Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Swoją drogą, to myy oboje jesteśmy bardzo upartymi ludźmi :)

Berneńczyk jest jak najbardziej do rozważenia, chociaż gdzieś w dalszej kolejności. Gdzieśtam w pamięci mam też psa, należącego do dalszej rodziny, która uparcie twierdziła że to mieszanka Briarda, ale wyglądał jota w jotę jak Bouvier des Flandres ze zdjęć - w stosunku do właścicieli był bardzo oddany, wobec innych psów bardzo spokojny (ale do czasu) i też 'misiowaty' :) Ale znowu, nie wiem czy w Polsce ktoś je w ogóle hoduje...

Link to comment
Share on other sites

Są hodowle bouvierów. Znajomi mieli suczkę i psa. Teraz żyje tylko sunia. Już ma 12 lat. Oba były swoim przeciwieństwem. Suczka taka.... autystyczna. Pies za to z ogromnym temperamentem. I spokojnie można było iść do nich w odwiedziny. Tylko tutaj już nie ma zmiłuj się- trzeba strzyc i czesać często ;)

Link to comment
Share on other sites

Kazdy pies może mieć jakiś problem. Trzeba szukać dobrej hodowli.

Bouviery tez mogę polecić ze wskazaniem na chodzenie na szkolenie z nim. Są chętne do tego. Chociaz z tych dwóch znanych mi osobników niufka u nich była jeszcze bardziej chętna ( mieli 2 bouviery i niufkę).

Link to comment
Share on other sites

Ok, to na razie można powiedzieć, że wiem więcej, a jakby mniej :)

To zapytam póki co o ostatnią rzecz - chętnie wybralibyśmy się na jakąś wystawę, na której omawiane rasy moglibyśmy zobaczyć. Na razie nie mamy pojęcia o wystawach, w ten temat jeszcze się nie wgłębialiśmy, ale to chyba byłaby dobra okazja, żeby porozmawiać z ludźmi i zobaczyć wszystko "na żywo". Może jakaś duża impreza tego typu w tym roku?

Link to comment
Share on other sites

Pysia ja akurat często hasam ze znajomą na spacery która ma Aussie i uważam, że pod względem ADHD nie ustaje nic mojej 11 miesięcznej Shili, wręcz uważam, że są na tym samym poziomie :))

Może nie łatwy ale łatwiejszy niż Border Collie (moim zdaniem), przynajmniej ten szybko załapywał i nie było z nim ogólnych problemów :D


No Robsonn ja Ci powiem, że szkota łatwo ułozyć bez psiego przedszkola, do sportów super, aktywność jak najbardziej, jak kocha misie, to weźcie po wystawowych puchatych rodzicach i tyle :D

Tak czy siak - warto rozpisać Sobie parę ras, przedstawić + i - każdej z nich, poszukać dobrej hodowli i podjąc decyzję :)

Link to comment
Share on other sites

@gryf80 ok, to które z omawianych są te 'mniej szczekliwe'? bo powiem tak, że z mało szczekliwych to na pewno był ten 'Bouviers' o którym pisałem i buldogi angielskie :D a jeśli chodzi o ogrzewanie, to gorzej już nie będzie :)

A że duży pies, to jakby trochę - tak jak my oboje ;) Więc po prostu raz mniejszych niż średnie nie braliśmy pod uwagę...

 

Ale ogólnie to muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony odzewem, musimy to sobie wszystko przeanalizować. Mam znajomą która pomaga w schronisku i znam zbyt wielu ludzi, którzy np. kupili dziecku 'zabawkę' w postaci psa, żeby podejmować taką decyzję pod wpływem chwili.

 

P.S. spokojnie, może się ślinić, no problem :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pysia ja akurat często hasam ze znajomą na spacery która ma Aussie i uważam, że pod względem ADHD nie ustaje nic mojej 11 miesięcznej Shili, wręcz uważam, że są na tym samym poziomie  :))

 

i na podstawie tego jednego osobnika wystawiasz opinię rasie? ciekawe :P

Nie zapominałabym też o tym, że Twoja sunia nie jest rasowa więc tak naprawdę nie wiesz czy drzemie w niej prawdziwy charakter collaka i czy faktycznie można przyrównać obie te rasy do siebie :)

Link to comment
Share on other sites

Jako właścicielka pierwotniaka odpowiadam co do łajki - da się wszystko, ale nie są to łatwe psy. ;) Na pewno są łatwiejsze.

Lepiej się żyje z dwoma, jednak jako pierwszego psa na waszym miejscu wzięłabym z odstępem czasowym, sprawdzili jak się żyje i bawi w agility itp z jednym, a dopiero później myślałabym o drugim. 

Co do ras, widzę że celujecie w bardziej długowłose, a flat coated retriever?
 

Link to comment
Share on other sites

Tak ale dziadkowie mieli Collaka, zmarł gdy miałem 8 lat i pamiętam jaki ten pies był i moja mimo tego, że jest z pseudo - nie odstaje od tamtego niczym, jedynie jest bardziej energiczna, choć tamtego psa nie pamiętam z okresu szczenięcego, bo mnie po prostu nie było na świecie - z tego co mówił ś.p dziadek - wszędzie tego psa było pełno, kochał biegi, robienie kółek wśród ludzi, pies rodzinny, towarzyski, chętny do zabaw, nauki, często pokazujący SWOJE HUMORKI.
Więc po tym wnioskuję, że mojej oprócz rodowodu - do typowe collaka raczej nic nie brakuje..
No w sumie brakuje - potwierdzenia rasowości, na co nic nie poradzę, tak samo jak i Shila .
Druga sprawa - to nie temat mojego psa tylko wyboru ras, a wnioski mogę wysunąć, bo od tego jest to forum, prawda?

Aussie miałem okazję poznać ze spacerów, z opowieści właścicielki która ma kontakt z innymi osobami, które psy wzięły z tego samego miotu - psy nadaktywne, mniej szczekliwe od BC (choć zdarzyły się sztuki, którym szczek towarzyszył 24/7), uważam, że BC ma te same nawyki zaganiające jak owczarek szkocki, Aussie znów moim zdaniem pies bardziej stróżujący, wydaje mi się też troszkę bardziej nieufny (w przeciwieństwie do mojej).

Piszę tylko o tym jednym przypadku - skoro pies jest RASOWY tzn, że jest przedstawicielem rasy i ukazuje wszystkie zalety rasy, a ich 'zaletą' jest właśnie ADHD, które miałem okazję zaobserwować :)

Sorry za błędy ale piszę z telefonu i ciężko to tak

Link to comment
Share on other sites

 

 

Aussie miałem okazję poznać ze spacerów, z opowieści właścicielki która ma kontakt z innymi osobami, które psy wzięły z tego samego miotu - psy nadaktywne, mniej szczekliwe od BC (choć zdarzyły się sztuki, którym szczek towarzyszył 24/7), uważam, że BC ma te same nawyki zaganiające jak owczarek szkocki, Aussie znów moim zdaniem pies bardziej stróżujący, wydaje mi się też troszkę bardziej nieufny (w przeciwieństwie do mojej). 

 

a mi się wydaje, że wyczerpałeś temat. amen :D

Link to comment
Share on other sites

Czemu wyczerpałem? Bo napisałem wnioski, które zauważyłem ja oraz właścicielka psa?
Podkreślam, że sam chciałem BC ale się przestraszyłem troszeczkę oczekiwań rasy - a na Aussie chciała namówić mnie właśnie znajoma :)

Skoro nie pasuje Ci to, co piszę, ew. to, co zaobserwowałem - nie musisz być niemiła dla starszego kolegi, bo nie o to w tym chodzi :)

Link to comment
Share on other sites

Na dogo jest właścicielka chodskego psa :)

 

Nawet nie jedna ;)

Chodski wydaje mi się, że pasuje wszędzie :) takie cudo wszechstronne ;)

Na pierwszego psa się nadaje jak najbardziej, bez skłonności do dominacji, chętny do pracy, podobno dobry stróż, nieszczekliwy (przynajmniej mój okaz)

Jestem pewna, że skradłby również serce córki sąsiadów :)

Nie wiem tylko, czy pasowałby Wam pod względem wielkości- wprawdzie jest średni, ale raczej z tych mniejszych średnich (ON czy wilczak też są określane jako średnie, a od mojego większe)- wzrost ok.55cm, waga ok.25kg

 

Na rower czy inną intensywną formę ruchu szczerze odradzam wielkie miśki- łatwo w ten sposób zrobić im krzywdę :(  Lepiej celować w jakiegoś lżejszego psa, lub wycieczki rowerowe bez psa.

Pozwolę sobie wypowiedzieć się też o aussie, chociaż dużego doświadczenia nie mam- znam dwa psy tej rasy, trzeciego poznałam na jednym psim spacerze tylko (więcej pan go nie przyprowadził, pies sprawiał wrażenie, jakby jedynym jego życiowym celem było wymordowanie wszystkich innych psów z otoczenia :/  brrrr...)

Te dwa aussie, które znam są bardzo fajne, bez jakiegokolwiek ADHD, pies średnio aktywny, chętnie pobiega, ale też spokojnie pochodzi, powącha trawkę, powygrzewa się w słoneczku... :) suczka bardziej ruchliwa, ale też w granicach normalności ;)  oba egzemplarze spokojniejsze od jakiegokolwiek BC, którego spotkałam

 


'' Może jakaś duża impreza tego typu w tym roku?''

 

20-22 marca w Katowicach szykuje się duża międzynarodówka :)

Chodski też będzie (mam nadzieję, że więcej niż 1) :D

Link to comment
Share on other sites

Nadira super psiak jak i sama rasa, moi rodzice polują na takiego.
Jesteś w stanie polecić jakąś dobrą hodowlę? :)

Jestem pewna, że Twoi rodzice będą zadowoleni :)

Hodowli polecać nie będę, bo najzwyczajniej w świecie się nimi nie interesuję w takim stopniu, aby coś polecać, czy odradzać. Natomiast polecam kontakt z polskimi hodowlami (w tej chwili mamy w Polsce dwie hodowle), może tam coś polecą, bo obie panie są dobrze zorientowane, co dzieje się w Czechach w tym temacie :)

Link to comment
Share on other sites

Korzystając z okazji witam się ze wszystkimi :)

Nie bardzo jeszcze umiem się poruszać po forum, a chciałam zapytać o opinie na temat Nowofundlandów? Jakiś czas temu po blisko 10 latach pożegnaliśmy z TŻ ukochaną bokserkę i powoli dojrzewamy do myśli o zakupie psa. Rozważamy opcje między zakupem boksera a nowofundlanda. Z tym pierwszym mieliśmy już do czynienia, świetnie nam się razem żyło. Ten drugi natomiast, po prostu powalił nas swoją urodą. Czy znajdzie się na forum jakiś znawca rasy? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...