Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

Znalezione na FB:
[QUOTE][COLOR=#808080][FONT=lucida grande]Kości dla psów to odrobine rozleglejszy temat. Mogą być gotowane, surowe, drobiowe, wieprzowe czy wołowe. I tak kości drobiowe ugotowane są niesamowicie niebezpieczne ponieważ łamią się w taki sposób, że tworzą się ostre krawędzie co może spowodować poważne uszkodzenie jelit. Kości mogą utknąć w przełyku, wtedy tylko szybka specjalistyczna pomoc może uratować życie czworonoga. Żadnych kości pod żadnych pozorem nie powinny jeść psy chore, szczególnie na wątrobę.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#808080][FONT=lucida grande]Wszystkie rodzaje kości często powodują zaparcia, ale to nie tylko dyskomfort dla psa ale przede wszystkim zagrożenie życia. Tak było w przypadku psiaka, którego zdjęcie rentgenowskie widzimy u góry. Najadł się on kości wieprzowych gotowanych i doszło do niedrożności jelita. Nie potrafił się wypróżnić, strasznie się męczył. Oczyścić jelita można było tylko operacyjnie.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#808080][FONT=lucida grande]Żadnych kości pod żadnych pozorem nie powinny jeść psy chore, szczególnie na wątrobę.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#808080][FONT=lucida grande]Pamiętajmy kości są słabo trawione przez psy ich podawanie nie dostarcza żadnych wartości odżywczych, więc po co ryzykować zdrowie i życie naszego pupila?[/FONT][/COLOR][/QUOTE]
Eh... Oczywiście o barfie ani pół słowa :mad:

Link to comment
Share on other sites

A! Czyli taka zwyczajna maszynka- standardowa "na korbkę" daje radę przemielić? (w sumie takie drobiowe kości są chyba dość kruche, średnio się orientuję, wegetarianką jestem i od lat nie miałam z mięsem nic wspólnego ;) )

Link to comment
Share on other sites

Jajco.

Na barfnymświecie chyba kiedyś tłumaczyli jak dzielą podroby, trzeba by poszukać i np. serca zaliczali do "mięs" a nie do "podrobów", podział jest w sumie chyba dość umowny. Przykładowo język składa się z mięśni poprzecznie prążkowanych, serce z tkanki poprzecznie prążkowanej sercowej, żołądek to różne mięśnie, więc jednak "typowe podroby" jak wątroba, trzustka czy co tam ludzie dają się jednak TROSZKĘ różnią.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hecia13']Znalezione na FB: ...

Eh... Oczywiście o barfie ani pół słowa :mad:[/QUOTE]
Standard :eviltong: Dobijający jest fakt, że ludzie traktują wszystkie kości tak samo. A później dramaty z zapchanymi czy porozrywanymi jelitami.

[quote name='aleola']Mnie to zastanawia z punktu technicznego- jak zmielić kości, są jakieś specjalne maszynki? Chcę też z kotem przejść na BARF, a kot kości nie ruszy na 100 %.[/QUOTE]
Moje koty też całych kości nie dostawały. Kurczakowe korpusy mieliłam w zelmerowskiej maszynce i dawała radę. Na innej twardej kości ją zepsułam, ale nie pamiętam już czy to był indyczy korpus czy coś innego ;)
Gorzej, że nowa jest jakaś taka słaba i delikatna i boję się ją wypróbować :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Luzia']Rozumiem mielenie kości dla kota, ale przecież pies ma po to zęby żeby ich używać :roll:[/QUOTE]
Bo tu się już koci BARF wywiązał ;)

Ja jeszcze zapytam, czy ktoś z psem alergikiem przechodził na BARF? U mojego psa rozpętała się jakiś czas temu alergia pokarmowa, przeszłam na karmę industrialną z ziemniakami i rybą, objawy ustąpiły, kupiłam karmę z kurczakiem. Na razie więc wiem tylko tyle, że mój pies nie jest uczulony na kurczaka (chociaż ile w karmie jest naprawdę naprawdę tego kuraka, to nikt nie wie...) A może być uczulona na wszystko, bo wcześniej była żywiona domowym bardzo urozmaiconym jedzeniem. Teraz po tym okresie żywienia karmą przemysłową z kurczakiem, przechodzę na BARF.
Powinnam włączać pojedynczo nowe składniki? To zajmie sporo czasu, nie chciałabym psu wyrządzić krzywdy niezbilansowaną dietą... Ale chyba innego wyjścia nie ma?
Ktoś żywi psa z użyciem tylko jednego rodzaju mięsa, np. z kurczaka?

Edited by aleola
Link to comment
Share on other sites

Ja w maszynce elektrycznej normalnej miele jesli potrzeba korpusy i częsci z kuraka, szyje z indyka, korpusy z indyka tez przelatywały /tylko trzeba m=na mniejsze częsci pociapac najpierw coby wlazły w maszynke ;)
do mielenia kosci wiperzowych tudziez innych sa takie specjalne maszyniory co sie bodajże Wilk nazywaja. Ale po jaka idee mielic kosci, skoro w naturze drapiezniki jedza same to, co im z kości pasuje/ nie jedza kości długich-jedynie rozłupuja je i wyjadaja szpik. Natomiast zjadaja główki z kości, chrzastki oraz jedzą wszystkie kości drobne a ptactwo w calosci.
Przy okazji czyszcza sobie zeby.
Jaki sens psu na barfie mielic wsio na papke? jednym z załozeń barfu jest własnie podawanie pokazrmu tak jak w naturze /i takiego jak w naturze/...
nawet szczeniaki /a mam małe rasy/ wcinaja korpusy z kuraka...niemielone...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jara']Nawet w gotowych mieszankach jest serce, wątróbka i nerki.
Pytałam weta to mi powiedziała, że ozory mogę być jak najbardziej jako podroby.[/QUOTE]

Szczerze mówiąc to podział na "podroby" i "nie-podroby" jest chyba dość umowny :)

[quote name='aleola']

Ja jeszcze zapytam, czy ktoś z psem alergikiem przechodził na BARF? [/QUOTE]

Przyjaciółka z alergikiem próbowała, ale pies uczulony na drób i musieli zrezygnować. Ja natomiast mam wrażliwca, ale o ile żywię ją nie tylko głównie kurczakiem, ale innymi rodzajami mięs jest w porządku, a nawet lepiej niż na karmie z jagnięciną ;)

Link to comment
Share on other sites

U mnie też się psisko coś zaczęło czerwienić i przerwaliśmy :sad:
Chciałabym wrócić, ale zbytnio nie wiem jak. W dodatku ciągle ma jeszcze jakieś nibyoznaki i szukam czy nie np od karmy.
A za duża ilość białka może być przyczyną czerwienienia się psa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aleola']
Ja jeszcze zapytam, czy ktoś z psem alergikiem przechodził na BARF? U mojego psa rozpętała się jakiś czas temu alergia pokarmowa, przeszłam na karmę industrialną z ziemniakami i rybą, objawy ustąpiły, kupiłam karmę z kurczakiem. Na razie więc wiem tylko tyle, że mój pies nie jest uczulony na kurczaka (chociaż ile w karmie jest naprawdę naprawdę tego kuraka, to nikt nie wie...) A może być uczulona na wszystko, bo wcześniej była żywiona domowym bardzo urozmaiconym jedzeniem. Teraz po tym okresie żywienia karmą przemysłową z kurczakiem, przechodzę na BARF.
Powinnam włączać pojedynczo nowe składniki? To zajmie sporo czasu, nie chciałabym psu wyrządzić krzywdy niezbilansowaną dietą... Ale chyba innego wyjścia nie ma?
Ktoś żywi psa z użyciem tylko jednego rodzaju mięsa, np. z kurczaka?[/QUOTE]

Ja barfuję z alergikiem i jedziemy praktycznie na dwóch mięsach - indyku i wieprzowinie, bo na kurczaka i wołowinę jest uczulony, a kaczki czy gęsi do pyska nie weźmie ;) Czasami dostaje jeszcze królika. Jaj i nabiału też w naszym barfie nie ma, bo alergia. Spróbuj przetestować jeszcze wołowinę albo wieprzowinę i śmiało możesz zaczynać na dwóch rodzajach mięsa. Potem będziesz co jakiś czas wprowadzać inne mięsa i obserwować reakcję.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aleola']Dzięki. Spróbujemy, poobserwujemy i zadecydujemy ;).
Dajecie warzywa surowe czy gotowane? Można zetrzeć je na tarce czy lepiej żeby to była papka?[/QUOTE]

Ja warzywa/owoce rozdrabniam w robocie kuchennym ;) Potem mieszam z podrobami i znikają w kilka sekund ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Luzia']ale przecież pies ma po to zęby żeby ich używać [/QUOTE]
Po prostu nigdy nie miałaś psa, który ich nie używa. :roll:


Mój pies jest alergikiem i jest na Barfie. Jak pisałam to dopiero początek. Jednak nie dostaje drobiu, żadnego.Do tej pory był na karmach hipoalergicznych: bez drobiu, bez zbóż. Worek karmy za 250zł, który przed zakupem była milion razy analizowany.
Królik, wołowina, cielęcina, ryby, baranina. Drób nam nie potrzebny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...