Jump to content
Dogomania

Kampania społeczna- dlaczego warto kastrować/sterylizować zwierzaki?


viverna

Recommended Posts

[U][B]UWAGA KOCHANI DOGOMANIACY![/B][/U]

[COLOR=Blue][U]Lepiej zapobiegać niż leczyć?

[COLOR=Black]Czemu najwięcej przeglądających jest zwykle na forum psy w potrzebie : psy do adopcji/znalezione?[/COLOR][/U][COLOR=Black] Może ogólnopolska kampania społeczna powoli zmieniłaby ten stan rzeczy? Może tę kampanię na wielką skalę zacząć od własnego podwórka?[/COLOR][/COLOR]
[B]Co sądzicie[/B] o akcji informującej ludzi o tym, że należy i dlaczego sterylizować/kastrować swoje zwierzaki?

Pomyślałam sobie, że warto zacząć od zwykłych ulotek (może na początek robionych samodzielnie, kserowanych), które obowiązkowo byłyby wręczane przy adopcjach w schroniskach (zwłaszcza!), w lecznicach dla zwierząt itd.

[COLOR=Red][B]Teraz prośba do Was! [/B][/COLOR]

Wymyślmy, co w takiej ulotce mogło by być, prócz konkretnych informacji:

[B]- dlaczego?[/B] (historie o przepełnionych schroniskach, o tym, co się dzieje ze wzrastającą liczbą zwierząt, jak są zabijane, że humanitarność ludzi to jakiś mit!!!)

A może ostrzej? Drastyczne zdjęcia? (mało jest takich?)

[B]- gdzie?[/B] (gdzie najtaniej, najbardziej fachowo, by nie narażać zwierzaka na lekarzy-partaczy)

[B]-obalenie potocznych sądów:[/B] "ja mojej suni/pieska upilnuję", "każda suczka dla własnego zdrowia powinna mieć przynajmniej raz młode", "to jest okaleczanie psa/kota" i przede wszystkim (!!!) "jak będą szczeniaczki/kociaczki, to zawsze się je komuś rozda", "moja jedna suczka/ jeden pies i tak nic nie zmieni"


Naprawdę większość ludzi (niezależnie od wykształcenia, mentalności, statusu społecznego i takich tam innych szufladek) nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu !!! (Mam na myśli ludzi, którzy lubią zwierzęta.)

Może różne organizacje przyłączyłyby się do tego?

[B][COLOR=Magenta]Co Wy na to?[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

pomysł dobry,wiem ,ze jest juz częściowo realizowany,ale mentalność ludzi trudno zmienić i niestety część wetów się przyczynia do tego,że ludzie nie poddają sterylizacji swoje zwierzaki.
Schroniska trzeba by zachecić do takiej współpracy,może jakieś gazety umieściłyby artykuły o tej tematyce.

Link to comment
Share on other sites

Tego typu ulotki rozprowadzała m.in. Fundacja Emir i nasz schron, ale to wszystko za mało, wciąż za mało... I jakies te ulotki wydawały mi się mało przejrzyste. Można by spróbować stworzyć "lepsiejsze" ;)

Myślę że warto też zachęcać wetów do współpracy, chociazby przy arkowym programie tańszej sterylizacji (w marcu takie coś jest).

Co jeszcze- no najprostrze- przekonywać znanych nam ludzi, tłumaczyć, gadać ;) Podpisywać umowy adopcyjne wymagające sterylizacji i pilnowac wykonania, bądź wydawać tylko ciachnięte zwierzaki. Oczywiście wtedy kiedy to jest możliwe (wiek, choroby).

Link to comment
Share on other sites

gazety też, o mentalności wiem, ale wierz mi, jestem czasem zaskoczona rozmawiając nawet z moimi znajomymi, że ludzie, którzy zwierzaki naprawdę lubią, dbają o nie itd. nie są świadomi tego, że mój jeden nierozmnożony zwierzak= np. kilka-kilkanaście zwierzaków mniej= mniej tych kilkunastu w schroniskach= traktowanie tych, które są bardziej humanitarnie. Ja to wiem, Ty to wiesz, większość na tym forum to wie. Ale to trzeba łopatologicznie, obrazowo, krok po kroku.

Kampanie antynikotynowe przynoszą skutek (np. te w Anglii, gdzie na opakowaniach papierochów są zdjęcia!)

Nawet jeśli tylko 10% ludzi biorących psiaki ze schroniska, przeczyta taką ulotkę, przejmie się tym i na własną rękę wykastruje zwierzaka, to o ile mniej będzie na tym forum psów o które walczą Dogomaniacy. Myślę, że mniej, i to mniej wystarczy!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mało kto tu zagląda, a szkoda, bo taka akcja mogłaby się udać przy Waszej pomocy! :-)

rozumiem, że bardziej "namacalna" pomoc zwierzakom, to ratowanie konkretnych bid, ale można naprawdę skutecznie zapobiec wielu psim i kocim nieszczęściom!

z pewnością tego typu akcje miały już miejsce, ale za mało, za cicho!!! Im więcej łapek i główek do pomocy, tym lepsze, skuteczniejsze i bardziej chwytające za serce ulotki...:fadein:

Link to comment
Share on other sites

jak dla mnie to super pomysł, mogę pomóc, choć wetem nie jestem i na sterylkach mało się znam,a le chcę jakoś pomóc ;)
można rozwieszać u wetów, w schronach, zrobić happeningi w miastach (ja się piszę na to)!!!! można napisać artykuł do gazety (jacyć weci żeby się wypowiadali, lub zainteresować gazetę, żeby wywiad zrobić jakiś, może TV także, tylko muszą być bardzo kompetentne osoby do tego.
co jeszcze? hmm... można też zmotać tańsze sterylki w jakimś okresie czasu czy coś, żeby zachęcić :cool1:

Link to comment
Share on other sites

Jestem za tego typu akcja choc wiem, ze latwo nie bedzie...
Ja tak delikatnie probuje nawracac moich znajomych pokazujac im foty z psedohodowli, nieszczesliwe psiaki w schronach - ale powolutku nie nachalnie bo... a co ja wam bede mowic... same wiecie jak to jest jak ktos za bardzo naciska

Link to comment
Share on other sites

tak, wiem, aj to jestem emocjonalna i nei dziala mi rozum... ostatnio zobaczylam na wsi 2 szczeniaki, jeden to labek (PIES).. drugi to starszy troche taki kundelek bialy (SUKA) i obydwa psy w 1 kojcu a jak powiedzialam ze ona co chwile bedzie miala mlode i co z tymi dziecmi zrobia? utopia? to sie obrazili i musze akcję defensywną zrobic i odbic sukę na sterylke i 10 dni rekonwalescencji i oddam z powrotem.. :-(

Link to comment
Share on other sites

Ja bym tak na juz nie zakladala zlej woli ludzi. Czasem sa po prostu nieswiadomi swoich dzialan. Tak naprawde jezeli nie sa zaangazowani to niekoniecznie znaja realia.
Ja sie np ostatnio zdziwliam jak sie okazalo, ze 2 osoby byly w szkoku, ze rasowe psy maja tatuaze - najpierw spojrzeli na mnie jak na wariatke bo oczywiscie uzylam skrotu, ze koniec swiata i do schronu trafiala juz rasowe psy z tatuazem, a po wytlumaczeniu co autor mial na mysli czyli ja stwierdzili, ze tego nie wiedzieli. Z drugiej strony tak naprawde nie interesowali sie nigdy tym wiec nijak mogli sie dowiedziec.

Ja stosuje zasade - kropla drazy skale...

Link to comment
Share on other sites

gdybym zakładała złą wolę ludzi, to bym nie była rękoma i nogami za tą kampanią! Oczywiście, że ludzie są po prostu nieświadomi. Z pewnością niektórzy się tym nie przejmą, ale wierzę, że wielu się "nawróci" ;)

A w te kropki chciałam wstawić epitet dotyczący ich braku przymiotów intelektualnych, a nie braku dobrej woli :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Podnoszę wątek, bo temat ważny.
Jak Wam idzie, jakieś wyniki? Udał się zrealizować któryś z pomysłów?
Jeśli to nadal aktualne, podaję adres, pod którym można znaleźć przystępny tekst o kastracji. Można go w całości wykorzystać.
[URL="http://przyjacieleczterechlap.pl/Kastracja.php"]Kastracja[/URL]
To strona fundacji, której jestem współzałożycielem, a tekst oraz pozwolenie na jego używanie dostaliśmy od szczecińskiego TOZ-u.
Można go drukować, dołączać zdjęcia itp.
Dostałam informację od jednego z dogomaniaków, że tekst jest nie do końca rzetelny i niezgodny z najnowszą wiedzą weterynaryjną. Sądzę jednak, że jako tekst propagandowy powinien się sprawdzić.
Mam nadzieję, że wątek się obudzi
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W 2008 roku Stowarzyszenie Arka zrobiło piękną akcję ogłaszając 8 marca ogólnopolskim dniem sterylizacji zwierząt. Z resztą na ich stronie też jest dobry tekst o zaletach zabiegu (myślę, że wystarczy poprosić o zgodę na jego rozpowszechnianie) [URL="http://www.arka.strefa.pl/nie"]www.arka.strefa.pl/nie[/URL] _rozmnazaj2.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Justyna Klimek']W 2008 roku Stowarzyszenie Arka zrobiło piękną akcję ogłaszając 8 marca ogólnopolskim dniem sterylizacji zwierząt. Z resztą na ich stronie też jest dobry tekst o zaletach zabiegu (myślę, że wystarczy poprosić o zgodę na jego rozpowszechnianie) [URL="http://www.arka.strefa.pl/nie"]www.arka.strefa.pl/nie[/URL] _rozmnazaj2.html[/quote]


Nie tylko w 2008 roku, nasza akcja bedzie w tym roku dziesiaty raz i pierwszy raz caly miesiac marzec.
Folder edukacyjny istnieje o lat i jest 'prosty w obsłudze" wystarczy wydrukowac dwustronnie, najlepiej na kolorowym papierze, zlozyc na trzy czesci i juz.
O calej akcji jest tu:
[URL="http://arka.strefa.pl/Akcja-2009/akcja_sterylizacji_2009.html"]Ogolnopolski Dzien Sterylizacji Zwierzat 2005[/URL]
[B]W tym roku folder jest tu[/B]:
[URL]http://www.arka.strefa.pl/Akcja-2009/Akcja-Sterylizacji-2009.pdf[/URL]

i szczegoly juz samej akcji:spisy klinik i td, tu:
[URL]http://www.arkastrefa**********/index.php?c=11[/URL]


[B][SIZE=3][COLOR=blue]Zachecam do rozpropagowania akcji wsrod lekarzy weterynarii i opiekunow zwierzat. Powiadomienie mediow o akcji, czynną pomoc.[/COLOR][/SIZE][/B]

[B][SIZE=3][COLOR=blue]Im wiecej wykastrowanych zwierzat tym mniej zwierząt niechcianych; porzucanych, maltretowanych, usmiercanych!![/COLOR][/SIZE][/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...