Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Sądzę że pudel najlepiej pasuje do opisu lecz większość ludzi nie godzi się na tę rasę ze względów złej i błędnej opini .Ja mam ponad rocznego pudla miniaturkę, żywy godzi się z tym, że muszę wychodzić do szkoły na ok 7 godz. wystarczą mu krótkie spacery 10-8 minutowe oczywiście lubi sobie też pobiegać po ogrodzie, nie robi też żadnego problemu w towarzystwie dzieci i innych zwierząt, ma swój kącik i nie przeszkadza gdy widzi, że jestem zajęta, łatwo przystosowuję swoje upodobania do właściciela.Ma też polujących przodków więc jest bardzo umięśniony, chodzenie po górach tym bardziej pływanie nad jeziorem nie robi mu problemu.Poczytajcie o tej rasie.
ps.Jeżeli niepodobają wam się fryzury pudli nie musicie go obcinać na daną fryzurę tylko trochę skracac sierść. :mdrmed:

Link to comment
Share on other sites

ja tylko chciałam napisac, że ludzie, którzy mają psa a nawet psy też przeważnie pracują 9-17, robia zakupy i inne rzeczy ;) pies temu nie przeszkadza, pod warunkiem, że ma zapewniony ruch w pozostałych godzinach zycia rodzinnego.
ja rano robię szybki spacer, tak pół godziny, po pracy dłuuuuugi, taki 1,5 godziny to minimum (ale przeważnie w gronie innych psiarzy, a więc to są też takie psiurskie spotkania), i wieczorem na siusiu spacerek w koło bloku. psy to zwierzęta stadne, więc wspólnie tez spędzamy czas w domu, trochę zabawy, trochę cwiczenia komend za ciasteczka. jak się psiakowi okazuje zainteresowanie i jest cżłonkiem rodziny, to będzie super szczęśliwy nawet siedząc 8 godzin w domu. a przez ten czas najprawdopodobniej będzie spał ;) mam dwa shih tzu, moje tak robią ;) miałybyc dwa, żeby było wesoło im jak są same, a one 90% tego czasu śpią ;)
naprawdę współczesne psy spokojnie znoszą ten czas w domu, kiedy my musimy pracowac. a jak nauczysz psiaka, ze po powrocie ma czas na zabawe na spacerze, to on się do takiego trybu życia przystosuje. jesli tak aktywnie spędzacie czas to psiak (a nawet dwa) nie beda dla Was żadnym problemem.

co do rasy - ja polecam shih tzu ;) z dobrej hodowli mają świetny charakter, umiarkowanie aktywne (choc mi się trafił jeden dynamit ;) ale to pierwszy psiak bez rodowodu niestety i ma taki swój charakterek), ale tak naprawdę można też pomyślec o schroniskowym maluchu. Moi znajomi niedawno sobie takiego sprawili (do dwójki małych dzieci), a teraz wszyscy rodzinnie codziennie przychodzą na spacery psiarzy - wczoraj było psów sztuc 13 ;)
a co do tego czy mały - szczeniakowi trzeba będzie poświęcic więcej czasu na początku, wybaczyc pewne szkody i cierpliwie uczyc dobrych zachowań, a złe moderowac ;) półroczny psiak to kupka energii, która się będzie chciała bawic, z tym trzeba się liczyc. po ok. roku psiaki się uspokajają - oczywiście nie wszystkie rasy ;)
i również psy pracujące odradzam typu beagle. to częsty błąd, bo ludzie kupują słodkiego szczeniaka, a z takimi rasami trzeba pracowac, zeby nie niszczyły z nudów, poza tym np. beagle to bardzo silne psy, a więc dziecko trzymające smycz - odpada...
a przed zakupem prosze pojechac do hodowli, zobaczyc psiaki, podzwonic po hodowcach, porozmawiac. naprawdę warto, bo nie tylko hodowca wybiera przyszłego właściciela, ale również właściciel wybiera hodowle :)
powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='okla555']Sądzę że pudel najlepiej pasuje do opisu lecz większość ludzi nie godzi się na tę rasę ze względów złej i błędnej opini .Ja mam ponad rocznego pudla w miarę mały, żywy godzi się z tym, że muszę wychodzić do szkoły na ok 7 godz. wystarczą mu krótkie spacery 10-8 minutowe oczywiście lubi sobie też pobiegać po ogrodzie, nie robi też żadnego problemu w towarzystwie dzieci i innych zwierząt, ma swój kącik i nie przeszkadza gdy widzi, że jestem zajęta, łatwo przystosowuję swoje upodobania do właściciela.Ma też polujących przodków więc jest bardzo umięśniony, chodzenie po górach tym bardziej pływanie nad jeziorem nie robi mu problemu.Poczytajcie o tej rasie.
ps.Jeżeli niepodobają wam się fryzury pudli nie musicie go obcinać na daną fryzurę tylko trochę skracac sierść. :mdrmed:[/QUOTE]

e tam, pudle sa super ;) ostatnio widziałam takiego wielkiego białego - straaaaasznie fajnie latał za piłką ;) wyglądał jak z ulicy sezamkowej ;)
ja osobiście lubię mniejsze psiaki, bo mam nad nimi kontrolę - labuś mnie mało nie wywraca jak się przytula ;) no i pudle nie zostawiają włosa - ja również nie mam w domu z tym problemu. dla mnie to jednak ważne, zwł. w perspektywie raczkujących dzieci ;) no i przy dzieciach może mniejsze psy są wygodniejsze, aczkolwiek jestem ogromna przeciwniczką traktowania takich małych ras jak maskotki na ręce. pies to jednak pies a nie zabawka dla ludzi...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PapryczkaChili']e tam, pudle sa super ;) ostatnio widziałam takiego wielkiego białego - straaaaasznie fajnie latał za piłką ;) wyglądał jak z ulicy sezamkowej ;)
ja osobiście lubię mniejsze psiaki, bo mam nad nimi kontrolę - labuś mnie mało nie wywraca jak się przytula ;) no i pudle nie zostawiają włosa - ja również nie mam w domu z tym problemu. dla mnie to jednak ważne, zwł. w perspektywie raczkujących dzieci ;) no i przy dzieciach może mniejsze psy są wygodniejsze, aczkolwiek jestem ogromna przeciwniczką traktowania takich małych ras jak maskotki na ręce. pies to jednak pies a nie zabawka dla ludzi...[/quote]

zgadzam się z tym niektórzy naprawdę traktują je jak maskotki ubierają w ubranka w lato oczywiście jakieś ubranko na zimę się przyda dla pieska który trzęsie się jak galareta bo sama planuję uszyć lub kupić ale jak traktuję się psa jak dodatek do garderoby w stylu Paris Hilton to naprawdę nie mogę na to patrzeć :mad:

Link to comment
Share on other sites

A ja powiem tak.
Mam setery. Mieszkam sama w Warszawie. Pracuję pon-pt 9-17.
O 6 rano idę na spacer około 1,5h w parku (nie zawsze pies biega bez smyczy).
Po pracy szybki spacer na siku i kolejny spacer o 19. Tez około 1,5h.
W weekendy wyjazdy na wieś (ale nie zawsze).

Psy są na tyle wybiegane, że jak wracam z pracy to się dopiero budzą. Jestem pewna, że są szczęśliwe. Aha na raz jest u mnie tylko jeden pies, drugi siedzi wtedy na wsi. I one się naprawdę cieszą jak zabieram je do miasta. Bo tu tyle zapachów, innych psów, tyle ciakawych miejsc, parków. Codziennie można przejść się inną drogą. :evil_lol:

Popieram rozsądne podejście do posiadania psa, ale nie można demonizować. Każdy pracuje/uczy się. Mało kto może sobie pozwolić na luksus siedzenia w domu z psem 24h na dobę.
Najważniejsze są chęci. Jeżeli ktoś naprawdę chce mieć psa (mieć w sensie stworzyć więź, a nie tylko był właścicielem), to żadne przeszkody nie staną na drodze.
Szczenie z jednej strony jest kłopotliwe (ale do czasu), z drugiej daje komfort wychowania i ukształtowania po swojemu.

Warunki jakie posiadacie i wasze zamiłowanie do wycieczek - to wprost wymarzone połączenie dla psa.

Co do rasy, to może rzeczywiście odpuściłabym sobie psy gończe. :roll: Instynkt u psa to potężna siła. Seter na szczęście nie goni, tylko wystawia. Możemy się oddawać tej pasji nawet w centrum stolicy. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[B]shin[/B] korzystając z okazji, że tak pięknie opowiadasz o szwajcarze czy mogła byś mi powiedzieć jak ten fantastyczny, rodzinny zwierz reaguje na samotne zostawanie w domu (gdy domownicy muszą udać się do ciężkiej pracy by zarobić na miseczkę dla swego ukochanego podopiecznego ;))? Bardzo wtedy cierpi czy jest w stanie przespać spokojnie tą kilkugodzinną rozłąkę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Najmniej widze u Was Azjatę; co prawda stróża doskonałego, ale po pierwsze bardzo niezależnego z charakteru i najtrudniejszego do ułożenia z wymienionych przeze mnie ras. Wizyty dalekiej rodziny z małymi dziećmi też pozostawiłabym przy tym psie pod znakiem zapytania - jakoś nie widzę sytuacji, w której Azjata pozwala małym dzieciom widywanym raz na kilka miesięcy wchodzić sobie na głowę.[/quote]

[quote name='pora']pewnie masz rację, azjata nie otworzy sie na ciągły ruch w domu..[/quote]

Jako właścicielka azjaty potwierdzam wasze obawy. Po pierwsze jeśli pies ma być dobrym stróżem, to nie widzę z nim szkolenia (tradycyjnego psiego przedszkola, socjalizacji, PT).
No i te wizyty. Mój pies ma prawo biegać po posesji tylko w przypadku wizyt jednej osoby. Przy całej reszcie jest zamykany.
Cudowne psy, ale trzeba z nimi rozważnie. Ja sobie lepszego i bardziej bezproblemowego stróża nie mogę wymarzyć. Ale wam radziłabym inną rasę.

Link to comment
Share on other sites

Tak, evl juz sprostowala ten drobny szczegol :evil_lol: Wracajac do tematu: na poczatku byly problemy, ale dosc szybko sie przyzwyczail. Zdarza mu sie zaszczekac dwa-trzy razy, kiedy przyjezdzam do domu i alarm w samochodzie wlaczam, ale to raczej uciazliwe nie jest. Gorzej, ze musi sie wylewnie przywitac, wiec nie ma co liczyc na to, ze sie wejdzie do cichego, spokojnego domu - raczej trzeba patrzec pod nogi, zeby sie o psa nie przewalic :evil_lol: No i oczywiscie wtedy pies tanczy z radosci, wije sie, przeciaga, klania, zacheca do zabawy, mruczy, a wszystkie torby, plecaki, teczki trzeba obwachac, panstwa najlepiej oblizac i bron boze nie mozna wypuscic ich z zasiegu wzroku - to niedopuszczalne! :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='evl']Shin to mężczyzna :evil_lol:[/quote] Ups... :oops:. Bardzo przepraszam za "zbabienie", ale na tym forum tyle kobiet, że nawet nie wzięłam pod uwagę innej opcji ;).

Czyli mam rozumieć, że szwajcar mieszkający z pracującymi poza domem dwunogami nie dostanie totalnej depresji i/albo nie będzie umilał życia sąsiadów wielogodzinną, głośną rozpaczą spowodowaną samotnością?

A jak mogła by przedstawiać się sytuacja w przypadku sporadycznego wyjazdu na kilka dni reszty stada i pozostawienia psa w towarzystwie i pod opieką kogoś innego (oczywiście psu znanego, ale nie domownika)?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Justynak']Ups... :oops:. Bardzo przepraszam za "zbabienie", ale na tym forum tyle kobiet, że nawet nie wzięłam pod uwagę innej opcji ;).[/quote]Zanim sie zrobilem forumowym krzykaczem, to ciagle sie to komus zdarzalo :eviltong:
[quote]Czyli mam rozumieć, że szwajcar mieszkający z pracującymi poza domem dwunogami nie dostanie totalnej depresji i/albo nie będzie umilał życia sąsiadów wielogodzinną, głośną rozpaczą spowodowaną samotnością?[/quote]Moj na poczatku, jak byl malutki, to tak robil [chociaz wiecej bylo po prostu piszczenia, niz szczekania]. Trzeba go bylo oduczac, a i tak po prostu z tego wyrosl. Jesli od pierwszych dni bedzie przyzwyczajany do zostawania [na poczatku na krotko - pare minut], to powinien pominac etap prawdziwych koncertow.
[quote]A jak mogła by przedstawiać się sytuacja w przypadku sporadycznego wyjazdu na kilka dni reszty stada i pozostawienia psa w towarzystwie i pod opieką kogoś innego (oczywiście psu znanego, ale nie domownika)?[/quote]Nie mam pojecia, nie mialem takiej sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

Szwajcary sa teraz dosc modne , jesli sie na takiego zdecydyjecie to zastanówcie sie dobrze nad wyborem hodowli (zeby potem nie było płaczu)

Ja bardziej polecałabym jednak PODHALANA ( po pierwsze dlatego, że nie są modne - moda bardzo psuje rasę)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='iza']Szwajcary sa teraz dosc modne , jesli sie na takiego zdecydyjecie to zastanówcie sie dobrze nad wyborem hodowli (zeby potem nie było płaczu) [/quote]Modne beda moze za kilka lat - modne to sa labradory i ONki, ze w kazdym miescie masz co najmniej 5 hodowli. W Wielkopolsce wiem, ze akurat mozna mowic, ze szwajcary sa modne, bo rzeczywiscie - tam jest kilka hodowli, ale bez przesady. W calej Polsce hodowli szwajcarow ile jest? 15? To juz 'moda'? :roll: Skoro szwajcary sa az takie moda zepsute, to wole nie myslec o naprawde modnych rasach - toz to mutanty transgeniczne musza juz byc :roll:

Hodowle nawet bardzo niemodnej rasy trzeba dokladnie sprawdzic, to chyba oczywiste?

[quote]Ja bardziej polecałabym jednak PODHALANA ( po pierwsze dlatego, że nie są modne - moda bardzo psuje rasę)[/quote]Troche na fanatyka szwajcarow wyjde, ale... gdzie jest 'po drugie'? No bo serio - polecac rase tylko dlatego, ze nie jest modna? :roll: Podaj plusy i minusy, bo tak to mozna polecic mniej wiecej kazda rase poza labkami, goldenami, ONkami, yorkami, TTB i czilkami :cool1:

Link to comment
Share on other sites

a ja CHCĘ teraz i natychmiast złoty samolot... i nie mam... :diabloti:
i chcę żeby mi gra poszła na komputerze, ale muszę nazbierać na nowe części.

na poważnie : jakie masz wymaganie jeśli chodzi o rasę ? poszukaj w podforach, jak napisał (napisała ?) GameBoy. jest jeszcze wątek [url]http://www.dogomania.pl/forum/f25/jaka-rase-mam-wybrac-vol-2-a-124223/index227.html#post12949652[/url], zobacz tam.

Link to comment
Share on other sites

Szwajcary, mają w mojej opinii zdecydowanie lepszy(dość niefortunnie powiedziane:roll:) charakter, w sensie łatwiej nowicjuszowi z takim pracować, podhalan to już trochę wyższa szkoła jazdy, nie polecała bym ot tak tylko dlatego, że jest niemodny. :shake:
Ponadto trzeba wziąć pod uwagę co pisała pytająca, dużo gości ,sporo dzieci, przy psie takim jak Podhalan, terytorialnym, to może być ciężko, no chyba, że pies na każda wizytę będzie zamykany-a wierz mi średnio fajna sprawa.
Sama mam sukę w typie kaukaza, i wiem, że pewne sytuacja wymagają izolacji psa, nie tyle dla dobra samego psa, co w kwestii komfortu gości. Szczególnie gdy pies jest spory, a dzieciaki małe.

ponadto, szwajcary modne, hmmm ja osobiście w poznaniu widziałam 3 może 4? To chyba przejaw mody nie jest ;)

A myśleliście o Białym Owczarku Szwajcarskim? To taki Owczarek Niemiecki w łagodniejszym wydaniu, natomiast wymaga sporo pracy, jest psem baaardzo nastawionym na kontakt z człowiekiem, a raczej na wspólna pracę.
Jest taki bardziej hmmm miękki niż Owczarek Niemiecki. Łączy w sobie wszystkie dobre cechy ONa, łatwo się z nim pracuje, pojętny i podatny na szkolenie, a przy tym nie ma w nim tej przysłowiowej agresji.
Należy jednak pamiętać, że to nadal jest Owczarek, dla którego praca z człowiekiem jest największa nagrodą i tylko wtedy czuje się spełniony. Ten pies zdecydowanie nie może się nudzić, bo niestety sam sobie znajdzie zajęcie, i to niekoniecznie takie, które się wam spodoba.
Natomiast, jest psem czujnym, no i sporym, głosik, też ma niezły więc role stróża spełni, a przy tym, odpowiednio wychowany, socjalizowany będzie wspaniałym kompanem dla dzieci. Z innymi zwierzakami też nie powinno być problemów...ale to akurat są cechy do wypracowania:razz:
Warto się przyjrzeć bliżej rasie, w PL mamy fajną hodowlę, zdaje się, że Alpen Angel się nazywa ;)

Link to comment
Share on other sites

pojechaliśmy dziś oglądac psy, ale po szkole, po 14tej i :placz:nie byliśmy na wystawie, bo okazało sie za późno, dzieci żałują, bo chcialy poznać różne rasy,a wcześniej ich nie zabierałam, by nie drażnić naszych tęsknych uczuć, od małego obiecywaliśmy, że jak będzie dom to i zwierzęta. Ale cóż jutro jest też dzień i wyczytałam, że 13-go są pasterskie:multi:

co do mody to z obserwacji u mnie na osiedlu są 3 husky, owczarki ( to ONki?), rottweiler, różne małe z kokardkami i kremowe labradory..a ja ze wsi jestem i takiego Szwajcara pierwszy raz zobaczyłam;)
moja miłość zawsze była wieksza lub mniejsza do wszystkich psich odmian..miałam kiedyś częsty kontakt z 2 wesołymi jamnikami szorstkowłosymi i moim kundlem..cała uroda psa sprowadza sie tak naprawdę do oddanego psiego serca. I tyle..czyli moja wiedza jest żadna..najpierw myslałam o psie ze schroniska, ale nigdy nie wiemy jaki on ma bagaż doświadczeń i tego bardzo boi się mąż..a chcę mieć jasne sytuacje..
Szwajcar ma cudny pysk, mądre oczy i te cechy co mi sie zawsze marzyły..
i jak jest nas piątka, to dawno już jednocześnie nie było takiego zachwytu:lol: zobaczymy jeszcze w realu reakcje dzieci.
oczywiscie teraz non stop ogladamy te zdjecia z tej super strony od Shina;)
i oh i ach i patrz jaki cudny- bez końca:lol:
dzięki :lol: za to forum:lol::multi:
chyba już wpadliśmy jak śliwki w kompot. jak my wytrzymamy do wiosny to nie wiem:placz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...