Jump to content
Dogomania

Ginący gatunek - szpic niemiecki


SH

Recommended Posts

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

na wystawie w ŁODZI wystawiana była suka w klasie otwartej Helen z Drazilova Dvora w umaszczeniu biało- czarnym /łaciatośćjest akceptowana u nas na wystawach?/

Z tego co wiem to wzorzec nie zawiera umaszczenia łaciatego u średniaków :-? Ale podobny o ile nie ten sam szpic był zgloszony na Katowice 2003 - sprawdzę to w katalogu jak wrócę do domu.

Wszelkie umaszczenia są dopuszczalne tylko u miniatur. Pozostałe rozmiary ocenia się z podziałem na białe, kolorowe klasyczne ( czarne i czekoladowe) i kolorowe współczesne ( pomarańczowe, sobolowe, wilczaste itp, ale jednomaściste ).

Znalazłam szipce duże

:D

A jakiej maści?

Link to comment
Share on other sites

Oj moja wyszukiwarka nie chce nic wiecej znaleźć o tych szpicach , które podałyście. Niestety nie mam starych katalogów by tam prowadzić poszukiwania, ale po wystawie w Poznaniu bedę miała troche więcej czasu i postaram się także zajrzeć do archiwum w naszym oddziale a może ktoś życzliwy udostępni mi katalogi ze starych wystaw. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami cos znajdziemy i będzie można pomysleć o odrodzeniu tej rasy w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

=> "cerny nebo hnedy" to nic innego jak "czarny lub brązowy" czyli "kolorowy klasyczny". A ponieważ brązowe szpice są jeszcze rzadsze niż czarne, bo kolor jest recesywny, to pewnie ów duży szpic był czarny :D

Czy mogę prosić o pełne dane psa w tym płeć oraz adres właściciela na priv?

Link to comment
Share on other sites

Małe i miniaturowe są słodziutkie, ale chyba jednak troszkę za małe :wink:

Acha i sprawdziłam we wzorcu dopuszczalne umaszczenia dla średniaków i małych szpiców. Okazało się, że pod pojęciem "inne" w umaszczeniu kolorowym współczesnym mieszczą się m.in. czarne podpalane oraz łaciate :o Czyli wszystko jest OK z tym czarno-białym szpicem średnim, który był zgłoszony do Katowic i Łodzi :)

A oto szpic średni black & tan

bella01.jpg

oraz łaciaty

kasperl1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Określenie "klasyczny" i "współczesny " odnosi się do umaszczenia :)

"Kolorowe klasyczne" są szpice maści czarnej i czekoladowej/brązowej natomiast "kolorowe współczesne" to umaszczenia np. pomarańczowe, wilczaste, sobolowe, kremowe, podpalane, błekitne i...np. łaciate :roll:

Szpice duże występują tylko w umaszczeniu białym oraz kolorach klasycznych (czarny, czekoladowy).

Szpic wilczy to odrębna "rasa" (jest większy od szpica dużego).

Szpice średnie i małe występują w umaszczeniu białym, kolorach klasycznych i kolorach wspólczesnych.

Z takim podziałem spotykamy się na ringach wystawowych podczas oceny.

Szpice miniaturowe, nazywane pomeranianami są oceniane razem bez względu na umaszczenie (wszystkie umaszczenia są dopuszczalne; w USA zdarzają sie nawet pomeraniany pręgowane :o )

Link to comment
Share on other sites

A w Poznaniu były te szpice! SH pewnie je dobrze obejrzała i wie o nich wszystko :wink:

Eee tam, zaraz "wszystko" :wink:

Troszkę się znowu dowiedziałam :)

I widziałam na żywo małego podpalanego :angel:

Ale niestety fotki nie udało mi się zrobić, bo mój pseudo-cyfrowy aparat nie mógł uchwycić tego "żywego srebra" ( było za ciemno aby robić fotki bez lampy błyskowej :( a w tym sprzęciku, który miałam lampa z bliska prześwietlała, a z daleka niedoświetlała :( ).

pokazały sie tez topowe szpice wilcze. Było na co popatrzeć :D

Oczywiście średnich ani dużych szpiców nie było :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam, z przerażeniem naczytałem się o problemie "zanikającej" rasy szpiców.Właśnie jestem na etapie kupna psa do naszej rodziny i troche się załamałem. Kiedyś było to ze 20 lat temu miałem właśnie szpica średniego, co to był za pies!! ludzie, to bzdurne pisanie że głośny że szczeka to parodie, niestety zginął pod kołami autobusu.Pamiętam jak płakałem za nim troche czasu zanim pogodziłem się z stratą. No i teraz też właśnie chcę kupić i tylko szpica średniego czy niemieckiego raczej nie miniurowy bo to maskotka a nie pisiak do biegania.Sporo tutaj na tym forum poczytałem no i mina mi zrzedła kurde nigdzie tych szpiców niema. MASAKRA!!!! Jeżeli ktoś wie, zna adres, telefon cokolwiek na temat szpiców bardzo proszę o kontakt tutaj albo na maila lub GG. Pojadę zdecydowanie po takiego psiaka raczej pieska nie suczkę, wiem bo pisaliście że są tez takowe w Czechach czy Słowacji ale nie mogę złapać kontaktu, piszecie tutaj skrótami a ja jeszcze jestem "zielony" Do Niemiec nie chcę bo tam się nie dogadam. Brdzo prosze odezwicie się Pozdrawiam

Marek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...