Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='mańka_']Berneńczyk do budy? I nie będący cieniem człowieka?
Zdecydowanie nie. To pies potrzebujący ogromu kontaktu ze swoim panem.
I z samodzielnym znalezieniem sobie zajęcia moze byc problem.[/QUOTE]

hodujesz berneńczyki? ja wiem, ze żaden hodowca nie chce żeby jego piesek mieszkał w budzie...

Zauważ, że psu będzie poświęcony czas w postaci szkoleń, spacerów,socjalizacji, poza tym będzie miał kompana w postaci drugiego psiaka, także nie będzie musiał wyłącznie samodzielnie znajdować sobie zajęcia. Berneńczyk, który nie mieszka nonstop z właścicielem wcale nie jest cieniem człowieka, jest nim tylko wtedy gdy opiekun poświęca mu bardzo dużo uwagi.
Wiele berneńczyków w Polsce mieszka w budzie...:roll: i nie są nieszczęśliwe, moim zdaniem nadają się bardziej niż DSPP...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kyu']hodujesz berneńczyki? ja wiem, ze żaden hodowca nie chce żeby jego piesek mieszkał w budzie...

Zauważ, że psu będzie poświęcony czas w postaci szkoleń, spacerów,socjalizacji, poza tym będzie miał kompana w postaci drugiego psiaka, także nie będzie musiał wyłącznie samodzielnie znajdować sobie zajęcia. Berneńczyk, który nie mieszka nonstop z właścicielem wcale nie jest cieniem człowieka, jest nim tylko wtedy gdy opiekun poświęca mu bardzo dużo uwagi.
Wiele berneńczyków w Polsce mieszka w budzie...:roll: i nie są nieszczęśliwe, moim zdaniem nadają się bardziej niż DSPP...[/QUOTE]

Wiesz, ja nie jestem jakoś szczególnie zafiksowana na nie mieszkanie w budzie - ale berneńczyk sie do tego nie nadaje.
Argument, ze wiele mieszka tak mnie nie przekonuje. Znam psychikę tych psów, sama mam 2 i wiem, że ten pies najchętniej 24/7 byłby blisko swego pana. U mnie mimo, że 2szt to i tak najważniejsi jestesmy dla nich my - bawią się razem gdy my rzucimy piłkę/patyk, gdy my bawimy się z nimi. To jest własnie pies-cień - krok w krok za panem. Teraz siedze na kanapie i oba leżą nie dalej niż 1,5m ode mnie - i tak jest zawsze.

Czy poświęcamy im bardzo dużo uwagi? Zależy, co znaczy "bardzo dużo" ;-) Ale oboje normalnie pracujemy, mamy normalne obowiazki domowe, czasem mamy cheć spędzić czas bez psów (choc to zdarza się rzadko, bo dla nas psy sa członkami rodziny, jezdżą z nami na wakacje itd). Psy mają tyle uwagi, ile potrzebują, a jednoczesnie tyle, ile my mozemy im jej dać; nadal jednak widżę dużą różnicę między potrzebmi bernenczyków w tym zakresie, a innych ras, które miałam (ONek, CTR, jamnik, sznaucer miniatura)

A berneńczyk nie mieszkający ze swoim panem jest psem nieszczęśliwym i takie jest moje zdanie.
Warto - rozważając czy dana rasa nadaje się do mieszkania bez pana w budzie - przeanalizować historię danej rasy. Berneńczyki były psami pracującymi wyłącznie z przewodnikiem, a wydaje mi się, że Tyska potrzebuje jednak rasy bardziej niezależnej. I dlatego pisałam, że tu po części apek by pasował - tylko własnie ten problem z wyłącznikiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']tyśka może leonberger?duzy,włochaty,nieagresywny a odstrasza potencjalnych"obcych",przychodzi mi do głowy z włochaczy jeszcze bernardyn.to chyba tyle z ras popularnych no i jeszcze jedna rasa rodzima-podhalańczyk[/QUOTE]

Przy tak niskim płocie to nie wiem, czy cokolwiek dużego oprze się pokusie samotnych wycieczek ;)

Link to comment
Share on other sites

Tyśka a podhalan?
Pielęgnacji wiele nie wymaga, trylionu sztuczek go i tak nie nauczysz, dobry stróż no i przede wszystkim nadaje się do budy.
Jakbyś chciała poczytać o charakterze podhalana najlepszy opis jaki znam znajdziesz tutaj [URL]http://www.rasypolskie.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=192&Itemid=58[/URL] oraz na forum op.

Niech ni zmyli Cię sierść. Wbrew pozorom nie wymaga dużej pielęgnacji. I nie trzyma brudu. Cesar jak pójdzie w jakieś błota, ubrudzi się, to wystarczy że przeschnie i całe błoto się wykrusza, dzięki czemu sierść jest znów biała ;)

Są to psy specyficzne pod względem charakteru, niezależne, dumne, trochę uparte.

Link to comment
Share on other sites

Cześć, od dłuższego czasu zastanawiam się nad nabyciem psiaka i poświęciłem już trochę czasu nad wytypowaniem odpowiedniego kandydata. Mieszkam w domu ze sporym ogrodem w okolicach Puszczy Kampinoskiej nieopodal Warszawy, także terenów do swobodnego biegania nie brakuje a pies nie musi chodzić cały czas na smyczy. Dłuższe spacery to też nie problem, podobnie zabawa i trening. W rodzinie nie ma dzieci, jest kot w podeszłym wieku, ważne żeby pies mógł się z nim dogadać. Dobrze by było gdyby również dzielnie znosił 4-7h samotności, przynajmniej jak trochę podrośnie. Jestem w stanie jeździć z nim na szkolenie, będzie to mój pierwszy pies rasowy, wcześniej miałem kundelka, całkiem przyzwoicie ułożonego. Jeśli chodzi o utrzymanie sierści to im mniej poświęconego na to czasu tym lepiej. Nie wymagam też by rzucał się na każdą obcą osobę próbującą do mnie podejść ale nie chciałbym żeby pchał się ludziom do rąk. Wolałbym żeby obszczekał przykładowego włamywacza a nie pobiegł się do niego łasić. Najlepiej żeby był duży. Nie gigantyczny ale duży. Do tej pory wytypowałem: białego owczarka szwajcarskiego, jego krewnego owczarka niemieckiego i rodzimego owczarka podhalańskiego (wychodzi moja słabość do owczarków :() a moja rodzina dodała do tego golden retrievera i labrador retrievera. Charakter dominujący nie jest przeszkodą. I tu moje pytanie, który z nich najlepiej czułby się w naszym domu, również wobec wymagań jakie się mu postawi? Z góry dziękuje za odpowiedź, jeżeli potrzebujecie jakiś szczegółów to pytajcie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='esq']Cześć, od dłuższego czasu zastanawiam się nad nabyciem psiaka i poświęciłem już trochę czasu nad wytypowaniem odpowiedniego kandydata. Mieszkam w domu ze sporym ogrodem w okolicach Puszczy Kampinoskiej nieopodal Warszawy, także terenów do swobodnego biegania nie brakuje a pies nie musi chodzić cały czas na smyczy. Dłuższe spacery to też nie problem, podobnie zabawa i trening. W rodzinie nie ma dzieci, jest kot w podeszłym wieku, ważne żeby pies mógł się z nim dogadać. Dobrze by było gdyby również dzielnie znosił 4-7h samotności, przynajmniej jak trochę podrośnie. Jestem w stanie jeździć z nim na szkolenie, będzie to mój pierwszy pies rasowy, wcześniej miałem kundelka, całkiem przyzwoicie ułożonego. Jeśli chodzi o utrzymanie sierści to im mniej poświęconego na to czasu tym lepiej. Nie wymagam też by rzucał się na każdą obcą osobę próbującą do mnie podejść ale nie chciałbym żeby pchał się ludziom do rąk. Wolałbym żeby obszczekał przykładowego włamywacza a nie pobiegł się do niego łasić. Najlepiej żeby był duży. Nie gigantyczny ale duży. Do tej pory wytypowałem: białego owczarka szwajcarskiego, jego krewnego owczarka niemieckiego i rodzimego owczarka podhalańskiego (wychodzi moja słabość do owczarków :() a moja rodzina dodała do tego golden retrievera i labrador retrievera. Charakter dominujący nie jest przeszkodą. I tu moje pytanie, który z nich najlepiej czułby się w naszym domu, również wobec wymagań jakie się mu postawi? Z góry dziękuje za odpowiedź, jeżeli potrzebujecie jakiś szczegółów to pytajcie.[/QUOTE]

Jeśli wolisz psa który stróżuje, wydaje mi się, że lepszy byłby podhalan, owczarek niemiecki i szwajcarski potrzebują i uwielbiają szkolenie i jeszcze raz szkolenie. Labek i golden są jeszcze 'bardziej pobudzone i żywe' od owczarków...tak mi się zdaje, ja mam osobiście owczarka niem.a mój kuzyn goldena- również uwielbia sztuczki i zadowalać właściciela, niesamowicie go to cieszy i uwielbia wszystkich ludzi,trzeba go trochę bardziej pilnować w terenie, bo ma większy instynkt łowiecki.Pod względem stróżowania golden i labek raczej na nie, choć widziałam kiedyś goldena, który obszczekiwał obcych pod posesją, golden którego znam trochę szczeka,ale gdy weszli obcy cieszył się i skakał na nich, ale jest młody-ma 11 mies.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='esq']Cześć, od dłuższego czasu zastanawiam się nad nabyciem psiaka i poświęciłem już trochę czasu nad wytypowaniem odpowiedniego kandydata. Mieszkam w domu ze sporym ogrodem w okolicach Puszczy Kampinoskiej nieopodal Warszawy, także terenów do swobodnego biegania nie brakuje a pies nie musi chodzić cały czas na smyczy. Dłuższe spacery to też nie problem, podobnie zabawa i trening. W rodzinie nie ma dzieci, jest kot w podeszłym wieku, ważne żeby pies mógł się z nim dogadać. Dobrze by było gdyby również dzielnie znosił 4-7h samotności, przynajmniej jak trochę podrośnie. Jestem w stanie jeździć z nim na szkolenie, będzie to mój pierwszy pies rasowy, wcześniej miałem kundelka, całkiem przyzwoicie ułożonego. Jeśli chodzi o utrzymanie sierści to im mniej poświęconego na to czasu tym lepiej. Nie wymagam też by rzucał się na każdą obcą osobę próbującą do mnie podejść ale nie chciałbym żeby pchał się ludziom do rąk. Wolałbym żeby obszczekał przykładowego włamywacza a nie pobiegł się do niego łasić. Najlepiej żeby był duży. Nie gigantyczny ale duży. Do tej pory wytypowałem: białego owczarka szwajcarskiego, jego krewnego owczarka niemieckiego i rodzimego owczarka podhalańskiego (wychodzi moja słabość do owczarków :() a moja rodzina dodała do tego golden retrievera i labrador retrievera. Charakter dominujący nie jest przeszkodą. I tu moje pytanie, który z nich najlepiej czułby się w naszym domu, również wobec wymagań jakie się mu postawi? Z góry dziękuje za odpowiedź, jeżeli potrzebujecie jakiś szczegółów to pytajcie.[/QUOTE]
Z tego co piszesz powyżej, ja wybrałabym ON-ka. Labek i golden nie będą raczej stróżować. Z innych psów, to pomyśl jeszcze nad np. owczarkiem środkowoazjatyckim (ale to już molos) lub dogiem argentyńskim (one są wspaniałe moim zdaniem, no i przepiękne). Na tego ostatniego zdaje się, że potrzeba pozwolenia. Zawsze możesz też pomyśleć nad amstaffem - to radosne psiaki i bardzo wierne, dobre do stróżowania i nie takie duże. Biały owczarek jest fajny, ale będziesz miał koszmar z sierścią wszędobylską niestety...

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem polecanie bullowatych do stróżowania czy obrony to nieporozumienie, znakomita większość najprędzej zaprzyjaźni się z intruzem. ;) One kochają ludzi, obcych też. Jedyne co, to że ludzie się ich boją, więc mogą samym wyglądem odstraszyć. Plus niektóre mają śmieszną wokalizację jak się cieszą, wielu bierze to za agresję, a to np. pomruki radości. :3

Link to comment
Share on other sites

Esq, z opisu proponowanych warunków wynika, że każdemu psu będzie u Ciebie dobrze :) Ja bym sugerowała jakiegoś owczarka, bo jednak ma jakieś walory obronne (choćby sam wygląd), a poza tym jeśli planujesz go spuszczać na terenach nieogrodzonych, to jest mniejsza szansa, że się puści w pogoń za jakimś zwierzakiem. Jeśli chodzi o białego owczarka szwajcarskiego, to mój znajomy ma takiego i same pozytywne rzeczy mogę opowiedzieć na temat tego psa - chętny do zabawy i szkolenia, bardzo energiczny, i przy tym łagodny w stosunku do innych zwierząt. Nie wiem czy wszystkie psy tej rasy tak mają, czy akurat się taki egzemplarz ideał trafił ;) W każdym razie ten znajomy radził, że przy kupnie szczeniaka tej rasy trzeba dokładnie prześledzić rodowody i porozmawiać z hodowcami, bo w niektórych liniach zdarzają się osobniki lękliwe, które są trudne w codziennym życiu.

Owczarek podhalański - poznałam sporo takich psów jeżdżąc na wakacje w góry i jestem zachwycona. Podhalany mają inny charakter niż białe owczarki szwajcarskie czy niemieckie. Są spokojniejsze i bardziej dostojne. Mniej podatne na szkolenie, bo były przyzwyczajone do bardziej samodzielnej pracy. Mają swój rozum i głupich komend nie lubią wykonywać ;) Są też opiekuńcze w stosunku do zwierząt innych gatunków ze swojego stada. Owczarek podhalański nie wpuści na posesję włamywacza, ale też nie będzie jak głupi szczekał przy płocie na każdego przechodzącego. Z minusów - jeśli nie chcesz mieć psiego futra w całym domu, to trzeba regularnie szczotkować.

Edited by Afryka
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, najprawdopodobniej wybór padnie na białego owczarka szwajcarskiego lub owczarka niemieckiego. Teraz pozostał tylko wybór hodowli, czy ktoś byłby w stanie jakąś polecić? Kompletnie nie orientuje się w tym temacie, na razie wiem tylko mniej więcej o co się zapytać.

Link to comment
Share on other sites

Szukając szczeniaka BOSa lub ONka musisz naprawdę sporo przesiedzieć nad wyborem hodowli. ONy są teraz modne, właściwie zawsze były, i rozmnażane są psy, które rozmnażane nigdy być nie powinny. Więc szukaj, pytaj, oglądaj;) Jeśli planujesz uprawiać z psem jakiś sport warto też pojeździć po psich szkołach i tam pooglądać psy? Jest sporo ludzi, którzy mają fajną sukę, rozmnożą ją raz czy dwa i na tym kończy się hodowla. Jeśli chcesz BOSa to musisz pamiętać, że są dość młodą rasą, bardzo zróżnicowaną jeśli chodzi o charakter. Pamiętam jedną sukę BOSa, super zwierzak, charakter itp. Była chyba z hodowli Alpen Angel czy jakoś tak... Nie wiem czy jeszcze będą planować mioty, ale naprawdę warto zadzwonić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']oczywiście ze nie polecam asta jako stróza,choc to bylo tylko porównanie do labka.mój pit strózuje świetnie.nie jest to "rzucania"sie na siatke ale obszczekanie....tego oczekiwałam w sumie.ale masz racje "zła renoma"(niesłuszna z reszta)robi swoje[/QUOTE]

Czytam co piszesz i nie pierwszy raz mam wrażenie,że albo jesteś totalną ignorantką w kwestii ttb,albo jesteś tak zapatrzona w swoje psy,że zupełnie tracisz kontakt z rzeczywistością.
TTB jak stróż? Śmiesz żartować?Obszczeka w ogrodzie 80% kundli co nie znaczy,że należy je rekomendować jako stróża.

A już perełką jest Twoja wypowiedź :
"izolda może piesek w typie border collie.
albo eśli nie masz uprzedzeń to [B]amstaff czy pitbull.wszystkie rasy co wymieniłam sa przyjazne dla ludzi i zwierzat,[/B]a także dzieci."
Litości.Większość pitów jest cięta na inne psy,nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...