Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

Ja nie uważam, że moje psy to niemalże wilki z lasu i mnie ta cała ideologia "idzie dziki psowaty przez las i zjada zająca" średnio leży. Trzeba sobie poczytać to i owo i dopasować wszystko do potrzeb własnego psa i tyle ;) Moje psy kochają np. nabiał, nie mają po nim żadnych rewolucji a wręcz przeciwnie, no i nie daję im po pół kilo dziennie na głowę, więc nie rozumiem, czemu mam go wyrzucać, bo ideologicznie jest ZŁYYYY... Więc, Parysiu, albo idziesz na forum barfnyświat i liczysz wszystko co do grama, łącznie z przepisową głodówką (podczas której niektóre psy rzygają jak koty ale nieważne, bo tak trzeba) albo przeglądasz wszelkie dostępne informacje i sobie według własnego uznania układasz jadłospis pod potrzeby własnych psów ;)

A, zapomniałam! Kupuję jeszcze psom serca wołowe w świetnej cenie w małych sklepikach mięsnych. I ścinki z indyka. I pewnie jeszcze coś, czego zapomniałam wymienić. Więc wychodzi na to, że jednak nie dostają samych gołych gnatów...

Edited by evel
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Parysio']Evel a jak Ty się zapatrujesz na to 15% kości tylko ? Jadły ogony wieprzowe i było wszystko okej w sumie. Właśnie sporo się naczytałem też w necie i nie wiem co o tym sądzić wszystkim eheh no ale ile ludzi tyle opini na pewno. Równie dobrze może się poślizgnąć na maśle w kuchni :D hehe. Indyk, kaczka, wołowina i wieprzowina z tego co widziałem to jest dostępna. Właśnie w sprawie kaczki musiałbym się wybrać do tesco albo do lidla przy okazji. Dobrze w takim razie 15% kości tylko, zatem jak to dzielić? jak to się ma np na przestrzeni miesiąca? bo sugerowałem się troche jadłospisem Martens z tematu o jadłospisach barfowych :)[/QUOTE]

po prostu odpowiedz sobie sam na pytanie, jak zbudowane jest zwierzę, które podajesz swojemu psu. na pewno nie z samych kości z odrobiną mięsa na nich.
21kg pies to taki jak moja suka. ja kupuję np całego kurczaka, dzielę na porcje i go skarmiam. wszystko, co w nim jest po prostu. to, co trudno kupić w całości, np woła czy świnię, daję tylko elementy, np wołowinę ok 3 posiłki w tygodniu(tłuste mięso). wieprzowinę ona je akurat tylko kości, to raz na jakiś czas jak się trafi ;)

z indykiem, kaczką, wieprzowiną, kurczakiem i wołowiną spokojnie ułożysz dobry jadłospis. jak dodasz raz na jakiś czas gęsią szyję do której masz dostęp, to już w ogóle będzie super :)

Link to comment
Share on other sites

Yhym.. Przeczytałem Wasze komentarze i nie będę odpisywał z osobna ale poczytam jeszcze, przeglądne i potem wrzucę jadłospis i go najwyżej ocenicie i coś może poprawimy jeszcze :) A jest może gdzieś kalkulator jakiś do obliczenia tego wszystkiego? Muszę jakoś pokombinować z tym wszystkim bo też czytałem że nie powinno sie dawać więcej niz 20% podrobów w stosunku do mięsa i można się pogubić w tym wszystkim. Dlatego może dodałem taki fatalny jadłospis.

Link to comment
Share on other sites

evel z całym szacunikeim... polecasz BS wyśmiewając się z niego. Jednoczesnie polecasz poczytac... Cały problem polega na tym, że poczytać możesz tylko tam, bo nigdzie indziej tej wiedzy nie znajdziesz chocbyś padła.
twój pies jest wilkiem - jest podgatunkiem wilka. Żebyś nie wiem jak sie od tego zapierała i odżegnywała. A one tyle kości nie jedzą.
widzę, że swiat zaczyna się dzielić na dwie grupy - pies to nie wilk = można go karmić samymi kośćmi lub pies to świnia = dieta składająca się z weglowodanów w tym mnóstwa skrobii

Już pomijam fakt, że na BS w dziale dla psów nikt nie kaze niczego liczyc, przeliczac bo to bez sensu. Kociarze jak chca to niech spedzaja w kuchni godziny nad waga aptekarską. Nie wiem po co... psy to nie koty i takich mecyjów nie potrzebują. I zapewniam Cie także że wymysł głodówki to raczej patent z dogomanii.
Głodówka jest dobra ale... dla zwierza żywiącego sie naturalnie - czyli raz na kilka dni zoładek wypełniony (pies 21 kg to jakies 5 kg pokarmu mięsnego na raz).

Wiec nie powtarzaj plotek i nie sprawdzonych wiadomości.

Link to comment
Share on other sites

motylku - kalkulator na BS dotyczący psów nie nadaje się do niczego. W zyciu nie uda Ci się stworzyć sensownej diety na jego podstawie. Bo okazuje sie, że nie ma na świecie zwierzaka będącego zbilansowaną dietą.
Powtarzam jeszcze raz - tu nie chodzi o przeliczanie co do grama.
20% podrobów - fajnie - to daj codziennie po kawałeczku podrobu. Ja osobiście wogóle nie licze jako podrobów serc i ozorów. Cała reszta to podrób.

Link to comment
Share on other sites

Tak, jednego psa karmię samymi kośćmi obranymi do cna, a drugi dla odmiany dostaje śrutę kukurydzianą z łyżką smalcu, bo nie mogę się zdecydować, w której opcji jestem. Pozdrawiam, miłego dnia :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Ta dyskusja robi się dla mnie chora. Na 5 stronach czytałem o ilości podrobów w stosunku do mięsa. 60% mięsa ok 20% podrobów a tutaj czytam co innego. No to 10 osób by się myliło? Sugerowałem się Martens i ona też nie ma racji?

Link to comment
Share on other sites

ja z kalkulatora korzystam by mniej więcej wiedzieć, ile powinnam podać suplementów, ale... nie mam wagi jubilerskiej i daję na oko :lol: ale fakt, że w ogóle mało tam jest pozycji do wyboru, np właśnie mięsnych kości(sam kurczak).
co więcej, nie mam też wagi jubilerskiej do ważenia suplementów dla kotów, a jednak jestem na barfnymswiecie :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Parysio']Ta dyskusja robi się dla mnie chora. Na 5 stronach czytałem o ilości podrobów w stosunku do mięsa. 60% mięsa ok 20% podrobów a tutaj czytam co innego. No to 10 osób by się myliło? Sugerowałem się Martens i ona też nie ma racji?[/QUOTE]

czy codziennie kości drobiowe to Twoim zdaniem spełnienie proporcji o 60% mięsie?

Link to comment
Share on other sites

20% podrobów
60% mięsa
15 % kości
reszta to część roślinna
czy podany przez Ciebie jadłospis zawiera takie proporcje?

Podpowiedź - szyja indycza to ok 75% kosci
Skrzydełko z kurczaka to ok 50% kosci
Korpus z kurczaka to ok 70% kosci
Udko to ok 30% kości.

jak sobie uśrednisz to wychodzi na to że karmisz psa kośćmi.

Link to comment
Share on other sites

No to dobra w takim razie mam wszystko obliczone. Dieta będzie się bilansować na przestrzeni tygodnia.

[SIZE=3]
[/SIZE]
[SIZE=3]Dawka dzienna: 525 g [/SIZE]
[SIZE=3]Dawka tygodniowa: 3.7 kg[/SIZE]
[SIZE=3]Produkty pochodzeniazwierzęcego: 3 kg[/SIZE]

[LIST]
[*][SIZE=3]mięso 1.5 kg[/SIZE]

[*][SIZE=3]żołądki 600 g[/SIZE]

[*][SIZE=3]podroby 450 g[/SIZE]

[*][SIZE=3]kości 450 g[/SIZE]
[/LIST]


[SIZE=3]Produkty pochodzeniaroślinnego: 750 g[/SIZE]

[LIST]
[*][SIZE=3]warzywa 550 g[/SIZE]

[*][SIZE=3]owoce 200 g[/SIZE]
[/LIST]
Może napisalibyście mi co dajecie swoim psom. Bo zaciekawiło mnie to że Martens wydaje od 2 do 8zł za kg jedzenia dla swoich. Zastanawia mnie to jak to jest skomponowane. Np. jak produkty roślinne ma zjeść ok 750 czyli mogę to np rozłożyć na 3 dni i dawać wieczorem a rano np. mięso czy tam kości. Mięso okej wiadomo jak dawać, a kości? przecież ten % na przestrzeni tygodnia trzeba jednak zachować. Nie wiem jak to podawać po prostu. Bo np. kości mogę sobie rozłożyć to 450g na 3 dni i to wychodzi po 150g bo załóżmy że 3 dni będą jadły kości w tygodniu. Czy jak? heheh

Link to comment
Share on other sites

No dobra pomińmy to jak to podawać bo można to łatwo skomponować ale przykladowo: mam udko z kurczaka które waży 300g i jak to podzielić skoro tam jest 30% kości czyli jakieś 90-100g a mają zjeść np. 400g to wiadomo że mogą zjeść 4 takie udka tygodniowo ze względu na ilość kości. Dobrze rozumuje? a w przypadku np szyi z indyka? Kupując szyję nie opłaca się obierać jej z mięsa bo tego mięsa prawie tam nie ma, no jest ale 25%.

Link to comment
Share on other sites

tak, możesz rozłożyć sobie papkę warzywną na 3 dni. co ja daję suce: całe kurczaki(podzielone na odpowiednie porcje), kości wieprzowe, mięso wołowe tłuste, żwacze wołowe, serca i żołądki kurczaka, serca wołowe, szyje, skrzydła, uda indyka, łosoś, czasem wpada kaczka, królik, jeleń. nie liczę tak dokładnie na procenty jak sobie obliczyłeś, tylko raczej mniej więcej i jeśli skarmiam całego kurczaka, to daję na jeden posiłek korpus z niego, a na drugi pierś. jeśli coś jest bardzo kostne, to potem 2-3 posiłki podaję bezkostne(zwykle mięso wołowe i potem podroby), albo dokładam do tej rzeczy mięso/podroby, jak coś mniej kostne, jak np udo to potem 1-2 posiłki bezkostne. suka nie je warzyw i owoców w formie papki, czasem coś w całości.
młodszy pies jest alergikiem i ciągle szukamy odpowiednich kompozycji, ale na tą chwilę je: całe kaczki(oczywiście podzielone), całe króliki, elementy z indyka, mięso wieprzowe, kości wieprzowe, jeleń, łosoś, baranina czasem. papkę warzywną zwykle raz w tygodniu. system taki sam jak u suki :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']tak, możesz rozłożyć sobie papkę warzywną na 3 dni. co ja daję suce: całe kurczaki(podzielone na odpowiednie porcje), kości wieprzowe, mięso wołowe tłuste, żwacze wołowe, serca i żołądki kurczaka, serca wołowe, szyje, skrzydła, uda indyka, łosoś, czasem wpada kaczka, królik, jeleń. nie liczę tak dokładnie na procenty jak sobie obliczyłeś, tylko raczej mniej więcej i jeśli skarmiam całego kurczaka, to daję na jeden posiłek korpus z niego, a na drugi pierś. jeśli coś jest bardzo kostne, to potem 2-3 posiłki podaję bezkostne(zwykle mięso wołowe i potem podroby), albo dokładam do tej rzeczy mięso/podroby, jak coś mniej kostne, jak np udo to potem 1-2 posiłki bezkostne. suka nie je warzyw i owoców w formie papki, czasem coś w całości.
młodszy pies jest alergikiem i ciągle szukamy odpowiednich kompozycji, ale na tą chwilę je: całe kaczki(oczywiście podzielone), całe króliki, elementy z indyka, mięso wieprzowe, kości wieprzowe, jeleń, łosoś, baranina czasem. papkę warzywną zwykle raz w tygodniu. system taki sam jak u suki :)[/QUOTE]
Acha. Tzn. ja wyliczyłem sobie żeby mieć jakąś baże ile czego powinny jeść. Też będę dawał na oko jak już będę miał rozeznanie tak jak tutaj wago już i ile kości w czym się znajduje tak pi razy oko. isabelle piszesz żeby udko dzielić na pół a gdybym tak np rano dał im udko całe? to wychodzi 300g w tym ok 90 g kości. czyli wiem że ze względu na kość mogę dać im jeszcze jakieś 4 udka w tygodniu. Za 8 udek zapłaciłem 16 zł we Fracu heheh czyli już mają jedzenia na 4 dni na rano np. Wieczorkiem standardowo coś mięsnego bez kości. Papka warzywna wieczorem co 3 dni np. Wkomponować w to podroby jeszcze, coś wieprzowego. No i raczej nie będę liczył oddzielnie żołądków i podrobów bo żołądki raczej będą częścią ich menu podrobowego i do tego serca kurze/indycze. Pomału już zaczynam mieć zarys tego wszystkiego :)

Link to comment
Share on other sites

Nie no aż tak świrował to nie będę żeby liczyć % kości w tygodniu ale będę to robił po prostu z głową

1. Wieprzowina + papka warzywna
2. Kurze łapki + serca
3. Udko z kurczaka + papka warzywna
4. Szyja indycza + żołądki
5. Korpus + papka warzywna
6. Udko z kurczaka + serca
7. Kurze łapki + twaróg + jajko + łyżka oleju.

Lepiej już to wygląda? Są różnego rodzaju kości i mięsa mielone, także muszę zobaczyć w sklepie jak to wychodzi i co można czym podmienić. Bo znowu korpus mogę obrać z mięsa i wtedy im dać i będą miały dzień bez kostny. Może jakieś skrawki. Jak już pisałem, muszę zobaczyć co jest dostępne i w jakich ilościach

Link to comment
Share on other sites

możesz dać udko całe rano, a na drugi posiłek np podroby albo mięso, czyli jeśli udo waży te 300g, a Twój pies ma jeść 525g dziennie, to drugi posiłek będzie nieco mniejszy. nie musi być równo na pół wszystko podzielone.
jadłospis już lepiej znacznie, chociaż chyba jedną papkę warzywną bym zamieniła na coś innego, bo wydaje mi się, że sporo jej wyjdzie(chyba że właśnie będzie tak, że dajesz rano większy posiłek, a papki mniej).
kurze łapki traktuj raczej jako przekąskę, niż pełne danie :) dorzuciłabym jeszcze coś wołowego. ale właśnie-rozejrzyj się w sklepie, zobacz co jest dostępne itd.
a i nadal dałabym więcej jajek, może ze 3 razy w tygodniu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']możesz dać udko całe rano, a na drugi posiłek np podroby albo mięso, czyli jeśli udo waży te 300g, a Twój pies ma jeść 525g dziennie, to drugi posiłek będzie nieco mniejszy. nie musi być równo na pół wszystko podzielone.
jadłospis już lepiej znacznie, chociaż chyba jedną papkę warzywną bym zamieniła na coś innego, bo wydaje mi się, że sporo jej wyjdzie(chyba że właśnie będzie tak, że dajesz rano większy posiłek, a papki mniej).
kurze łapki traktuj raczej jako przekąskę, niż pełne danie :) dorzuciłabym jeszcze coś wołowego. ale właśnie-rozejrzyj się w sklepie, zobacz co jest dostępne itd.
a i nadal dałabym więcej jajek, może ze 3 razy w tygodniu[/QUOTE]
Nie trzymam się sztywno tego 525g tylko jak udko np 300g to potem dostanie jakieś 200g tej papki. Nigdy praktycznie nie dzielę tego na pół jak jeszcze dostawały gotowane jedzenie. 3x papka warzywna w tyg. to wyjdzie jakieś 600g a powinny jeść ok 750. No to nawet jak bym dawał po 250 to wyjdzie idealnie. Wtedy 300 mięsa + 250 papki i 550 na dzień albo 250 mięsa i papki to 500, także wiesz.. nie będę się przejmował tym jeśli wyjdzie troszkę mnie lub więcej na dzień. Właśnie muszę zobaczyć co tam jest wołowego :) To gdzie tu można dorzucić jeszcze całe jajka, do czego?:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Parysio']Nie trzymam się sztywno tego 525g tylko jak udko np 300g to potem dostanie jakieś 200g tej papki. Nigdy praktycznie nie dzielę tego na pół jak jeszcze dostawały gotowane jedzenie. 3x papka warzywna w tyg. to wyjdzie jakieś 600g a powinny jeść ok 750. No to nawet jak bym dawał po 250 to wyjdzie idealnie. Wtedy 300 mięsa + 250 papki i 550 na dzień albo 250 mięsa i papki to 500, także wiesz.. nie będę się przejmował tym jeśli wyjdzie troszkę mnie lub więcej na dzień. Właśnie muszę zobaczyć co tam jest wołowego :) To gdzie tu można dorzucić jeszcze całe jajka, do czego?:)[/QUOTE]

no ja też nie liczę tak dokładnie, różnie psy dostają, jak mi się podzieli, tak jest :lol:
jajko możesz podać nawet samo, albo do papki warzywnej, albo jeśli będziesz miał jakieś mielone mięso to możesz zrobić tatara :lol:
pytaj o okrawki wołowe, są tanie i dobre dla psów, bo są tłuste :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']no ja też nie liczę tak dokładnie, różnie psy dostają, jak mi się podzieli, tak jest :lol:
jajko możesz podać nawet samo, albo do papki warzywnej, albo jeśli będziesz miał jakieś mielone mięso to możesz zrobić tatara :lol:
pytaj o okrawki wołowe, są tanie i dobre dla psów, bo są tłuste :)[/QUOTE]
hehehe no coś muszę pomyśleć bo często coś tam zostaje z obiadu czy tam z posiłku. Wcześniej dawałem podroby z papką jak gotowałem ale chyba właśnie do papki dorzucę jajko ale daje całe. Gdzieś czytałem że tylko jedno tygodniowo się powinno dawać?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...