Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

dogol jeśli terierowaty charakter tobie pasuje to może border terier lub terier irlandzki tylko są to raczej aktywne psy, ale myślę, że twoje warunki są ok co do tych ras. Mają szorstką sierść, która wymaga trymowania, ale ogólnie pielęgnacja nie jest zbyt czasochłonna.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Wam wszystkim za podpowiedzi ;) Bedlington jest zdecydowanie ohydny, sorry :diabloti: Moim typem był amstaff, co o tym myślicie? Teraz się najarałam na tego tollera, więc waham się między tymi dwoma rasami. Wielkim minusem astów jest to, że są strasznie zepsutą rasą i tylko mogę się domyślać jaki syf dzieje się w świecie hodowlanym. Tak myślę, choć to tylko przypuszczenia. Znowu wizualnie bliżej mi do asta, choć przyznam, że wygląd to sprawa drugorzędna.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dogol']Dzięki Wam wszystkim za podpowiedzi ;) Bedlington jest zdecydowanie ohydny, sorry :diabloti: Moim typem był amstaff, co o tym myślicie? Teraz się najarałam na tego tollera, więc waham się między tymi dwoma rasami. Wielkim minusem astów jest to, że są strasznie zepsutą rasą i tylko mogę się domyślać jaki syf dzieje się w świecie hodowlanym. Tak myślę, choć to tylko przypuszczenia. Znowu wizualnie bliżej mi do asta, choć przyznam, że wygląd to sprawa drugorzędna.[/QUOTE]

Toller wymaga zajęcia intelektualnego i ruchowego. Są aktywne, to nie basset!To psy niesamowicie inteligentne, szybko się uczą ale też szybko się nudzą. To nie pies który zadowoli się spacerkiem 1h po lesie. Jasne jak jest napięty okres to potrafią się dostosować(moja ale znam i takie co nie) ale nie są raczej szczęśliwe.

To nie są takie flagmy jak laby czy goldeny to czasem kawał cholery, jak nie będziesz stanowcza to wlezą na głowę. Ja uwielbiam tan błysk i chęć dla innych może być to męczące. No i toller nie jest znowu taki twardy, niektóre łatwo zniechęcić do czegoś bo jest za duże zamieszanie i się wtedy "wyłączają", wymagają dużo socjalizacji.

Toller nie jest super zdrową rasą, rodzice powinni mieć badania HD, ED, serce, oczy przynajmniej. A są hodowle gdzie tego niema, wspomniany "syf" w każdej rasie jest tylko w mniejszej ilości.

Fuka a po co z Czech? U nich większość linii jest dość podobna, no chyba że ktoś ma wypatrzony konkretny egzemplarz. W Szwecji jest ich bardzo dużo i są mniejsze, smuklejsze, mniej owłosione ale są to często pracujące egzemplarze. Kanadyjska linia wiadomo oryginał. Ale jak kto co woli, trzeba po patrzeć.

Ogólnie ciężko opisać psa w pięciu zdaniach, dogol skąd jesteś? Może akurat w twoim mieście jest jakiś toller i umów się na spacer.

Link to comment
Share on other sites

dogol a Akita :)
jakąś fajną sunię :) zawsze dotrzyma Ci kroku...ciapą na pewno nie jest...człowieka zwykle kocha ale najbardziej swojego :) aktywna na tyle ile TY...sportów nie potrzebuje ale z chęcią bedzie wariował i ciagał sanki...
charakter dość stanowczy i uparty ale jak ktos sie nie boi to nic tylko kochac :)

Link to comment
Share on other sites

[B]dogol[/B] jeśli zdecydowałbys się na amstaffa to poszukaj dobrze,psy z hodowli(nie od pseuducha choc i tu nie ma reguły)sa stabilne,a reszta nalezy do ciebie jak sobie ułozysz to tak masz,ewentualnie z domu tymczasowego psa ze sprawdzona psychiką.to bardzo pogodne psy zapatrzone w ciebie,uwielbiajace leniuchowanie pod pierzyna szczególnie w zimie,ale kochajace wszelki sport,ruch(wszak to terrier).same z siebie nie sa absolutnie agresywne do ludzi,one kochaja rase ludzka jak i dzieci(bardzo cierpliwe ,ale musza miec z nimi kontakt od szczeniaka)

Link to comment
Share on other sites

dogol ja w pierwszej chwili pomyślałam właśnie o V grupie, niezależne charaktery ale świetni towarzysze życia :). Miał być niewielki więc myślałam raczej o shibie i basenji. No ale potem było, że ma być milutki dla innych psów :diabloti: A pierwotniaki w większości są dominujące, więc stwierdziłam, że nie będę pisać - a tu wyskoczył amstaff :crazyeye:. Faktycznie podajesz dużo sprzecznych informacji :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dogol']Mam nadzieję, że mi coś podpowiecie ;)
Jeżeli idzie o wygląd, to szukam psa średniej wielkości, ewentualnie małego, nic dużego. Szata jest mi obojętna, odpada jedynie taka, o którą trzeba mega dbać, czyli wszelkie kudłacze typu samoyed. Każde inne szorściaki, gładko i długowłose mogą być.


Charakter... Tutaj już trochę pod górkę :P Szukam psa - partnera, z którym będzie się miło żyło. Nie mam ambicji sportowca, więc nie polecajcie mi żadnego BC i innych belgów Nie mam parcia na sporty, co nie oznacza, że nie będziemy bawić się we frisbee, agi czy inne takie. Z pewnością będziemy - o ile pies będzie chciał - tyle że nie na poważnie. Jedyne co przewiduję robić na serio, to ewentualnie dog diving, ale to w sumie żaden sport i na pewno też nie będzie mi zależeć na wygranych. Gdyby pies się nadał, to może byśmy sobie dla fanu poszli na jakieś zawody, ale nic na siłę ;)


Chcę psa wytrzymałego fizycznie i psychicznie, odważnego, ale nie agresywnego.



Potrzebuję psa elastycznego. Takiego który da radę biegać przy rowerze, pływać, może w zimę pobawiłabym się w jakieś ciągnięcie sanek, ale jednocześnie nie rozniesie mi mieszkania, kiedy przez 2 dni się nie wybiega. Jestem w stanie zapewnić psu jednorazowo duży wysiłek, ale raczej nie na co dzień, na to czas mam raczej w weekend. Na co dzień powinno mu wystarczyć dłuższy spacer z piłeczkowaniem/pływaniem + jakaś zabawa/nauka w domu. Nie chcę psa, którego trzeba jakoś specjalnie męczyć psychicznie, żeby nie sfiksował.

Chcę psa kochającego człowieka, z którym będzie się fajnie pracować, ale nie chcę żadnej miękkiej cioty. Lubię psy z charakterem. Jeśli miałby sprawiać jakieś problemy specyficzne dla rasy, to wolałabym, zeby to nie były problemy związane z nad aktywnością. Chcę psa dobrze nastawionego do innych psów, ale to raczej kwestia osobnicza i socjalu.

Pies ideał z przyciskiem on/off :D
Zdaje się, że moje oczekiwania są dość wygórowane, ale jestem ciekawa co mi polecicie. Ja mam swój typ, ale nie chcę go póki co zdradzać, najpierw chciałabym poznać Wasze zdanie[/QUOTE]
Może owczarek australijski? Aktywny,lubi mieć jakieś zajęcie (czy to ruchowe czy umysłowe),ale nie jest typem pracoholika,spokojniejszy od border colie (to zależy też od konkretnej linii hodowlanej),przy odpowiednim prowadzeniu od szczeniaka da się wypracować tzw.przycisk on/of.Jak przystało na owczarka,chętnie współpracuje z człowiekiem.Łagodny,swoich ludzi lubi,w stosunku do obcych zazwyczaj nieufny,ale nie agresywny.Do innych psów ozik z reguły jest niekonfliktowy,choć bywa brutalny w zabawach.Szczekliwy,ale tą cechę daje się opanować przy odpowiednim prowadzeniu.
W tej rasie są trzy podstawowe typy-working (pracujący),vers (wszechstronny) i show (wystawowy).Różnią się między sobą wyglądem i temperamentem,powinno Ci to dodatkowo ułatwić wybór psa dla siebie.

Link to comment
Share on other sites

wybieramy psa dla mojej kuzynki :)
myślałam o maltanie albo coton de Tulear- z tym że nie wiem czym te rasy się różnią jeśli chodzi o charakter więc jeśli ktoś się już dowiadywał to bardzo proszę się podzelić ze mną wiedza :)

a tak to może sami coś jeszcze zaproponujecie bo kuzynka mi kręci nosem na ozdóbki, że dużo latania koło kłaka i zero radochy ze spacerów. jej facet słysząc o mojej propozycji w postaci pudla zapowiedzial ze albo on albo pudel wiec rasa odpada i podobne do niej tez :p

Dziewczyna ma 23 lata, studiuje, pracuje, mieszka z facetem, w domu nie ma jej te 8 godzin.
Oboje prowadzą aktywny tryb zycia, lubia wypady za miasto, do miasta, zwlaszcza jej niestraszna żadna pogoda.
Jednoczesnie jednak w tygodniu ma dość spory zapieprz, nie szuka wiec rasy slynacej z robienia demolki z niewybiegania. Chce psa ktory nie pogardzi kilkugodzinnym spacerem, ale tez nie bedzie robil afery gdy sie okaze ze przez 2 tygodnie czekaja go tylko spacery przed blok, dookola osiedla i z powrotem.
Pies ma był mały/średni (ale dążymy do malucha, na bank nie więcej niż 15 kg).
Rasa uchodząca za zdrową, nie plaskata, uszy najlepiej klapniete. Oczywiscie lagodna w stosunku do ludzi, brak nieufnosci, sklonnosci do stania sie samozwanczym strozem domu i postrachem okolicznych psów.

Jakieś propozycje?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jamnicze']dogol ja w pierwszej chwili pomyślałam właśnie o V grupie, niezależne charaktery ale świetni towarzysze życia :). Miał być niewielki więc myślałam raczej o shibie i basenji. No ale potem było, że ma być milutki dla innych psów :diabloti: A pierwotniaki w większości są dominujące, więc stwierdziłam, że nie będę pisać - a tu wyskoczył amstaff :crazyeye:. Faktycznie podajesz dużo sprzecznych informacji :roll:[/QUOTE]

Basek do sportów? Szczególnie do dogdiving, o którym autor pisze. No i zdaje się, że do nauki baski też się specjalnie nie nadają, a człowiek to nie to, co ten pies kocha najbardziej. Baska żadnego nie znam, pisze to na podstawie tego, co powiedzieli mi posiadacze tych psów.

Ludzie przestańcie polecać wszystkim "Wasze" rasy, bo to się robi śmieszne. Ludzie oczekują, że im polecicie coś zgodnego z ICH oczekiwaniami, nie WASZYMI :mdleje:

Link to comment
Share on other sites

Ale to nie miejsce na takie rzeczy. Wydaje mi się, że wiele osób szukających tutaj pomocy ma nikłą wiedzę o psach. I trzeba im rzetelnie podpowiedzieć jaka rasa do nich pasuje. Myślę, że pytając tutaj ufają, że ktoś dobierze im psa pod ich potrzeby i w jakimś stopniu się tym posiłkują. Polecanie basenji czy innego pierwotniaka osobie, która coś tam chce z psem robić i pies ma kochac człowieka? Dla mnie co najmniej głupie. Jest milion ras pasujących 100 razy lepiej. Zresztą zostały one już wymienione.

Link to comment
Share on other sites

Ja często polecam pudle, bo są uniwersalne, a bedle rzadko, bo nie są dla każdego zdecydowanie. ;) Natomiast jak widać są i takie kwiatki, że ktoś szuka psa przyjaznego do zwierząt i jego pierwszym wyborem jest amstaff. :P

czi_czi, jeśli by wybrać odpowiednie szczenię i jeśli właściciele by odpowiednio wychowali, to może sznaucer mini? Tylko jak go rozpuszczą jak dziadowski bicz to i do psów może być niefajny, i się drzeć na wszystko. Cavaliery faktycznie najzdrowsze nie są, ale do reszty wymogów pasują dobrze. Albo może jamnik długowłosy? Choć na jamniorach to się słabo znam. :P Z ozdobnych to może cziłka albo papillon/phalene? Są dość małe, nie potrzebują bardzo dużo ruchu, małego psiaka w razie czego łatwiej zabawą zmęczyć w domu, a i na dłuższy spacer chętnie pójdzie. Gryfoniki są fajne też. :loveu: Jeszcze mi przyszedł do głowy charcik włoski, raczej sprinter niż długodystansowiec, więc można go w miarę szybko wybiegać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...