Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Pani Profesor']no i właśnie mi potwierdzacie, że to pudel ma się u mnie znaleźć, bo mimo niekończącej się miłości do ttb nie sądzę, że chcę drugiego psa, u którego może wystąpić problem z agresją do innych psów...[/QUOTE]


A może Wy powinniście pomyśleć o Barbecie :) Wszystkie wymagania, które chcesz spełnia. Oczywiście należałoby wybrać fajnego psa do pracy z człowiekiem etc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rosiczka']A może Wy powinniście pomyśleć o Barbecie :) Wszystkie wymagania, które chcesz spełnia. Oczywiście należałoby wybrać fajnego psa do pracy z człowiekiem etc.[/QUOTE]

ja na razie absolutnie nie myślę, bo nie mam opcji na drugiego psa, to raczej na przyszłość, żeby posiedzieć w hodowlach, miotach i nabrać rozeznania, poprzebywać z tymi psami itd.
barbeta też nie znam na żywo;) ale jest to pies myśliwski, jak u niego z popędem, usłuchaniem itd.? nie widzi mi się mocować z pieskiem o instynkcie łowieckim, bo nad moim kundlem ciężko zapanować, a to tylko kundel, nieselekcjonowany pod kątem popędu...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']ja na razie absolutnie nie myślę, bo nie mam opcji na drugiego psa, to raczej na przyszłość, żeby posiedzieć w hodowlach, miotach i nabrać rozeznania, poprzebywać z tymi psami itd.
barbeta też nie znam na żywo;) ale jest to pies myśliwski, jak u niego z popędem, usłuchaniem itd.? nie widzi mi się mocować z pieskiem o instynkcie łowieckim, bo nad moim kundlem ciężko zapanować, a to tylko kundel, nieselekcjonowany pod kątem popędu...[/QUOTE]


Po pierwsze, u Barbeta selekcja ze względu na popędy nie istnieje. Więc myśliwy biorąc Barbeta byłby zapewne zawiedziony, chyba że trafiłaby mu się perełka. Tak naprawdę Barbet powinien uwielbiać aportować, chociaż są takie aparaty jak Argo z mojego avatara, który narkotyzuje się wszystkim.
Natomiast moje dwie dziewczyny po lesie wszędzie spokojnie chodzą luzem, słuchają się, biegają w agility (rekreacyjnie). Z barbetem jest jedynie taki problem, że to są psy szybko ekscytujące się np spacer i już wysokie obroty narzucają- w domu za to śpią, ja często jak wracam do domu przesuwam je drzwiami jak wchodzę :) Więc na pewno dobrze od malucha nauczyć psa wyciszania się :) Ale o żadnej agresji etc na pewno nie ma mowy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rosiczka']Po pierwsze, u Barbeta selekcja ze względu na popędy nie istnieje. Więc myśliwy biorąc Barbeta byłby zapewne zawiedziony, chyba że trafiłaby mu się perełka. Tak naprawdę Barbet powinien uwielbiać aportować, chociaż są takie aparaty jak Argo z mojego avatara, który narkotyzuje się wszystkim.
Natomiast moje dwie dziewczyny po lesie wszędzie spokojnie chodzą luzem, słuchają się, biegają w agility (rekreacyjnie). Z barbetem jest jedynie taki problem, że to są psy szybko ekscytujące się np spacer i już wysokie obroty narzucają- w domu za to śpią, ja często jak wracam do domu przesuwam je drzwiami jak wchodzę :) Więc na pewno dobrze od malucha nauczyć psa wyciszania się :) Ale o żadnej agresji etc na pewno nie ma mowy.[/QUOTE]

to wygląda na to, że to fajna opcja do rozważenia - a jak u nich z inteligencją? mnie to niesamowicie buduje, kiedy pies się uczy sztuczek, komend, rozumie, co do niego mówię - chciałabym u psa taki dryg mózgowy, jak ma mój kundel, tylko odjąć buractwo i nerwowość :cool3:, łagodny by dobrze wpływał na moją wesz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']to wygląda na to, że to fajna opcja do rozważenia - a jak u nich z inteligencją? mnie to niesamowicie buduje, kiedy pies się uczy sztuczek, komend, rozumie, co do niego mówię - chciałabym u psa taki dryg mózgowy, jak ma mój kundel, tylko odjąć buractwo i nerwowość :cool3:, łagodny by dobrze wpływał na moją wesz.[/QUOTE]

Nie są to psy głupie, bardzo bardzo szybko się uczą. I uwielbiają współprace i na smaczki i na zabawki. Ja nie jestem osobą "sztuczkową" więc moje psy oprócz "piątka" "pif-paf" "turlaj" "żółwik" nie wiele dodatkowo potrafią :) Ale to bardziej z mojego powodu :)

Link to comment
Share on other sites

Pudlica standart skacze u nas na agi. Świetna jest. Ma umiarkowany temperament, jest przyjacielska, świetnie się dogaduje z psami i z ludźmi.
Ale ma też swoje zdanie, swoje pomysły, które z uporem stara się przeforsować, jeśli uważa, że akurat tak będzie najlepiej :D
Sama przez chwile myślałam o pudlu. Ale jednak zostanę przy pierwszym wyborze :)

Link to comment
Share on other sites

oho, może jednak pulik będzie lepszy? :cool3: muszę się zgadać z kimś z Krk, kto takowego stwora posiada, widziałam panią w moich rejonach no ale minęłam i tyle, a fajnie by było poznać.
w pudlach rajcuje mnie to, że są jedną z inteligentniejszych ras, czuję, że fajnie by mi się takiego psa uczyło :D

Link to comment
Share on other sites

wg. mnie trzeba, ja opitoliłam swojego sznupowatego na łyso a i tak go przejeżdżam rękawicą, martwy naskórek i sierść jednak leci i się sypie, rękawicą można pomóc ;) a poza tym pudel chyba trochę więcej zgarnie w sierści np. piasku przez to, że ma taką kręconą strukturę. może się mylę, to tak na logikę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']oho, może jednak pulik będzie lepszy? :cool3: muszę się zgadać z kimś z Krk, kto takowego stwora posiada, widziałam panią w moich rejonach no ale minęłam i tyle, a fajnie by było poznać.
w pudlach rajcuje mnie to, że są jedną z inteligentniejszych ras, czuję, że fajnie by mi się takiego psa uczyło :D[/QUOTE]

Ja jak poznałam pulika to przepadłam na całego.... dlatego wiem, że kiedyś taki sie u mnie w domu pojawi :) Boje się jedynie tych dredów i pielęgnacji... Super, energiczna kulka energii i ten taki podręczny rozmiar.

Jak pudla by się wciąż na krótko strzygło to myślę, że pielęgnacje można sobie podarować, oczywiście kąpiele wskazane :) Ale nawet szczotkowanie nie powinno być problemem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kesja']Pani Profesor, a może Australijskie Labradoodle? Z wyglądu jak dla mnie o niebo ładniejsze od pudla, a charakter podobny ;)[/QUOTE]


Jak dla mnie jest to rasa strasznie "marketingowa" i strasznie ale to strasznie droga. Poza tym nie podoba mi sie sterylizacja/kastracja szczeniaków w wieku 8 tygodni....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rosiczka']Jak dla mnie jest to rasa strasznie "marketingowa" i strasznie ale to strasznie droga. Poza tym nie podoba mi sie sterylizacja/kastracja szczeniaków w wieku 8 tygodni....[/QUOTE]
Z tego co wiem to ta wczesna sterylka jest rozpowszechniona ale nie u nas w kraju, no chyba że się mylę;) masz rację, to mi się też nie podoba.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kesja']Z tego co wiem to ta wczesna sterylka jest rozpowszechniona ale nie u nas w kraju, no chyba że się mylę;) masz rację, to mi się też nie podoba.[/QUOTE]
rozpowszechniona jest głownie w USA ale już kilka artykułów weterynaryjnych czytałam o tym że jest to bardzo szkodliwe etc.

Link to comment
Share on other sites

sterylka labradoodle w celu...?
ta rasa jest 'hybrydą' i powstaje zawsze jako mix labka i pudla, nie ma hodowli doodli z doodli? po cóż ta sterylka? nie znam tematu, ani takowego zwierza tym bardziej ;) w labkach irytuje mnie czołgowatość, oczywiście lubię tę rasę i znam wiele, wszystkie identyko ;) ale nie wiem, czy bym chciała takiego psa. trochę zbyt syfiasty jak dla mnie :diabloti:, ogólnie retrievery bardzo lubię (flaty :loveu:), ale chyba bardziej u kogoś.

tż mnie zabije jak oznajmię, że JUŻ szukam rasy drugiego zwierza, a jak poinformuję, że to być może będzie pudel... :mad::evil_lol:
na razie rozważam właśnie pudla i dodałam pulika, ale tego drugiego muszę poznać osobiście, najlepiej kilka sztuk ;)

i pytanie z cyklu 'idiotka' - czy wiecie coś o hodowlach astów, w których stawia się nacisk na wyjałowienie z głównej cechy tychże zwierzątek czyli szeroko rozumianej bojowości do innych psów? wiem, że to 'wbrew rasie', ale co ja poradzę, że ast to dla mnie ideał :placz:, z wyłączeniem tej cechy, do której zostały stworzone... ogólnie jeśli nie pudel albo inna rasa,to trafi do nas ast z DT, sprawdzony i koniecznie łagodny.

niech będzie, że 'wybrakowany', ale takiego właśnie chcę :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']
i pytanie z cyklu 'idiotka' - czy wiecie coś o hodowlach astów, w których stawia się nacisk na wyjałowienie z głównej cechy tychże zwierzątek czyli szeroko rozumianej bojowości do innych psów? wiem, że to 'wbrew rasie', ale co ja poradzę, że ast to dla mnie ideał :placz:, z wyłączeniem tej cechy, do której zostały stworzone... ogólnie jeśli nie pudel albo inna rasa,to trafi do nas ast z DT, sprawdzony i koniecznie łagodny.

niech będzie, że 'wybrakowany', ale takiego właśnie chcę :diabloti:[/QUOTE]

myślę, że to po pierwsze dosyć śmiały plan hodowlany, a po drugie, dosyć trudny do zrealizowania w krótkim czasie - ja przynajmniej mam wrażenie, że próba wyrugowania z rasy czegoś, co było powodem do jej stworzenia i prowadzenia w ogóle, jest karkołomna.
poza tym, wydawało mi się, że ttb wolą jednak pewne specyficzne rodzaje pracy i nie jest do końca tak, że będą loffciać najmocniej na świcie cokolwiek pańcia podyktuje, bo w końcu od czegoś te ciąganie ciężarów i wiszenie na oponach mają, ale może się mylę.

w moim odbiorze łagodniejszym - i pozbawionym charakteru ttb - astem zawsze był bokser, bo to takie żywe, pocieszne, energiczne coś. i te spotykane przeze mnie zawsze były bardzo przytulastymi cosiami. tyle że twój początkowy opis kojarzył mi się raczej z łagodnym owczarkiem, a tu nagle szukamy łagodnych astów :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']sterylka labradoodle w celu...?
ta rasa jest 'hybrydą' i powstaje zawsze jako mix labka i pudla, nie ma hodowli doodli z doodli? po cóż ta sterylka? nie znam tematu, ani takowego zwierza tym bardziej ;) [/QUOTE]

W celu kontrolowania ilości hodowlanych egzemplarzy. Tak, żeby zdolne do rozmnażania egzemplarze zostały 'u swoich' i nikt się nie wyłamał z określonego nurtu, przede wszystkim cenowego. I tak - teraz już większość (o ile nie wszystkie) mioty to doodle x doodle.

A tak wracając do barbetów, to to są piekielnie inteligentne bestie i poszukanie w linii aporterów a nie tropowców pewnie skutkowałoby w bardzo fajnym psie. Tylko wiadomo, że jest futro, o które trzeba dbać, zajmować czymś łepetynę i przygotować się na to, że jest spora szansa na to, że pies będzie baaaardzo wodolubny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']

no właśnie pudel wydaje się być idealny do moich wymagań, ale jednak wygląd ma trochę znaczenia, modern clip to koszmar wg. mnie :diabloti: i jeśli już pudel,to właśnie czarny królewski, obcięty tak: [URL]http://static.gotpetsonline.com/pictures-gallery/dog-pictures-breeders-puppies-rescue/standard-poodle-pictures-breeders-puppies-rescue/pictures/standard-poodle-0108.jpg[/URL] albo całkiem kudłaty, strzyżenie wystawowe odpada, choć z drugiej strony chętnie bym w wystawach pouczestniczyła ;)
[/QUOTE]

Też mam pudla królewskiego na mojej liście "na kiedyś", ale zdecydowanie będzie wyglądał tak: [URL]http://fc08.deviantart.net/fs28/f/2009/240/8/1/Black_Standard_Poodle_03_by_FantasyStock.jpg[/URL] :loveu:

Z hodowlami w PL ogólnie ciężko - zwłaszcza jeśli chodzi o pudle duże. Można się nieźle naciąć, ale gdybyś myślała na poważnie to z czystym sumieniem mam do polecenia ekstra hodowlę - może na pw, żeby nie było, że reklamuję czy coś :) A kolor jakiś konkretny Cię interesuje czy raczej stawiasz na charakter?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Harley']A propos pudla i jego sierści - jak się go ostrzyże na krótko to można dać sobie spokój z pielęgnacją? Czy nawet strzyżonego trzeba czesać, pielęgnować etc.?[/QUOTE]

Zależy co rozumiesz przez termin "na krótko" ? Jak opitolisz pudla na łyso to w zimie będzie mu zimno, w lecie będzie się smażyć. Jak będzie miał coś więcej tej sierści, to trzeba go będzie przeczesać od czasu, do czasu. Trochę wilgoci i nie czesanie pudla = filc. Tutaj jeszcze zależy jaki Ci się trafi osobnik (tzn. z jakim włosem), niektóre mają większą tendencje do filcowania, niektóre mniejszą. Oczywiście nie będzie to jakieś mozolne godzinne czesanie, wystarczy raz, dwa razy przejechać szczotką.

W ostatnich latach porobiło się sporo hodowli pudli dużych, no i miotów ostatnio było dużo.

A labradoodle to dla mnie zwykły kundel i zepsucie pudla. Nigdy nie zrozumiem po co oni sobie tą hybrydę wymyślili. Pewnie żeby trochę więcej zarobić na szczylach. Zastanawiające jest to, jak ktoś mógł nawet pomyśleć o połączeniu dwóch ras, tak znacząco różniących się pod względem chociażby fizycznym.

Link to comment
Share on other sites

Do powstania labradoodle przyczyniło się kilka ras, nie tylko pudel i labrador - fajnie opisała to polska hodowczyni tej rasy na swojej stronie internetowej (hodowla Włochata Pasja).

Choć bezmyślne krzyżówki pudla i labka zdarzają się często, bo taka moda...


***

[B]evel[/B], próbuję wysłać do ciebie wiadomość, ale masz zapchaną skrzynkę... ;)

Edited by Maghda
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maghda']Do powstania labradoodle przyczyniło się kilka ras, nie tylko pudel i labrador - fajnie opisała to polska hodowczyni tej rasy na swojej stronie internetowej (hodowla Włochata Pasja).

Choć bezmyślne krzyżówki pudla i labka zdarzają się często, bo taka moda...

[/QUOTE]

ta sama osoba pisze o tym, że psy dostają "drzewo genealogiczne" oraz że ich hipoalergiczność badana była kiedyś gdzieś na Hawajach... Ja jakbym chciała gdzieś coś profesjonalnie badać, to tylko na Hawajach :) Tyle sławnych laboratoriów na cały świat....
Rasa, hybryda, czy mieszańce nieistotne, mnie przeraża wciąż u nich marketing... A to, ze twórca tej rasy, uważa że był to największy błąd jego życia... to już inna sprawa :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Z pudlem nie ma więcej zachodu jeśli chodzi o sierść niż ze sznaucerem, powiedziałabym, że najbardziej newralgiczne są ....uszy, coś jak broda u sznaucera - O ile brodę niektórzy właściciele po barbarzyńsku obcinają do zera, trudno o taki manewr z uszami;))

Miałam pudla (jakieś 100 lat temu;)) nie przypominam sobie, żeby był problem z pielęgnacją sierści - najgorsze były uszy z tendencją do kołtunów:eviltong:

Znający rasę - napiszcie, czy prócz potencjalnych problemów genetycznych z oczami i ewentualnie dysplazji u pudli królewskich są jakieś inne typowe/genetyczne choroby w tej rasie.
Mój jako starszy pies zachorował na padaczkę i cukrzycę - te choroby raczej na pewno nie są powiązane z rasą.

O ile hodowle sznaucerów średnich udało mi się namierzyć i sklasyfikować;), to z pudlem mam problem - są jakieś średniaki w Polsce?

Czy wszystkie miniatury pudla tak niemiłosiernie ciągną na smyczy? wręcz lecą w powietrzu dusząc się? Pytam czy wszystkie, bo przed momentem widziałam takiego latającego pudla:crazyeye:, a mój też tak miał:razz: - nie był szkolony, więc nie wiem, na ile daje się takie zachowanie wyrugować, pudle są inteligentne, więc zakładam, że da się...?

[quote name='evel']
z czystym sumieniem mam do polecenia ekstra hodowlę -[B][U] może na pw,[/U][/B] żeby nie było, że reklamuję czy coś [IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_smile.gif[/IMG] A kolor jakiś konkretny Cię interesuje czy raczej stawiasz na charakter?[/QUOTE]

evel - nie udaje się wysłac do Ciebie PW - skrzynka przepełniona:cool1: - tyle zapytań o hodowle pudli?:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tojm']Z

Znający rasę - napiszcie, czy prócz potencjalnych problemów genetycznych z oczami i ewentualnie dysplazji u pudli królewskich są jakieś inne typowe/genetyczne choroby w tej rasie.
Mój jako starszy pies zachorował na padaczkę i cukrzycę - te choroby raczej na pewno nie są powiązane z rasą.


[/QUOTE]

no akurat u pudli padaczka występuje, zwłaszcza są narażone na młodzieńczą [URL]http://www.weterynarz-lancut.pl/?informacje/kacik-porad/padaczka-psow.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...