Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='XdamianX']No to teraz, ja ;D
Nie sliniący się.
- mały do 12 kg maksimum.
- taki co moze nie potrafi obronic, ale da znaki , ze np ktos wlaz do domu, albo cuś, wiecie o co chodzi...
Fajnie jakby mu włosy tonami nie wyłaziły ; D
I... nwm co jeszcze. Myślę nad shih lub westem , jakies jeszcze?[/QUOTE]
sznaucer ;) shih tzu nie da ci znać że ktoś wchodzi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karilka']czarne owczarki to chyba linia użytkowa?[/QUOTE]

Niekoniecznie, są też eksteriery. Jeśli chodzi o charakter - o ile to eksteriery, to po prostu są to owczarki, właściciele takich psów mając porównanie ("zwykły" owczar eksterier i czarny) nie wykazują jakichś dodatkowych cech, choć dla mnie czarne owczarki nawet eksterierowe mniej jadą tyłkiem po ziemi (wiem, nie charakter, ale to od razu da się zauważyć), czarne bywają również stabiljniejsze, no ale to już jest kwestia wychowania w dużej mierze. Natomiast użytki to już osobna linia, można dostać naprawdę fajnego psa, ale jak mówiłam - w Polsce miotów takich jest niewiele, jak komuś bardzo zależy, to warto poszukać u zachodnich sąsiadów owczarka typowo ddr albo u południowych takiego na pół, ale nadal użytka ;) To generalnie jest mocno skomplikowane, wiec warto posiedzieć nad hodowlami i możliwościami dłużej, pogadać z hodowcami itd.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karilka']LadyS - dziękuję. Co to znaczy DDR?[/QUOTE]

Google na pewno pomogą ;) [URL="http://forum.owczarkopedia.pl/owczarki-czarne-i-wilczaste-lini-ddr-oraz-staroniemieckie-t2163.html"]<KLIK>[/URL]

[quote name='Izabela124.']Praktycznie każdy pies poinformuje, że ktoś do domu obcy wejdzie.[/QUOTE]

No nie, mój co najwyżej zamerda :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karilka']
dziewczyny - też myślałam o rodezjanie, jednak odpada - ze względu na predysponowanie do bojaźliwości. Wolałabym dostać "w pakiecie" ze szczeniakiem, pewność siebie. Oczywiście można to wypracować ale ..lepiej dostać od natury.

[/QUOTE]
Rodezjan to w żadnym wypadku nie powinnien być bojaźliwy, to jest raczej cecha niepożądana i nie powiem znam rodezjany bojaźliwe, ale przy odpowiednim doborze rodziców można mieć super zrównoważonego psa. Więc jak faktycznie rasa się podoba to trzeba tylko troszkę poszukać i poznać rodziców, żeby akurat nie trafić na felerny miot.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Izabela124.']Praktycznie każdy pies poinformuje, że ktoś do domu obcy wejdzie.[/QUOTE]
U mnie Gamza tylko robi "bof, bof". Reszta tyłka z kanapy nie podniesie.

Aktualna lista:
1.Owczarek niemiecki, czarny
2.Rodezjan

Przemyślę. Bardzo dziękuję.

EDIT: LadyS - dziękuję za link. Przeczytałam wsio ;)

Edited by Karilka
Link to comment
Share on other sites

[quote name='XdamianX']Pinczer i york stanowcza odpadają.. Sznaucy fajne, ale tak jak i u westow, przeraża mnie trymowanie które jest za drogie ;D[/QUOTE]

Jeśli przeraża Cię cena trymowania, to co będzie, jak pies zachoruje i będzie potrzebował stałego przyjmowania drogich leków?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyS']Jeśli przeraża Cię cena trymowania, to co będzie, jak pies zachoruje i będzie potrzebował stałego przyjmowania drogich leków?[/QUOTE]
A ja to rozumiem ,co innego wydawanie pieniedzy na zdrowie psa a co innego na ,wg mnie ,zbędne utrzymanie włosa .Dlatego u mnie w przedbiegach odpadają rasy strzyżone ,trymowane ,tapirowane itp. Pies ma być czasem czesany i tyle.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FRODKA']A ja to rozumiem ,co innego wydawanie pieniedzy na zdrowie psa a co innego na ,wg mnie ,zbędne utrzymanie włosa .Dlatego u mnie w przedbiegach odpadają rasy strzyżone ,trymowane ,tapirowane itp. Pies ma być czasem czesany i tyle.[/QUOTE]

O ile rozumiałabym argument "trymowanie jest nużące/upierdliwe", o tyle nie rozumiem argumentu, że jest za drogie.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam psa wymagającego strzyżenia. No kupę forsy wydajemy na pielęgnację, jakieś 150 zł rocznie na 3 strzyżenia sezonowe. Także bez przesady. Siebie też czasem trzeba przyciąć, za co się płaci (jak raz sama sobie grzywkę ciachnęłam, to do tej pory w firmie wspominają, a to 2 lata temu było, czy nawet już 3). Damian, dlaczego bez sensu? Jak już kupujesz psa, to chyba warto zadbać. Mnie dziwi takie podejście troszkę, bo mam zawsze psy z ulicy, których nikt nie chciał, bo "brudne, zaniedbane". Teraz ludzie się za nimi oglądają, że takie ładne, a wystarczy po prostu odrobinkę zadbać.
Jak to jest problem, warto pomyśleć o psie krótkowłosym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyS']O ile rozumiałabym argument "trymowanie jest nużące/upierdliwe", o tyle nie rozumiem argumentu, że jest za drogie.[/QUOTE]
Ale przecież dobre trymowanie jest drogie ,jeżeli jest dobrze robione ,a jeżeli pies jest też na wystawy to przygotowanie niektórych ras wymaga i czasu i wiele umiejętności .Jak się nie ma umiejętności to trzeba mieć na to pieniądze.

Link to comment
Share on other sites

Wspomnijmy, o tym ze mam 12 lat, mieszkam z rodzicami, i ... no własnie. wątpie , ze daja kase na trymowanie, za 100 zł . Jeżeli psiak, będzie chory, to spoko. Daja napewno, bo się przywiązujemy, i nie pozwolimy, aby psiakowi coś się stało z naszego zaniedbania... Co do pinczera, mamie się nie podoba, i tyle...Wiec dlatego mówię, że odpada ;D

Link to comment
Share on other sites

Mamy w planie psiaka...tak na przyszły rok. (jeszcze do końca nie zdecydowaliśmy, czy ma być to piesek ze schroniska czy z hodowli).Miały być Border Terrier,ale jedyne co nam nie pasuje przy tej rasie to silny instynkt myśliwski (w końcu to terrier ;) )
Szukamy rasy,która zaakceptuje nasze świnki morskie,nie będzie miała skłonności do dominacji.Chcemy też pieska aktywnego (ale nie w nadmiarze) i niewielkiego (do ok 10kg).
Rozumiem,że nie ma psów idealnych,które by spełniły wszystkie wymagania właściciela,ale może pomożecie doradzić jakąś interesującą rasę?Co myślicie o Mudiku?

Edited by Scotie
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Scotie']Mamy w planie psiaka...tak na przyszły rok. (jeszcze do końca nie zdecydowaliśmy, czy ma być to piesek ze schroniska czy z hodowli).Miały być Border Terrier,ale jedyne co nam nie pasuje przy tej rasie to silny instynkt myśliwski (w końcu to terrier ;) )
Szukamy rasy,która zaakceptuje nasze świnki morskie,nie będzie miała skłonności do dominacji.Chcemy też pieska aktywnego (ale nie w nadmiarze) i niewielkiego (do ok 10kg).
Rozumiem,że nie ma psów idealnych,które by spełniły wszystkie wymagania właściciela,ale może pomożecie doradzić jakąś interesującą rasę?Co myślicie o Mudiku?[/QUOTE]


a sheltie?
boston terier? ale nie wiem jak świnki;)
mudik fajny, ale musisz popytać osób które je mają najlepiej ci wtedy podpowiedzą

zawsze możecie wziąśc psa z DT.

Edited by Kirinna
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Scotie']Mamy w planie psiaka...tak na przyszły rok. (jeszcze do końca nie zdecydowaliśmy, czy ma być to piesek ze schroniska czy z hodowli).Miały być Border Terrier,ale jedyne co nam nie pasuje przy tej rasie to silny instynkt myśliwski (w końcu to terrier ;) )
Szukamy rasy,która zaakceptuje nasze świnki morskie,nie będzie miała skłonności do dominacji.Chcemy też pieska aktywnego (ale nie w nadmiarze) i niewielkiego (do ok 10kg).
Rozumiem,że nie ma psów idealnych,które by spełniły wszystkie wymagania właściciela,ale może pomożecie doradzić jakąś interesującą rasę?[/QUOTE]

Moje propozycje:
- cavalier King Charles spaniel
[IMG]http://farm4.static.flickr.com/3635/3603659853_8076f4be8d.jpg[/IMG]


- owczarek szetlandzki
[IMG]http://a1.cdnsters.com/static/images/dogster/breeds/shetland_sheepdog.jpg[/IMG]

obydwie rasy są przyjacielskie, nie brakuje im energii, są nieduże. Nie wiem, czy wcześniej był pies w domu, ale te rasy myślę nie są bardzo trudne w wychowaniu. Na ogół cavaliery są nieco spokojniejsze niż szetlandy.

Link to comment
Share on other sites

Z wad sheltie- szczekliwe (choć nad tym można zapanować przy odpowiednim wychowaniu- ale ogólnie rasa nie należy od najcichszych) + bojaźliwe (konieczny jest wybór na prawdę dobrej hodowli i staranne socjalizowanie szczeniaczka tak, żeby przypadkiem nie wywołać w nim niepotrzebnie strachu)+ mocne linienie (ale jednym to przeszkadza, innym nie- mi by przeszkadzało)

Cavisie są super, tylko też trzeba wybraćdobrą hodowlę, żeby rodzice byli przebadani :) w dodatku masz różne typy jeśli chodzi o wygląd, są takie z dłuzsza (bardziej spanielowatą) i krótszą kufą. Jedyny minus to jak dla mnie krótkowieczność tej rasy, bo jak na psy niewielkiego wzrostu żyją jednak dość krótko..


A może jakiś biszonik? Np. coton de Tulear albo hawańczyk? Pielęgnacja dość skomplikowana, ale psiaki przecudowne :)

Link to comment
Share on other sites

Znam trzy shelciaki i chyba to za mało, żeby wydać jednoznaczną opinię, ale wczoraj sobie porozmawiałam z jedną właścicielką. Jej sunia jest wycofana, trochę strachliwa. Trenujemy razem agility, więc niestety jej to przychodzi trochę trudniej z tego względu, że obok są zawsze dwa, trzy psy, które ją rozpraszają czy to gwałtownymi ruchami, czy nawet szczekaniem. Pytałam czy była socjalizowana. Odpowiedziała coś w deseń, że "ona była dobrze socjalizowana, ale mam wrażenie, że shetlanda trzeba socjalizować jeszcze bardziej". Z kolei dwa następne psiury nie widzą świata poza swoją pańcią i każdego olewają :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...