom przeziwcial itp??)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nie znalazłam konkretnych odpowiedzi na innych tematach, więc zakładam nowy. Czy szczenię przed szczepieniem p/wściekliźnie może wyjechać np. do Niemiec czy Francji? Czy jest określony wiek minimalny? Jeżeli nie wyjechał przed koniecznym szczepieniem p/wściekliźnie, to czy po szczepieniu jest jakaś kwarantanna? Proszę o konkretne odpowiedzi, jeśli ktoś się orientuje. Tzn. chcę wiedzieć, co jest zgodne z przepisami, a nie np. czy gdzieś celnicy przymykają oko.


[size=2][color=blue][Doklejony mimo wszystko - Mod][/color][/size]

Link to comment
Share on other sites

Współczuję naszym posłom, szczególnie tym niedouczonym :lol: :lol: :lol: , ponieważ z trudem przebrnęłam przez te przepisy. Może ktoś sprzedający wcześniej szczenięta za granicę, kto przebrnął przez nowe procedury, napisze jak to jest. Przed czy po szczepieniach. Czy po przeglądzie hodowlanym, tzn. po 1-szym szczepieniu p/nosówce i parwowirozie, szczenię po wyrobieniu paszportu, może wyjechać, czy nie. Niestety lektura przepisów unijnych nie rozwiała moich wątpliwości, a próbując się dowiedzieć otrzymuję sprzeczne informacje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...