Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Hanako']Daliście mi na nowo do myślenia, dzięki. W obliczu waszych zdroworozsądkowych wypowiedzi, wycofuję się rakiem i zostaję orędowniczką rybek.

Wiem, że brak psa w domu to prawie jak brak psa w ogóle. To nasz największy problem i pociąga za sobą praktycznie wszystkie inne, ale na chwilę obecną nie możemy z tym nic zrobić i nie wygląda na to, żeby to się miało kiedykolwiek zmienić.

Wiem, że pies potrzebuje uwagi i czasu, potrzebuje wysiłku włożonego w szkolenie i obawiam się, że nie będziemy mu mogli tego zapewnić. Poza tym, szkolenie psa żyjącego poniekąd na własną łapę, bo poza rodziną, może być ogromnym wyzwaniem, jak wspominano wcześniej. Dla nas chyba za wcześnie na poważne wyzwania.

Nigdy nie sprowadziłabym do domu psa myśliwskiego, mam świadomość, jakiej pracy wymagają (poza tym pewien kundel bury w typie teriera uświadomił nam swego czasu, że kompletnie sobie nie radzimy). Szczerze mówiąc, od zawsze rozważałam goldena i uważam tego psa za idealnego dla rodziców, choć obawiam się niezmiennie braku akceptacji ze strony ojca, dla którego pewno byłby za duży i zbyt łagodny. Ale, ale, urobiłoby się go, a wszystkie psy nasze są i ojczulek by się w nim zakochał...
Marzenia ściętej głowy, tak długo jak pies nie ma wstępu do domu, tak długo odpadają rasy towarzyskie, o ile nie wszystkie psy.

Jeszcze raz – dzięki za wszystko, potrzebowałam chyba obiektywnego rozpatrzenia kwestii. Na chwilę obecną pies zostaje wykreślony z planów, a jeśli kiedyś zdarzy się cud, to kto wie, może jakiś kundel, może jakiś golden...[/QUOTE]

Nie macie złych warunków, problem w tym, że jak weźmiecie sobie szczeniaka określonej rasy to trudno będzie go wam nauczyć go wszystkiego, wychować i sprawować nad nim kontrolę, jeżeli pół dnia albo więcej będzie spędzał sam w ogrodzie. Tak jak ktoś pisze - moim zdaniem idealne dla Was byłyby starsze (od 2 lat wzwyż) kundelki o gęstej sierści, najlepiej dwa, żeby zapewniały sobie towarzystwo. Wiele jest psich przyjaciół, nierozłącznych kumpli np oddanych razem do schroniska, które dałyby się pokroić za taki dom jak wasz. Rozumiem potrzebę posiadania psa w Twoich rodzicach, nawet jeśli na zdrowy rozsądek to bezmyślne, to jednak pies jest w domu pewnym wypełnieniem... Szczególnie, że Ty się wyprowadzasz. Naprawdę szkoda, że psiak nie mógłby być w domu, wtedy rodzice mieliby wiernego kompana na co dzień, który wypełniłby pustkę i wniósł do domu dużo radości.

Naprawdę, przejrzyj oferty DT, napisz w "poszukuję psa", a nuż znajdziecie idealnego psiaka, który np nigdy w domu nie mieszkał, ale jest łagodny i złapałby was za serce..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Olleo']Mam pytanie poza konkursem. Czy ktos z was ma psa wielkosci owczarka niemieckiego i alarm z czujkami ruchu w domu? Da sie to jakos zestroic, czy w ogole nie ma sensu?[/QUOTE]

zawsze można też zamykać psa w jednym pokoju i wyłączyć w nim czujnik, bądź zamykać psa na górze, a na dole mieć czujniki jesli mowa o piętrowym domu, opcji jest wiele

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Olleo']Pytasz o powody osobiste, czy pragmatyczne? Z osobistych, to zawsze chcialem miec psa (duzego i silnego, ale raczej lagodnego) i zawsze zaprzyjaznialem sie z kazdym znajomym psem, ale to chyba wiekszosc tutaj zarejestrowanych tak ma, wiec nie ma sensu, zebym sie rozpisywal. Z pragmatycznych, to dodatkowe bezpieczenstwo dla rodziny i dobytku.[/QUOTE]

A może CAO (Owczarki Środkowoazjatyckie) ? Spokojnie może mieszkać na zewnątrz, doskonale stróżuje, kochający i czuły w stosunku do rodziny (gorzej z nieproszonymi gośćmi ;) ). Do tego duży i piękny. Wymaga jednak sporego wkładu pracy ze strony właściciela.

Link to comment
Share on other sites

Koleżanka szuka psa...
Rodzina bez doświadczenia, dzieci 15lat (ona będzie głównie opiekowała się psem) i 9lat.
Chcą małego/średniego psa, niezbyt ruchliwego i łatwego do ułozenia. Mieszkają w domu z ogrodem. Mama nie pracuje, więc w domu nie ma nikogo przez maks 2h.
Długość sierści koszty otrzymania nie grają roli.
Mieszka praktycznie w lesie, pies nie powinien ganiać za zwierzyną...

To tyle co mnie do łba wpadło, jak macie jakieś propozycje, pytania, to proszę piszcie :)

Link to comment
Share on other sites

Ile spacerów, jakiejś aktywności pies będzie miał dziennie? Mam nadzieję, że skoro szukają "niezbyt ruchliwego" psa, to nie oznacza, że zwierzę będzie miało do dyspozycji jedynie ogród i zero wychodzenia poza posesję?

Jeżeli psiak będzie miał spacery, zapewnioną zabawę i aktywność, a najlepiej jeszcze trochę szkolenia czy elementów sportu (15 latka spokojnie może z psem pracować, może ją to wciągnie - przecież to świetna zabawa) - to myślałabym o[B] sznaucerach mini, tollerach ew. pudlu miniaturze czy średniaku[/B]. Jeżeli ewidentnie chcą psa, który będzie wymagał mniej ruchu to [B]cavaliera, mopsa, buldożka francuskiego, shih-tzu[/B]. Trzeba jednak pamiętać, że psy są różne, i nawet pies rasy spokojnej może okazać się dość żywiołowy i będzie wymagał więcej zajęć "niż ustawa przewiduje" ;) A nie uwzględniają wzięcia kundelka? W schroniskach i w domach tymczasowych jest przecież pełno psiaków, które idealnie odpowiadają ich wymaganiom.

Link to comment
Share on other sites

Czyli mamy podobne typy;) Koleżanka większość z nich "przerabiała" z naciskiem na cavalierki i tollery.
Spacery- codziennie przynajmniej 3. Nie wiem ile czasu dokładnie może psu poświęcić...
Jeszcze z nią porozmawiam;)

Schronisko, przerabiałam z nią już to kilka razy, wzięłam ją do naszego schrona i nic....
Nie rozumiem jej podejścia do tego, bo raz jej rodzice chcą psa a potem niby nie...
Są na etapie zastanawiania się, bo boją się obowiązku...

Link to comment
Share on other sites

A ja rodzinie bez doswiadczenia odradzilbym tollera . Ten pies wymaga nie tylko duzej ilosci ruchu , ale rowniez sporej ilosci zajec . Wiec wszelkie szkolenia , nauki , tropienie agi itp. Moze faktycznie jakis psiak z DT

Link to comment
Share on other sites

[quote name='biszat']A ja rodzinie bez doswiadczenia odradzilbym tollera . Ten pies wymaga nie tylko duzej ilosci ruchu , ale rowniez sporej ilosci zajec . Wiec wszelkie szkolenia , nauki , tropienie agi itp. Moze faktycznie jakis psiak z DT[/QUOTE]

a czy ktoś bez doświadczenia nie może szkolic psa i uprawiac z nim sportów ? Wystarczą chęci i ktoś kto pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Cimi , a czytalas od poczatku ? Rodzinka niezbyt miala czas na szkolenie i zadania umyslowe. ie mowie ze ktos bez doswaidczenia nie moze , ale w tym wypdaku to odpadlo
W razie czego zeby ulatwic zrozumienie mojego postu
[quote] Na pewno nie podołamy psu, któremu należy poświęcić mnóstwo uwagi, którego należy starannie układać i który nie wybacza błędów.

Punktem the best of the best są sprzeczne oczekiwania wobec psa. Mój ojciec widzi u swego boku psa pracującego, myśliwskiego, który będzie towarzyszem jego leśnych wypraw, moja mama szuka uroczej przytulanki. Pies musi mieć warunki do mieszkania na dworze, musi znosić brak człowieka u boku, czyli być niezależny. Równocześnie nie powinien mieć trudnego charakteru, nie powinien uciekać, nie powinien być bojowo nastawiony do świata. Nie powinien wymagać dużej ilości pracy umysłowej.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='biszat']Cimi , a czytalas od poczatku ? Rodzinka niezbyt miala czas na szkolenie i zadania umyslowe. ie mowie ze ktos bez doswaidczenia nie moze , ale w tym wypdaku to odpadlo
W razie czego zeby ulatwic zrozumienie mojego postu[/QUOTE]

Ale biszat, my mówimy już o psie dla koleżanki Naklejki :)

Link to comment
Share on other sites

Kumpela po długich namysłach zdecydowała się na psa, ale nie wie jakiej rasy - ciągle czerpie informacje,czyta... a oto jej warunki:
- uczy się zaocznie, nie pracuje, ma sporo czasu wolnego.
- mieszka z mamą w domu z ogrodem
- na podwórku w mniejszym domku oprócz nich mieszkają dziadkowie, których często ktoś ze wsi odwiedza, sąsiedzi nie dzwonią tylko od razu wchodzą na podwórko
- mieli już kiedyś 2 psy luźno biegające po podwórku- mieszankę owczarka niem. i kundelka wielkości beagl'a (oba zdechły ze starości)
- finanse nie grają roli
- chcieliby psa, który umie obronić swojego, wielkość - średni/duży, potrzebujący niewiele ruchu (koleżanka lubi spacery, nawet bardzo długie, ale bez jakiejś szczególnej aktywności), pies mógłby być w domu, w miarę łatwy do ułożenia.
Piszę w jej imieniu, proszę Was o doradzenie odpowiedniej dla niej rasy. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='biszat'][b] Evel [/b] racja :P
To Naklejka pisze ze pies ma byc latwy do ulozenia i niezbyt ruchliwy. Dalej odradzam tollera ;)
[b]Cimi[/b] nie chodzilo mi o ogol ludzi tylko ten przypadek[/QUOTE]

A ja sie odniosłam tylko do tego stwierdzenia. I co więcej w miocie są rózne psy i hodowca powinien widziec pewne różnicy, nie każdy pies będzie musiał potrzebowac pracy umysłowej, którym wystarczy zwykły spacer z piłeczką gdzie poda łapę i taki pies też będzie szczęśliwy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bastylia'] a oto jej warunki:
- uczy się zaocznie, nie pracuje, ma sporo czasu wolnego.
[/QUOTE]

To tymczasowa sytuacja, trzeba chyba myśleć bardziej perspektywicznie - przecież niedługo skończy studia i pewnie pójdzie do pracy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bastylia']Kumpela po długich namysłach zdecydowała się na psa, ale nie wie jakiej rasy - ciągle czerpie informacje,czyta... a oto jej warunki:
- uczy się zaocznie, nie pracuje, ma sporo czasu wolnego.
- mieszka z mamą w domu z ogrodem
- na podwórku w mniejszym domku oprócz nich mieszkają dziadkowie, których często ktoś ze wsi odwiedza, sąsiedzi nie dzwonią tylko od razu wchodzą na podwórko
- mieli już kiedyś 2 psy luźno biegające po podwórku- mieszankę owczarka niem. i kundelka wielkości beagl'a (oba zdechły ze starości)
- finanse nie grają roli
- chcieliby psa, który umie obronić swojego, wielkość - średni/duży, potrzebujący niewiele ruchu (koleżanka lubi spacery, nawet bardzo długie, ale bez jakiejś szczególnej aktywności), pies mógłby być w domu, w miarę łatwy do ułożenia.
Piszę w jej imieniu, proszę Was o doradzenie odpowiedniej dla niej rasy. :)[/QUOTE]

Może jakiegoś spanielastego? Nie potrzebują jakiejś szczególnie dużej dawki ruchu, są łatwe do ułożenia, jeśli umie się do tego odpowiednio podejść. Co do bronienia swojego, to spaniele lubią dominować, lecz są z natury łagodne, nie nadają się do bronienia posesji, szybciej zalizałyby włamywacza niż go pogoniły :D
(oczywiście mówię tu o rasowych spanielach [pisałam tu bardziej o cockerach, z innymi nie miałam zbyt dużo do czynienia], bo z tymi w typie różnie bywa...)

Albo może jakiś kundelek? :) Koleżanka na pewno znajdzie takiego, który będzie pasował do wszystkich kryteriów :)

Link to comment
Share on other sites

Myślę że berneńczy będzie idealny :) Duży, straszy obcych posturą, ale wpuszcza ludzi na posesję. Schody zaczynają się po zmierzchu, gdy robi się ciemno włącza się w nim stróż ;) np. moja Mila po zmroku szczeka na wszystkich zbliżajacych się do furtki, ale gdy ja zaakceptuje gościa, od razu jest przyjazna. Co do aktywności na spacerach, to potrzebuje dużo ruchu, ale właśnie w postaci dłuuugich spacerów, bo np. na sporty typu agility berneńczyki bywają za cięzkie i mogą przeciążyć stawy. Suki łatwe do ułożenia, psy bywają bardziej uparte ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A ja się tak zapytam trochę z innej strony, na pierwszego psa polecacie rasowego czy kundelka? Który według Was byłby hmm "łatwiejszy". Jeśli pytanie jest głupie to przepraszam, ale ciekawi mnie to zagadnienie, a nie potrafię znaleźć kogoś kto by mi na to sensownie odpowiedział:oops:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...