Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Chwileczkę, ale kto dorabia ideologię? Dla mnie włos to włos i tyle, jest to jest, nie ma też spoko. To Ty piszesz, że to szkodliwe, bezsensowne i na siłę. ;)

Ja nie agituję za goleniem wszystkich szelciaków, ktoś spytał czy można, to odpowiedziałam - owszem, można, pies od tego nie umiera ani gorzej się nie czuje. ;)

A tu inny łysy szelciak. :loveu:

[IMG]http://img68.imageshack.us/img68/782/imgp7307silasboogkcajadb1.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szura']Chwileczkę, ale kto dorabia ideologię? Dla mnie włos to włos i tyle, jest to jest, nie ma też spoko. To Ty piszesz, że to szkodliwe, bezsensowne i na siłę. ;)

Ja nie agituję za goleniem wszystkich szelciaków, ktoś spytał czy można, to odpowiedziałam - owszem, można, pies od tego nie umiera ani gorzej się nie czuje. ;)

A tu inny łysy szelciak. :loveu:
[url]http://img68.imageshack.us/img68/782/imgp7307silasboogkcajadb1.jpg[/url]
[/QUOTE]
Fajne to to :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Szura oczywiście, że można. Tylko po co? Jaki to ma cel bo ja nie widzę ani względów estetycznych ani zdrowotnych. Dałaś przykłady dwóch szelti i jak się to ma do całej populacji szetlandów? To, że kilka osób ogoli szetlanda to nie znaczy, że powinno się to robić.
Umrzeć nie umrze ale poczuć się gorzej to zapewne może. Pisałam o tym wcześniej. Rozumiem, że jesteś zafiksowana na łyse psy ale ta fiksacja niech dotyczy psow o sierści przeznaczonej do strzyżenia a nie psów, które do golenia kompletnie się nie nadają. Szetland jest historycznie pastuchem a nie łysym tworem przeznaczonym do fikania przez hopki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi'] Jaki to ma cel bo ja nie widzę ani względów [B]estetycznych[/B] ani zdrowotnych.[/QUOTE]

Ty nie widzisz, ale wychodzi na to, że sporej grupie ludzi się taki szetland podoba, więc względy estetyczne jak najbardziej. Więc nie ma sensu mówić komuś "nie gol psa, bo brzydko wygląda" skoro właścicielowi tego psa akurat ogolony się podoba :)

Niektórzy golą bordery, niektórzy długowłose kundle. Każdy ma do tego prawo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']Szura oczywiście, że można. Tylko po co? Jaki to ma cel bo ja nie widzę ani względów estetycznych ani zdrowotnych. Dałaś przykłady dwóch szelti i jak się to ma do całej populacji szetlandów? To, że kilka osób ogoli szetlanda to nie znaczy, że powinno się to robić.
Umrzeć nie umrze ale poczuć się gorzej to zapewne może. Pisałam o tym wcześniej. Rozumiem, że jesteś zafiksowana na łyse psy ale ta fiksacja niech dotyczy psow o sierści przeznaczonej do strzyżenia a nie psów, które do golenia kompletnie się nie nadają. Szetland jest historycznie pastuchem a nie łysym tworem przeznaczonym do fikania przez hopki.[/QUOTE]

jaka rasa owczarka wielkości sheltie nadaje się do strzyżenia?

Link to comment
Share on other sites

Ty się pytasz po co, a ja czemu nie? Dla Ciebie to nieestetyczne, ale mi, znajomej która tego szetlanda ogoliła i jak widać kilku osobom tutaj się to bardzo podoba. Zresztą jak mówiłam, suczce było widocznie chłodniej w upały. Ty teoretyzujesz co to za dramat dla psa, a ja na własne oczy widziałam, że dla tego to była wygoda. :)

Ty chyba nie rozumiesz, że to nie jest kwestia powinno-nie powinno, tylko kwestia tego, co się właścicielowi podoba lub co uważa, że lepiej służy jego psu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szura']Ty się pytasz po co, a ja czemu nie? Dla Ciebie to nieestetyczne, ale mi, znajomej która tego szetlanda ogoliła i jak widać kilku osobom tutaj się to bardzo podoba. Zresztą jak mówiłam, suczce było widocznie chłodniej w upały. Ty teoretyzujesz co to za dramat dla psa, a ja na własne oczy widziałam, że dla tego to była wygoda. :)

Ty chyba nie rozumiesz, że to nie jest kwestia powinno-nie powinno, tylko kwestia tego, co się właścicielowi podoba lub co uważa, że lepiej służy jego psu.[/QUOTE]
Nie mam nic do tego czy ktoś ogolił swojego psa czy nie ale mówienie, posiłkując się marginalnymi przypadkami, że szetlanda można golić uważam za pomyłkę. Tak samo, że kilku osobom się to podoba też nie jest żadnym argumentem. Żeby była jasność, nie dyskutuję o tym konkretnie przykładzie psa twojej przyjaciółki tylko generalnie o szetlandach i to co ona robi ze swoim psem naprawdę mało mnie obchodzi.

[quote name='FredziaFredzia']Nie wiem jak u szetlandów, ale samoyedów nie powinno się golić - bo mimo wszystko utrzymuje zimą ciepło i [B]chłód w lecie[/B], bo włos okrywowy chroni psa przed promieniami słonecznymi i izoluje od ciepła.[/QUOTE]
Dokładnie tak i o tym już wielokrotnie napisałam.
[quote name='aussie&husky']Wiecie,wg mnie to kwestia gustu,a o gustach się nie dyskutuje.Podobnie jak wszystko inne,golenie szetlandów ma swoje minusy i ma swoje plusy.Dopóki psu nie dzieje się krzywda,może to pozostać kwestią gustu.
Choć akurat mi się łyse sheltie nie podobają.[/QUOTE]
Nie wiem jakie plusy może mieć ogolenie szetlanda do łysa. Pies dla którego sierść jest ochroną przed gorącem, zimnem, wilgocią pozbawiny tej osłony będzie bardziej narażony na choroby a skóra na uszkodzenia. Więc nie jest to tylko kwestia gustu.

Link to comment
Share on other sites

żyją, a co, mają zdechnąć z braku sierści? :grins:


generalnie to jest tak, że podszerstek zatrzymuje ciepło, a sierść nie pozwala na przedzieranie się ciepła/ zimna do psa, chroni przed promieniami słonecznymi
ALE
jak pies ma ogromną ilość zbyt długiej sierści jak, na przykład :) sheltie, czy niektóre bordery, czy milion innych ras, to ta sierść, mimo, że wyczeszemy cały podszerstek, też będzie bardzo przeszkadzać. Według mnie ogolenie psa na łysola nie jest dobrym wyjściem, przez poparzenia słoneczne, udary, i tak dalej, ale podcięcie tej sierści jak najbardziej. Psom nie jest do niczego taka długa sierść potrzebna ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']żyją, a co, mają zdechnąć z braku sierści? :grins:


generalnie to jest tak, że podszerstek zatrzymuje ciepło, a sierść nie pozwala na przedzieranie się ciepła/ zimna do psa, chroni przed promieniami słonecznymi
ALE
jak pies ma ogromną ilość zbyt długiej sierści jak, na przykład :) sheltie, czy niektóre bordery, czy milion innych ras, to ta sierść, mimo, że wyczeszemy cały podszerstek, też będzie bardzo przeszkadzać. Według mnie ogolenie psa na łysola nie jest dobrym wyjściem, przez poparzenia słoneczne, udary, i tak dalej, ale podcięcie tej sierści jak najbardziej. Psom nie jest do niczego taka długa sierść potrzebna ;)[/QUOTE]

Jasne, dla mnie golenie psa na łyso nie jest dobrym pomysłem z uwagi właśnie na pogodę zwłaszcza latem. No ale mocne podcięcie tak na 5 cm... co w tym złego? nie rozumiem po prostu oburzenia badmasi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']

generalnie to jest tak, że podszerstek zatrzymuje ciepło, a sierść nie pozwala na przedzieranie się ciepła/ zimna do psa, chroni przed promieniami słonecznymi
ALE
jak pies ma ogromną ilość zbyt długiej sierści jak, na przykład :) sheltie, czy niektóre bordery, czy milion innych ras, to ta sierść, mimo, że wyczeszemy cały podszerstek, też będzie bardzo przeszkadzać. Według mnie ogolenie psa na łysola nie jest dobrym wyjściem, przez poparzenia słoneczne, udary, i tak dalej, ale podcięcie tej sierści jak najbardziej. Psom nie jest do niczego taka długa sierść potrzebna ;)[/QUOTE]
Tak, podcięcie sierści jeśli jest długa to dobre wyjście. Fajnie jeśli zrobi to dobry groomer to wtedy nie oszpeci psa. Jeśli pies pracuje w terenie to nie czepiają się trawki, rzepy...
Moim psom natura dała niezbyt długą sierść więc nie jest to potrzebne ale moja koleżanka, która pasie szetlandem o dość długiej sierści to trochę go podcina.

[quote name='umberto_eco'] nie rozumiem po prostu oburzenia badmasi[/QUOTE]
eee:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']Tak samo, że kilku osobom się to podoba też nie jest żadnym argumentem. [/QUOTE]

Nie nie, to ty dałaś za argument przeciw to, że tobie się ogolony szeltie nie podoba :) Co nie jest żadnym argumentem ;)

Dobrze, że nie mam takich dylematów i "moja" rasa jest krótkowłosa :evil_lol: Ale jak gdzieś trafię na ogolonego szelciaka to będę cieszyć oczy :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jamnicze']No wiesz, krótkowłosego psa też można ogolić ;) :evil_lol:[/QUOTE]

A wiesz, że przeszło mi to przez myśl? :evil_lol: Czasami mam naprawdę dość tej wszechobecnej sierści, a sypie się z niego dosłownie jak z bożonarodzeniowej choinki w lutym (kto miał kiedyś żywą ten wie).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']Nie nie, to ty dałaś za argument przeciw to, że tobie się ogolony szeltie nie podoba :) Co nie jest żadnym argumentem ;)

Dobrze, że nie mam takich dylematów i "moja" rasa jest krótkowłosa :evil_lol: Ale jak gdzieś trafię na ogolonego szelciaka to będę cieszyć oczy :cool3:[/QUOTE]
Matka mojego szwagra ze strony świekry powiedziała siostrzenicy brata drugiej żony, że ona powiedziała , że jej się łyse szelti nie podobają. Życzę powodzenia w dalszych przemyśleniach:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']A wiesz, że przeszło mi to przez myśl? :evil_lol: Czasami mam naprawdę dość tej wszechobecnej sierści, a sypie się z niego dosłownie jak z bożonarodzeniowej choinki w lutym (kto miał kiedyś żywą ten wie).[/QUOTE]

najgorsza jest sierść mudika wyglądająca jak włosy łonowe :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']najgorsza jest sierść mudika wyglądająca jak włosy łonowe :diabloti:[/QUOTE]

Haha :evil_lol: Nigdy nie myślałam w ten sposób :D Może też go ogól? :diabloti:
Tyle u mnie jest tak, że przejedzie się po psie ręką i podłoga pod nim jest dosłownie usłana białymi igłami...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='umberto_eco']A przecież tylu ludzi goli pomeraniany i jakoś te psy zyją? Nie przeginacie trochę?[/QUOTE]

Golenie pomka to już na prawdę jest jakaś fanaberia,nie widzę w tym sensu,sierść szpica ma utrzymywać chłód w lecie,a ciepło w zimę tak jak napisała [B]Fredzia[/B] . Hodowcy na ogół wystawowe pomki oddają do groomera,tam psa nie golą lecz trymują.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...