Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='dogol']Mam nadzieję, że mi coś podpowiecie ;)
Jeżeli idzie o wygląd, to szukam psa średniej wielkości, ewentualnie małego, nic dużego. Szata jest mi obojętna, odpada jedynie taka, o którą trzeba mega dbać, czyli wszelkie kudłacze typu samoyed. Każde inne szorściaki, gładko i długowłose mogą być.


Charakter... Tutaj już trochę pod górkę :P Szukam psa - partnera, z którym będzie się miło żyło. Nie mam ambicji sportowca, więc nie polecajcie mi żadnego BC i innych belgów Nie mam parcia na sporty, co nie oznacza, że nie będziemy bawić się we frisbee, agi czy inne takie. Z pewnością będziemy - o ile pies będzie chciał - tyle że nie na poważnie. Jedyne co przewiduję robić na serio, to ewentualnie dog diving, ale to w sumie żaden sport i na pewno też nie będzie mi zależeć na wygranych. Gdyby pies się nadał, to może byśmy sobie dla fanu poszli na jakieś zawody, ale nic na siłę ;)


Chcę psa wytrzymałego fizycznie i psychicznie, odważnego, ale nie agresywnego.



Potrzebuję psa elastycznego. Takiego który da radę biegać przy rowerze, pływać, może w zimę pobawiłabym się w jakieś ciągnięcie sanek, ale jednocześnie nie rozniesie mi mieszkania, kiedy przez 2 dni się nie wybiega. Jestem w stanie zapewnić psu jednorazowo duży wysiłek, ale raczej nie na co dzień, na to czas mam raczej w weekend. Na co dzień powinno mu wystarczyć dłuższy spacer z piłeczkowaniem/pływaniem + jakaś zabawa/nauka w domu. Nie chcę psa, którego trzeba jakoś specjalnie męczyć psychicznie, żeby nie sfiksował.

Chcę psa kochającego człowieka, z którym będzie się fajnie pracować, ale nie chcę żadnej miękkiej cioty. Lubię psy z charakterem. Jeśli miałby sprawiać jakieś problemy specyficzne dla rasy, to wolałabym, zeby to nie były problemy związane z nad aktywnością. Chcę psa dobrze nastawionego do innych psów, ale to raczej kwestia osobnicza i socjalu.

Pies ideał z przyciskiem on/off :D
Zdaje się, że moje oczekiwania są dość wygórowane, ale jestem ciekawa co mi polecicie. Ja mam swój typ, ale nie chcę go póki co zdradzać, najpierw chciałabym poznać Wasze zdanie[/QUOTE]

Ja zaproponuje pinczera średniego- z dobrej hodowli oczywiście. Pies z krotkim włosem, odwazny, chetny do wspólpracy i elastyczny jesli chodzi o rózne typy sportów. Prawidlowo prowadzony od szczenięcia jest dosjkonałym psem towarzyszem i chętnie bawi sie z innymi psami.
Pinczer sredni to rasa wyhodowana jako pies tzw wiejski, podworkowy-miał w razie potrzeby pilowac obejścia, w razie potrzeby tepic szczury, wrazie potrzeby towarzyszyc swemu panu w drodze konno lub powozem, czasem pomóc w polowaniu a czasem zwyczajnie nie robic nic;
Uczy sie szybko i chętnie, nie jest starsznie namolny jeśli chodzi o prace, potrafi sie wyłaczyć kiedy trzeba; lubi miec jasno wytyczone zasady w domu i doskonale sie ich trzyma od małego szczeniaka;


[quote name='A&L']Basek do sportów? Szczególnie do dogdiving, o którym autor pisze. No i zdaje się, że do nauki baski też się specjalnie nie nadają, a człowiek to nie to, co ten pies kocha najbardziej. Baska żadnego nie znam, pisze to na podstawie tego, co powiedzieli mi posiadacze tych psów.
[/QUOTE]
Widac ,że nie znasz...a opisy włascicieli pojedyńczych sztuk basenji, którzy to czesto swoja własna wiedze na temat prowadzenia tej rasy czerpali z netu i innych podobnych włascicieli- niestety czesto maja maja wspólnego z rzeczywistościa, a najczęsciej wynikaja zwyczajnie z kompletnego niezrozumienia charakteru i potrzeb tej rasy .
Otóz człowiek-rodzina- jest dla basenji przeogromnie wazny/a -jest to pies stadny, bardzo wrazliwy emocjonalnie, ogromnie uczuciowy i z czlowiekim łaczy go wyjatkowa więź mentalna...to własnie o teh rasie mówi sie ,ze sa to psy majace ponadzmyslowe mozliwości rozumienia nas, postrzegania swiata , psy mające zdolności telepatyczne czy jak je tam sobie nazwiecie.
W Afryce, skąd basenji pochodzi i gdzie w dalszym ciagu zyje , istnieje- mieszkaja razem z ludzmi, przy plemionach, przy ich domach. Nie sa jakos psecjalnie zywione-dostaja ewentualnie czasem jakies odpady, a tak musza sobie radzic same;nikt ich nie przywiązuje, nie trzyma zamknietych-a sa z czlowiekiem i do tego pomagaja człwoiekowi w polowaniu, zaganiając w ustawione przez niego pułapki zwierzyne, ktora najpierw same basenji wytropia gdzies w buszu.
Zwróccie prosze uwagę- ida na polowanie z czlowiekiem, czlowiek pokazuje gdzie ustawil zasadzke/pulapke, basenji dalej podąza sam /zwykle ida w kilka/ znajduja zwierzyne, i prowadzą ja prosto do czlowieka...nie dostaja w zamian zadnej nagrody, robia to po prostu same z siebie.
Basneji mający doskonały kontakt z "ludziem", z osoba która go rozumie bedzie psem rozumiejącym wszystko, psem ,ktory nasze mysli wybiega o krok.
Jesli nie bedzie zrozumiany- bedzie niegrzeczny, bedzie uciekal,bedzie nieszczesliwy.
Basenji nadaje sie do dogtrekkingu, bikejoringu, zaprzegów- uwielbiaja biegac, ciagnąc. Lubia pobawic sie na torze agility-ale nie nadaja sie na zawody- potrafia myslec samodzielnie i nie uwazaja za stosowne robic z siebie glupka przed ludzimi bo sobie akurat tak pańcio wymyslil w tym momencie,a basenji w tym momencie akurat nie ma na to ochoty i juz :D
do Dog Divingu sie NIE NADAJĄ - basenji nie cierpia wody.../poza kilkoma nielicznymi wyjatkami/ ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='A&L']Oczywiście. Zawsze, kiedy widzę psa z grupy V, to próbuję zrobić na niego zamach. Nawet jeden mi się udał i z chow-chowa sąsiadów zrobiłam sobie czapkę i rękawiczki na zimę :loveu:[/QUOTE]

Jak dobrze, że nie wzięłam Ke na zlot :evil_lol: Ale w sumie ona by Ci się nie dała przerobić :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Tascha, Tak się składa, że na temat basków rozmawiałam między innymi z ich hodowcą :eviltong: Dowiedziałam się, że są to psy mocno niezależne, chodzą własnymi ścieżkami, często mówi się, że to psy - koty, nie słyszałam natomiast nic na temat ich nadprzyrodzonych mocy. Nie lubią się uczyć, często jest problem ze wspomnianym uciekaniem. Do dogtrekkingu mało który pies się nie nadaje i dla mnie to żaden sport. Bikejoring i basek? :-o jakoś sobie nie wyobrażam, żeby ten pies był w stanie uciągnąć rower. Chyba, że ma też taka nadprzyrodzoną moc? Lubią bawić się w agi ale na zawody już nie, a to dlaczego? Nie przeczytałaś chyba ze zrozumieniem posta dogol, bo napisała, że JEDYNE co chce z psem robić na poważnie, to dogdiving, a baski nie cierpią wody, także...

W każdym razie od tej pory jak ktoś mnie zapyta jaka rasa będzie chętnie pracowała z człowiekiem, będzie nadawać się do sportów, to z pewnością polecę baska :multi:

Karolina, dorwę ją innym razem :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='A&L']Tascha, Tak się składa, że na temat basków rozmawiałam między innymi z ich hodowcą :eviltong: Dowiedziałam się, że są to psy mocno niezależne, chodzą własnymi ścieżkami, często mówi się, że to psy - koty, nie słyszałam natomiast nic na temat ich nadprzyrodzonych mocy. Nie lubią się uczyć, często jest problem ze wspomnianym uciekaniem. Do dogtrekkingu mało który pies się nie nadaje i dla mnie to żaden sport. Bikejoring i basek? :-o jakoś sobie nie wyobrażam, żeby ten pies był w stanie uciągnąć rower. Chyba, że ma też taka nadprzyrodzoną moc? Lubią bawić się w agi ale na zawody już nie, a to dlaczego? Nie przeczytałaś chyba ze zrozumieniem posta dogol, bo napisała, że JEDYNE co chce z psem robić na poważnie, to dogdiving, a baski nie cierpią wody, także...

W każdym razie od tej pory jak ktoś mnie zapyta jaka rasa będzie chętnie pracowała z człowiekiem, będzie nadawać się do sportów, to z pewnością polecę baska :multi:

Karolina, dorwę ją innym razem :evil_lol:[/QUOTE]
To weź sobie poczytaj jeszcze raz co napisałm powyżej ;)
Baski do Dog Diving sie NIE NADAJĄ.
Pozostała częśc postu nt rasy basenji napisałam aby sprostowac dziwne postrzeganie tej rasy.
Basenji sa naszymi domownikami i je hoduje od kilku lat. Mieszkaja z nami i samce i suki. Czas spedzamy aktywnie- tak jak psy nasze lubia. Nie ograniczamy sie do trzymania psów w domu i wyprowadzania ich tylko na siusiu i rozmnazania ;)

Do dogtrekkingu, bikejoringu, coursingów o których jeszcze nie wpsomnialam- jak najbardziej-lubia biegac, lubia ciagnąc. Zaprzegi tez dla baska sa super fajna sprawa.
Nie wyobrazasz sobie- no cóz, nie musisz ;) moje biegaja w bikejoringu, na zaprzegi zima niestety czasu nie mam, ale inni maja-akurat nie w Pl ;)
Nie lubia sie uczyc ?a to tez ciekawe- bo lubia, sa bardzo ciekawskie i chetnie poznaja nowe sytuacje i nowe sztuczki. Tylko ze powtarzac je potem jak papuga-nie lubia bo nie widza powodu dla którego by miały to robic. A kwestia uczenia sie i klepania poleceń jak maszynka- to dwie zupełnie inne sprawy. Z tego tez wzgledu sporty z basenji typu agility malo kto uprawia -nie zawsze basenji bedzie miec wene na skakanie po hopkach czy innych cudach. Ale jak akurat maja chęc, to prosze bardzo.
Uciekaja ? chyba od kiepskich włascicieli:evil_lol: chodze z moimi wszystkimi baskami na spacery, biegaja sobie luzem -jakoś nie mam problemów żeby mi zwiały w sina dal :evil_lol: bo przeciez to V gr to powinny od razu , jak tylko je ze smyczy puszcze, no nie ? i wszystkie pieknie przychodza gdy juz czas wracac i trzeba smycze poprzypinac :)
na widok szelek i roweru zaczynaja spiewac i mnie popedzac :)

Link to comment
Share on other sites

Spoko, tylko Ty masz hodowlę i kilka psów, a dogol chyba nie. Jeden basek ciągnący człowieka z rowerem? Mhm, poka filmik, chętnie popatrzę :evil_lol: Nie nadają się do wody, a dogol CHCE żeby psy się NADAWAŁY. Chyba macie z koleżanką od akit jakieś kompleksy na punkcie grupy V ;)

EOT

Link to comment
Share on other sites

Omg, przecież Tascha wyraźnie napisała, że opisała to wszystko, żeby sprostować jakie są baski, a nie, że koniecznie tą rasę poleca dogol... :evil_lol:
Serio, wszyscy na dogo wiedzą najlepiej jakie są dane psy, a hodowca, który je ma i hoduje G wie i na niczym się nie zna ;). To samo było w galerii Motylkowej.
Poza tym, dziwne jest budowanie opinii o rasie po rozmowie z jednym hodowcą i kilkoma właścicielami. To tak na przyszłość ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']To na podstawie czego budować opinie o rasie? Trzeba ją posiadać, żeby można było mieć jakąs opinię?[/QUOTE]
Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze dowiaduję się jak najwięcej u możliwie największej liczby hodowców, bo hodowla hodowli nie jest równa :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']To na podstawie czego budować opinie o rasie? Trzeba ją posiadać, żeby można było mieć jakąs opinię?[/QUOTE]

Owszem, Tascha pisała, że czytając opis dogol basek pasuje jak najbardziej poza jedną cechą. Moim zdaniem nie pasuje wcale.

To żeby zbudować sobie opinie o rasie co musze zrobić? Pewnie poznać OSOBIŚCIE kilkanaście osobników tej rasy, koniecznie z różnych hodowlii i linii, najlepiej w różnym wieku i u całkowicie różnych właścicieli. Nie wystarczy opinia dobrego hodowcy i kilku miłośników rasy + to co można przeczytać w necie czy książkach? W takim razie jak poznać rasy, które w Polsce nie występują, bądź występują nielicznie? Musze zrobić tripa po świecie, żeby je poznać?

Link to comment
Share on other sites

No to jak to się ma do tego: [quote][COLOR=#000000]Serio, wszyscy na dogo wiedzą najlepiej jakie są dane psy, a hodowca, który je ma i hoduje G wie i na niczym się nie zna [/COLOR];-)[/quote]?? ;)
Ja nie piszę z hodowcami border collie czy dobermanów, bo mnie te rasy zupełnie nie interesują, a jednak mam jakąś opinię na ich temat.

Link to comment
Share on other sites

Tak, tak jak mi pasował charcik włoski kilkoma cechami, ale go nie poleciłam. Siedzę długo w pierwotniakach (znacznie dłużej niż w chartach) i wiem jakie mają cechy wspólne, także gadanie, że z nimi nie da się nic kompletnie robić jest trochę krzywdzące dla nich, bo tak samo wmawiano mi jakoby charty były głupie.

Hej, nigdzie nie pisałam, że OSOBIŚCIE. Pisałam o rozmawianiu z jak największą liczbą hodowców, bo im więcej tym lepiej, prawda? Łatwiej jest zbudować jakąś opinię i DYSKUTOWAĆ o znanych nam faktach z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia w tym temacie. Nie wiem, może to ja jestem jakaś dziwna, że lubię [B]rozmawiać [/B]o psach, a nie drzeć mordę na drugą osobę, bo powiedziała coś, co jest niezgodne z moim wyobrażeniem.

Link to comment
Share on other sites

Moja wina, że źle dobrałam słowa, bo zostały jak widać odebrane zbyt dosłownie ;)
I owszem, wprost nikt nic nie pisał o tym, że do niczego kompletnie się nie nadają, ale w pierwszym poście na tej stronie da się wyczuć pewną aluzję.
Tascha jako osoba, która - jak to określiłam - "ma coś do powiedzenia w temacie" została po prostu wyśmiana, co jest dość częstym zjawiskiem na dogo, a szkoda, bo wydawać by się mogło, że wszyscy dzielimy wspólną pasję. O ja naiwna ;)

Z mojej strony też EOT. Napisałam co chciałam napisać i nie widzę potrzeby ciągnięcia dalej tej dyskusji :)


EDIT do dołu, coby nie śmiecić:
Nie twierdzę, że nie ma ras, które nadają się do tego lepiej, nie, nie! Uwielbiam charty, uwielbiam pierwotniaki, ale sama bym nie poleciła takiego psa pierwszej lepszej osobie, chyba, że faktycznie ma masę cierpliwości dla upartego i niezależnego charta i wystarczająco dużo samozaparcia jeśli chodzi o sporty. Tutaj się z Tobą zgadzam, że są lepsze rasy, jeśli ktoś ma ambitne plany w agility czy innym sporcie. Mi natomiast chodziło tylko i wyłącznie o samo potraktowanie Taschy w bardzo nieprzyjemny sposób ;)

Edited by Gezowa
Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']a wszystkie rasy, ktore super pracuja z ludzmi sa widoczne w obi czy tam agility?
nie. dlatego, ze rozne rasy stworzono do czegos innego.

np. moje pieski zajebiscie pracuja z czlowiekiem-w koncu do tego zostaly stworzone, a w obi by sie odnalazly lepiej niz ja, ale nie rewelacyjnie. po prostu nie wszystko dla wszystkich.[/QUOTE]

I ja się z tobą zgadzam więc po co polecać komuś do sportu typu agi psa który akurat tu nie specjalnie się sprowadza? I nie twierdzę że te psy nie są nastawione na człowieka.

Dogol nie chcę psa tak aktywnego jak border, a znane mi bordery są tak samo aktywne jak mój toller. Nie znaczy to że mamy psy niewyłączalne bo to jakaś przesada. Zakładam że dogol zna aktywność bordera jeżeli się nim posługuje jako przykładem. Dla mnie równą aktywność ma również aussie i wiele innych.

Link to comment
Share on other sites

Skopiuję żeby przypomnieć ;)
[quote name='czi_czi']wybieramy psa dla mojej kuzynki :)
myślałam o maltanie albo coton de Tulear- z tym że nie wiem czym te rasy się różnią jeśli chodzi o charakter więc jeśli ktoś się już dowiadywał to bardzo proszę się podzelić ze mną wiedza :)

a tak to może sami coś jeszcze zaproponujecie bo kuzynka mi kręci nosem na ozdóbki, że dużo latania koło kłaka i zero radochy ze spacerów. jej facet słysząc o mojej propozycji w postaci pudla zapowiedzial ze albo on albo pudel wiec rasa odpada i podobne do niej tez :p

Dziewczyna ma 23 lata, studiuje, pracuje, mieszka z facetem, w domu nie ma jej te 8 godzin.
Oboje prowadzą aktywny tryb zycia, lubia wypady za miasto, do miasta, zwlaszcza jej niestraszna żadna pogoda.
Jednoczesnie jednak w tygodniu ma dość spory zapieprz, nie szuka wiec rasy slynacej z robienia demolki z niewybiegania. Chce psa ktory nie pogardzi kilkugodzinnym spacerem, ale tez nie bedzie robil afery gdy sie okaze ze przez 2 tygodnie czekaja go tylko spacery przed blok, dookola osiedla i z powrotem.
Pies ma był mały/średni (ale dążymy do malucha, na bank nie więcej niż 15 kg).
Rasa uchodząca za zdrową, nie plaskata, uszy najlepiej klapniete. Oczywiscie lagodna w stosunku do ludzi, brak nieufnosci, sklonnosci do stania sie samozwanczym strozem domu i postrachem okolicznych psów.

Jakieś propozycje?[/QUOTE]

A teraz mniej lub bardziej po kolei:
[quote name='Dink']Czi-czi może terier szkocki albo dandie dinmont terrier, jamnik, szpic miniaturowy[/QUOTE]

teriery szkockie to psy nieufne wobec obcych ludzi, podobnie jamniki i szpice zresztą też ;)
nie wiem jak ddt, poczytam

[quote name='evel']A mi przyszedł do głowy szelciak.[/QUOTE]

A wiesz może jak z pielęgnacją tych psów? Pewnie gubią dużo sierści?

[quote name='Szura']

czi_czi, jeśli by wybrać odpowiednie szczenię i jeśli właściciele by odpowiednio wychowali, to może sznaucer mini? Tylko jak go rozpuszczą jak dziadowski bicz to i do psów może być niefajny, i się drzeć na wszystko. Cavaliery faktycznie najzdrowsze nie są, ale do reszty wymogów pasują dobrze. Albo może jamnik długowłosy? Choć na jamniorach to się słabo znam. :P Z ozdobnych to może cziłka albo papillon/phalene? Są dość małe, nie potrzebują bardzo dużo ruchu, małego psiaka w razie czego łatwiej zabawą zmęczyć w domu, a i na dłuższy spacer chętnie pójdzie. Gryfoniki są fajne też. :loveu: Jeszcze mi przyszedł do głowy charcik włoski, raczej sprinter niż długodystansowiec, więc można go w miarę szybko wybiegać.[/QUOTE]

Gryfoniki mają płaskie mordy, więc niestety nie :)
Ten charcik mnie ciekawi, ale nie wiem na ile by im odpowiadała charcia natura, poczytam i podpowiem w razie czego :)

Z tymi ozdobnymi jest problem- kuzynka przejrzała sobie te grupę bo jej ją poleciłam i niestety ale średnio się jej jakikolwiek piesek spodobał. No i jej facet kręci nosem na ozdóbki. Spodobał im sie coton de Tulear nawet ale jak im przedstawiłam wymagania pielęgnacyjne to zrezygnowali.
[quote name='dog193']Cavalier? :smile: Corgi może? :smile:[/QUOTE]

[quote name='aussie&husky']Cavalier nie uchodzi raczej za rasę zdrową,corgi już bardziej (też mi ta rasa przyszła do głowy w pierwszej chwili).[/QUOTE]

Cavalier nie bo to delikatna rasa, nie należy do długowiecznych. Może corgi przejdzie ale to się okaże :P

Link to comment
Share on other sites

Pielęgnacja szelciaka zależy od tego na ile chcesz go wypielęgnować.Jeśli jedynym twoim celem jest by pies był zdrowy,zadbany i bez kołtunów,to ta pielęgnacja nie jest jakoś szczególnie pracochłonna.Jeśli zależy ci na super hiper kondycji włosa to musisz włożyć nieco więcej pracy.Niemniej jednak i tak jest to rasa mniej wymagająca niż np.nieostrzyżony york.

Link to comment
Share on other sites

To ja tak krótko zapytam: znajoma ma dylemat, jakiego psiaka wybrać. Jest naprawdę dobra w szkoleniu psów, jeździ na wszelkie seminaria itd. Chciałaby z psem poważnie (zawody itd.) [B]ćwiczyć OBI i obronę.[/B] Pies miałby[B] raczej być większy[/B]. Jednak jest młodą osobą i planuje powiększenie rodziny, więc musiałby to być psiak, [B]który znosi dziec[/B]i i nie był niedelikatny z natury (chociaż stosunek do dzieci to raczej kwestia wychowania) i taki,[B] który wytrzyma kilka dni bez intensywnego treningu[/B], bo a nuż wyskoczy jakieś choróbsko u dziecka.
Myśli o bokserze i rottku. Mi się akurat rottek średnio do OBI wydaje, one są takie molosowate z natury :) Z bokserem o tyle trudniej, że to jednak pies-wulkan energii, który te dwa-trzy dni krótkich spacerów może średnio dobrze wytrzymać. Jak myślicie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zmierzchnica']To ja tak krótko zapytam: znajoma ma dylemat, jakiego psiaka wybrać. Jest naprawdę dobra w szkoleniu psów, jeździ na wszelkie seminaria itd. Chciałaby z psem poważnie (zawody itd.) [B]ćwiczyć OBI i obronę.[/B] Pies miałby[B] raczej być większy[/B]. Jednak jest młodą osobą i planuje powiększenie rodziny, więc musiałby to być psiak, [B]który znosi dziec[/B]i i nie był niedelikatny z natury (chociaż stosunek do dzieci to raczej kwestia wychowania) i taki,[B] który wytrzyma kilka dni bez intensywnego treningu[/B], bo a nuż wyskoczy jakieś choróbsko u dziecka.
Myśli o bokserze i rottku. Mi się akurat rottek średnio do OBI wydaje, one są takie molosowate z natury :) Z bokserem o tyle trudniej, że to jednak pies-wulkan energii, który te dwa-trzy dni krótkich spacerów może średnio dobrze wytrzymać. Jak myślicie?[/QUOTE]

belgi? nie wiem jak z brakiem treningu, bo nie siedzę w temacie, ale wydaje się, że to rasa będąca w stanie połączyć obi i obronę.
z moich klimatów, to sznaucer olbrzym teoretycznie powinien mieć predyspozycje do obrony i oganiać obi, ale to by wymagało starannego wybrania miotu i szczeniora. i nie jestem pewna, że [I]performens [/I]sznaucera będzie na tyle wybitny, żeby się z tym pchać na zawody.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hanako']belgi? nie wiem jak z brakiem treningu, bo nie siedzę w temacie, ale wydaje się, że to rasa będąca w stanie połączyć obi i obronę.
z moich klimatów, to sznaucer olbrzym teoretycznie powinien mieć predyspozycje do obrony i oganiać obi, ale to by wymagało starannego wybrania miotu i szczeniora. i nie jestem pewna, że [I]performens [/I]sznaucera będzie na tyle wybitny, żeby się z tym pchać na zawody.[/QUOTE]

plus sznaucery uchodza za bardzo prodziecięca rasę ;) jeśli chodzi o średnie i olbrzymy, z maluchami ponoc gorzej pod tym wzgledem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='klaki91']plus sznaucery uchodza za bardzo prodziecięca rasę ;) jeśli chodzi o średnie i olbrzymy, z maluchami ponoc gorzej pod tym wzgledem[/QUOTE]

dorzucę tylko, że hodowla sznaucerów olbrzymich stoi na całkiem niezłym poziomie w PL i jest kilka hodowli, które z psami robią coś więcej niż kurs PT i jeżdżenie na wystawy.
Ale sznup to nie owczarek, trzeba o tym pamietać ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zmierzchnica']To ja tak krótko zapytam: znajoma ma dylemat, jakiego psiaka wybrać. Jest naprawdę dobra w szkoleniu psów, jeździ na wszelkie seminaria itd. Chciałaby z psem poważnie (zawody itd.) [B]ćwiczyć OBI i obronę.[/B] Pies miałby[B] raczej być większy[/B]. Jednak jest młodą osobą i planuje powiększenie rodziny, więc musiałby to być psiak, [B]który znosi dziec[/B]i i nie był niedelikatny z natury (chociaż stosunek do dzieci to raczej kwestia wychowania) i taki,[B] który wytrzyma kilka dni bez intensywnego treningu[/B], bo a nuż wyskoczy jakieś choróbsko u dziecka.
Myśli o bokserze i rottku. Mi się akurat rottek średnio do OBI wydaje, one są takie molosowate z natury :) Z bokserem o tyle trudniej, że to jednak pies-wulkan energii, który te dwa-trzy dni krótkich spacerów może średnio dobrze wytrzymać. Jak myślicie?[/QUOTE]
jeśli miałaby czas(lub pieniadze)na pielegnacje i nie zrazi ja szorastki włos to moze suczka airedale terierra?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...