Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

Moja uwielbia jabłka, gruszki, różne śliwki, banany, ananasa, ogórki, pomidory, marchew, pietruszkę, seler, w papkach zjada też cukinię, buraki, czosnek (w rozsądnych ilościach ma się rozumieć), zielsko typu natka pietruszki, wszystko jest generalnie w porządku, więc chyba można dawać :lol: Byle z głową ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Balbina12']
Gdzieś wyczytałam ,ze psy z problemami z sercem powinny dostawać serca kurze,indycze bo zawierają taurynę.Sprostuje ktoś?Bo nie wiem czy to kolejny wymysł ludzi czy prawdziwa informacja:roll:[/QUOTE]
Podobnież to prawda. Ale słyszałam, że tauryna jest bardzo wrażliwa na wysokie temperatury i po gotowaniu zostaje jej połowa - więc trzeba by jednak trochę pobarfować ;)
A z nowalijkami (w tym ogórki o tej porze roku) to osobiście uważałabym - dzieciaki od tego dostają alergii, to psy pewnie za chwilę też ;)

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, w morfologii (dziś zrobiłam) Eni wyszło, że ma lekką anemię.
Wet powiedziała, że podawać takie coś w kapsułkach (kurczę, szukam kartki i znaleźć nie mogę), albo po prostu wątróbki, młodą pokrzywę.
Co jeszcze można podawać z rzeczy zawierających wit. B12 i żelazo (bo to jest potrzebne)?
Rzeczywiście trochę bałam się dawać brokuł i szpinak (może stąd ta anemia) - czy podawać go w takim wypadku?
Anemia nie taka jakaś straszna czy okropna, po prostu lekka, ale jak mam zamiar ją kryć to warto by uregulować wyniki krwi, żeby była w pełni przygotowana na ciążę.
Następną morfologię zrobimy kontrolnie za ok. 2 tygodnie (a może i po miesiącu).
Pomocy;)

Link to comment
Share on other sites

moje też jadają ogórki, ale pod postacią obierek, ale nie teraz - bo my sami teraz nie jadamy tego typu wynalazków z plastikowym smakiem, wolę poczekać do prawdziwych ogórków. Jedza też łupiny po arbuzie, skórki z kiwi. Czasem nawet skórkę z ziemniaka (jak się uda ktoremuś wsadzic łeb do kubła z odpadkami organicznymi a ja tego nie zauważę). Przez to ich wyżeranie dziwnych rzeczy wyniosłam się z kompostem na pole, bo bałagan robiły w sadzie.

Link to comment
Share on other sites

Aysel, a nie wystarczyłaby po prostu wołowina czy wątróbka? Ja tam się na psach nie znam, ale w dzieciństwie, jak ktoś miał anemię (z kolegów czy koleżanek), to go katowali surową wątrobą, krwistym mięchem. Koleżanka dostawała kasę za zjedzoną łyżkę surowej wątróbki, błeeee :D
Pietruszka i pokrzywy, czy tam brokuł albo szpinak to też, ale czy pies nie przyswoi łatwiej żelaza z czerwonego mięsa? Bo to chyba najprostsze, jeśli nie jest się wegetarianinem. Tak tylko głośno myślę ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak tak, mięso oczywiście jest.
Wołowina aktualnie w zamówieniu ;)
Bałam się podawać podroby w większych ilościach, bo one jednak sporo substancji wypłukują.
To i wątróbek nie podawałam w nadmiarze - raz na dwa tygodnie.
Czyli brokuły, szpinaki i inne zielsko oprócz tego też dobrze zrobi?
Dzięki ;)

Link to comment
Share on other sites

przed kryciem wyrównaj jej to żelazo, bo w ciąży to organizm pobiera koszmarne ilości tego pierwiastka, moze suplementuj jej jakimiś tabletkami? Spytaj o to weta - w końcu o zdrowie przyszłej mamy i dzieci chodzi. są bardzo dobre suplementy zelaza dla ludzi, ale jak są przyswajalne przez psy to nie wiem. idź do weta i pytaj (a tak przy okazji to potem pochwal się co robilas aby podnieśc to zelazo, może komuś się to przyda)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aysel']Słuchajcie, w morfologii (dziś zrobiłam) Eni wyszło, że ma lekką anemię.
Wet powiedziała, że podawać takie coś w kapsułkach (kurczę, szukam kartki i znaleźć nie mogę), albo po prostu wątróbki, młodą pokrzywę.
Co jeszcze można podawać z rzeczy zawierających wit. B12 i żelazo (bo to jest potrzebne)?
Rzeczywiście trochę bałam się dawać brokuł i szpinak (może stąd ta anemia) - czy podawać go w takim wypadku?
Anemia nie taka jakaś straszna czy okropna, po prostu lekka, ale jak mam zamiar ją kryć to warto by uregulować wyniki krwi, żeby była w pełni przygotowana na ciążę.
Następną morfologię zrobimy kontrolnie za ok. 2 tygodnie (a może i po miesiącu).
Pomocy;)[/QUOTE]

A ja nie wiem czy nie za szybko od wejscia na BARF ta morfologia. Nie mam pewnosci czy 2 tygodnie to juz wystarczajaco by pojawiła sie anemia, lub czy to juz by wyrownac ew. braki po suchej karmie. Ja bym sprobowała narazie bez chemi, pokrzywa jest ok - zrywa sie młodą, parzy w gorącej ale nie wrzacej wodzie, sieka i fru, to samo liscie mleczu - bez parzenia, a wogole to roznorodne zioła- kozieradka, tymianek, jajko- raz w tygodniu całe, raz samo zółtko, nie zapominaj o nabiale- ja podaje kefir, biały ser, podroby jako1/2 całosci na 3-4 posiłki w tygodniu. Mozesz kupic serca drobiowe, moje psy za nimi przepadaja.

[quote name='sator_k_']A ja mam takie pytanie, czy jest jadłospis dla psa, który ma przytyć? Bo moje chuchro po prostu nie chce przybrać. Czym barfowym można psa podtuczyć?[/QUOTE]

Wiekszymi porcjami :)

Link to comment
Share on other sites

Karenina, wiesz ja karmię barfem od ponad miesiąca (coś koło tego) ;)
Ten czas szybko mija hihi ;)
Za dwa tygodnie mamy się zgłosić na szczepienie na psi kaszel i Pani wet powiedziała, że możnaby przy okazji zrobić tą morfologię jeszcze raz, aby sprawdzić czy ta anemia znika.
Anemia nie jest jakaś okropna, dlatego bardzo możliwe, że to jeszcze po suchym zostało.
Sprawdzimy i powiemy.
Dziś dałam szpinak z żółtkiem, ale coś nie posmakował :(
Nabiał, jajka, oleje, zioła, algi - one to wszystko dostają, więc może rzeczywiście anemia to pamiątka po suchym.
Okaże się :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sator_k_']A ja mam takie pytanie, czy jest jadłospis dla psa, który ma przytyć? Bo moje chuchro po prostu nie chce przybrać. Czym barfowym można psa podtuczyć?[/QUOTE]

Ile Twój pies waży i ile dostaje ?
Można :). Wieprzowina, geś czy kaczka są bardzo tłuste :). Ja np. dodatkowo daję też skóry wp., podgardle :)

Link to comment
Share on other sites

Teraz waży 34kg, ale to jest za mało. Taki jadłospis mam (z tematu z jadłospisami go wzięłam)
[B][SIZE=4][COLOR=#9932cc]1. 18-dniowy jadłospis dla dorosłego zdrowego psa (ilość dla psa ok. 20 kg)


[/COLOR][/SIZE][/B]# 0,5 kg kości drobiowych
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,3 kg kości drobiowych + pół kostki twarogu + jajko
# 0,5 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 0,3 kg papki warzywnej + 0,2 kg żołądków + łyżka oleju
# 0,5 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,3 kg papki warzywnej + 0,2 kg wątroby + łyżka oleju + łyżka tranu
# 0,5 kg kości drobiowych
# 0,5 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 0,5 kg okrawków wołowych lub wieprzowych
# 0,3 kg papki warzywnej + 0,1 kg żołądków + łyżka oleju + jogurt naturalny bez cukru 100 g
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,5 kg podrobów
# 0,5 kg kości drobiowych
# 1 kostka twarogu + łyżka miodu + jajko + łyżka suszonych alg (np. Algolith)
# 0,5 kg serc wołowych lub wieprzowych

Wszytsko mnożę x2

Link to comment
Share on other sites

Mój pies waży 32 kg, od stycznia przytył 1kg, na barfie od marca je od 1kg do 1,4kg dziennie bez dodatków.

to zwiększ mu, z 1kg możesz przejśc na 1,2 czy nawet 1,5kg. To już sama musisz obserwowac czy jak zwiększysz dawkę czy będzie przybierał czy nie :). U mnie tylko posiłkiem jest ser biały, inny nabiał czy to jogurt, maślanka czy kefir jest tylko dodatkiem pomiędzy posiłkami.
Czasami w hipermarketach (u mnie Carfourze) są właśnie skóry wp, podgardla, możesz spróbowac z tym, ale u mnie to też nie wchodzi w posiłek tylko dodatek pomiędzy, czy z kaczką i gęsią, ale np. z małą ilością, one mają specyficzne zapachy i nie każdy pies będzie chciał jeśc ;)

A ryby ?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za radę, spróbuję :)
Albo zła konsystencja - kupiłam świeże liście i zblendelowałam je z dodatkiem ciepłej wody (bo inaczej szans nie było, żeby to zmielić ;P), albo smak nie pasuje.
Spróbujemy w różnych wariantach narazie to co mamy w sklepie dostępne.
Bo po pokrzywę to dopiero w weekend zbiorę przy domu ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Podobnież to prawda. Ale słyszałam, że tauryna jest bardzo wrażliwa na wysokie temperatury i po gotowaniu zostaje jej połowa - więc trzeba by jednak trochę pobarfować ;)
A z nowalijkami (w tym ogórki o tej porze roku) to osobiście uważałabym - dzieciaki od tego dostają alergii, to psy pewnie za chwilę też ;)[/QUOTE]
uuuu,z tym to kiepsko:roll: Po surowych podrobach pies ja biegunkę,surowego mięcha nie tyka,na kości patrzy jak na zjawisko,po kurzych łapkach ma krwiste biegunki,papki nie ruszy-jak już to w kawałkach-n. kawałeczek ogórka ale wtedy kiepsko trawi,nabiał-jak najbardziej,jajek surowych się boję podawać.No to tyle z naszego barfowania.Kiedyś próbowaliśmy,ale widać organizm Frankowego nie jest przystosowany do surowizny.
Ale z tymi serduchami to dobrze.Będę co jakiś czas podawać:lol:Dzieki:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Balbino - na początek przez 3-4 dni żołądki wołowe (same!) i każdy pies będzie tolerować barf.
Po suchym pies jest wyjałowiony, jego żołądek potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowego żywienia.

Jeśli ja przestawiłam na barf moją sukę alergiczkę, z nietolerancją laktozy i uszkodzonym jelitem, to każdy pies może barf jeść! :)
Ona po twarogu kończyła na zastrzykach u weta, teraz wpieprza nabiał aż uszy się trzęsą a kupa elegancka ;)

Link to comment
Share on other sites

Wierzę,ale nie chcę już małemu mieszać.Je sobie to gotowane i jest super ;)
A po zołądkach-miał taką biegunkę ,ze się za głowę łapałam.Zresztą po wszystkich podrobach.
F. je jedzenie gotowane urozmaicone,nie jest wydelikacone-bo jak trzeba to i pieroga zje, i loda,naleśnika,ale nie wiem czemu-surowe mu nie służy.:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sator_k_']Teraz waży 34kg, ale to jest za mało. Taki jadłospis mam (z tematu z jadłospisami go wzięłam)
[B][SIZE=4][COLOR=#9932cc]1. 18-dniowy jadłospis dla dorosłego zdrowego psa (ilość dla psa ok. 20 kg)


[/COLOR][/SIZE][/B]# 0,5 kg kości drobiowych
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,3 kg kości drobiowych + pół kostki twarogu + jajko
# 0,5 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 0,3 kg papki warzywnej + 0,2 kg żołądków + łyżka oleju
# 0,5 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,3 kg papki warzywnej + 0,2 kg wątroby + łyżka oleju + łyżka tranu
# 0,5 kg kości drobiowych
# 0,5 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 0,5 kg okrawków wołowych lub wieprzowych
# 0,3 kg papki warzywnej + 0,1 kg żołądków + łyżka oleju + jogurt naturalny bez cukru 100 g
# 0,3 kg kości drobiowych + kefir 200 g
# 0,5 kg podrobów
# 0,5 kg kości drobiowych
# 1 kostka twarogu + łyżka miodu + jajko + łyżka suszonych alg (np. Algolith)
# 0,5 kg serc wołowych lub wieprzowych

Wszytsko mnożę x2[/QUOTE]
moje psy prawie kości nie jedzą. sporadycznie ale zazwyczaj mięsko lub podroby a także warzywa i nabiał.
czy to źle, że mało kości im daję?

Link to comment
Share on other sites

balbino, ale podawałaś konretnie wołowe/końskie/baranie żołądki?
Ważne jest, żeby podawać żołądki przeżuwaczy, bo wtedy się tworzy flora bakteryjna i to pozwala na karmienie surowizną.
Na prawdę pozwala - przecież ja już wszystkim karmiłam no ;)
A miałam sukę alergiczkę na wszystko jak mówię ;)
Jak nie chcesz eksperymentować dalej to oczywiście Twoja decyzja, jeśli psiak ma się dobrze na gotowanym to też fajnie! ;)
Ale możesz spróbować dać takie żołądki nieczyszczone (! - śmierdzą :D) jak znajdziesz.
Bo zwykłe kurze/indycze nie dają takiego efektu ;)


agaga21 - ja nie jestem guru, ale mi kiedyś mówiono, że stosunek fosforu do wapnia musi być zachowany. Podaje się mięsne kości. I tych kości jest zawartość różna (w stosunku do całości mięso+kości) w zależności od wieku itp.
Ja nie wiem czy dobrze mówię, bo ja dopiero zaczynam :PP

Link to comment
Share on other sites

[quote name='betty_labrador']
Czy pomidory sa ok? dzis dałam Tosce do zjedzenia.[/QUOTE]
Mam nadzieję, że tak, bo mój koooocha spagetti - nawet jak jest wegetariańskie. Byleby pomidory/sos pomidorowy był i odrobinka parmezanu :D
Wsuwa razem z bazylią i oregano.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sator_k_']No ja mu zwiększam te dawki trochę, ale w takim razie zwiększę jeszcze, bo nie ma efektów...

Ryby są dość drogie, a na psa i tak już dużo kasy idzie, ale mam właśnie zamiar tak raz w tygodniu mu makrelę dawać ekstra.[/QUOTE]

Ja nawet nie daję raz w tygodniu, róznie raz na dwa raz na 3 tygodnie, nie wiem ile makrele kosztują, ale z tego co patrzyłam to śledzie są najtańsze :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...