Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='LadyBell']A myślałaś może nad cocker spanielem angielskim? No tyle że jest to pies raczej średni 12-15 kg i ok.40 cm w kłębie.
Ale mi jakoś tak pasuje do Twojego opisu. Sport uprawiać może, jest dosyć podatny na szkolenie, nie wybitnie szczekliwy. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, koszty też powinny być umiarkowane.
Jedno mnie tylko zmartwiło w Twojej wypowiedzi. Czy godzina spaceru to nie za mało na cały dzień? czy chodziło Ci o to że godzinę trwa długi spacer + kilka ok.20 na siusiu?[/QUOTE]

Przepraszam...Chodziło mi dokładniej o to ,że na spacery mogę wychodzić często i na długi czas. np. raz dziennie długi spacer godzinny lub ponad godzinny + (tyle ile trzeba razy na siusiu) po 20 min.Jestem raczej spacerowiczem , uwielbiam długie spacery ,a najlepiej z kimś...chodzę na długie spacery z moim al'a jamnikiem lecz po 20 min. zaczyna sapać (stanowczo mój pies woli krótsze spacery);) więc dlatego potrzebuję towarzysza dłuższych ,,wypraw'':smile:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI']ja się na cockerach nie znam jakoś bardzo, ale to pies użytkowy był czy godzinka ruchu to nie jest za mało?:crazyeye:Czy polecanie takiej rasy przy takich wymaganiach ma sens?
Ba, dla mnie godzinka ruchu dziennie to za mało dla każdego psa:shake:[/quote]

Źle mnie zrozumiałaś. W swoim poście napisałam że niepokoją mnie spacery 1h na dzień, co znaczy że uważam to za mało.
Po prostu post Alicji był trochę niejasny ale już powyżej wyjaśniła.
Myślę że Cocker mógłby być dobry. Ale oprócz spacerów jak każdy pies musi pobiegać bez smyczy np.za aportem.

Alicja, labka odradzam jeżeli zamierzasz tylko spacerować. One potrzebują się wybiegać we własnym zakresie. Ale dawka aktywnego ruchu jest konieczna by nie doszło do otyłości (- u tej rasy szczególnie) i co za tym idzie dysplazji stawów.

Link to comment
Share on other sites

Ale to miał byc pies raczej duzy, a cockerspaniel sie chyba do takich nie zalicza ;) Tez bym proponowala cos z molosow z tym, ze tak jak mowilam, z nimi to trzeba ostrznie bo stawy.

I jeszcze raz: a psiak ze schronu lub dt (przepraszam, ale ja mam na tym punkcie chopla i kazdego probuje do takiego psiaka namowic ;). Tzn moze nie kazdego, ale jesli ktos chce psa to namawiam do przemyslenia propozycji wziecia psa ze schronu)

Link to comment
Share on other sites

Molosy tanie w utrzymaniu nie są na pewno, szczególnie te okazalsze, ale tak naprawdę jaki pies dużej, czy nawet średniej wielkości rasy jest tani w utrzymaniu? Jak dla mnie nie ma czegoś takiego jak tanie utrzymanie psa. No chyba, że w rachubę wchodzi piesek naprawdę niewielki, to wtedy jest taniej. Ale jeśli chce się mieć dużego psa w dobrej kondycji, to to kosztuje.

Link to comment
Share on other sites

Molos tani w utrzymaniu nie jest, szczegolnie w okresie wzrostu (dobrej jakosci karma, preparaty na stawy itp) no i trzeba mlodego nosic po schodach a to boli:evil_lol:.. chyba ze jakis mniejszy, bulwa, sharpek, bokser...ale te chyba niebardzo psauja do reszty wymagan.

Link to comment
Share on other sites

Z tymi kosztami to prawda. Duży pies to zawsze większe wydatki, chociażby ze względu na to ile je. Ale przyczyniają się też inne warunki np. na ile wymagająca jest pielęgnacja.

A może hovawart? jest więkrzy od Cockera a utrzymanie powinno być przeciętne. Pielęgnacja szaty nie jest skomplikowana, wystarczy przeczesać raz w tygodniu( niewielka warstwa podszerstka)
Aktywność fizyczna też racej średnia. Łatwo się uczy, jest przyjacielski i czujny co wynika z jego wrodzonej użytkowości( stróżujące)
waga ok.40kg
wysokość: 63-70 cm

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WeronikaM'][U][B]BORDER TERRIER[/B][/U] - super kompan dla całaej rodziny, przyjacielski, kocha się bawić, 2,5 godz (20 min, 1.5 h i 45 min=2,5 h) wystrczy, ale nie może być to tylko spacer na smyczy -pies musi trochę pobiegać, pobawić się -wyszaleć, dobrze gdyby w tym było trochę tresury, zabaw psychicznych jak i fizycznych. Kocha wszytskich - psy, koty ludzie:loveu:
proponuje właśnie tego:multi:terierka;)[/quote]
Jeszcze raz przeglądając wszystkie rasy stwierdziliśmy, że albo Barder Terrier albo Norfolk terrier. Znacie może jakieś strony, na których można by było poczytać o tych psach ? A gdzie są chodowle?
I jeszcze jedno pytanie : czy te psy trzeba trymować ?

Link to comment
Share on other sites

To cZy zaakceptuja to raczej kwestia tego jak je nauczysz. Moj poprzedni pies (jamnik= rasa mysliwska) tolerowal mojego krolika tylko dlatego ze musial. Jakby nie musila to najchetniej by... uciekl przed nim :diabloti: Bo krolik to taki grozny zwierz :evil_lol: Fiona krolika chciala nauczyc sie bawic i w ogole jadla z nim (praktycznie) z jednej miski. Wiec kwestia Twojego podejscia i jasno wytyczonych regul, ktore sie przestrzega, powinna zalatwic sprawe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alicj@_255']hmm...hovawart brzmi atrakcyjnie :razz: A prosze powiedzcie mi...Czy Hovawarty zaakceptuja psa kota itp.? Oraz czy sa pojetne , latwo przyswajaja komendy oraz czy aportuja lub maja predyspozycje do innych sportow?;)[/quote]Zdecydowanie nie polecałabym hovawarta jako psa-kompana dla drugiego psa. Szczególnie jeśli kumplami mają być dwa samce. Dwa samce, z czego co najmniej jeden jest hovkiem, kumplami raczej nie będą. Chyba, że ten drugi jest mały, uległy i najlepiej we wczesnej młodości wykastronwany. Łatwiej zaprzyjaźnić hovka z suką, albo sukę z suką. Natomiast jeśli chodzi o koty - jeśli kot przeżyje szaleńcze pomysły młodego hovka, to potem powinno być już tylko z górki ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyBell']A myślałaś może nad cocker spanielem angielskim? No tyle że jest to pies raczej średni 12-15 kg i ok.40 cm w kłębie.
Ale mi jakoś tak pasuje do Twojego opisu.[/QUOTE]

[quote name='LadyBell']Alicja, labka odradzam jeżeli zamierzasz tylko spacerować. One potrzebują się wybiegać we własnym zakresie.[/QUOTE]
Czyli rozumiem, że spaniela wybiegać nie trzeba, godzinny spacerek po parku w zupełności mu wystarczy, dobrze wiedzieć... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyBell']Źle mnie zrozumiałaś. W swoim poście napisałam że niepokoją mnie spacery 1h na dzień, co znaczy że uważam to za mało.
Po prostu post Alicji był trochę niejasny ale już powyżej wyjaśniła.
Myślę że Cocker mógłby być dobry. Ale oprócz spacerów jak każdy pies musi pobiegać bez smyczy np.za aportem.
[B]tym bardziej nie rozumiem - jeżeli niepokoją Cię tak krótkie spacery dlaczego polecasz rasę która wymaga nie tylko spacerow, ale też intensywnego szkolenia?[/B]

Alicja, labka odradzam jeżeli zamierzasz tylko spacerować. One potrzebują się wybiegać we własnym zakresie. Ale dawka aktywnego ruchu jest konieczna by nie doszło do otyłości (- u tej rasy szczególnie) i co za tym idzie dysplazji stawów.[/QUOTE]
ŻADEN pies nie musi się wybiegiwać 'we własnym zakresie', organizowanie aktywności i wybieganie psa to zadanie właściciela.
Dysplazja nie bierze się z otyłości, ale otyłość sprzyja problemom ze stawami.
Jak również otyłość nie zależy tylko od ruchu, ale również od diety, genów itd

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zarazah']Zdecydowanie nie polecałabym hovawarta jako psa-kompana dla drugiego psa. Szczególnie jeśli kumplami mają być dwa samce. Dwa samce, z czego co najmniej jeden jest hovkiem, kumplami raczej nie będą. Chyba, że ten drugi jest mały, uległy i najlepiej we wczesnej młodości wykastronwany. Łatwiej zaprzyjaźnić hovka z suką, albo sukę z suką. Natomiast jeśli chodzi o koty - jeśli kot przeżyje szaleńcze pomysły młodego hovka, to potem powinno być już tylko z górki ;)[/quote]

Znaczy się mam kundelka - Lady i to suczka...jest mała...w końcu mieszaniec jamnika...uległa też jest tylko jest bardzo zazdrosna...To polecicie mi suczkę do suczki czy samca do suczki ?:knajpa:

Link to comment
Share on other sites

Ulegly mieszaniec jamnika? :-o Gdzie takiego znalesc? Ja tez takiego chce ;) A tak w ogole to mi sie wydaje, ze ona nie jest taka znowu ulegla, skoro piszesz ze jest zazdrosna.

Sama nie wiem, a tez sie nad tym zastanawiam. W przyszlosci zamrierzam nabyc (albo przygarnac) Fionce kompana. Tylko tez nie wiem jakiej ma byc plci.

Ps. A jak Twoja obecna suczka reaguje na inne psy i suki?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aina155']Ulegly mieszaniec jamnika? :-o Gdzie takiego znalesc? Ja tez takiego chce ;) A tak w ogole to mi sie wydaje, ze ona nie jest taka znowu ulegla, skoro piszesz ze jest zazdrosna.

Sama nie wiem, a tez sie nad tym zastanawiam. W przyszlosci zamrierzam nabyc (albo przygarnac) Fionce kompana. Tylko tez nie wiem jakiej ma byc plci.

Ps. A jak Twoja obecna suczka reaguje na inne psy i suki?[/quote]

Bardzo różnie...nie jest zbyt przyjacielska dla innych psów...tylko z niektórymi psami lubi się bawić...w gronie jej ,,przyjaciół'' znajdują się i psy i suki , ale więcej jest piesków;)

Link to comment
Share on other sites

Albo jeszcze lepiej- w domach tymczasowych sa psy, moze ktorys z nic bedzie Ci odpowiadal. A poza tym zawsze bedzie mozliwosc zapytani osoby u ktorej on jest jak reaguje na inne psy. Skoro sama nie wiesz jakiej rasy chcialabys pieska sadze z kundelek z dt moze byc dla Ciebie lepszym rozwiazaniem. W kazdym razie, moze mwarto sprobowac?

Link to comment
Share on other sites

Za przeproszeniem- guzik prawda
1. Wcale nie ma tak malo szczeniat w schronie, zajrzyj do działu Psy w potrzebie, wpisz w wyszukiwarke "Psi aniol" (albo jakas inna fundacje zajmujaca sie pomoca psow, ale Psi Anial jes w Falenicy)
2. W domach tymczasowych sa psy, ktorych charakter jest juz w jakims stopniu poznany
3. Nie prawda, ze pies najlepiej sie uczy jako mlody szczeniak. Moja suka wyladowala u mnie, gdy miała 2,5 roku. W tej chwili zna wszystkie podstawowe komendy i kocha sie uczyc. Nawet chodzilysmy na szkolenie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='furciaczek']Co rozumiesz przez "tani lub normalny" ??[/quote]

Normalny czyli przecietny koszt utrzymania. Np. Pasterskie psy Bernenskie sa drogie w utrzymaniu , gdyz sa masywne i potrzebuja duzo karmy i dobrej jakosciowo.Przecietny czyli np. niue trzeba wydawac duzo na akcesoria do pielegnacji siersci psa lub na karme z wyzszych polek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alicj@_255']Normalny czyli przecietny koszt utrzymania. Np. Pasterskie psy Bernenskie sa drogie w utrzymaniu , gdyz sa masywne i potrzebuja duzo karmy i dobrej jakosciowo.Przecietny czyli np. niue trzeba wydawac duzo na akcesoria do pielegnacji siersci psa lub na karme z wyzszych polek.[/quote]

A jaka to jest "karma z wyzszej polki"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...