Jump to content
Dogomania

Angielski czy gordon?


Asia|

Recommended Posts

Witam,

W planach na przyszly rok mamy zakup pieska. Wsrod rozwazanych ras sa 2 setery - gordon i angielski. Chcialam, zeby wszyscy byli zadowoleni - i my i pies. Wyczytalam chyba juz wszystko w sieci, ale na kazdej stronie pisza co innego i tak do konca nie wiem czego sie spodziewac. I tu moje pytanie - czym one sie roznia i ktory z nich ewentualnie bedzie do nas bardziej pasowal. Slyszalam, ze seterki angielskie sa w domu mocno kanapowe. Tak, wiem, ze pies musi sie wybiegac i bedzie mial zapewnione okolo 2 godzin biegania/plywania dziennie. Polowan nie przewiduje :)
Pies bedzie mieszkac w domu i bedzie miec limitowany dostep do ogrodu (znaczy jak ktos otworzy drzwi :). W okolicy sporo miejsca do biegania, wiec pies bedzie mial gdzie poszalec.
Prosze o pomoc.

Pozdrawiam,

Joasia

Link to comment
Share on other sites

Mam dwie angielski, ale nidgy nie miałam gordona. Wydaje mi się, że różnica jest spora jeśli chodzi o pielęgnację szaty. Zwłaszcza jasnego anglika trudniej utrzymać w czystości, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie. Obecnie w deszczowe dni moje suki są myte 3 razy dziennie czyli prawie po każdym spacerze. Wydaje mi się że nie ma między tymi dwoma rasami dużych różnic w charakterze. To są raczej cechy osobnicze. Doświadczony hodowca potrafi z dużym powodzeniem wybrać szczenię mniej lub bardziej pobudliwe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']Zwłaszcza jasnego anglika trudniej utrzymać w czystości, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie. Obecnie w deszczowe dni moje suki są myte 3 razy dziennie czyli prawie po każdym spacerze. [/quote]

3 razy? Wydawalo mi sie, ze twardy włos anglika sam ładnie sie czysci. Kapie psy tylko przed wystawa, a po deszczu, błotku itp wysychaja "naturalnie". Potem wystarczy ich przeczesac i sa jak nowe.

Gordony podobno maja "twardsze" charaktery w przeciwieństwie do angoli, ale tez mowie to tylko na podstawie rozmów z wlascicielami podpalanych diabełków ;) Nie da sie ukryć, ze charakter kazdego szczeniaka moze sie różnić. Moje dwa angliki bardzo sie różnią, jeden jest zadziorny, zaczepia inne psy a w glebi duszy jest ciapą, a drugi to moje maleństwo do noszenia na raczkach, które nie wie po co psu zeby ;) ale mieszkanie mi regularnie demoluje.

Link to comment
Share on other sites

No wlasnie, a jak to z nimi jest? Jakie sa w domu? Faktycznie spokojne czy raczej diably wcielone?
Bo sytuacja wyglada tak, ze pies bedzie w dzien sam. Ja biore urlop na pierwsze 5 tygodni, potem wracam do pracy. Maz czasami bedzie psa zabieral do pracy, ale nie zawsze. Ja codziennie w ciagu dnia jestem w stanie przyjechac do psa na godzine i zabrac go na te godzine na spacer. Taki system sprawdzal sie w przypadku owczarka niemieckiego. Pol godzinki spaceru rano, godzina w ciagu dnia i godzina, poltorej po poludniu. Teraz dodatkowo ewentualny seter mialby ogrod, choc raczej nie zostawialabym go tam samego.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem czy kwestia wychowania :evil_lol: Raven moglby miec cale mieszkanie zostawione dla siebie, a przespalby dzien na kanapie i nic by nie zrobil. Lilian notorycznie robi mi w domu horror, dlatego obecnie nie daje mu powodu do zniszczeń. Tzn. roluje dywany przed wyjscie, wynosze wszystkie sprzety do pokojów, które zamykam na zamki, powymienialam klamki na okrągłe, wylaczam korki i psikam rogi, kurki od gazu i inne ciekawe rzeczy odstraszaczem dla psów. Ostatnio zapomnialam wyjac kratke, ze zlewu i po powrocie do domu zostaly z niej tylko wióry + 3 dni wymiotowania plastikiem.
Pies codziennie ( albo co 2 dni) jezdzi godzine na rowerze, ma 2-3 razy w tygodniu dostep do naturalnego pola + spacer rano godzina, w południe 0,5 godziny, o 14-15 kolejna godzina i wieczorem 1-2 godziny. Nie uwazam, zeby byl niewybiegany albo zle wychowany ;) Wrecz przeciwnie, to najinteligentniejszy pies jakiego mialam, wspaniale sie go układa, jest bardzo skupiony i chetny do współpracy. W przeciwieństwie do drugiego psa, który mimo ukończenia PT i PT 2 stopnia to ma mnie calkiem gdzies i slucha jak mu sie spodoba.
Oba psy sa oczywiscie uczone ta sama metoda :)

Link to comment
Share on other sites

Mam okazję przebywania z gordonami w zaciszu domowym jak i na spacerach. Angliki i gordony bardzo się różnia, ale również mają sporo wspólnych cech. Gordon to niezwykle wrażliwy i uczuciowy pies, ale o twardszej psychice od anglika. Ja odnosze wrażenie, że są bardziej energetyczne :cool3: Mojemu Nugatkowi czasami minie godzina zanim podejmie jakąś decyzje. Myślę, że do gordona trzeba podejść stanowczo, a zarazem bardzo łagodnie, mimo ze to bardzo wytrzymały myśliwy, o ciepłym serduchu:lol:Gordony szybciej "myślą" i podejmują decyzje. Oczywiscie z Impresja się zgadzam, że każda cecha to cecha osobnicza, jeden kocha towarzystwo innnych psów drugi nie widzi świata poza swoim panem ;)

Do gordonów też mam słabość:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Ja nie wiem czy kwestia wychowania :evil_lol: Raven moglby miec cale mieszkanie zostawione dla siebie, a przespalby dzien na kanapie i nic by nie zrobil. Lilian notorycznie robi mi w domu horror, dlatego obecnie nie daje mu powodu do zniszczeń. Tzn. roluje dywany przed wyjscie, wynosze wszystkie sprzety do pokojów, które zamykam na zamki, powymienialam klamki na okrągłe, wylaczam korki i psikam rogi, kurki od gazu i inne ciekawe rzeczy odstraszaczem dla psów. Ostatnio zapomnialam wyjac kratke, ze zlewu i po powrocie do domu zostaly z niej tylko wióry + 3 dni wymiotowania plastikiem.
:)[/quote]

Jejku to faktycznie straszny czort z niego!! W obrębie każdej rasy można znależćpsy o różnej psychice. Dlatego jak już napisałam dobrze jest porozmawiać z doświadczonym hodowcą.

Link to comment
Share on other sites

Oprócz tego że seter szkocki i angielski będą się różnić bo to inne rasy, to różnić się będzie też suka i pies w obrębie jednej rasy, a także np. suka i inna suka w obrębie tej samej rasy. Także nie wiem czy ma sens opisywanie zachowań konkretnych psów, chyba raczej skupić się na ogólnych cechach rasy. Nie miałem dłuższej styczności z anglikiem ale gordon w takim systemie jak piszesz nie będzie raczej zadowolony z życia. Pół godzinny spacer rano to moim zdaniem zbyt krótko, żeby pies dotrwał do godzin popołudniowych bez siania zniszczenia - ogródek rozkopie, w domu znajdzie sobie obiekt zniszczenia i będzie go gryzł. Inna kwestia to, że w miesiącach październik-marzec w ogródku będzie mu za zimno. Dodatkowo dobrze jeśli gordon spędza możliwie najwięcej czasu w dzień z rodziną, jak zostanie zostawiony sam to zdecydowanie nie będzie zadowolony. My mamy raczej spokojną gordonkę, to jednak zdarzyło jej się parę demolek - np w weekend kiedy lubię się wyspać zanim pójdę z nią na spacer zdarzało się, że przed godziną 11 były już porozrywane worki ze śmieciami albo wykopane doły.

Przechodząc do meritum - wydaje mi się, że nie powinnaś się raczej zastanawiać "gordon czy anglik" bo jeśli jesteś w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i kontaktu z domownikami to w obu przypadkach będzie ok. Skupiłbym się wtedy na sprawdzeniu aktualnych miotów i wybrał rasę która się bardziej podoba albo jest ciekawsze skojarzenie. Jeśli jednak jest tak jak piszesz to nie jestem pewien czy seter będzie najlepszym wyborem. Ale jeśli koniecznie seter to polecam sukę - z psem który będzie miał mało kontaktu z właścicielem może być problem z uciekaniem (irland, którego miała moja babcia miał właśnie mniej więcej taki tryb dnia jaki Ty możesz mu zaserwować i notorycznie uciekał).

Link to comment
Share on other sites

Albo szukać szczeniaka z typowej lini na show, a nie na uzytkowej. Z cala pewnoscia bedzie mial mniejsza potrzebe seterzej samodzielnosci, sklonnosci do ucieczek i prawdopodobnie bedzie bardziej "domowo" nastawiony ;) Tak mi sie wydaje obserwujac psiaki z róznych lini.

Z tego co wiem połowa miotu R ma sklonnosci do ucieczek z powodu ogromnej pasji mysliwskiej :)
Za to moj Liluś to uwielbia byc noszony na rekach ;) a jeden gwizdek wystarczy, zeby w kilka sekund byl przy nodze. Wiec obserwowac rodzicow i tak jak radzi helou wybrac najciekawsze skojarzenia ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak jak juz wyzej napisano...w zasadzie wszystko jest kwestia indywidualna, choc podoba mi sie okreslenie Nugatowej, ze gordon jest bardziej energetyczny:). Na pewno znam zdecydowanie wiecej flegmatycznych Anglikow niz Szkotow. Tak jak kazdy mysliwski pies potrzebuje ruchu i niewybiegany - roznosi go energia. Jesli chodzi o gordony, to nie sugerowalabym sie w tym przypadku stwierdzeniem, ze lepsza bedzie suka. W zasdzie jedyne co je rozni, to to, ze suka miewa cieczki, ale jesli chodzi o charakter...to psy sa wrecz wiekszymi przytulankami.
Demolowac mieszkanie moze kazda rasa. Co do ruchu...to jesli wszyscy wlasciciele seterow zapewniaja im kilkugodzinne spacery dziennie, to setery to chyba najszczesliwsza rasa na swiecie. Moje biegaja wtedy kiedy mam na to czas, raz jest to 6dni w tygodniu, innym razem tylko w weekend. Generalnie zbieram je na bieganie w weekendy i w srodku tygodnia, reszta to spacery na smyczy. Nie niszcza, nie wariuja, bez problemu zostaja codziennie na kilka godzin same. Duzo to kwestia wychowania. Czasami ktoregos zabieram do pracy i nigdy nie zachowuje sie w nowym miejscu jak dzikus, wszystko to kwestia przyzwyczajenia.
Maja ogrod do dyspozycji wtedy kiedy je wypuscimy i starszego nawet zima ciezko zagonic do domu. Kochaja lozko i kanape, choc mlodszy preferuje swoja klatke, co uwazam za cudowne rozwiazanie.
Znam Szkoty mieszkajace w bloku, znam takie spedzajace zdecydowana wiekszosc zycia na zewnatrz, wszystkie szczesliwe...bo tak naprawde to zalezy od nas jakie beda. Jak juz wczesniej napisano, jesli zdecydujesz sie na setera, to dobrze wybierz hodowle i chyba sie zgodze z Talagia, ze cos w tym jest jesli chodzi o linie 'show' i te czysto uzytkowe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...