Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Border Collie vs. Amstaff

czli ADHD kontra pies ludojad

Cześć, jestem nowa na forum i przydalaby mi się pomoc. Oczywiście pozwoliłam sobie na żarcik na początku, ale sami przyznacie, mam spory rozstrzał między rasami. (Jestem fanką obu).

Do rzeczy, poszukuję psa dla siebie, dla osoby aktywnej, mieszkającej w bloku w dużym mieście. Musi to być pies, który toleruje innych ludzi i inne zwierzęta. Jako osoba pracująca, będę zmuszona zostawiać go na 8-9 godzin w mieszkaniu samego. Ale po powrocie może liczyć na długie, szybkie spacery (mam na myśli tempo ;)) lub wybiegi po 5-15 km i oczywiście psie sporty jak frisbee. Sama dużo trenuje, więc na brak ruchu nie mógłby narzekać. Oprócz tego mam dom rodzinny w górach, więc pies towarzyszyłby mi w wyprawach. Przynajmniej raz w miesiącu gdzieś byśmy jeździli, np na cały weekend. Musze wiedzieć, że mam nad nim kontrolę, by w lesie nie rzucał się za zwierzyną. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że to kwestia treningu, ale wiem tez, że pewne rasy mają do tego większe predyspozycje. 

Jako właściciel nie daje sobie wejść na głowę, w moim domu rodzinnym zawsze były owczarki niemieckie, mam doświadczenie. 

Dlaczego akurat BC i Amstaffy? Szukam psa aktywnego, średniej wielkości, niegłośnego, bo jednak nie chce przeszkadzać sąsiadom. Towarzysza wypraw i osobnika przyjaznego, którego będę mogła zabierać do biura lub na spacery ze znajomymi posiadającymi inne psy. Ale i takiego, który stanąłby w mojej obronie gdyby coś się wydarzyło. 

Naczytałam się o BC, że mają dużo energii, obawiam się, że nawet wspólne wieczorne bieganie może niewyładować energii skumulowanej przez cały dzień. Czytałam też, że ciężko znoszą samotność, bywają zaborcze, bałabym się czy taki BC zaakceptowałby innego człowieka w naszym życiu, a kwestia „pozbywania się zwierzęcia bo zrobił się niewygodny” jest dla mnie absolutnie niedopuszczalna, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego charakteru.

Co do Amstaffa, podoba mi się ich siła i hart ducha, czuje, że obdażylibyśmy się ogromną ilością miłości, ale mam pewne obawy. Podobno łatwo je skrzywić, ich psychikę. Bo o ile jestem pewna tego jak go wytrenuje i że będzie dobrze ułożony, socjalizowany z ludźmi i innymi zwierzętami o tyle nie wiem, czy ktoś, powiedzmy na spacerze, nie zrobi mu krzywdy, przez co on będzie zmuszony do obrony i już nigdy nie będzie taki sam. Czy jeśli zaatakuje go inny pies, przekona się o swojej sile,  już zawsze będzie bojowo nastawiony? 

Z BC jest sprawa prostsza, są urocze i ludzie się ich nie boją. Amstaffy mają obecnie złą reputację i boje się czy ludzie nie będą do niego wrogo nastawieni.. są tu jacyś właściciele amstaffów? Spotykacie się z negatywnymi uwagami na spacerach z pupilami? 

Podchodzę bardzo poważnie, do zakupu psa, chce wiedzieć, że nie unieszczęśliwie czworonoga swoim trybem życia, dlatego potrzebuje zgromadzić jak najwiecej informacji nim podejmę te decyzje. A może dowiem się od Was, że nie powinnam mieć ani jednego ani drugiego? 

Możecie powiedzieć mi coś na temat obu ras co ułatwi wybór? 

Link to comment
Share on other sites

hmm, Ani BC ani amstaffa nigdy nie miałam pod swoim dachem.

Mój sąsiad z bloku miała amstafkę. Bardzo łagodną i kochaną. Sąsiad bardzo bał się jej siły i chyba nie do końca jej ufał.:(((

Zabawy z psami od małego były ograniczane. Cały czas chodziła na smyczy. Ale to było dawno temu.

Teraz wydaje mi się ,że amstafy jak i stafiki są lepiej postrzegane. Prawdopodobnie dlatego, że są mniej popularną rasą.

Ale... Amstaf to terier.. Ty miałeś Owczarki. "Posłuszeństwo" teriera jest nieco odmienne niż owczarków.

Mam pod swoim dachem teriera i sznaucera. W przypadku teriera - on musi sobie przemyśleć komendę :) przekalkulować.

Link to comment
Share on other sites

Bordery drą papę. I to mocno :) Są bardzo reaktywne, wymagają pracy nad wyciszeniem. I zwalczania fiksacji: wpatrywania się zbyt długiego w smużki światła,  gonienia samochodów czy własnego cienia... jeżeli aktywnego psa rozumiesz pod pojęciem "bo chcę psa do biegania i zmęczenia fizycznego" to border się... nie nadaje. One przede wszystkim wymagają zmęczenia psychicznego. Bieganie potraktują jak trening i po 5-10min długiego biegania będzie Ci się kręcić, bo... jest niewyżyty... on wymaga pracy. Pracy umysłowej. Dodatkowo border czyta w myślach;) tzn. próbuje zgadnąć co masz na myśli zanim to wypowiesz, a to może być utrapieniem jak ktoś nie będzie w stanie umiał to wykorzystać mądrze. I pamiętają błędy, bardzo. Są bardzo błyskawiczne w tym co robią, oferują milion zachowań na raz. 

Amstaffy z kolei odstraszają tylko wyglądem. Dobrze wychowane to psie przylepy, garną się do każdego ;). No i praca z nimi jest zupełnie inna niż z borderem. 

Najlepiej byłoby, abyś umówiła się z psiarzami na spacery. A potem porozmawiała z hodowcami obu ras, pojechała na zawody (w przypadku borderów zwłaszcza), zobaczyła jak pracują... jak się zachowują, gdy są niezrozumiane przez właścicieli.

A czemu właściwie nie chcesz owczarka niemieckiego?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Rrina napisał:

będę zmuszona zostawiać go na 8-9 godzin w mieszkaniu samego

To byłoby ogromną krzywdą dla szczeniaka. Tyle może wytrzymać dorosły pies, ale niekoniecznie jest z tym szczęśliwy.

 

2 godziny temu, Rrina napisał:

jestem pewna tego jak go wytrenuje i że będzie dobrze ułożony, socjalizowany z ludźmi i innymi zwierzętami

Predyspozycje charakteru są wrodzone. Wychowaniem i szkoleniem można tylko kontrolować zachowanie zwierzęcia. Pies pozostawiony bez kontroli zachowa się najpierw zgodnie z wrodzonymi predyspozycjami. Gdyby było inaczej, bullterier i cavalier, husky i ON miałyby takie same spontaniczne zachowania i nadawałyby się tak samo do takiej samej pracy.

Link to comment
Share on other sites

@Tyś(ka)

Miałaś/masz BC? 

Owczarka nie chce, bo to zbyt duże psy do mieszkań, poza tym, sprawa jest dość prosta, ja po prostu chce inną rasę. Do owczarków zawsze będę miała ogromny szacunek i sentyment, ale to zawsze były psy i wybory moich rodziców. 

Jak tak czytam co piszecie, mam wrażenie, że Amstaff byłby lepszym wyborem.

A jakaś inna rasa - psy średnie w typie BC lecz mniej natpobudliwe? Pzeglądałam i czytałam na temat ras, ale może coś mi umknęło? 

Link to comment
Share on other sites

Nie mam BC, ale od kilku dobrych lat przyjaźnię się z ludźmi, którzy mają BC, widziałam ich w pracy nieraz, widziałam ich problemy, miałam też "tymczaskę" w typie BC (była ze mną pół roku i do tej pory rozpaczam, że znalazłam jej lepszy dom... bo blisko owiec i klubu sportowego psiego... bo inaczej by ze mną została - wiem, że ma jak w raju, ale jakoś sercu żal i tak). Swego czasu rozważałam rasę, ale rasa poszła w złym kierunku, chodzi mi o zdrowotny kierunek, moda strasznie psuje psy. A szkoda, bo dla mnie to idealny pies, na moje wymagania. Ale ja ogólnie szukam psa do pracy, trochę szajbniętego. Trochę pracowałam z psami, które miały problem z wyciszaniem i odpoczywaniem, mam okazję widzieć na co dzień schizy i fisie bc, i wiem na co się pisałabym - osobom, które nie są blisko rasy, nie polecam. 

Może fajny golden po fajnych rodzicach? Albo toller (nova scotia duck tolling retriever) - one są fajne do pracy, aktywne. Tylko też potrzebują pracy umysłowej. I w emocjach wydają charakterystyczne dźwięki - no i ochrona z nich żadna. Poza tym, świetne psy. Poczytaj o nich :) A jak chcesz psa na odstraszenie wyglądem to czarny flat retriever da radę - bo psy średnich/dużych psów czarnych się boją. 
Chociaż tak naprawdę to mam wrażenie, że nie wiesz do końca czego szukasz. Najlepiej byłoby, abyś nawiązała kontakt z lokalną grupą psiarzy, pojeździła po wsytawach zkwp, po jakiś targach, zawodach - a potem, jak jakiś pies wpadnie Ci w oko, zapisała się do grupy miłośników danej rasy, umówiła się z hodowcami i właścicielami.
I nie spiesz się z decyzją, bo i tak - o czym wspomniała Sowa, zostawianie szczeniaka na tak długo (8-9h), bez chociażby 2tygodniowego przygotowania (gdzie zaczynasz od 3-5min zostawiania) podchodzi niestety pod pastwienie się i w ten sposób możesz psu tylko dorobić lęk separacyjny. To nie są warunki dla szczeniaka.

Link to comment
Share on other sites

Dobry wieczór, Wesołych Świąt!

to mój pierwszy post na forum i od razu mam prośbę o poradę. Chcemy adoptować lub kupić psa, mam prośbę o poradę co do ras.

Szukamy z partnerem psa radosnego, o bardzo łagodnym usposobieniu, nie agresywnego, takiego który przywiąże się do całej rodziny. Jeszcze nie mamy dzieci, ale w dalszej rodzinie są 3 latek i 5 latek, jak Bóg i matka natura pozwolą to za 2-3 lata w rodzinie pojawią się również nasze maluchy Oczywiste jest, że nie ma przebywania dzieci z psem bez opieki ale istotne jest dla mnie uspodobienie zwierzaka. To jest moja pierwsza i główna obawa, chciałabym wybrać rasę/pieska maksymalnie przyjazną maluchom,  żeby przy odpowiednim nadzorze, wychowaniu , szkoleniu, itp. przeżyć bez większych dramatów powiększenie rodziny :) Teraz mamy idealny moment, żeby odchować pieska i uniknąć opieki nad szczeniakiem i niemowlakiem jednocześnie :) oczywiście wiadomo, że każdy psiak ma swój charakter i tu kwestie ogólnych cech rasy schodzą na drugi plan ale chodzi mi ogólnie o podjęcie jak najsensowniejszej decyzji na wstępie.

Jesteśmy aktywni, ale pracujemy i nie jesteśmy bardzo "sportowi" więc codzienne wielogodzinne spacery odpadają niestety.Rano pół godzinna aktywność z zabawą, szybki spacerek popołudniowy i godzinny aktywny spacer wieczorny.

 Żeglujemy (już znaleźliśmy letnie kursy pracy wodnej na Mazurach na które byśmy pojechali z pieskiem, oczywiście kiedy będzie w odpowiednim wieku). Wiemy też gdzie są blisko fajne psie przedszkola, koszty i czas w zakresie szkolenia nie są dla nas żadnym problemem, chcemy się bardzo zaangażować. Cena rasowego psa z rodowodem z odpowiedniej hodowli też nie jest problemem.

Mieszkamy w bloku, 50 m2, w mieście, blisko park i jeziorka, jest gdzie się wybiegać i wyspacerować.

Docelowo pies będzie sam w domu 6-7h maksymalnie. Nie mamy innych zwierząt.

Ostatnia kwestia nad którą się zastanawiam to ewentualne alergie, my nie jesteśmy alergikami ale dalsi członkowie rodziny nie mają tyle szczęścia, a będą pomagać przy psiaku w sytuacjach awaryjnych (choroba, szpital, wyjazd na szkolenie itp)

Co do wyglądu również nie mam wymagań bardzo określonych, byle nie pudelek ani shih tzu bo jakoś mnie te kanapowe kudłacze nie przekonują. Mój Luby ukochał beagle i miał kiedyś jednego, ale mi wydają się zbyt aktywne i skłonne do pogoni. 

Macie jakieś rady? Będę bardzo wdzięczna, tyle lat marzę o psie :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie mam pomysłu za bardzo ale.... co do pudla się wypowiem :)

Pudel nie jest psem kanapowym jego użytkowość : pies dowodny.

Bardzo fajna rasa zniekształcona przez stereotypy. W parku do którego chadzam z psiakami przychodzą ludzie z pudlem dużym. Piękny i wspaniały pies :) Fryzurę ma normalną i wygląda imponująco.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Z tego co piszesz to np. podhalan by pasował, ale nie do mieszkania w bloku (będzie się męczyć). Znajoma działa w stowarzyszeniu Pies Na Zakręcie i oni ciągle szukają chętnych do adopcji psów i kotów (Warszawa i okolice ale zdarza się, że dowożą dalej). Co prawda charakter psa mieszańca trudniej przewidzieć niż rasowego (choć i one są różne), ale jak się bierze z domu tymczasowego to mniej więcej wiadomo jaki jest psiak. Na alergie z tego co wiem, to nic nie poradzisz. Musisz zapytać się znajomych na co są uczulenie (są osoby uczulone na psy a nie na koty i odwrotnie lub na psy i koty). Nie słyszałem, żeby ktos był uczulony na rasę X ale nie był uczulony na rasę Y ale uczulenia to bardzo indywidualna sprawa. Pozdrawiam, Jarek

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, tornado17 napisał:

Z tego co piszesz to np. podhalan by pasował, ale nie do mieszkania w bloku (będzie się męczyć). Znajoma działa w stowarzyszeniu Pies Na Zakręcie i oni ciągle szukają chętnych do adopcji psów i kotów (Warszawa i okolice ale zdarza się, że dowożą dalej). Co prawda charakter psa mieszańca trudniej przewidzieć niż rasowego (choć i one są różne), ale jak się bierze z domu tymczasowego to mniej więcej wiadomo jaki jest psiak. Na alergie z tego co wiem, to nic nie poradzisz. Musisz zapytać się znajomych na co są uczulenie (są osoby uczulone na psy a nie na koty i odwrotnie lub na psy i koty). Nie słyszałem, żeby ktos był uczulony na rasę X ale nie był uczulony na rasę Y ale uczulenia to bardzo indywidualna sprawa. Pozdrawiam, Jarek

Podhalany, samoyedy, collie uwielbiam ale nie mamy dla nich warunków odpowiednich pewnie :(

Mój myślał również o west highland white terrierach?

Do stowarzyszenia na pewno się odezwę, może jakaś słodka klucha szuka domu :)

Link to comment
Share on other sites

Podhalany może rzeczywiście nie, ale dwie ostatnie opcje? Z tym że z tego co słyszałam (raczej czytałam :D),są to psy dość szczekliwe... ale to kwestia wychowania. Collie bardziej potrzebuje zajęcia niż ruchu, to znaczy głównie wysiłek intelektualny. U samoyeda natomiast wskazane byłoby jakieś bieganie czy cokolwiek w ten deseń, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Do tego oba linieją... zdaje się, że dość intensywnie, zwłaszcza osobniki żyjące w bloku. 

Co do westa – nie jestem pewna, czy to dobry wybór, jako że teriery są dość temperamentne... Ale tutaj znów duży wpływ ma wychowanie i socjalizacja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

samoyed to pewnie się musi przejść chociaż  te 10-15  km dziennie; to tego w godzinkę się raczej nie da zrobic

 

jak lubicie żagle -to  dobry byłby  pies, który lubi wodę, pływa i w razie czego i człowieka z wody wyciągnie

może  warto popytać ludzi, którzy pływają z psami - które psy/ rasy się do tego nadają

tutaj np o psach na łajbie https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=17769

 

bo nie wszystkie psy się nadają

np mój pies/ w typie łajki zachodniosyberyjskiej nie lubi wody i źle by się czuł  na wodzie - bo to pies stworzony do lasu

każda rasa psa została do czegoś stworzona, i najlepiej szukać takiej rasy psa, która najbardziej odpowiada naszym planom spędzania wolnego czasu z psem/ zgodnie z przeznaczeniem rasy psa

pies w typie nowofundlanda?  Landseer? kochają wodę/ dobrze pływają, spokojnie, nieagresywne, miłe dla dzieci, nieszczekliwe

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Podhalany to nie są psy do mieszkania i do dzieci, ja bym odradzala. Lepszy pies średniej wielkości i lubiący wodę - labrador, golden lub jakiś spaniel. Ja mam 37 lat rottweilery, łagodne, opiekuńcze w stosunku do slabszych ale jednak właściciel musi umieć je wychować.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, dwbem napisał:

Podhalany to nie są psy do mieszkania i do dzieci, ja bym odradzala. Lepszy pies średniej wielkości i lubiący wodę - labrador, golden lub jakiś spaniel. Ja mam 37 lat rottweilery, łagodne, opiekuńcze w stosunku do slabszych ale jednak właściciel musi umieć je wychować.

Do mieszkania nie są. Ale do dzieci są jak najbardziej (nie wiem, skąd czerpiesz informacje, że owczarek podhalański nie jest psem do dzieci). Moja Bystra wychowuje się z dwójką dzieci (obecnie 5 i 6 klasa podstawówki), przychodzą do nas znajomi którzy również maja dzieci (od lat ok. 4 do kilkunastu), biegają, w piłkę grają itp. a nasza podhalanka bawi się razem z nimi lub jest zajęta swoimi sprawami. Nigdy żadnemu nie zrobiła krzywdy ani ie zachowała się w sposób agresywny itp. Jest jedno dziecko, którego nie lubi, syn siostry  mojej żony - w wieku lat 4 (moze dlatego, ze oni nie lubią psów a Bystra to wyczuwa, sa kociarzami). Chociaż u nas też są dwa koty i z jednym bystra sie dogaduje a z drugim tak sobie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Patmol napisał:

samoyed to pewnie się musi przejść chociaż  te 10-15  km dziennie; to tego w godzinkę się raczej nie da zrobic

 

jak lubicie żagle -to  dobry byłby  pies, który lubi wodę, pływa i w razie czego i człowieka z wody wyciągnie

może  warto popytać ludzi, którzy pływają z psami - które psy/ rasy się do tego nadają

tutaj np o psach na łajbie https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=17769

 

bo nie wszystkie psy się nadają

np mój pies/ w typie łajki zachodniosyberyjskiej nie lubi wody i źle by się czuł  na wodzie - bo to pies stworzony do lasu

każda rasa psa została do czegoś stworzona, i najlepiej szukać takiej rasy psa, która najbardziej odpowiada naszym planom spędzania wolnego czasu z psem/ zgodnie z przeznaczeniem rasy psa

pies w typie nowofundlanda?  Landseer? kochają wodę/ dobrze pływają, spokojnie, nieagresywne, miłe dla dzieci, nieszczekliwe

 

Dziękuję Wam bardzo Wam wszystkim za odpowiedzi! Dużo się dowiaduję, czytam, potem jak wybierzemy już kilka ras to czas będzie spotkać się z hodowcami porozmawiać.

Typ dobrotliwego olbrzyma byłby dla nas idealny, teraz skupiamy się na analizowaniu czy to zadziała w naszych warunkach mieszkaniowych, żeby psiakowi niczego nie brakowało. Następna chatka będzie już większa, ale nie mamy w planach domu z ogrodem.. Landseer w mieszkaniu? 

Poczytałam też o springer spanielach, polecane również na forum żeglarskim :) swoją drogą świetne miejsce dla nas do poczytania jak przystosować łódkę pod potrzeby zwierzaka. Dzięki Patmol. 

Link to comment
Share on other sites

Nie twierdzę, że podhalany są złe ale to są psy stróżujące i jeżeli ktoś nie ma doświadczenia z takimi psami to może być różnie. Jak umiałaś wychować swoją sunię i dzieci to oczywiście, że podhalan też jest dobry. Rottweilerami też straszą, że to mordercy i ludojady a moje przez tyle lat jak nie obroniły słabszych istot przed innymi agresorami to napewno same nie zrobiły nikomu krzywdy. A większość była szkolona na obronne policyjnie a na co dzień były łagodne jak baranki a mieszkalam w bloku mając wokół mnóstwo ludzi, dzieci i zwierząt i nikt ich się nie bał.

A springer spaniel też nie jest zły, łagodny i lubi wodę.

Znajomi mają suczkę to ona kąpała się nawet w zimie i o dziwo nawet się nie przeziębiała.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dnia 26.12.2018 o 20:51, magdalena_elka napisał:

wiem, że pudelki też są na pewno kochane ale wizualnie nie dla mnie :)

A flat coated retriever? albo inny retriever? np. golden czy toller? Super psy, wszystkie kochają wodę (naprawdę kochają), bardzo fajne, socjalne, proludzkie... :) i kontaktowe. Lubią też się ruszać i mieć zajęcie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, dwbem napisał:

Nie twierdzę, że podhalany są złe ale to są psy stróżujące i jeżeli ktoś nie ma doświadczenia z takimi psami to może być różnie. Jak umiałaś wychować swoją sunię i dzieci to oczywiście, że podhalan też jest dobry.

Jestem facetem nie kobietą, ale nie szkodzi :-) To nie sa tylko psy stróżujące lecz także psy dla rodziny, do podróży itp. Zależy, czy np. trzymasz na podwórku i się nie interesujesz czy traktujesz jak członka rodziny. Kupując pierwszego podhalana nie miałem żadnego doświadczenia z tą rasą a z psami niewielką (byłem i jestem kociarzem). Podhalana można ułożyć bez problemu tylko potrzeba zdecydowania.  Jak we wszystkim co sie robi w życiu. A po nabyciu podhalana zakochałem się w tej rasie (żona również).

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za pomyłkę. Wierzę, że poznałeś podhalana z bliska, ja je widywałam tylko trzymane na podworzach a nie jestem zwolenniczką trzymania psa z dala od człowieka bo taki może być różny.

Ale trzymany w domu, traktowany jak członek rodziny to napewno jest wspaniałym psem bo uważam, że o charaskterze psa decyduje to, jak jest traktowany przez czlowieka.

Moje rottweilery też cały czas żyją z nami w domu, są kochane i socjalizowane i też nigdy nikomu krzywdy nie zrobiły.

Tylko myślę, że czasem nie każdy potrafi się dogadać z psem bez względu na wielkość i rasę i w tym przypadku trzeba "szkolić" bardziej człowieka niż psa.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 28.12.2018 o 15:10, dwbem napisał:

Przepraszam za pomyłkę. Wierzę, że poznałeś podhalana z bliska, ja je widywałam tylko trzymane na podworzach a nie jestem zwolenniczką trzymania psa z dala od człowieka bo taki może być różny.

Cześć, pewnie że się nie gniewam. Zakochany jestem w podhalanach, ale zdaje sobie sprawę, że prawie każdy pies jest jest dobry, tylko musi znaleźć swoją Pańcię/Pańcia (piszę prawie bo psy jak ludzie są różni-moje subiektywne zdanie). I nie ma idealnej rasy i to jest własnie piękne w psach (nie tylko w psach :-) - można sobie wybrać odpowiednią rasę a w obrębie rasy jeszcze tyle mozliwości :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...