Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Faustus']Zgadzam się :) jak już rozszarpią co mają rozszarpać, zamordują co mają zamordować to najlepsze miejsce to wcisnąć się gdzie blisko pana/pani i usnąć mizianym :)[/QUOTE]

Dokładnie tak ;)

[quote name='maartaa_89']
Wiesz dla mnie mamisynkiem jest też mój hovawart czy kaukaz mojego sąsiada- jednak nic się nie umywa dla mnie do cavalierów i na prawdę mało mnie interesuje temperament w tym przypadku :) no chyba że mówimy o rasach które mają w sobie łączyć temperament i miziastość, wtedy ok- cavaliery do temperamentnych ras nie należą :)[/QUOTE]
Nie wiem jak się zachowuje twój hovawart i kaukaz sąsiada :)
Temperament w tym przypadku ma takie znaczenie, że jak sama piszesz z cavalierem można zrobić wszystko i pies nie pokaże, że coś mu się nie podoba. No, u terierów to tak nie działa.

Ja osobiście cavaliera znam tylko jednego i owszem, jest przychlastem, jest to na zasadzie "cześć cześc cześc, pogłaszcz mnie pogłaszcz mnie pogłaszcz mnie, taaaak cię kocham!", kiedy terier zawinie się w kłębek gdzieś koło ciebie, żeby chociaż pazurem cię dotykać (z braku laku ;)) i pójdzie spać ;)

Link to comment
Share on other sites

a mój sznupowato-terrierowaty Pat jest taki, że ma strefy niedotykalskie, nieczęsto przyłazi na mizianie (a jeśli już, to nadstawia raczej łeb, nie tuli się jakoś wybitnie, chyba że go coś swędzi :D), ale jeżeli ze mną leży/śpi, to MUSOWO dotykając - czy to łapy na nodze, czy to łeb na ramieniu, musi mieć kontakt, choć pozornie nie wygląda na psa, który czegoś takiego potrzebuje.
znam i d e n t y c z n i e zachowującego się foksa (tzn. 'foksa', to chyba pseudo), jrt znajomej też ma takie fazy, że bliski kontakt - ok, ale na moich zasadach.

Link to comment
Share on other sites

Ja przyznam, że przytulaśność brałam pod uwagę przy wyborze rasy. :D Mój kundelek lubi dotyk, ale na jego zasadach i krótko, a ja jestem przylepa. Bedle wręcz słyną z przytulankowych skłonności. Yukiego mogę miziać wszędzie i zawsze, do tego on sam jak kucam to często zarzuca mi łapki na szyję i przytula pyszczek mi do twarzy - tuli się 'po ludzku'. :loveu: W nocy jak zaśnie mi w nogach, a mam ochotę go przytulić, to go podnoszę i przestawiam jak chcę, on się nawet nie budzi, tylko wisi jak nieprzytomny, ewentualnie się tylko po ułożeniu przekręca tak, żeby go po brzuchu miziać. ;) Noszę go na rączkach, całuję prosto w nos, używam go jako poduszki, a jego to wszystko cieszy. <3

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']
Temperament w tym przypadku ma takie znaczenie, że jak sama piszesz z cavalierem można zrobić wszystko i pies nie pokaże, że coś mu się nie podoba. No, [B]u terierów to tak nie działa[/B].[/quote]

Własnie dla tego cavaliery dla mnie są bardziej miziaste od terierów ;) co to za miziasty pies którego nie można wytulić bo on sobie nie życzy dotyku w określonych partiach ciała

[quote]Ja osobiście cavaliera znam tylko jednego i owszem, jest przychlastem, jest to na zasadzie "cześć cześc cześc, pogłaszcz mnie pogłaszcz mnie pogłaszcz mnie, taaaak cię kocham!", kiedy terier zawinie się w kłębek gdzieś koło ciebie, żeby chociaż pazurem cię dotykać (z braku laku ;)) i pójdzie spać ;)[/QUOTE]

Cavaliery które znam też sie zwijają w kłębek obok swojego pana tak żeby być jak najbliżej, nie jest tak że są nachalne do granic (ludzkiej) możliwości :)

Link to comment
Share on other sites

Szura, mój podobnie ;)


Rany :lol: Zaczyna się robić absurdalnie.
Nie napisałam, że teriery są bardziej miziaste od cavalierów (nie napisałam też, że nie są). Napisałam, że to mamisynki.
I to nie jest powiedziane, że teriery mniej lubią się głaskać od cavalierów - jeśli coś im się nie spodoba, to owszem, zaznaczą to, ale kto powiedział, że ma się im coś nie podobać? ;) Osobiście żadnego takiego teriera nie znam. Są psy, które nie lubią np miziania po brzuchu, ale to jest osobnicza cecha (albo wynikająca z jakichś doświadczeń, braku zaufania itd), nie rasowa.

Jesli dla ciebie miziasty pies to taki, który pozwala ze sobą zrobić absolutnie wszystko, choćby to było dla niego nieprzyjemne czy nawet bolesne, no to rzeczywiście teriery nie są miziaste.

Link to comment
Share on other sites

Mój prawie york też lubi kłaść się blisko, dotykać chociaż kawałkiem siebie. Jak akurat zbierze mu się na czułości to robi się z niego taki słodki maminsynek :loveu: Bardzo lubi drapanie i jest przymilny. Czasem jednak nie ma na to ochoty (gdy jest zajęty czymś bardzo interesującym) i wtedy lekko się odsuwa. Jednak przez większość czasu jest bardzo uczuciowy. Do obcych za to nieufny (poza kilkoma kobietami :lol:) Pseudo yorczka znajomych jest bardzo podobna do niego z zachowania, ale jeszcze bardziej przymilna, coś w typie cavaliera. Ona to jest taka nie tylko dla swojej pani, ale także dla innych ludzi. Znajomy sznaucer miniaturowy też jest bardzo przymilny, a mnie dosłownie kocha xd

Link to comment
Share on other sites

No to ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze do tematu. Jestem posiadaczem pięcioletniego psa siberian husky i polecam tą rasę każdemu, kto ceni sobie towarzystwo inteligentnego, cichego, wiernego psa. Reya - tak ją nazwaliśmy - mieszka na dworze, dzielnie pilnuje podwórka : ) zaletą jest to, że psy tej rasy nie mają w zwyczaju szczekać bez większego sensu na wszystko co się rusza (poprzedni mój pies miał z tym problem). Minusem są nocne wycia. Nie wiem czym są spowodowane ale bardzo irytują. Jest to dźwięk, który ciężko zignorować. Pies ten potrzebuje dużo ruchu, jeśli nie masz czasu na długie spacery, nie dysponujesz dużym ogrodem, wybierz inną rasę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KrupD']No to ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze do tematu. Jestem posiadaczem pięcioletniego psa siberian husky i polecam tą rasę każdemu, kto ceni sobie towarzystwo inteligentnego, cichego, wiernego psa. Reya - tak ją nazwaliśmy - mieszka na dworze, dzielnie pilnuje podwórka : ) zaletą jest to, że psy tej rasy nie mają w zwyczaju szczekać bez większego sensu na wszystko co się rusza (poprzedni mój pies miał z tym problem). Minusem są nocne wycia. Nie wiem czym są spowodowane ale bardzo irytują. Jest to dźwięk, który ciężko zignorować. Pies ten potrzebuje dużo ruchu, jeśli nie masz czasu na długie spacery, [B]nie dysponujesz dużym ogrodem[/B], wybierz inną rasę.[/QUOTE]Husky może też mieszkać w bloku. Często psy mieszkające w blokach mają więcej ruchu niż te mieszkające na podwórku- zdarza się że właściciel psa i dużego ogrodu nie wychodzi z psem na spacery, bo uważa że wystarczy mu podwórko...

Link to comment
Share on other sites

A co byście polecili mi? :)

Mieszkam w bloku, szukam psa rasy małej, ewentualnie mało-średniej->tak do 15 kg :)

Zalezy mi na tym żeby była to rasa niezbyt ciężka do ułożenia, nie wymagająca solidnej i dobrze przemyślanej socjalizacji-> chodzi mi o to, że nie może to byc pies który jest fajnym towarzyszem "pod warunkiem dobrej socjalizacji". Innymi słowy chcę rasę uchodzącą za stosunkowo łatwą do wychowania, pozbawioną nieufności, ostrożności w kontaktach z ludźmi i zwierzętami. Tak- wiem że to głównie kwestia osobnicza, ale zdążyłam się już zorientować że są rasy których przedstawiciele wymagają często większej ilości uwagi co do socjalizacji- na przykład takie mudi czy border collie.

Na pewno nie może to być owczarek-> miałam przez 15 lat welsh corgi i to jego zapatrzenie w swojego własciciela, skłonnośc do stróżowania były dość męczące-> chcę psa rasy która raczej nie ma skłonności do bycia terytorialna, która w przeszłości nie była używana do pilnowania gospodarstw itp.

Na pewno nie może to być pies w stylu staffik czy bulterier mini-> nie chcę rasy która w przeszłości służyła do walk.

Jestem dość aktywna, mogę z psem biegac kilka razy w tygodniu, do tego miałby zagwarantowane długie spacery-> myśle, że tak minimum 1,5-2 godziny dziennie.

Dużo jeżdżę po Polsce i za granice-> dobrze by było gdyby piesek był łatwy do zabrania w podróż, nie może to byc rasa z która są problemy z wjazdem na terytorium jakiegoś państwa.

Pies będzie miał sporadyczny kontakt z dziećmi-> zależy mi na rasie, która się odnajdzie i która uchodzi za dobry wybór dla osób mających dzieci :)

Zrobiłam już małe przeszukanie internetu, kilka testów na wybór ras i wyszły mi takie propozycje:
1)Cavalier king charles spaniel-> niezbyt podoba mi się z wyglądu, poza tym wyczytałam że rasa nie należy do najzdrowszych
2)Gryfonik i mops->gryfoniki są przecudne, takie małe małpki ale nie jestem przekonana co do ras z krótką kufą, wydają mi się mocno pokrzywdzone przez człowieka i średnio widzi mi się napędzanie popytu na psy które mają problemy z oddychaniem
3) Hawańczyk, coton de Tulear, bichon frise-> przeraża mnie ilość pielęgnacji potrzebnej do utrzymania takiego pieska w dobrym stanie. Byłabym jednak w stanie się poświęcić gdyby któraś z tych ras porwała mnie za serce, niestety ale żadnej sie nie udało :<
4) Sznaucer-> są śliczne, bardzo mi się podobają ale z tego co czytam są nieufne wobec obcych, a mi zależy na psie który nie będzie widział problemu w obcych osobach pojawiających się w domu. Obawiam się że na dłuższą metę byśmy się ze sobą męczyli.

Myslalam jeszcze o cocker spanielu angielskim

Link to comment
Share on other sites

Ja bym generalnie się za 9 grupą rozejrzała, spaniele też powinny być ok ;) Z tym że każdy pies potrzebuje mniej lub bardziej socjalizacji.

Moje propozycje to: pudel, grzywacz (są dwie wersje), papillon, boston terrier (ale tu tez krótka kufa), może terrier tybetański. No i te spaniele. Pomyślałam jeszcze o tollerze jakimś mniejszym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KrupD']No to ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze do tematu. Jestem posiadaczem pięcioletniego psa siberian husky i polecam tą rasę każdemu, kto ceni sobie towarzystwo inteligentnego, [U][B]cichego[/B][/U], wiernego psa. Reya - tak ją nazwaliśmy - mieszka na dworze, dzielnie pilnuje podwórka : ) zaletą jest to, że psy tej rasy nie mają w zwyczaju szczekać bez większego sensu na wszystko co się rusza (poprzedni mój pies miał z tym problem). [B]Minusem są nocne wycia. Nie wiem czym są spowodowane ale bardzo irytują. Jest to dźwięk, który ciężko zignorować.[/B] Pies ten potrzebuje dużo ruchu, jeśli nie masz czasu na długie spacery, nie dysponujesz dużym ogrodem, wybierz inną rasę.[/QUOTE]

Dzięki za poprawienie humoru z samego rana :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']Ja bym generalnie się za 9 grupą rozejrzała, spaniele też powinny być ok ;) Z tym że każdy pies potrzebuje mniej lub bardziej socjalizacji.

Moje propozycje to: pudel, grzywacz (są dwie wersje), papillon, boston terrier (ale tu tez krótka kufa), może terrier tybetański. No i te spaniele. Pomyślałam jeszcze o tollerze jakimś mniejszym.[/QUOTE]

Toller wymaga by jednak zwrócić uwagę na scojalizacje. Do tego toller góra 15kg to w Polsce może pare egzemplarzy suk, a żeby dostać w hodowli takiego to szczęście bo nigdy nie wiesz czy nie pójdzie w górę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']Ja bym generalnie się za 9 grupą rozejrzała, spaniele też powinny być ok ;) Z tym że każdy pies potrzebuje mniej lub bardziej socjalizacji.

Moje propozycje to: pudel, grzywacz (są dwie wersje), papillon, boston terrier (ale tu tez krótka kufa), może terrier tybetański. No i te spaniele. Pomyślałam jeszcze o tollerze jakimś mniejszym.[/QUOTE]


Niestety ale z grupy 9 podoba mi się jedynie boston terier, pozostałe albo wymagają pielęgnacji (wizyt u fryzjera) albo mają zupełnie płaskie pyski :shake:
Czy ktos wie jaki jest boston terier? Ma ktoś kontakt z różnymi przedstawicielami rasy? Czy mają problemy z oddychaniem?

Co myślicie o cocker spanielu angielskim? Wiem, że wymaga pielęgnacji ale gotowa bym była się poświęcić, bo jest w nich coś uroczego :)

[quote name='gryf80'][B]mmaartaa[/B] jeąli jestes osoba aktywna to moze wybieraj rasy na długich konzynach i bez krutkiego nosa[/QUOTE]

Pies nie musi mi towarzyszyć podczas biegania tak naprawdę :) to tylko opcja, gdyby mu ta forma ruchu pasowała. Napewno ma wytrzymywać 2 godzinne spacerowanie, ale chyba to nie jest wiele osiągnięcie dla żadnej rasy? :lol:

[quote name='dance_macabre']Toller wymaga by jednak zwrócić uwagę na scojalizacje. Do tego toller góra 15kg to w Polsce może pare egzemplarzy suk, a żeby dostać w hodowli takiego to szczęście bo nigdy nie wiesz czy nie pójdzie w górę.[/QUOTE]

Masz rację, tollery są już za duże. Szukam czegoś mniejszego

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mmaartaa']Niestety ale z grupy 9 podoba mi się jedynie boston terier, pozostałe albo wymagają pielęgnacji (wizyt u fryzjera) albo mają zupełnie płaskie pyski :shake:
Czy ktos wie jaki jest boston terier? Ma ktoś kontakt z różnymi przedstawicielami rasy? Czy mają problemy z oddychaniem? [/QUOTE]
Ja mam bostona i znam ich sporo. Tzn boston to nie jest kaleka. Znam hodowle gdzie psy biegaja z wlascicielem. Ale to nie wyzel ktory bedzie popitalal 15 km ;)
krotka kufa to krotka kufa, zdarza sie sapanie, chrapanie, ale nie jest to takie meczace dla psow jak np. U mopsow.
Te bosotny ktore znam sa traktowane jak normalne psy, czyli nie wystawiane o 12 na slonce, ale nikt sie nie cacka specjalnie, ze ojojoj za cieplo musi siedziec w domu.

Mi tez pasuje boston do twoich wymagan. Jak masz jakies pytania to pisz.

Link to comment
Share on other sites

Widziałam dwa gryfoniki na żywo: bardzo energiczne i wesołe pieski, młodsza cały czas zaczepiała do zabawy. Nie widziałam u nich żadnych oznak, że się męczą.

Co do nieufności sznaucerów, znam takiego który kocha ludzi i nie ma w nim w ogóle nieufności ;) Więc takie też się zdarzają

Link to comment
Share on other sites

gryfoniki z tego co wiem sa dosyc zdrowa rasa. Ale zupelnie nie w moim guscie.
Chociaz jak je widzialam na wystawie, to faktycznie wygladaly na fajne, sympatyczne psiaki.

Z malych, ale to juz kaliber mini mini to uwielbiam rosyjskie toye, ale chyba az takiego malenstwa nie chcesz?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='katasza1']gryfoniki z tego co wiem sa dosyc zdrowa rasa. Ale zupelnie nie w moim guscie.
Chociaz jak je widzialam na wystawie, to faktycznie wygladaly na fajne, sympatyczne psiaki.

Z malych, ale to juz kaliber mini mini to uwielbiam rosyjskie toye, ale chyba az takiego malenstwa nie chcesz?[/QUOTE]
wyslalam Ci PW ;)
jeśli chodzi o wielkość to nie ma znaczenia jak mały będzie :)
rosyjskie toye mi się nie podobają

te gryfoniki fajne, mimo ze plaskie mordki mają :)

Link to comment
Share on other sites

Wystawiałam gryfoniki, dziarskie fajne psiaki, spokojnie dają radę na dłuższych spacerach, może nie w hiperszybkim tempie... U nich ważna jest socjalizacja, jej brak, rozczulanie się nad małym pieskiem szybko zrobi z psa boidupę. Lepiej wybrać ciut większy egzemplarz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mmaartaa']Niestety ale z grupy 9 podoba mi się jedynie boston terier, pozostałe albo wymagają pielęgnacji (wizyt u fryzjera) albo mają zupełnie płaskie pyski :shake:
Czy ktos wie jaki jest boston terier? Ma ktoś kontakt z różnymi przedstawicielami rasy? Czy mają problemy z oddychaniem?[/QUOTE]

Na pewno nie tak ogromny jak to się zdarza u buldogów czy mopsów, ale zdarzają się problemy - w końcu rasa brachycefaliczna. Przy wyborze szczeniaka trzeba zwrócić uwagę na oddech najlepiej obojga rodziców, bo u szczeniaczka charczenia jeszcze nie widać. Dopiero jak rozrasta się głowa, może się pojawić - ale też nie musi. W każdym razie, to loteria i lepiej dmuchać na zimne.

Link to comment
Share on other sites

Witam jako nowa uzytkowniczka. Jestem Miaukowiczka :cool1:,zarejestrowalam sie na dogomanii, zebyscie poradzili mi, jaki pies (i dlaczego) pasuje do naszej rodziny. Jak na razie jest to rodzina kocio/ludzka (mamy 3 koty, wspaniale dachowce), dziecko lat 7, ale juz niedlugo zmieniamy mieszkanie i pomyslelismy o psie. Nie musi byc rasowy, bo bardziej zalezy nam na daniu domu jakiejs bidzie, ale ze wzgledu na kocie towarzystwo, i dzieciece (ludzkie), myslimy o szczeniaku, zeby go ulozyc po swojemu. Obydwoje (ja i "prawie maz") mielismy wczesniej psy, wiec wiemy jak byc przywodca stada, ale....No wlasnie! Obojgu podabaja sie psy duzych ras, wilczury, husky, goldeny. Moga byc mieszance roznych ras (wtedy bedziemy brac pod uwage, ktora rasa przewaza w psie). Obydwoje lubimy spacery, "prawie maz" bieganie, wiec szukamy psa, ktory lubi ruch, ale bylby tez lagodny do innych zwierzat, i dzieci. Pies nie zostawal by w domu duzo czasu sam, bo pracujemy czesciowo w mieszkaniu, lub jedno z nas dotrzymaloby mu towarzystwa. No i zeby byl w miare posluszny:cool3:
O koty sie nie martwie, bo nasz kocur podporzadkowal sobie chwilowa towarzyszke, suczke husky, i wiem, ze on nie czuje strachu przed psami, ale wolelibysmy, zeby pies w razie czego nie rzucal sie na kotostwo.
Jakies pomysly?
(w miedzy czasie wertuje forum :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dużo ras pasuje, bo za mało wymagań podaliście.
Żaden pies, nawet "rodzinnej" rasy nie rodzi się posłuszny. Trzeba go dopiero wychować.

Toller - mniejszy kuzyn goldena. Kocha aportowanie i wodę, potrzebuje dużo ruchu. To jedna z łagodniejszych ras. Z dziećmi nie ma problemu (oczywiście jeśli weźmie się ze sprawdzonej hodowli i dobrze wychowa). Może być problem z instynktem łowieckim na spacerze, ale nie aż tak duży jak np. u huskich. Jeśli chcecie więcej się dowiedzieć o tej rasie to na novascotia.pl jest mnóstwo informacji ;)

Golden też by pasował, ale trzeba dobrze wybrać hodowlę, bo ta rasa jest ofiarą mody

Owczarek szkocki collie krótkowłosy lub długowłosy - chętne do zabawy i to jedne z mniej wymagających owczarków, tylko niestety wiele hodowli długowłosych jest nastawionych tylko na wystawy i to trochę zepsuło rasę.

Pudel - to bardzo wesołe i inteligentne psy. Za dużo o nich nie wiem, ale gdzieś czytałam, że łatwo się dostosowują

Link to comment
Share on other sites

Ok, dzieki Tree. Po zastanowieniu husky odpada (mielismy kiedys do czynienia z ta rasa, przyjaciel mial suczke husky, nie mamy dobrych wspomnien). Chyba bardziej stawiamy na labradora, owczarka niemieckiego, albo dluzsza sierc...jak golden.
Owczarki niemieckie, super! pies mojego dziecinstwa, dla mnie troche za powazne, ze tak powiem. Chociaz moze bylby niezlym strozem dziecka...(co tez by nam odpowiadalo)
Labrador...(wlasnie szukam info na temat tej rasy)
Golden, mi pasuja najbardziej, dosc usluzny, mozna go wychowac, do dzieci i zwierzat domowych podobno spokojny.
Tak wiec musimy wybrac miedzy tymi rasami, lub wybrac mieszanca, ktory ma przewage tych ras.
Kurde, ciezki wybor :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...