Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Dioranne']Coraz więcej psów tej rasy bierze udział w IPO oraz PT, niektóre pojawiają się też na obi czy agi.[/QUOTE]

Chyba więcej brało udział w IPO czy PT w latach 60-70 niz teraz. Dawniej były nawet użytkowane przez służby. Dzisiaj to rasa obarczona wieloma chorobami, niemal w zaniku. Z chorób: dysplazja, spondyloza, duża podatnośc na nowotwory złośliwe, czasami choroby serca, szczególnie kardiomiopatia.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie zaczęłam bokserom przyglądać się bliżej kilka miesięcy temu, więc wiedza na pewno nie jest ogromna. Dopiero zaczynam poznawać polskie hodowle, wnikać w rasę itd., jednak teoretyczna wiedza jest, kilka bokserów mniej lub bardziej obserwowanych/poznanych również. ;) Rzeczywiście więcej tych psów brało udział w IPO czy PT "kiedyś tam", ale z tego co udało mi się zauważyć - powoli się do tego wraca. Boksery na wszelkie nowotwory są niestety bardzo podatne, w ten sposób odszedł pies moich rodziców, który był mocno w typie boksera, nie miał rodowodu.
[B]Kyu [/B]jak już wspominałam coraz więcej bokserów bierze udział w IPO, które też wysiłku wymaga i żyją. Jeszcze nie słyszałam o bokserze startującym w zawodach agility, ale hobbystycznie - czemu nie? Boksery mają krótką kufę, ale nie aż tak jak np. buldożek francuski. Odnośnie długości życia - polecam zobaczyć stronę hodowli Ewenement FCI. Jeden z reproduktorów żył 8 lat, inny 13, kolejny 11. Suczki odchodziły w wieku 6, 4, 12, 11, 14 i 13 lat. Więc to na prawdę różnie bywa. A co do tego wszystkiego ma ślina? Jeśli ktoś pokocha te psy za ich cudowny charakter to to, że się ślinią (co najważniejsze - ślina nie cieknie im bez przerwy, ale dużo zależy od osobnika) nie będzie przeszkadzać. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']
Understandme, a celujesz w jakieś owczarki, czy ta grupa ogólnie odpada?[/QUOTE]
Zastanawiałam się nad malinois, tylko jakoś ciężko trafić, żeby mi się dany osobnik podobał wizualnie. Myślałam także nad owczarkiem holenderskim, ale z ich dostępnością w Polsce dość ciężko. Biorę pod uwagę także bordera, ale krótkowłosego, z tym że w tym przypadku odpadnie raczej ipo.

[quote name='Dioranne'][B]understandme [/B]mi wpadł do głowy bokser. Coraz więcej psów tej rasy bierze udział w IPO oraz PT, niektóre pojawiają się też na obi czy agi. Rasa podlega próbom pracy. Boksery to "wieczne dzieci", ale na ten moment ciężko mi powiedzieć jak bardzo są aktywne na co dzień (wiedzę na ich temat mam na razie czysto teoretyczną ;)). Z tego co do tej pory udało mi się wyczytać dowiedziałam się, iż raz na tydzień wystarczy boksera przetrzeć mokrą szmatką. Odnośnie szczekania - teoria mówi, że szczekają niezmiernie rzadko, ale jak jest w praktyce niestety powiedzieć nie mogę.[/QUOTE]

Nie mam nic do bokserów, ale ta rasa mi nie leży, chyba głównie ze względu na płaskie pyski. Z resztą, chcę psa kontaktowego ( bo niezależnego mam podhalana ;) ), a z boksiami, czytałam, że bywa różnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='colirya']To ja się zgłaszam jako właściciel boksera, który bierze udział w zawodach agility ;).[/QUOTE]
Jak możesz tak katować biednego boksera, one powinny na kanapach leżeć i nic nie robić, bo mają płaskie pyski! :evil_lol: Tak z ciekawości - trenujecie w jakimś klubie czy na "luzie"?
[B]understandme [/B]rozumiem, nie każdemu ten pies odpowiada chociażby wizualnie. Odnośnie owczarków holenderskich, hodowczyni tej rasy jest na naszym forum, nick Itske. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']Jesli border mialby fajny, twardy charakter to na IPO powinien dac radę ;-) Ale raczej nie na poważnie. O dobermanie myslalas? Jakas drobniejsza suka powinna byc ok w agi.[/QUOTE]

Suka dobermana to też może być fajna propozycja, tylko że mi się nie podobają dobki z uszami :diabloti: Ale pomyślę nad tym, poczytam. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='understandme']
Nie szukam psa na już, dopiero za kilka lat. Ale zaczynam się rozglądać za rasą i hodowlami.
Po pierwsze pies miałby być nakręcony na pracę z człowiekiem. Psie sporty (agility, może IPO ) sztuczki itp. [B]Raczej aktywny[/B], ale żeby równocześnie nie wymagał przejścia każdego dnia 50 km ;). Wzrost średni-duży. Sierść średniej długości lub krótka i nie wymagająca zbyt dużej pielęgnacji. Nie chcę psa hałaśliwego ( oczywiście, wszystko kwestia wychowania, ale są rasy bardziej i mniej predysponowane do tego).
Odpada owczarek niemiecki. ;) Co proponujecie?[/QUOTE]

[quote name='understandme'][B]Zastanawiałam się nad malinois[/B], tylko jakoś ciężko trafić, żeby mi się dany osobnik podobał wizualnie. Myślałam także nad owczarkiem holenderskim, ale z ich dostępnością w Polsce dość ciężko. Biorę pod uwagę także bordera, ale krótkowłosego, z tym że w tym przypadku odpadnie raczej ipo. [/QUOTE]

Huehuehuehuehuehue, że tak powiem :evil_lol: Malinois raczej nie jest "raczej aktywny" ;)


Z innej beczki - co sądzisz o beauceronach? Znaczy w wersji kopiowanej, do nabycia poza granicami naszego pięknego kraju, bo z uszami... Dżizys, chyba mało która rasa straciła aż tak wiele :evil_lol: W każdym razie suki ważą około 30kg.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='understandme']Zastanawiałam się nad malinois, tylko jakoś ciężko trafić, żeby mi się dany osobnik podobał wizualnie. Myślałam także nad owczarkiem holenderskim, ale z ich dostępnością w Polsce dość ciężko. Biorę pod uwagę także bordera, ale krótkowłosego, z tym że w tym przypadku odpadnie raczej ipo.
[/QUOTE]
jak się trafi na twardy miot to bez problemu można i z borderem ipo robić ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='understandme']Suka dobermana to też może być fajna propozycja, tylko że mi się nie podobają dobki z uszami :diabloti: Ale pomyślę nad tym, poczytam. :)[/QUOTE]


Dobka bez uszu też żaden problem importować ;)

Link to comment
Share on other sites

Np. z Czech... przy granicy są co najmniej 2 hodowle.
Tylko jeżeli chodzi o dobermana, to ważne jest jeszcze jedno. Ten pies faktycznie ma dobre warunki fizyczne do agi czy IPO, jednak ma też dobkową psychikę, więc jeżeli nie potrzebujesz psa, który będzie: nieufny do obcych, psa jednego pana, stróża, bodyguarda 24h (z całym dobrodziejstwem tego stanu), to ja bym sobie dobka odpuściła na rzecz czegoś milszego dla otoczenia, bo możesz się potem zwyczajnie z takim psem męczyć.

Dobermana naprawdę trzeba chcieć, moim zdaniem na zasadzie: to albo nic bardziej ;) niż wybierać spośród 10 ras, bo on ma naprawdę sporo "przypadłości" (zdrowotnych też) i jak się rasy nie pokochało zawczasu, to będzie ciężko pokochać później :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Co do borderów - moja znajoma teraz ma w grupie bordera (show!), któremu świetnie idzie w IPO, więc jak widać można i tak. Sama widziałam na zawodach w zeszłym roku sukę - wiadomo, że obraz pracy jest "nieco" inny niż ONków czy innych dużych owczarków, ale jak się chce i się trafi fajnego psychicznie psa to można i obronę ćwiczyć ;)

Link to comment
Share on other sites

IPO można i z cziłką ćwiczyć ;) dlatego jak ktoś nie potrzebuje w pakiecie psychiki psa obronnego, tylko chce się pobawić w obronę sportową, to można jak najbardziej. Tym bardziej, że trening jest raz na jakiś czas, a psychika zostaje z psem na zawsze.

Link to comment
Share on other sites

[B]Amber[/B] właśnie o to chodzi, że nie potrzebuję stróża 24h, czy nieufnego wobec obcych, od tego mam podhalana, tak jak piszesz, chcę się w przyszłości pobawić w obronę sportową. Chcę psa kontaktowego, żeby móc z nim wszechstronnie pracować. Podczytuję Twoją galerię i to co piszesz o dobermanach, psy te mi się podobają wizualnie ( ale tylko kopiowane) ale nie jestem pewna, czy psychicznie będzie do mnie pasować.

[B]Evel[/B] [COLOR=#000000]beauceronów nie brałam na początku pod uwagę, mój kontakt z tą rasą jest póki co znikomy, obserwowałam tylko na wystawach. Do IPO będzie ok, ale czy do agility też będzie w porządku? Cóż zabieram się za lekturę, ale dzięki za podsunięcie rasy :)
[/COLOR]
[B]gryf80 [/B]nie ciągnie mnie do terierów, fajne psy, ale nie chciałabym takiego mieć. ;)

Edited by understandme
Link to comment
Share on other sites

Nie sądzę, żeby ćwiczenie obrony z cziłką było możliwe choćby czysto fizycznie tak na serio, natomiast z borderem a i owszem.

Podobno beaucerony są bardzo zwinne jak na taką wielkość, ale jeśli top-sportem ma być agility na poważnie to ja bym przemyślała jednak lżejsze psy. Wiadomo, są rasy, które będą robić i agility i IPO i frisbee i wszystko, tylko zwykle to wygląda tak, że jest coś kosztem czegoś. I jeżeli serio myślisz o belgu, to ja bym radziła poznać kilka psów w takim typie i zobaczyć, jak się z takim psem żyje na co dzień, w różnych sytuacjach życiowych. Polecam zwłaszcza osobniki tak między 3. m-cem a 2. rokiem życia. A na pierwszy rzut przeczesać internety i zobaczyć, jakie problemy sprawiają ludziom belgusie.

Link to comment
Share on other sites

Obronę sportową można robić z każdą rasą, nawet z chi [url]http://www.youtube.com/watch?v=rpvngUUXemQ[/url] czy buldogiem francuskim [url]http://www.youtube.com/watch?v=e5B0R6A2EpQ[/url] :eviltong: tylko potem wszystko zaczyna się rozchodzić o jakość i czy pies zdoła wytrzymywać coraz to większe obciążenia.

Na tej zasadzie działa chyba większość sportów.

Link to comment
Share on other sites

A sznaucer??
IPO i agi chyba ok? pies do ludzi spoko, aktywny, wesoły i kontaktowy, sierść chyba dość fajna do pielęgnacji - przynajmniej jak dla mnie optymalna.
Z hałaśliwością trochę bym się zastanawiała, bo sznaucery lubią trochę podrzeć się, aczkolwiek np olbrzyma dziko ujadającego nie słyszałam, a im mniejszy tym większą ma skalę głosową ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']średniaki bywaja szczekliwe...[/QUOTE]
Toteż napisałam że z malejącą wielkością szczekliwośc wzrasta :diabloti:
Ale tak serio to sznaucer wydaje mi się dość dobrym psem. Przynajmniej z tego co obserwowałam - są przede wszytskim do pracy chętne.

Pomyślałam jeszcze sobie o wilczaku ale tak przeanalizowałam i chyba niee...

Link to comment
Share on other sites

Żeby nie ciągnąć dalej tematu - widziałam sukę (!) bordera na MP belgów. Suka wzięła drugą lokatę w IPO3, a stawka wcale nie była jakaś lamerska. Trudno mi wyobrazić sobie chihuahua w takiej sytuacji... Dlatego pytam, na co bardziej nastawia się understandme. Jeśli na agility to bym na jej miejscu poszukała zwinnych, lekkich piesków. Jeśli na obronę, to poszukiwania będą się odbywały pod nieco innym kątem, prawda?

A tak w ogóle, może collie smooth? Dobry samiec myślę dałby radę w IPO spokojnie.

Link to comment
Share on other sites

A może pudel :)?
Jakoś tak mi pod Twoje warunki podpasował (no może poza sierścią, ale chyba fryzjera raz na jakiś czas da się przeżyć).
Z IPO też pewnie lipa, ale reszta pasuje jak ulał;).

Edited by Czekunia
Literówka
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...