Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Pora, BOS(Biały Owczarek Szwajcarski) możesz mieć w wersji z krótkim kłakiem, bo są zarówno te z dłuższą sierścią jak i te w krótką ;) ilość kłaka mniej więcej taka sama jak u każdego innego psa, przy przejechaniu psa szczotą 2 -3 razy w tygodniu nie ma większego problemu. :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pora']ok, popatrzymy w niedzielę na nie w realu, jeśli będą;)

własnie przeczytalismy na stronie jednego z hodowców, że szwajcary nie lubia wody:placz:[/quote]

to akurat zależy od psa. Owszem są rasy wybitnie wodne, ale nie znaczy, że akurat wasz pies będzie miał wodowstręt :evil_lol: Z resztą niektóre psy do wody się przekonują po latach, a inne od małego po kałużach się taplają.
Moj Rot nawet łapki nie zamoczy, każda kałuża omijana szeeerokim łukiem, z kolei spaniel pływa nawet w błocku, a suka kaukaza uwielbia wodę pod każda postacią;)

Czy BOSy będa tam u was na wystawie nie gwarantuje, to w Polsce jeszcze na tyle mało znana rasa, że może nie byc ani jednego przedstawiciela. Chociaż osobiście życzę wam, co byście mogli się im przyjrzeć, chwyta za serce ich wygląd a jak dla mnie charakter cud miód i orzeszki:loveu:
Gdyby nie to, że już jestem zapsiona to bym sobie sprawiła właśnie BOSa, a tak pozostaje mi marzyć o kolejnym futrze. Chociaż znając życie, i tak przytargam do domu jakąs bidę. Za każdym razem jak planowałam psa z rodowodem trafiał do mnie kundel schronowy tudzież leśny:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pora']ps. no tymi hodowlami to nas postraszyliście nieźle..:roll:[/quote]Jesli chodzi o hodowle, to mniejsza z tym, jakiej rasy, ale dobra hodowla powinna sie charakteryzowac:
- znajomoscia swojej rasy, czyli hodowca uczciwie powie i plusy, i minusy [unikac takich, ktorzy twierdza, ze w rasie minusow brak!], czesto przy okazji was przepyta z warunkow, jakie mozecie zapewnic, z waszej wiedzy o psach, poprzednich doswiadczeniach,
- znajomoscia swoich psow - jesli hodowca potrafi tylko rzucic imie psa i kilka oklepanych textow, powinno to wzbudzic podejrzenie,
- zdrowymi, wesolymi i zadbanymi psami - nie kupowac nigdy z litosci psa zaniedbanego, chorego. Zwlaszcza przy duzych rasach to proszenie sie o klopoty w przyszlosci.

Oczywiscie psiaki powinny miec metryczki, do wgladu powinien byc przeglad miotu, papiery rodzicow [rodowody, badania na dysplazje]. Powinna byc mozliwosc obejrzenia matki szczeniakow - trzeba zobaczyc jak ona sie zachowuje, bo pierwsze tygodnie zycia to ona ma najwiekszy wplyw na rozwoj maluchow. Po bojazliwej suce szczeniaki tez raczej beda strachliwe. Warto tez poszukac opinii o samej hodowli w necie.
Wbrew pozorom nie jest to wszystko takie straszne ;) Po prostu trzeba zdawac sobie sprawe z tego, ze pies bedzie z nami przez kilkanascie lat, wiec nie chcemy na starcie robic sobie problemow i kupic psa, ktory nam nie bedzie odpowiadal np. charakterem. Dla was problematyczne raczej by bylo najbardziej dominujace szczenie w calym miocie, stad wazne, zeby z hodowca porozmawiac czego oczekujecie.

Co do BOSow, to drobna uwaga jeszcze, wedlug mnie na plus: one dosc dawno zostaly 'odlaczone' od owczarkow niemieckich [ONkow], wiec nie maja tak scietych tylkow :eviltong: Jesli chodzi o futro, to w Bialej Pasji maja chyba oba typy, dlugo- i krotkowlose.

Link to comment
Share on other sites

Pora posta można edytować, nie pisz jednego pod drugim, bo ciężko się to czyta później ;) taka mała rada na przyszłość. A psiaka nie zmuszajcie do pływania, nie każdy pies musi przecież pływać :diabloti: A szkoda robić z psem coś na siłe, potem będzie mieć uraz i będzie trzeba leki odkręcać.Lepiej pozwolić małemu wybrać, czy woda jest ok czy nie i już :roll:

Bosy są przecudne i z owczarków najbardziej mi pasują pod względem wyglądu i charakteru. no może jeszcze niemieckie użytki, ale takiemu psu chyba bym nie podołała, a żeby miał się ze mną męczyć to go szkoda:razz:

Szwajcar to też dobry wybór, wiadomo każdemu wg potrzeb, i w końcu jeden lubi taki tym urody inny woli coś innego. Ja tam lubię psy takie gibkie, zwinne, za molosami nie przepadam, chociaż nie ukrywac co niektóre powodują mocniejsze bicie serca.

Asiunia a Ty nie chcesz wymienić poczwartka na naszego rotka? :diabloti:


shin, no to tez właśnie dlatego tak mi się BOSy i użytki tak podobają, jakoś ten niski zad do mnie nie przemawia. ach ten stary typ Onka, psa szczupłego, zgrabnego i uwaga, średniego wzrostu. To co się dzieje z DONami, powoduje u mnie gęsią skórkę...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shin'] pies bedzie z nami przez kilkanascie lat, wiec nie chcemy na starcie robic sobie problemow i kupic psa, ktory nam nie bedzie odpowiadal np. charakterem. Dla was problematyczne raczej by bylo najbardziej dominujace szczenie w calym miocie, stad wazne, zeby z hodowca porozmawiac czego oczekujecie.[/QUOTE]

zdominuje amatorów?:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pora']zdominuje amatorów?:roll:[/quote]Nie widzialem jeszcze naprawde dominujacego szwajcara [chociaz sa cwane, oj sa... Moj kiedys zaczal poszczekiwac pod drzwiami w czasie naszego sniadania - ide do drzwi, a tam nikogo. Wracam - rodzina peka ze smiechu, bo pieseczek jak tylko sie ruszylem, wyladowal przy stole i dawaj do mojego talerza sie dobierac :mad:], ale lepiej zapobiegac, niz leczyc ;) Szczeniak najbardziej wyrosniety, rzadzacy pozostalymi maluchami, moze pozniej sprawiac problemy, chociazby z ustawianiem innych psow. Psiak od poczatku wycofany moze wyrosnac na strachajlo - ogromny wysilek wlozony w socjalizacje. Wiecznie pobudzony szaleniec to potencjalne ADHD na czterech lapach, ktore rozniesie chalupe pod nieobecnosc wlascicieli, itd.
Stad wazne, zeby hodowca znal swoje szczenieta i byl w stanie doradzic, ktore z nich to wymarzony psiak nabywcy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pora']zdominuje amatorów?:roll:[/quote]


pies nie dąży do zawładnięcia światem, i na pewno Teorię dominacji trzeba włożyć między bajki. Niemniej jednak taki dominujący szczeniak, może (nie musi) spawiać więcej kłopotów niż ten uległy. Szczególnie w okresie dorastania, będzie chętniej startował w szranki co by zmierzyć swoje możliwości i częściej może negować zdanie przewodnika.
Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego szczeniaka i od pierwszych dni nauka zasad panujących w domu. Jasno określone granice, zachowania akceptowane, pokazanie szczeniakowi odpowiednich (zachowań). To wszystko już wy musicie umieć i wiedzieć jak. A w przyszłości zaprocentuje szczęśliwym psem :roll:

Swoją drogę karjo2 zdaje się podała linka do bloga Zofii Mrzewińskiej o wychowaniu szczeniaka. POLECAM-skarbnica wiedzy;)



ja tam zawsze chciałam Owczara mieć, oj marzył mi się marzył, no i mam, kurde Kaukaza, rotka i spaniela, ja miłośniczka Onków...ech życie bywa okrutne:diabloti:, ale szczerze mówiąc dobrze jest jak jest ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pora']najpierw myslałam o psie ze schroniska, ale nigdy nie wiemy jaki on ma bagaż doświadczeń i tego bardzo boi się mąż..a chcę mieć jasne sytuacje.. [/quote]
Zawsze można poszukać psa z jakiegoś sprawdzonego Domu Tymczasowego :razz:. Taki zwierz nie jest już zagadką. Tymczasowy opiekun z reguły może bardzo wiele powiedzieć o swoim podopiecznym. Wiadomo jaki ma charakter i czego można się spodziewać po nim spodziewać, poza tym często zna już podstawowe (a czasem i ponad podstawowe ;) ) zasady psiego savoir-vivre. Poza tym takie psy często mieszkają w domach z dziećmi i innymi zwierzętami, mają sprawdzone na reakcje na zupełnie obcych oraz gości domowników. Do wiosny macie dużo czasu, jest więc szansa, że znalazła by się jakaś idealnie pasująca do Waszej rodzinki, bezdomna bida... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pora']nie wiedziałam, że są takie tymczasowe domy:oops::oops:[/quote] Niestety ciągle za mało, ale są :lol:. Zajrzyj do działu "psy w potrzebie", tam znajdziesz m.in. wątki zwierzaków w domach tymczasowych (DT). Do wiosny jeszcze ponad pół roku, które można wykorzystać na poszukiwania dobrej hodowli ale przecież można równolegle sprawdzać czy nie ma może jakiegoś bezdomnego ideału :razz:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kamil11']Zastanawiałem się nad pekińczykiem ale pewna osoba z tego form odradziła mi go często chuorują itp .Myślę że mógł bym zapewnic m opiekę wwterynaryjną ale nie wiem.Szukam małego psa do towarzystwa dodam że nie stac mnie na psa z rodowodem[/quote]
jeżeli cię nie stać na psa to go nie bierz, proste:roll: jeżeli kupisz tańszego psa większe prawdopodobieństwo że będzie chorował- bo nie wiadomo gdzie i z kim żył, choroby to kolejna wyłożona kasa, czasem większa niż parę psów z rodowodem, jesteś pewien że możesz sobie na to pozwolić...?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kamil11']Moi rodzice nie chcą psa z rodowodem bo mówią że oni tyle za psa nie dadzą.Co innego za leczenie bo inaczej jest jak pies już z nami długo mieszka.Na podkarpaciu sa tylko 2 schroniska pekinów tam nie ma.Ale bardzo chciał bym wziąść psa ze schroniska[/quote]
a pomyślałeś o tym że pies też czuje...?:roll:
czemu akurat pekińczyk? bierzcie po prostu mało aktywnego małego psiaka, a wygląd w schroniskach do wyboru do koloru...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']a pomyślałeś o tym że pies też czuje...?:roll:
czemu akurat pekińczyk? bierzcie po prostu mało aktywnego małego psiaka, a wygląd w schroniskach do wyboru do koloru...[/quote]
Tak wiem że psy tez czują.Pekińczyk dlatego że bardzo mi się podoba ich nosek,oczka,że maja trudny charakter(zupełnie jak ja:eviltong:).Na stronach schronisk prawie nic nie ma

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...