Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='gryf80']klaki91 może jakis mixik z "tych mniejszych"?w schronach siedzi ich całe mnóstwo(albo kota?)[/QUOTE]


Kot odpada, koleżanka nie należy do osób kotolubnych ;)

Przeglądamy ogłoszenia, już ponoc gdzieś dzwoniła, ale suczka była z daleka i problem z transportem- zresztą chciałaby psa poznać przed pojawieniem się u niej.
Z psami ze schroniska jest ten problem, że nie da rady ocenić jak sie będzie zachowywał w mieszkaniu, a to też jest ważne, bo z początku będzie musiał zwierzak zostawac sam na tą godzinkę-dwie dziennie, potem ten czas ulegnie zwiększeniu, więc szukamy raczej psiaków, o których wiadomo co wyrabiaja na czas nieobecności własciciela :)

Cavaliery się spodobały (tutaj tylko rasowiec wchodzi w grę) i inne z gr IX (poza shih tzu), ale fajnego małego kudłatego szczeniora (w typie hawańczyka/pudla i innych) myśle, że znajdziemy w jakimś schronisku, kwestia poczekania i poszukania ;)

Link to comment
Share on other sites

spotkałam ostatnio świetnego małego psiaka- szpica miniaturowego. Był aktywny, wesoły, zrównoważony. Niewielki, z piękną sierścią. Nie znam się na tej rasie, był to pierwszy pies tej rasy którego spotkałam ale bardzo mi się spodobał :)

[quote name='klaki91']Słuchajcie a jaką rasę można polecić dziewczynie, lat 23, która na chwilę obecną mieszka sama i szuka jakiegoś sierściucha bo świruje gdy nie ma nikogo w mieszkaniu? :)

W grę wchodzą pieski raczej małe, myślę że tak do 10-12 kg, ale im mniejszy tym lepiej. Taki mały przytulak, którego mozna ze sobą praktycznie wszędzie zabrać, który lubiłby ludzkie towarzystwo i teoretycznie był pozbawiony agresji czy dominacji w stosunku do obcych psów, ot zwykły mały piesek z rodzaju towarzysko-rodzinnych. Miałby ok. 2,5 h spacerów dziennie i większe wypady w weekendy. Sam musiałby wytrzymywać te 6-7 godzin w mieszkaniu, ale to oczywiście po przyzwyczajaniu od początku. Dziewczyna miała wcześniej psy, także problemowe, ale były to raczej pokaźne zwierzaki, a teraz by chciała malucha.

Poleciłam żeby ogólnie przyjrzała się tym z gr IX a oprócz tego regularnie przeglądam ogłoszenia adopcyjne i jej podsyłam niektóre psiaki ;)

Macie jakieś typy? Co sądzicie o hawańczyku?[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Hej wszystkim!

Chciałam zasięgnąć u was rady, czy myślę ... prawidłowo. ;)
Przedstawię sytuację.
Spory dom z dość sporym ogrodem. 2 dorosłych, pracujących, 3 dzieci - 14, 9 i 6 lat (tyle będą miały dzieci, kiedy pies się najprawdopodobniej pojawi). Pierwszy pies w rodzinie, najstarsza córka (ja ^^) sporo doświadczeń z psami - wolontariat w schronisku, generalnie interesuję się tematem psów. Tak więc powiedzmy - rodzina początkująca w temacie psów. Wszyscy w miarę zgodnie zgodziliśmy się na małego lub średniego psa - 10-15 kg idealny. Piesek ma być psem rodzinnym i tylko rodzinnym. Jesteśmy w stanie wychodzić na 2 lub 3 spacery dziennie po około 30 minut + do tego trzeba doliczyć zabawy z trójką dzieci :) Pies miałby być posłuszny, otwarty, aktywny ale nie nader aktywny, około 1 godziny spaceru dziennie byłoby idealnie. Mamy fundusze na rzeczy a także opiekę medyczną. Mamy czas na pielęgnację psa. Szukaliśmy psa wesołego, pełnego życia, lubiącego ludzi i inne psy.

I tak oto wpadł nam do głowy cavalier king charles spaniel. Jak na razie to tylko plany ... ale czy myślicie, że ten piesek, a raczej rasa byłaby dla nas odpowiedni?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że caviś dla Was będzie fajny, warto tylko rozważnie wybrać hodowlę - cavisie borykają się z kilkoma chorobami, których można uniknąć bądź zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, wybierając hodowle badające swoje psy :)

Link to comment
Share on other sites

właśnie jeszcze rozważałam cockera, ale zrezygnowałam ... on jednak wymaga dużo więcej ruchu, więcej uwagi w sensie posłuszeństwa - częsciej zdarzają się przypadki agresywne, nieposłuszne. No i są myśliwskimi ...

evel, tak - szukamy odpowiedniej. Teraz jest taka akcja "Batalia o zdrowe serce" bodajże, hodowle wtedy badają swoje pieski pod MDV. Oprócz tego, jakie jeszcze badania? Na oczy? Uszy?

Link to comment
Share on other sites

Tak, czytałam, ze one muszą mieć regularnie oczy przemywane, żeby nie robiały i nie tworzyły się takie ... jakby śpiochy, tyle, że niebezpieczne. I jeszcze łzawić mogą. Cavisie ponoć mają też często delikatne brzuszki :P


***


A tak w temacie, siostra mamy z rodzinką zastanawiają się nad psem (nie, to nie jest żadna moda w naszej rodzinie ;)). Dorosłych - sztuk 2, dzieci - sztuk 1 - 16 lat. Kuzynka, 16-latka od bardzo dawna marzy o psie, miała kiedyś kota, nawet kilka ... jednak psa nigdy. Za to jej tata miał sporo i zna się na wychowaniu. Kuzynce zamarzył się terier, jednak z racji tego że w tej grupie jestem zielona, zwracam się o pomoc. Podobają im się teriery wysokonożne, chcieliby psa wesołego, aktywnego i przyjaznego. Nie mają obecnie innych zwierząt, nie zapowiada się też na to. Co do pielęgnacji wymagać jakoś nie mają ... pomożecie? :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maryszarda']mogą mu zapewnić sporo ruchu, około 2 godzin dziennie. Planują psie sporty, najlepiej frisbee. Nie chcą psa kanapowego, tylko takiego sportowca. Nie chcą też, żeby im złodziei do domu wpuszczał :D. Nie ma być groźny i agresywny w stosunku do innych psów i ludzi.[/QUOTE]

Mi się ostatnio bardzo spodobały erdele. Sporo ich poznałam i naprawdę wydają się być świetnymi psami :)
Znam ludzi, którzy mają foksa i erdela :evil_lol: Świetnie sobie radzą, a psy są super wychowane i szczęśliwe.

Link to comment
Share on other sites

No to droga wolna, terierów do wyboru do koloru, jeśli są zdecydowani na teriera akurat ;) Jaka wielkość ich interesuje? Skoro do frisbee, to pewnie niezbyt duże? Czy ja wiem, dużo jest możliwości - foksy, parsony, welshe, manchestery, irlandy, bedlingtony nawet ;)
2 godziny dziennie łącznie? Teriery są dosyć... aktywne ;) Jeśli ten "ruch" będzie połączony z pracą umysłową, to może wystarczy...

Czy będzie groźny i agresywny do psów i ludzi, w największym stopniu zależy od samych właścicieli :) Z teriera można zrobić niezłego terminatora, jeśli się go "odpowiednio" pokieruje. Trzeba pamiętać, że to bardzo pobudliwe psy.

Link to comment
Share on other sites

Salwa, dziękuję za informacje. Staram się mieć to na uwadze. :)


No właśnie, problem w tym, że jej się takie kudłatki nie podobają ... :roll::mad: Ona jest wymagająca pod tym względem - najpierw mówi, że obojętnie, a potem że nie ten, nie ten, nie ten ... Nie podobają jej erdely, foksy etc. Ale teriera nadal chce! :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']2 godziny dziennie łącznie? Teriery są dosyć... aktywne ;) Jeśli ten "ruch" będzie połączony z pracą umysłową, to może wystarczy...
[/QUOTE]

No właśnie mnie też to zastanowiło - 2h to jest dużo?
Kurcze, mi się zawsze wydawało, że to jest tak normalnie jak na odpowiedzialnego właściciela psa...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pasia']to może jack russell terier albo border terier, foksterier krótkowłosy-nie jest kudłaty ;)
jest dużo terierów[/QUOTE]

To, że jest dużo terierów nie znaczy, że wszystkie są takie same. Jacki nie są na pewno wysokonożne, jeśli już, to parsony ;) Większość terierów to też kwestia ich popędu do polowania na wszystko, co małe i się rusza, biorą to pod uwagę? No i 2 godziny dziennie ruchu... No nie wiem, nie wiem - może przy bardzo aktywnym spędzeniu tego spaceru + pracy umysłowej, jak pisala dog, to wypali.

Link to comment
Share on other sites

hm... może źle się wyraziłam. Chodziło chyba o spacery. Wybaczcie, nie mam psa, więc średnio się w tym rozumiem. Jednak wydawało mi się, że jak na żywego psa, jakim jest terier, to 2 godziny spaceru to nie jest znowu tak mało.

I tak jeszcze nawiązując do tematu cavalierów - one chyba nie wymagają 2 h spaceru dziennie? :lol: Zawsze mi sie wydawało, że dla tych maluchów godzina samych spacerów - bez liczenia zabaw na ogrodzie etc. - godzinka, albo 1h 20 minut by wystarczyła?

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak: godzina spaceru?
Słuchaj, przyjmując, że pies idzie na 4 spacery dziennie (przynajmniej moje tak chodzą), to to jest 15 minut na spacer. Wg mnie - to jest nic, bo to jest tylko czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych. A cavisie? Wiesz co, 2 tygodnie temu bylismy z takim jednym cavisiem + moimi 2 bernami na weekendzie nad jeziorem. Szalał z bernami cały dzień i chętnie poszalałby jeszcze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyS']To, że jest dużo terierów nie znaczy, że wszystkie są takie same. Jacki nie są na pewno wysokonożne, jeśli już, to parsony ;) Większość terierów to też kwestia ich popędu do polowania na wszystko, co małe i się rusza, biorą to pod uwagę? No i 2 godziny dziennie ruchu... No nie wiem, nie wiem - może przy bardzo aktywnym spędzeniu tego spaceru + pracy umysłowej, jak pisala dog, to wypali.[/QUOTE]

pomyliłam jacka z parsonem ;)
teriery oczywiście nie są takie same
mają różne wymagania, wygłąd i cechy charakteru
ale jest ich dużo więc jest duży wybór i trzeba się dobrze zastanowć nad różnymi rasami

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...