Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

 



 
Na dodatek psy nie mają błony pławnej. Żadne psy ;)
 
 
Dodam do tego że miałam dwa niufy w bloku ;)  Kupiłam dom i wcale psy nie stały się z tego powodu szczęśliwsze. Tylko mnie gdy zaczeły sie starzeć jest wygodnie...

 
Dziwne ,dlaczego we wzorcu jest zapis o błonie pławnej ?
Link to comment
Share on other sites

Miłość niufków do pływania jest tak samo przereklamowana jak miłość labków do polowania ;)

Raz na jakiś czas jazda nad wodę tym psom wystarczy. 

 

Co do wzorca to niedouki są wszędzie ;)  Ta "błona pławna" która jest hitem w rozmowach to po prostu pozrastane skóra paliczki. Ma to przynajmniej 90% psów. Łapa niufa nie różni się budowa od każdej innej łapy. No....jest większa ;)  I bardziej dzięki temu widac  tą skóre.

Wadą są tzw "luźne palce", czyli palce bez skóry  pomiędzy drugim a trzecim paliczkiem.

Ot i mit o błonie ;)

 

Zapraszam do siebie. Moje niufy i moje puliki mają dokładnie takie same łapy. Jedyna różnica jest w wielkości ;)  Czyli puliki też mają błone pławną? A w ogóle to co to za twór ta błona? 

Czasami trzeba pomyśleć a nie slepo wierzyc w to co piszą ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mógłby ktoś pomóc w porównaniu wyżła weimarskiego i labradora? :) Pies do bloku, jestem w stanie zapewnić dużo ruchu, 3 miesiące spędzałby poza miastem, zależy mi na spokojnym charakterze, bez jakiś skłonności do dominacji w kontaktach z psami, jednocześnie chciałabym ,żeby pies był aktywny, żeby dało się z coś więcej robić, poza zwykłymi spacerami :) W domu mam już jednego psa, samiec, kastrat, 4 kg, 6 lat, nie agresywny, ale nie lubiący zbyt nachalnego towarzystwa :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :) W weimarach podoba mi się ta atletyczna budowa, wydają mi się sprawniejsze od labków, mnie ociężałe, ale może poprostu spotykam takie labradory..U mnie na osiedlu są trzy, w różnym wieku, bieg za patykiem 3 letniego psa przypomina kłus 12 letniego psa u progu śmierci ;) Nie wiem z czego to wynika..A znasz może jaką rasę, ok.15-30 kg, o lekkiej budowie, ale nie ze skłonnością do dominacji? Bo chyba wyżeł niemiecki krótkowłosy to podobna liga co weimar? ;) 

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co dokładnie masz na myśli mówiąc "spokojny charakter", ale może duży pudel? Lekkiej budowy pies, przy dobrym socjalu do innych psów spoko, bardzo inteligentny (co ma oczywiście plusy i minusy), można strzyc wedle uznania, aktywny, ale jak trzeba to posiedzi na kanapie, na pewno łatwiejszy do ogarnięcia pod względem zwierzyny niż wyżły. 

Link to comment
Share on other sites

Jest taki poradnik Nancy Baer, Steve Duno - Jak wybrać psa. Autorzy punktowali przede wszystkim nie zalety, ale problemy, jakie może stworzyć przedstawiciel konkretnej rasy. Jeśli nie mamy pewności co do wyboru - warto poczytać. W opisach ras, zwłaszcza na stronach hodowców, bywają lukrowane laurki - najmądrzejszy, najwierniejszy, najłatwiejszy w szkoleniu, dziecko utuli, włamywacza przegoni.

Moim zdaniem, nawet czytając wzorce ras, lepiej skupić się na błędach charakteru, które mogą wystąpić. Hm, czyje to prawa głosiły, że jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda?

Link to comment
Share on other sites

Berek, coś się zmienia - można ponoć wystawić psa w terrier clipie, i to nie weterana, nie będąc z góry skazanym na wygnanie z ringu z marną oceną, ale ja tam się nie znam, to info z drugiej ręki ;) W pudlach jestem osobiście zakochana, ale jak sobie kiedyś sprawię to pewnie będzie golony na łysą pałę, co tu kryć :P

Link to comment
Share on other sites

Evel, oby to była prawda, jednak znając nasze środowisko kynologiczne szczerze wątpię żeby to przyszło łatwo i szybko; myślę że przy dwóch psach o porównywalnym poziomie urody (może inaczej: zgodnego z wzorcem eksterieru) zawsze wygra ten udziwniony krzak, a nie pies przystrzyżony krótko czy bez dużej ilości pomponów. 

 

"Jak wybrać psa "szczerze polecam, choć może trochę bardziej jest to umocowane na rynku amerykańskim - ale nie udało mi się ich złapać na żadnym ewidentnym głupstwie.

 

Swego czasu nieboszczyk "Mój pies" miał cały cykl "Zanim kupisz..." i tu hodowcy, właściciele czy miłośnicy rasy pisali o minusach, a nie o plusach ras - taki "ostrzegalnik". Z założenia w lekkim, wesołym tonie.

Ile listów protestacyjnych przychodziło do redakcji, ile było dąsów i fochów ze strony tzw. środowiska ZKwP, to aż śmieszne.

 

Widać że większość hodowców niestety woli siedzieć na różowej chmurce. A cierpią niestety psy, jak zwykle.

Link to comment
Share on other sites

Hahah, ja specjalnie na prośbę hodowczyni owczarków pirenejskich napisałam wywód 'dlaczego nie chcesz pyry', który wrzuciła na stronę. Uznała, że jest zbyt zakochana w rasie, a poza tym nikt jej nie uwierzy, bo ma fioła plus akurat wśród ras bardziej pod sport demonizowanie jest w modzie. ;) Więc hodowcy są różni. :D

Link to comment
Share on other sites

problemik taki malutki z tym demonizowaniem i odradzaniem jest...

 

ja bardzo czesto, gdy ktos jest zainteresowany rasa, zapraszam ludzi na spacer i do nas do chaty, zeby sobie zobaczyli te masakre^^.

serio-wszystko im pokazuje, bez tajemnic. i nawet tlumacze, z czego wynikaja typowe dla rasy zachowania.

 

 

 

i to posuniecie doprowadza do tego, ze zupelnie nie rozumiem czemu zamiast uciekac, chca szczeniaka "koniecznie po..." zaleznie, ktora polubia bardziej.

Link to comment
Share on other sites

Mnie się zdarzyło zupełnie stracić zainteresowanie pewną rasą po kilkugodzinnym pobycie u hodowcy (miał sporo osobników, dość, mniemam, reprezentatywna próbka bo rasa mało liczna) - no ale też i wymagania mam duże i specyficzne. 

A akurat ten hodowca to nie był Pan Różowa Chmurka :smile: więc to nie on mnie zraził, tylko jednak po prostu przyszło stwierdzenie że to nie jest rasa dla mnie.

 

Ale np. jedna z hodowczyń rasy ozdobnej, kiedy napisała tekst do MP z cyklu "Zanim kupisz..." to potem mało nie została zlinczowana na wystawie przez współhodowców. Argument "teraz to nikt nie kupi od nas psów" był tak dziwny, że aż zabawny.

 

Redakcja MP dostawała też listy protestacyjne od rozindyczonych hodowców. Najśmieszniejsze, że te teksty były na ogół zabawne, lekkie i w pewien sposób urocze, żadnego hejtowania, zresztą naprawdę pisane przez miłośników tylko takich, którym emocje nie przesłaniały zdroworozsądkowego spojrzenia na ukochaną rasę.

Link to comment
Share on other sites

problemik taki malutki z tym demonizowaniem i odradzaniem jest...

 

ja bardzo czesto, gdy ktos jest zainteresowany rasa, zapraszam ludzi na spacer i do nas do chaty, zeby sobie zobaczyli te masakre^^.

serio-wszystko im pokazuje, bez tajemnic. i nawet tlumacze, z czego wynikaja typowe dla rasy zachowania.

 

 

 

i to posuniecie doprowadza do tego, ze zupelnie nie rozumiem czemu zamiast uciekac, chca szczeniaka "koniecznie po..." zaleznie, ktora polubia bardziej.

 

Bo dużo ludzi lubi wyzwania, tzn. udowadnianie sobie i otoczeniu jacy to są cool i wielce ogarnięci, że niby kto jak nie oni. "Ty sobie poradziłaś, to ja sobie nie poradzę?!" A w rozmowie potrafi wyjść, że taki człek nie wie co to jest kwarantanna, do czego służy klatka, do czego jest zdolny niespełniony mali, który się nudzi, nie mówiąc już o tym co to jest Obedience albo IPO. I nie mówię o znajomości regulaminów, tylko o wiedzy że coś takiego istnieje i na czym polega - w największej ogólności. Przypał jest autentyczny i dotyczył osoby, która chciała maliniaka :)

 

Szkoda że już nie ma tego "Zanim kupisz", bo właśnie zaczynam wchodzić w fazę czytania różnych rzeczy, a po tym co pisze Berek, wnoszę że by mi się bardzo podobało :)

Link to comment
Share on other sites

nie.

 

po prostu ludzie widza stado 3 fajnych, socjalnych psow, z ktorymi sie milo zyje i ktore kochaja nie tylko nas ale tez i siebie. a to chwyta za serce.

 

co z tego, ze ktos nie wie, co to jest kwarantanna?

trzeba bedzie, to sie dowie. zreszta ja sama nie przestrzegalam za bardzo kwarantanny i nie bede walic sciemy, ze do 3 szczepienia szczenaczek tylko na raczkach.

 

klatka...kazdy tego kiedys nie wiedzial.

 

serio: nic mnie nie obchodzi, ile ktos zna nazw psich sportow.

wazne jest aby mial otwarty, chlonny umysl i zebym miala z ta osoba dobry kontakt.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

A_niusia, Ty napisałaś o swoim doświadczeniu i odczuciach, a ja o swoim. W przypadku chęci posiadania psa użytkowego, jak np. mali, niewiedza co to jest OBI czy IPO, tudzież brak zamiaru treningów z zakresu np. ratownictwa, moim zdaniem za dobrze nie rokuje. Bo moim zdaniem to nie jest pies do "przecierania szlaków", tylko do doskonalenia i rozwijania tego, na co nie pozwalają fizyczne możliwości / ograniczenia poprzedniego psa. Ja uważam, że pewne podstawowe pojęcia, związane z elementarnymi potrzebami psa danej rasy, powinno się poznać zanim się zdecyduje na wizytę w hodowli, żeby podczas tej wizyty tę wiedzę pogłębić i zweryfikować. Moim zdaniem to właśnie świadczy o otwartym umyśle i szacunku do hodowcy - wcześniejsza praca własna. Z kwarantanną oczywiście że nie ma co przesadzać, ale żeby totalnie nie wiedzieć co to jest, mając już wstępnie klepniętego szczeniaka?

Link to comment
Share on other sites

A jak w trosce o Twoje dobre samopoczucie napiszę: normalny pies, tylko że szybszy - lepiej się poczujesz ? ;) Skąd Ty tego "nad-psa tylko do ratownictwa" wzięłaś to ja nie wiem.

Co ja za to mogę, że w ratownictwie mali też pracują? Choć wcale nie twierdzę, ze wszystkie się do tego super nadają. Wręcz przeciwnie i zdaje się, że dlatego na wstępie są testy. Ale niewymienienie tej dyscypliny i ograniczenie się tylko do sportu byłoby pewnym nietaktem wobec osób, które się tym zajmują. A przesłanie całości było: mieć wyobrażenie i wstępną wiedzę o predyspozycjach i potrzebach psa, skoro chce się takiego posiadać. Nie rozumiem o co znowu robisz szum? Napisałam coś o wyżłach, co by było niezgodne z ich naturą?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...