Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Ja bym się grubo zastanowiła nad Filą, bo to nie jest pies dla osoby o nawet przecietnej wiedzy i umiejętnościach w szkoelniu psów. I na pewno nie nadaje się do budy.

Odpisałam [B]Veah[/B] już na gronie, ale ja bym widziała u niej Leonbergera, Hovawarta, może Owczarka środkowoazjatyckiego.

Anatolian czy fila to naprawdę trudne psy z charakterem; przeciętny człowiek, zwłaszcza starsza osoba czy dziecko sobie z takim psem nie poradzi.

Link to comment
Share on other sites

Napisałam już na gronie, ale napiszę i tutaj:
Anatolian; wierzę, że nieco pracy, wiedzy i wysiłku pomoże, i sobie poradzimy. Cała moja rodzina zawsze miała Owczarki Niemieckie, a jak wiadomo, z nimi nie pracować, się nie da. Dlatego jakąś tam wiedzę posiadamy. Nie wiem, czy dostateczną, aby sobie poradzić, ale jakaś jest;) Dlaczego właśnie jest na liście? W opisach rady przeróżnych jest napisane, że pies nie gryzie, tylko powala na ziemię (hah;]). Że sam z siebie nie atakuje, chyba, że zajdzie taka potrzeba. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale według tych opisów, nie nadaje się do bycia z kaukazem na jednej liście;)
"Typowe dla anatoliana jest także stopniowanie agresji - ten pies najpierw grozi i ostrzega i dopiero kiedy te sygnały zostaną zignorowane przechodzi do czynów."
Źródło: Charytonik, U., "Siła spokoju". Mój Pies, nr 10/2007, s. 44-45.

Owczarek środkowoazjatycki... Byłby dobry.

Tyle, że z tego co widzę, z tym anatolianem tak łatwo by nie było.

Gdzieś czytałam, że aby opanować te psy, wystarczy być konsekwentnym i stanowczym. Bo próbują zdominować rodzinę, czy coś w tym stylu. I jeżeli sobie nie pozwolimy na jakieś zachowanie, będziemy konsekwentni, nie będzie większych problemów.

"Od trzech lat, co roku na wiosne wyjezdzam do mojego kolegi Turka, do pracy do Bremen. Tam wlasnie pierwszy raz spotkalem sie z Kangalami. Jeden pies o imieniu Yaman i dwie suki Bendzi i Aila. Pierwszy raz jak je zobaczylem, to bylem przerazony, ze po wejsciu na podworko one mnie zjedza
Mieszkam tam zawsze w altance i pierwszego dnia nie wiedzialem czy moge z niej wyjsc, zeby nie stracic nogi. Juz na drugi dzien wieczorem samiec wlazl do mnie do lozka i nie zamierzal z niego wyjsc. Zachowywal sie jak moj stary kumpel. I tak juz zostalo. Co roku, gdy przyjezdzam do Bremen- to one pierwsze mnie witaja, prawie ze przewracajac z radosci na ziemie. Chcialbym sie dowiedziec czy wszystkie Kangale maja tak przyjazny charakter i czy wszystkie tak szybko przyzwyczajaja sie do obcych. Zawsze balem sie duzych psow, dopoki nie poznalem tej trojki. Teraz juz wiem, jesli kiedykolwiek zamieszkam w domku, to napewno bedzie tam tez mieszkal Kangal"

Tak wypowiedział się jakiś facet na forum mo losy. pl

Link to comment
Share on other sites

oczywiście. Dla mnie to rozrywka, wypełnienie czasu, a przy okazji i pies ma radochę;) Jeszcze moja siostra czytała dużo na ich temat (ona zaproponowała tą rasę, a jeżeli już decyduje się na zakup, to chyba sprawdza wszelkie publikacje, wypowiedzi na temat zakupu, czyli w przypadku anatoliana również;) ) i też przeczytała, że trzeba być bardzo konsekwentnym, bo to bardzo mądre psy i wykorzystają wszystko;)

Link to comment
Share on other sites

Ktory piesek jest lepszy pod wzgledem charakteru,ktorego latwiej wychowac i ktory jest bardziej "pojętny"?? :lol:
Dołączam linki:
York:
[URL]http://pu.i.wp.pl/?k=MjkyNzk0NTEsNTc1MjA2&f=psiak_w_czapce.jpg[/URL]
[URL]http://pu.i.wp.pl/?k=Mjk4NzY0NTYsNjA3OTk4&f=ooo.jpg[/URL]
Shih tzu:
[URL]http://pumilo.pl/images/photos/maleshih2/PICT2118z.jpg[/URL]
[URL]http://imagecache2.allposters.com/images/NPLPOD/1161623.jpg[/URL]

I ktorego wy byscie wybrali???? :smile::smile::smile::smile:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MaLLLiiNoWa665']Ktory piesek jest lepszy pod wzgledem charakteru,ktorego latwiej wychowac i ktory jest bardziej "pojętny"?? :lol:
Dołączam linki:
York:
[URL]http://pu.i.wp.pl/?k=MjkyNzk0NTEsNTc1MjA2&f=psiak_w_czapce.jpg[/URL]
[URL]http://pu.i.wp.pl/?k=Mjk4NzY0NTYsNjA3OTk4&f=ooo.jpg[/URL]
Shih tzu:
[URL]http://pumilo.pl/images/photos/maleshih2/PICT2118z.jpg[/URL]
[URL]http://imagecache2.allposters.com/images/NPLPOD/1161623.jpg[/URL]

I ktorego wy byscie wybrali???? :smile::smile::smile::smile:[/quote]

Zależy Ci na rasowym psiaku ? Rodowód itp. ?

Link to comment
Share on other sites

Wolałabym Shih Tzu :)bardziej mi się podobają, są mniej szczekliwe i mniej ruchliwe jak yorki, ja yorków nie lubię. Z małych piesków podoba mi się i pod względem charakteru i wyglądu maltańczyk i buldożek francuski. :)
A właśnie nie wolałabyś maltańczyka? jeśli ma być to pierwszy pies i nie masz zbytnio wiedzy jak psiaka wychować i ułożyć i ma się on łatwo uczyć to polecam maltańczyka.
Shih Tzu są psami upartymi, niezależnymi i zanim coś zrobią muszą pomyśleć czy warto wykonać komende czy jednak nie warto :eviltong:
Yorki za to są strasznie ruchliwe, szczekliwe i wszedzie ich pełno, jak amsz w domu 1 yorka masz wrażenie, jak byś ich miała 10 (wiem bo jak byłam u koleżanki to miałam takie wrażenie)

a może napisz coś więcej czego oczekujesz od psa, gdzie mieszkasz, ile na pieska moglabyś wydać, jaką masz wiedzę w układaniu psa, jaka wielkość pieska (czy taka miniaturowa czy troszkę wieksza), czy miałabyś możliwość chodzić z pieskiem do fryzjera?
jak mi się coś rpzypomi to dopiszę :)

Link to comment
Share on other sites

zdecydowanie shih tzu. york to terrier-pies żywioł, jak dla mnie większość yorków zbyt szczekliwa. shih mało szczeka, jest bardzie opanowany, nie ma w nim histerii / oczywiście mówię to na przykładzie swojego psa i innych psów znajomych tej właśnie rasy/. co do układania psa - nie sądze żeby ułożenie miało sprawiać problem / moim zdaniem niezależny charakterek yorka to większe wyzwanie;)/. moja shih od najmłodszych lat jest psem karnym i usłuchanym. jak wołam całe stado ona pierwsza przybiega. komend uczy się bardzo szybko. jest niezwykle bystra. nie ma w niej takiej namolności małych przerażonych piesków i panikarstwa / a takie są oba moje maltańczyki/.
z trzech ras: york, shih tzu i maltańczyk polecam shih tzu.
pamiętaj tylko, e shih jest trochę większy od yorka;) dla mnie to akurat plus: pies mały, ale którego widać ale każdy lubi co innego;)

dodam jeszcze o pielęgnacji włosa. moim zdaniem porównywalna, chociaż shih ma dużo podszerstka, który należy porządnie wyszczotkowywać, nie wiem jak york / al ma chyba tylko włos/. maltańczyk podszerstka nie ma

Link to comment
Share on other sites

Yorki to fajne psy a to o czym mowi vege* wynika z faktu, ze York to terrier! Nigdy nie mozna o tym zapominac. Szczekaja, sa ruchliwe bo to psy z wielkim temperamentem. Ja tam lubie patrzec jak moje yorkasy zasuwaja po ulicy z podniesionym ogenm i z klata wypchnieta do przodu, a jak cos je wystraszy to zaraz to obszczekaja jakby chcialy powiedziec: Wziales mnie z zaskoczenia ale lepiej mi nie fikaj ;) :lol: Wiadomo czasami czlowiek ma dosyc tego ich obszczekiwania ale co zrobisz..taka ich uroda;) Jak sie im zapewni ciekawe zycie i ruch tak zeby mogly spozytkowac swoja energie to na pewno beda mniej szczekliwe, a z wychowaniem nie powinno byc problemu jesli sie w ogole ktos za to zabiera ;)

Link to comment
Share on other sites

Prawda, ze nie maja podszerstka, ale nie koltunia sie bardziej niz inne psy z dluga sierscia, moze nawet mniej. Najgorsze u Yorkow to zbieranie smieci sierscia, tzn. przyczepiajace sie liscie, galazki, rzepy, itp. To jest uciazliwe, dlatego jesli nie ma sie psa na wystawy najlepiej siersc podciac tak zeby nie szural nia po ziemii. Ale mysle, ze ST czy Maltan ma podobny problem ;) Nie doszukiwalabym sie jakichs strasznych uciazliwosci z Yorkowa sierscia. Te same uciazliwosci znajdziesz u kazdej dlugowlosej rasy :)

Link to comment
Share on other sites

maltańczyka /jeśli czesze się porządnie i starannie/ wystarczy czesać co 3 dni. wyjątek stanowią psy z kiepskim jakościowo włosem, z tendencją do kołtunienia. bardzo wiele dają odpowiednie kosmetyki; szampony i odżywki. dzięki nim włos się nie filcuje i tak bardzo nie brudzi. kąpać najlepiej jest raz w tygodniu lub co 10 dni / chyba, że włos dłużej utrzymuje czystość/ ale moje jak mają długi włos to po tygodniu nadaje się już tylko do mycia:shake:

york mimo, że włos ma również długi nie brudzi się tak jak biały maltan -wierzcie mi;) moje po 1 spacerze wyglądają jakby z szamba wyszły i to nawet w suchy dzień / wtedy łapy /włos na łapach/ szarzeją od asfaltu:razz:

Link to comment
Share on other sites

York to terrier więc jest ruchliwy i nie zmęczysz go jedynie komendami jak np. ONka. Taki pies potrzebuje dłuuuugich spacerów a jeśli ma być wystawowy to te długie spacery trzeba połączyć z dbaniem o sierść tzn. że piesek z długą do ziemi sierścią również musi się wybiegać, poskakać itp. a potem taką sierść rozczesać :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

Piesek wystawowy ma po prostu zabezpieczana siersc w postaci na przyklad papilotow wiec nie trzeba go rozczesywac po kazdym spacerze i moze ze wszystkich przyjemnosci korzystac do woli...pomijajac oczywiscie blotne kapiele ;) Co do wieku kolezanki to po tych zdjeciach szczeniaczkow to chyba nikt sie nie dziwi i nikt nie zakladal, ze ma do czynienia z dorosla osoba. Ja jednak wychodze z zalozenia, ze im szybciej sie kogos uswiadamia, ze pies to nie zabawka i wiaza sie z tym pewne odpowiedzialnosci, tym lepiej i dla uswiadamianej i dla jej przyszlego spa ;)

Link to comment
Share on other sites

Jesli chodzi o charakter Shih-tzu jest nieco mniej problemowy, łatwiejszy do wychowania, potrzebuje mniej ruchu, mniej szczeka, to taki piesek bardziej kanapowy, z nieco kocim charakterem, aczkolwiek wesoły i chętnie się bawi.

York to terrier ze wszystkim co się z tym wiąże - lubi szczekać, bywa uparty i zadziorny, wymaga dużo ruchu, musi się wyszaleć. Poczytaj zresztą o innych terrierach, np. jack russelach, szkotach, foksterierach; o ich użytkowości, pochodzeniu, charakterze, i pomyśl, czy na pewno chcesz takiego psa, tyle że mniejszego i z kokardką.

Jeśli wahasz się między wyglądem yorka a charakterem Shih tzu, wybierz tego drugiego... Twój pies, kiedy go pokochasz, zawsze będzie dla Ciebie najpiękniejszy; z charakterem psa trzeba żyć naście lat i jeśli doprowadza on nas do szału swoim zachowaniem, to jakoś jego bardzo ładny wygląd przestaje cieszyć :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

jednak są i tacy którzy się yorczego charakteru nie przestraszyli i są zadowoleni ;)
kwestia gustu i wymagań.

Yorka polecam jeżeli :
-masz na tyle silnej woli by się nie oprzeć ślepiom warującego malucha gdy jesz śniadanie/obiad/kolacje/bądź cokolwiek innego.:sabber:
-masz cierpliwość aby go szkolić od małego( bo inaczej to on będzie Twoim panem)
- lubisz gadające psy, informujące o zbliżającym się listonoszu, mimo że jest jeszcze kilka bloków dalej.
- jesteś systematyczna i obowiązkowa - przyda się przy pielęgnacji, chyba że wolisz sfilcowanego minipotwora z bagien :diabloti:

YORK to terrier o czym niestety mnóstwo właścicieli zapomina. Potrzebuje ruchu, jest zadziorny, uparty, lubi być niezależny, i uwielbiany przez wszystkich dookoła. :B-fly:Mały despota. :modla: :painting:

Shih tzu są z pewnością bardziej opanowane i zrównoważone. Pielęgnacja też jest czasochłonna, ale wygląd zadbanego psa jest równie imponujący.
Popytaj różnych właścicieli i hodowców shih tzu o ich charakter- najlepiej Ci powiedzą o ich zaletach i wadach.

Pamiętaj że nie wygląd najważniejszy;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...