Jump to content
Dogomania

Hormonalne wspomaganie zapłodnienia


karenina

Recommended Posts

[quote name='Marta Chmielewska']Mówienie o tym, że leki wspomagające, zwiększajace płodnosc u suk jest niemoralne, przypomina gdakanie moherowych beretów, że srodki antykoncepcyjne zabijają płód... :cool1:
Ludzie, mamy 21 wiek, a wy dalej kierujecie się zabobonami.
Jeśli stosuje się naturalne metody zwiększenia płodności (przede wszystkim u zdrowej, przebadanej suki, u której wykluczono przyczynę fizyczną a która nie zaskakuje po kryciu), są specjalne tabletki z naturalnych składników, nie zaszkodzą a niewykluczone, ze pomogą (znaczna część leków to przecież mieszanka ziół, albo homeopatia), jesli dba się należycie o stworzenie suni odpowiednich warunków psychofizycznych, żeby czuła się rozpieszczana i bezpieczna, podaje odpowiednią dietę bogatą w białko juz od początku cieczki i należycie dba o nią po kryciu a mimo to szczeniąt nie ma, podanie hormonów jest rozwiązaniem ostatecznym.
Hormonami nie tylko zwiększa się płodność ale i leczy wiele schorzeń.
Problem w tym, żeby uzmysłowic sobie skutki uboczne i wybrać mniejsze zło. Nie każda suka, nawet hodowlana musi mieć młode. Trzeba się liczyć z tym, że niekoniecznie szczenieta będą prawidłowo rozwinięte. Generalnie problemów może być wiele. A czy gra jest warta swieczki, każdy hodowca powinien określic we wlasnym zakresie, w koncu odpowiada za jakość i zdrowie swoich zwierząt.
Puste krycia należy wliczać w ryzyko prowadzenia hodowli zamiast sie im dziwić ;)

Oosobiscie uwazam, że stosowanie srodkow dla ludzi w sytuacji, gdy są odpowiedniki dla zwierząt, jest bezcelowe i szkodliwe. Nie należy leczyć np. grzybicy nizoralem, skoro jest duzy wybór środkow na rynku weterynaryjnym, itp. Inaczej jest, gdy tych odpowiedników nie ma a psy przecież chorują tak jak ludzie.[/quote]
Dzięki za berety :) Ale czy nie uważasz, że jeżeli juz trzeba stosować srodki hormonalne to przynajmniej te przeznaczone dla suk.
Karmi wkleiła linka.
[URL="http://notatki.e-klasa.info/2008/09/26/zasady-stosowania-hormonow-w-rozrodzie-zwierzat/"]Zasady stosowania hormonów w rozrodzie zwierząt. | Notes studenta[/URL]
[B]Tam są wymienione środki hormonalne stosowane u suk.[/B] Czyli, że są inne niż Receptal
Receptal jest wymieniony jako ten, którego się nie stosuje. Wiesz może dalczego?
Rozumiem stosowanie u psów leków dla nich nieprzeznaczonych w sytuacji kiedy ratujemy im życie lub zdrowie ( przykład podany przez starego hermana1 np. iwermektyna).
Receptal nie jest przeznaczony dla suk, ale są inne leki, których stosowanie jest dozwolone i wskazane.
Pozdrawiam
Ps.
mam nadzieję, że tym razem ten post zostanie. Ten o tym, że jest różnica między ratowaniem życia psa środkiem przeznaczonym dla innych zwierząt a wspomaganiem takim środkiem rozrodu usunięto.Trzeba pisać jeszcze raz, a i "beretem" zostać:cool1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Cavisia']
Dla psów rejestracji nie ma wiele leków, a mimo to są one stosowane [/QUOTE]
I to legalnie - to, że lek nie ma rejestracji dla danego gatunku nie oznacza, że jego zastosowanie (w pewnych sytuacjach) jest łamaniem prawa. Prawo farmaceutyczne wyraźnie określa, kiedy taki lek zastosować można.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś']
A Wy jak się odnośicie do leków, które nie są dla ludzi?bierzecie je ? :razz:[/I][/B][/QUOTE]
Ale to się nijak nie ma do stosowania u psa leku zarejestrowanego dla innego gatunku - to jest (na określonych zasadach) legalne i często stosowane.

Link to comment
Share on other sites

Gdyby mój post nie został pochopnie wycięty :shake: łatwo dowiodłabym również tym, którym[COLOR=black] dyskusja [B][I]„przypomina gdakanie moherowych beretów, że srodki antykoncepcyjne zabijają płód...[/I][/B][/COLOR][I]”,[/I] że moje obawy nie dotyczyły stosowania stymulacji hormonalnej w ogóle. [B]Dotyczyły wyłącznie UŻYWANIA do stymulacji owulacji u suk, LEKÓW NIE ZAREJESTROWANYCH DLA PSÓW[/B]. Powodem tych wątpliwości jest brak obiektywnego programu aplikacji, w sytuacji gdy dla osiągnięcia tego samego celu, tylko u krów i klaczy, wg instrukcji producenta, dawka leku różni się [B][COLOR=red]czterokrotnie![/COLOR][/B]

[FONT=Verdana]Marta, jeżeli wskażesz obiektywny program aplikacji Receptalu dla suk, zmienię zdanie.[/FONT]
[FONT=Verdana]Proszę, tylko nie odsyłaj mnie do znajomej Czeszki, koleżanki Elitesse :p .[/FONT]

[B][FONT=Arial][I]Program Intercept z zastosowaniem Receptalu.[/I][/FONT][/B]
[FONT=Arial][URL="http://www.intervet.co.uk/"]www.intervet.co.uk[/URL][/FONT]

[FONT=Arial][I]Pomóż swoim klientom rozwiązać problem [B]rozpoznawania rui u bydła.[/B][/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Trzy główne czynniki które wpływają na płodność stada:[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- rozpoznawanie rui[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- odsetek zapłodnień[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- wykrywanie krów powtarzających ruję[/I][/FONT]

[I][B][FONT=Arial]Planowanie rozrodu jest kluczowym narzędziem stosowanym obecnie w dużych stadach bydła mlecznego i jednostkach produkcyjnych[/FONT][/B][FONT=Arial], w których personel nie jest w stanie poświęcić dostatecznie dużo czasu na obserwację zwierząt. W takich stadach zazwyczaj efektywność wykrywania rui spada i mniej krów jest unansienianych w optymalnym okresie 50-70 dni po wycieleniu.[/FONT][/I]

[FONT=Arial][I]Najważniejszym wskaźnikiem płodności stada jest odsetek unasienianych krów. [/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Poprawa odsetka zacieleń ma mniejszy wpływ na płodność stada niż zwiększenie liczby unasienianych krów[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Przykład:[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Jeśli dysponujemy 100 krowami do unasienienia i zastosujemy średnie krajowe odsetki inseminacji i zapłodnień, wówczas możemy oczekiwać iż 48 krów z tej grupy zostanie poddanych pierwszej inseminacji. Tak więc 20 spośród nich zacieli się po pierwszym unasienianiu.[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Jeśli natomiast zwiększymy odsetek krów wytypowanych do unasieniania do 100%, wówczas nawet przy obniżonym odsetku zapłodnień do 35%, w rezultacie uzyskamy więcej krów zacielonych po pierwszym unasienianiu - 35 sztuk.[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Odsetek zapłodnień nie jest parametrem, który łatwo zmienić, podczas gdy odsetek krów poddanych unasienianiu można znacznie poprawić stosując [B]efektywny program synchronizacji rui. [/B][/I][/FONT]

[B][FONT=Arial][I]Bilans ekonomiczny programu Intercept – z zastosowaniem Receptalu.[/I][/FONT][/B]
[FONT=Arial][I]W badaniach przeprowadzonych ostatnio z udziałem 8 gospodarstw w Wielkiej Brytanii bilans ekonomiczny stosowania programu Intercept wykazał [B]zysk wysokości 91 funtów na krowę[/B], po odliczeniu kosztów usługi weterynaryjnej.[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Obecnie przeważa opinia, iż idealny okres międzywycieleniowy wciąż kształtuje się na poziomie 365 dni. Oznacza to, że przy opóźnienie w zacieleniu przekraczającym 85 dni producent zaczyna ponosić straty.[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Każdy dzień opóźnienia w zacieleniu przynosi stratę wysokości 2.3 funtów.[/I][/FONT]

[FONT=Arial][I]Ponadto, niepowodzenie zapłodnienia może prowadzić do brakowania cennych krów, zwiększając niepotrzebnie koszty. Straty związane z przedwczesnym brakowaniem krów ocenia się na 670 funtów na krowę.[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]Co zyskuję stosując Intercept?[/I][/FONT]

[FONT=Arial][I]Program Intercept:[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Zapewnia 80-90% krów w fazie lutealnej w momencie podania prostaglandyny[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Umożliwia planowanie momentu unasieniania[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Ujednolica moment wystąpienia owulacji wśród poddanych programowi krów[/I][/FONT]

[I][B][FONT=Arial]Program Intercept, dzięki zastosowaniu w nim produktu Receptal[/FONT][/B][FONT=Arial], zawierającego wysoce aktywny analog GnRH (userelina) umożliwia poprawę płodności, a zatem i produkcyjności w stadzie krów mlecznych. W stadach, gdzie okres międzywycieleniowy przekracza zalecane wartości optymalne, wprowadzenie programu Intercept prowadzi do poprawy wyników rozrodu po prostu poprzez fakt poddawania unasienianiu 100% krów objętych programem. Więcej krów zaciela się w krótszym czasie niż gdy polegamy na standardowej obserwacji objawów rui. Również okres międzywycieleniowy może być lepiej kontrolowany przyczyniając się do poprawy rentowności stada.[/FONT][/I]
[B][FONT=Arial][I]Jak działa Intercept[/I][/FONT][/B]
[FONT=Arial][I]W badaniach ostatnio przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, stwierdzono że pojedynczym czynnikiem mającym największy wpływ na bilans ekonomiczny synchronizacji rui jest podanie drugiej dawki [B]Receptalu[/B] w ramach programu Intercept.[/I][/FONT]
[I][SIZE=3][B][COLOR=red][FONT=Arial]Pierwsza dawka[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=red][FONT=Arial] [B]Receptalu[/B][/FONT][/COLOR][/SIZE][FONT=Arial] w programie Intercept indukuje atrezję lub luteinizację większych pęcherzyków jajnikowych. W wyniku tego 80-90% krów będzie w fazie lutealnej w momencie podania prostaglandyny. [/FONT][/I]
[I][B][COLOR=red][FONT=Arial][SIZE=3]Druga dawka Receptalu[/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][FONT=Arial] ujednolica moment wystąpienia owulacji u krów objętych programem, pozwalając na wykonanie unasieniania w określonym momencie, bez konieczności obserwacji rui. [/FONT][/I]

[I][B][FONT=Arial]Receptal[/FONT][/B][FONT=Arial] jest tym co odróżnia program Intercept od innych systemów synchronizacji rui. Receptal zawiera analog GnRH o najwyższej aktywności spośród dostępnych na rynku weterynaryjnym, zastosowanie którego gwarantuje synchronizację owulacji oraz umożliwia wykonanie inseminacji bez konieczności obserwacji rui.[/FONT][/I]

[B][FONT=Arial][I]- Aktywność 100x przewyższająca jakikolwiek inny analog GnRH[/I][/FONT][/B]
[B][FONT=Arial][I]- Pozwala na unasienianie o wyznaczonym czasie i bez konieczności obserwacji rui [/I][/FONT][/B]
[B][FONT=Arial][I]- Owulacja występuje u 80-90% krów w czasie zbliżonym do momentu ich unasieniania[/I][/FONT][/B]
[B][FONT=Arial][I]- Prowadzi do poprawy odsetka zapłodnień w 125 dniu[/I][/FONT][/B]
[B][FONT=Arial][I]- Prowadzi do poprawy płodności stada[/I][/FONT][/B]

[FONT=Arial][I]Popraw płodnośc stada przy pomocy programu Intercept[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Ograniczenie negatywnego wpływu błedów w wykrywaniu rui[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Synchronizacja rui[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- 100% krów poddanych unasienianiu[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Skrócenie okresu od wycielenia do pierwszego unasieniania[/I][/FONT]
[FONT=Arial][I]- Skrócenie okresu międzywycieleniowego[/I][/FONT]

[FONT=Arial][I]Na podstawie: [/I][URL="http://www.intervet.co.uk/"]www.intervet.co.uk[/URL][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']I to legalnie - to, że lek nie ma rejestracji dla danego gatunku nie oznacza, że jego zastosowanie (w pewnych sytuacjach) jest łamaniem prawa. Prawo farmaceutyczne wyraźnie określa, kiedy taki lek zastosować można.[/quote]
Sodalis- nie znalazłam:shake: prawo farmaceutyczne do "cienkich" nie należy. Wskaż proszę przynajmniej art. Proszę :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='onek']Sodalis- nie znalazłam[/QUOTE]
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu produktów leczniczych w sytuacji, gdy brak jest odpowiedniego weterynaryjnego produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 67, poz. 632)

Nie sprawdzałam jak by to było z recetalem, ale te przepisy umożliwiają (oczywiście nie zawsze) użycie w leczeniu zwierzęcia leków nie posiadających rejestracji dla danego gatunku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu produktów leczniczych w sytuacji, gdy brak jest odpowiedniego weterynaryjnego produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 67, poz. 632)

Nie sprawdzałam jak by to było z recetalem, ale te przepisy umożliwiają (oczywiście nie zawsze) użycie w leczeniu zwierzęcia leków nie posiadających rejestracji dla danego gatunku.[/quote]

Właśnie chodzi o to ,,nie zawsze" :razz:
1) są inne zastępniki (dopuszczone do obrotu i przeznaczone dla tego gatunki zwierząt)
2) Rozporządzenie które podałaś wyraźnie mówi kiedy można stosować takie środki: ,,[B]§ 1.[/B] 1. W przypadku, gdy nie ma odpowiedniego produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt,[U] lekarz weterynarii, w celu ratowania życia lub zdrowia zwierzęcia, a w szczególności w celu ograniczenia cierpienia zwierzęcia[/U], może zastosować u zwierzęcia lub grupy zwierząt"

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisałam nie sprawdzałam jak to ma się do receptalu, ale sam fakt, że lek nie jest zarejestrowany dla danego gatkunku nie powoduje, że zastosować go nie można ( a tak mozna by wywnioskować z niektórych postów w tym watku):

[quote name='iwona&CAR']Pani Weterynarz Lutomskak nie tylko na stronach polskich pisza
ze [B]nie[/B] stosuje sie receptal do suk.

[B][URL="http://www.lvlabs.co.uk/protocols/comprepro.htm"][SIZE=3][COLOR=#551a8b]Leeds Veterinary Laboratories - PROTOCOLS[/COLOR][/SIZE][/URL][/B]

[B][SIZE=3]"Note[/SIZE][/B]
[B][SIZE=3]Receptal (Intervet) is [COLOR=red]not[/COLOR] licensed for use in dogs or cats."[/SIZE][/B]

[/QUOTE]


[quote name='stary herman1']
A co koleżanko powiesz o leczeniu nużycu albo świerzba iwermektyną
NIE STOSOWAĆ BO NIE WOLNO W POLSCE[/quote]
Wolno, stosowanie Iwermektyny u psów jest legalne, oczywiscie przy spełnieniu pewnych warunków.

[quote name='Rinuś']
[B][I]A Wy jak się odnośicie do leków, które nie są dla ludzi?bierzecie je ? :razz:[/I][/B][/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']
2) Rozporządzenie które podałaś wyraźnie mówi kiedy można stosować takie środki: ,,[B]§ 1.[/B] 1. W przypadku, gdy nie ma odpowiedniego produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt,[U] lekarz weterynarii, w celu ratowania życia lub zdrowia zwierzęcia, a w szczególności w celu ograniczenia cierpienia zwierzęcia[/U], może zastosować u zwierzęcia lub grupy zwierząt"[/QUOTE]
Leczenie zaburzeń płodności jest jak najbardziej "ratowaniem zdrowia".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']ratowanie zycia ,a leczenie nieplodnosci nie mozna wrzucac do jednego wora:shake: [/QUOTE]
A czy ktokolwiek, gdziekolwiek napisał o ratowaniu życia?
Ratowanie życia, a ratowanie zdrowia - to troche co innego - nie każdy problem zdrowotny zagraża życiu.


Coraz częściej mam wrażenie, że na tym forum nie chodzi o wymiane pogladów itd, ale o to by czepiać się wszystkiego i wszystkich nawet jeśli na dany temat niewiele się wie. A wiele fajnych teamatów z których mozna by się czegoś nauczyć zamieniana jest w przepychanke słowną bez żadnego merytorycznego sensu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']
1) są inne zastępniki (dopuszczone do obrotu i przeznaczone dla tego gatunki zwierząt)[/QUOTE]
Czy możesz podać nazwe preparatu?

Jeśłi jest odpowiednik dla receptalu posiadający rejestracje dla psów to stosowanie receptalu jest nie zgodne z przepisami, w przeciwnym wypadku stosować go można.

Link to comment
Share on other sites

jezeli pies nie jest zawsze" produktywny "-nie mozna mowic o chorobie ,wtedy tylko kiedy hodowca jedzie 2000km do innego kraju na pokrycie ,i zeby nie wrocil z nie -pokryta suczka podaje jej profilaktycznie hormon.To nie jest ratowania zdrowia,jest to ratowanie swojej kieszenie przed niepotrzebnym wydatkim zwiazanym z transpotem.przeciez biedny psi organizm rzadzi sie swoimi prawami biologicznymi i potrzebuje tez odpoczynku,a nie tylko rodzic,rodzic ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']przeciez biedny psi organizm rzadzi sie swoimi prawami biologicznymi i potrzebuje tez odpoczynku,a nie tylko rodzic,rodzic ...[/QUOTE]
A czy ktokolwiek z wypowiadających się tu hodowców napisał o kryciu biednej suczki co cieczke i wymaganiu od niej by wciąż rodziła, bez prawa do odpoczynku? Może przeczytaj dokładnie to o czym sie tu dyskutuje.

Jak dla mnie ten wątek podobnie jak ten o kopiowaniu mimo iz bardzo ciekawy zamienia się w przepychankę słowną trudną do czytania i całkowicie pozbawioną sensu merytorycznego.

[b]xxxx52[/b] Zupełnie czym innym jest wymaganie od suni by ciągle rodziła, a czym innym chęć hodowcy do hodowania coraz lepszych i bliższych wzorcowi szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

xxx52 czy ty rozmawiasz na temat merytorycznie? Bo ja w twojej wypowiedziach nie znalazłam nic merytorycznego, nic konkretnego. Tu mówią lekarze, hodowcy, osoby, które dowiedziały się czegoś na temat . A ty? Nic , prócz jacy to hodowcy są źli, bo jadąc paręsetek kilometrów, płacąc za krycie, noclegi, benzynę, ci wstrętni ludzie jadą z biedną suką na krycie.
Pomyśl kobieto trochę, a nie wrzucaj ludzi do jednego wora. Nie wrzucaj do jednego wora pseudohodowców, oraz porządnych hodowców. Jeśli tego nie potrafisz rozróżnić, to znaczy, że w ogóle nie rozumiesz co czytasz.

Sodalis, mnie lekarz powiedział, że ten preparat (nie wiem czy konkretnie receptal?) wywołuje tzw. super owulację, tzn. owulacja nie trwa ileś dni (bo tak wygląda owulacja u suk - dlatego krycia się powtarza), tylko owulacja występuje w jednym momencie. Stosuje się to także przy kryciu mrożonym bądź schłodzonym nasieniem.

Ps. xxx52 dowiedz się jakie są koszty krycia za granicą, daleko, a potem pogadamy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cavisia'].
Sodalis, mnie lekarz powiedział, że ten preparat (nie wiem czy konkretnie receptal?) wywołuje tzw. super owulację, tzn. owulacja nie trwa ileś dni (bo tak wygląda owulacja u suk - dlatego krycia się powtarza), tylko owulacja występuje w jednym momencie. Stosuje się to także przy kryciu mrożonym bądź schłodzonym nasieniem.
[/QUOTE]
Możesz się dowiedzieć czy chodzi konkretnie o Receptal, czy może o coś jeszcze innego?
Ja też spróbuje się troche więcej dowiedzieć

Link to comment
Share on other sites

sodalis :)
karmi :loveu: wklejała linka i ja go skopiowałam, tam znajdziesz leki hormonalne stosowane u suk :)
Temat nie dotyczył leczenia niepodłodności , ale hormonalnego wspomagania zapłodnienia :)
Hormonalne wspomaganie zapłodnienia nie jest leczeniem niepłodności i leki podawane w celu wspomagania zapłodnienia zdrowej suczce nie są lekami ratującymi zdrowie :)
Zatem zgodzisz sie, że Receptalu, który nie jest dopuszczony do stosowania u psów, w myśl przytoczonych przez Ciebie przepisów prawa, nie można używać w celu wspomagania zapłodnienia, bo po pierwsze nie ratuje się wówczas ani życia ani zdrowia, a po drugie są inne dopuszczone do stosowania u suk środki hormonalne.

Link to comment
Share on other sites

onek-wyjeles mnie z ust ,o to mnie chodzi

Cavisia-to jest odpowiedz na post 13,to jest tez ponoc hodowca?
Wstyd by mnie bylo sie pytac o koszty krycia psow,ja kastruje ,a nie pokrywam:shake:
Ps-myslisz ,ze wszyscy hodo-f-cy w Niemczech Holandi czy Belgi sa cacy?:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']
Wstyd by mnie bylo sie pytac o koszty krycia psow,ja kastruje ,a nie pokrywam:shake:
[/quote]
Apeluję do wszystkich hodowców - nie każcie tym biednym sukom rodzić, kastrujcie swoje psy :evil_lol::evil_lol:



[SIZE=1]Przepraszam, ale musiałam :eviltong:[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[B][I]A Folligon?[/I][/B]

"1500-3000 j.m. domięśniowo
Wywoływanie cięży mnogiej między 8, a 13 dniem cyklu

Bydło Brak rui 500-1000 j.m. domięśniowo

Zwiększenie płodności po 500-1000 j.m. domięśniowo
leczeniu progestagenem
Owce
Po usunięciu dopochwowych gąbek
Wywoływanie mi i synchronizacja zawierajęcych progestageny,
podąć domięśniowo 400-700 j.m.
500 j.m. lub 20 j.m. na kg masy
[B]Suki Wywołanie rui ciała przez 10 dni podskórnie[/B]
Dodatkowo wstrzyknąć 500 j.m.
HCG dziesiątego dnia
Króliki Wywoływanie rui 40 j.m. domięśniowo
lub podskórnie "

[B][I]Czytając informacje o receptalu nie widziałam nigdzie aby odnosiło się do suk...[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...