Jump to content
Dogomania

Barf jadlospisy!!!


Charly

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O barfie słyszałam już jakiś czas temu, spodobało mi się, ale obawiałam się, że nie dam rady odpowiednio zbilansować jedzenia. Teraz powróciłam do tematu, przygotowałam 10-dniowy jadłospis dla 3 letniej wysterylizowanej suki bez skłonności do tycia, która waży około 15kg. Proszę o skomentowanie go. Co jest dobrze, a co byście zmienili :) Jak dobrze pójdzie (czyli jak przekonam rodziców, którzy finansują jedzenie psa) na barf przejdziemy za niecały miesiąc - jak się worek karmy skończy.

1. 30dkg drobiu
2. 30dkg wieprzowiny
3. 15dkg papki warzywnej + 15dkg nabiału
4. 10dkg mięsa drobiowego + 20dkg podrobów
5. 30dkg drobiu
6. 10dkg mięsa drobiowego + 20dkg filetu rybnego
7. 30dkg wieprzowina
8. 15dkg papki warzywnej + 15dkg nabiału
9. 30dkg drobiu
10. 10dkg mięsa wołowego + 20dkg podrobów

drób = skrzydełka, uda, podudzia, szujki kurze i indycze
wieprzowina = kości wieprzowe z kawałkami mięsa
samo mięso jest wyodrębnione
do papki warzywnej mam zamiar dodawać trochę oliwy, siemienia lnianego i ewentualnie otrąb (tylko nie wiem w jakich ilościach)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

możecie rzucić okiem...

poniedziałek
żołądki wołowe 400g
wtorek
kurze łapki 400g
środa
szyjka z indyka 400g
czwartek
wołowina z kością 400g
piątek
warzywa + twaróg (200g warzyw + 100g twarogu + jajko)
sobota
baranina/konina
niedziela
[COLOR=red]przerwa[/COLOR]
poniedziałek
ogony wołowe
wtorek
skrzydełka z kurczaka
środa
warzywa
czwartek
podroby (żołądki indycze i kurze, serca indycze i kurze, wątroba kurza)
piątek
ryba
sobota
wołowina
niedziela
[COLOR=red]przerwa[/COLOR]
poniedziałek
struś/konina
wtorek
korpusy
środa
wołowina z kością
czwartek
warzywa + kefir (200g warzyw + 200g kefiru)
piątek
szyjka z indyka
sobota
kurze łapki
niedziela
[COLOR=red]przerwa[/COLOR]

do warzyw dolewka oleju lnianego..
pies 7miesięczny - wyczytałam że powinien mieć 24h w tygodniu na wodzie.. nie wiem czy z tej przerwy nie zrezygnować.. wszystkiego po 350-400g (5% masy ciała)

Link to comment
Share on other sites

no właśnie mi ten facet z primexa mówił że tak się robi, że tyle lat doświadczeń i że nic się nie dzieje - że to tylko na zdrowie wychodzi :/ on teraz je właśnie te 300-400g dziennie.. dawałam mu 500g to zawsze zostawało, do tego chodził napchany.. więc te 400g będzie w sam raz.
w te przerwy, jeśli z nich zrezygnuje, co jest bardzo prawdopodobne - bo szukam na forum potwierdzenia że tak trzeba, a nie tak można.. jak trzeba to nie dyskutuje.. chce wrzucić wołowinę z kością..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']no tak, tylko że Lenny to 7kg szczeniak i powinien jeść więcej...[/QUOTE]
No, ja właśnie w tym kierunku zmierzam. Mój już nie rósł, dorosły, nie robiłam mu postów. On się wymykał wszelkim kalkulatorom barfowym - jadł po prostu znacznie więcej niż wynikało z obliczeń. A Ty masz szczylka który ma zdrowo na tym urosnąć. Szczylkowi nie robiłabym postów - ale to tak "na chłopski rozum", nie znam się.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']No, ja właśnie w tym kierunku zmierzam. Mój już nie rósł, dorosły, nie robiłam mu postów. On się wymykał wszelkim kalkulatorom barfowym - jadł po prostu znacznie więcej niż wynikało z obliczeń. A Ty masz szczylka który ma zdrowo na tym urosnąć. Szczylkowi nie robiłabym postów - ale to tak "na chłopski rozum", nie znam się.[/QUOTE]

Szczeniako, sukom szczennym i starym psom sie postów nie robi tak piszą w książkach nawet barfowych.

Link to comment
Share on other sites

ostatnio nawet w kosciele katolickim ścisłe posty ograniczono do 2 dni w roku. Więc pora z postępem iść. ;)
U mnie pies 45 kg, suka prawie 30 kg i młody też jakoś w tej wadze jadają po 750 g mięso-kostnych mrożonek dziennie. Do tego po łyku oliwy z oliwek i jakies warzywa (ostatnio zajadały się cukinia surową krojoną w plastry). dzienne porcje dzielę na 3 części, daję im zamrożone kostki (mają więcej "zabawy"). Nie robię głodówek. Tyle tylko, ze to labradory, więc mają żebra bardzo wysklepione i wyglądają jak baryłki, choć młody to jeszcze "cienki bolek", ale grube nie są. Ogólnie jestem z ich wyglądu i zdrowia zadowolona. (robilam ostatnio suce badania krwi i wyszlo ok, więc utwierdzam się w przekonaniu, ze dieta dobra)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Witam. ;)

Ja też chciałabym przejść na barf, jednak to nie jest wiadomo na 100% ze względu na rodziców, którzy muszą się zgodzić na finansowanie.
Mam wielką prośbę do kogoś doświadczonego. Nie rozumiem jeszcze w pełni tej diety, dopiero się kształtuję. ;) Prosiłabym, aby pomógł mi ktoś ustalić na początek lekką, niedrogą dietę. Chciałabym też, aby ktoś wytłumaczył mi jak podawać te papki.
Strasznie będę wdzięczna, jak ktoś mi pomoże, bo nigdy nie próbowałam tego i nie chcę zaszkodzić mojemu psu.
Oscar jest Goldenem, waży lekko ponad 40kg (40,5kg dla gwoli ścisłości. ;)) i ma 7 lat w tym roku. Na kalkulatorze barfowym obliczyłam ile ma tego być, ale dla mnie jeszcze to są tylko cyfry
(Twój pies waży 40 kg i ma 7 lat więc powinien spożywać dzienną dawkę 0.8 kg:
w tym:
mięsne kości :0.52 kg
mięso :0.12 kg
podroby, ryby, nabiał :0.08 kg
warzywa, owoce :0.08 kg)

Z góry dziękuję komuś, kto bardzo mi pomoże, bo jest to dla mnie ważne.!

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

SremoGir, jeśli chodzi o ceny, to musisz się po prostu rozejrzeć w okolicy swojego miejsca zamieszkania i zorientować jakie są, za jakie mięso/kości, i jakie są inne możliwości (sklepy, targowisko, rzeźnik itp.). Cena pół kilograma mięsnych kości zależy od tego, czy to będzie korpus (porcja rosołowa z kurczaka), czy skrzydła, czy korpus z indyka, czy kości wołowe, czy "gotowy" barf w mrożonkach. Ceny są bardzo różne w różnych miejscach - zależy do czego masz dostęp.

A druga rzecz - skoro rodzice są odpowiedzialni za współfinansowanie, to warto porozmawiać - zakładając, że ktoś przygotowuje obiady w domu i że nie jest to rodzina wegetariańska - o innej strategii zakupów. Gdy z moim psem przechodzilismy na barf, to przestaliśmy kupować filety (piersi) z kurczaka tylko całego kurczaka, którego potem się odpowiednio porcjowało - korpus, skrzydła, część udek dla psa, dla nas filety i część udek. To samo ze schabowym - zamiast bez kości, kupuje się z kością. Ładny antrykot wołowy to część mięsa wołowego na gulasz dla ludzi i spora część z kością dla psa. W niektórych przypadkach taka strategia wychodzi taniej niż kupowanie mięsa tylko dla ludzi plus karmy czy specjalnego barfa dla psa.

Link to comment
Share on other sites

W sumie racja.. Już rozmawiałam, mama raczej da się przekonać, tylko chciałabym właśnie znaleźć jakąś hurtownię czy coś..
Jeśli by ktoś wiedział czy w pobliżu Katowic jest coś godnego polecenia, proszę napisać na PW. ;)

A z tą dietą to co mi radzisz..? Bo ja na prawdę na razie jestem zielona, nie chcę sama układać.. Tym bardziej, że muszę jakoś rodziców przekonać, a na początek nie chcę robić jakiś, nie wiadomo jakich skomplikowanych dań. :D
Czy pomożesz mi ułożyć taki lekki jadłospis na tydzień..?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Szukam pomocy, im więcej czytam tym mniej wiem. Staram się złożyć jakiś jadłospis na najbliższe dwa tygodnie. Klient ma 2 lata i 26 kilo wagi, ma bardzo dużo ruchu i myślę, że nawet 1 kg dziennie może być za mało. Ale na razie niech będzie ten 1kg to w razie czego sobie łatwo pomnożę. Chcę zamówić pakowane mięso primexu z kośćmi (konina,wołowina itp.). Pies nie chce ruszać gotowych kostek z warzywami. Dlatego myślę, że 750 g dziennie to będzie z tych paczek, pozostała część 250g przygotowana samemu - warzywa, owoce i nabiał.

np. tak:

1.żołądki
2.konina z kością
3.łosoś
4.wołowina z kością
5.mix podrobowy
6 żołądki
7 struś z kością
8 baranina z kością
9 łosoś
10 żołądki
11 indyk z kością
12 łosoś
13 mix podrobowy
14 konina z kością

Może tak wyglądać? Czy konieczna jest ta przerwa? Słabo ją widzę z moim żarłokiem, ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zrobiła raz żołądki, raz mix podrobowy, i wystarczy zupełnie.
No i mało drobiu, tego mięsno-kostnego tworu dałabym w stosunku 2 : 1 - drób : czerwone mięso.
Z tym kilogramem może być różnie, u nie pies podobnej wielkości tyje na 500 g ;) więc może zacznij od 750, a jak będzie mało, to zwiększaj. Barf jest dużo bardziej pożywny w małej objętości niż jakikolwiek inny pokarm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Własnie się rozglądam za jakim jadłospisem i najbardziej przypadł mi do gustu chyba ten Martens na pierwszej stronie, bo jest chyba najprostszy ;)
Tutaj moje pytanie jadłospis jest na psa 20 kg, mój będzie ważył gdzieś 40kg, czyli wsytarczy że pomnożę wszytsko razy 2? Czy dla większego psa są jakoś inaczej rozłożone proporcje?

edit: Oświećcie mnie proszę. Rozumiem, że kości i warzywa podaje się surowe, a co z podrobami?
I co mam rozumieć pod pojęciem okrawki wołowe/wieprzowe? To mięsko po prostu jest?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sator_k_']Właśnie on ma przytyć! ;)
Czyli wrzywa mogą byc podawane w formie drobno pokrojne tak? Bo szczerze powiedziawszy nie mam czegoś typowego do robienia papek, mogę w sumie bardzo drobno zmielić.[/QUOTE]

Pokrojone się nie strawią, u mnie nawet po blenderze kiepsko wchodziły (znaczy wychodziły :p). Ale spróbuj przekręcić przez maszynkę do mięsa, jeśli nie masz sokowirówki ;)

Link to comment
Share on other sites

Chodzio mi o maszynkę do mięsa. Zanim bym to posiekała to bym chyba nic innego nie robiła tylko żarcie dla psa ;)

a jeszcze raz wrócę do pytania co to są te okrawki wołowe/wieprzowe?

Można czymś zastąpić tran i algi? Jeśli się wkręcimy w Barf to pewnie będę urozmaicać, ale na początku nie chciałabym przestarszyć rodziców :D

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że jak wszystko będzie ok to po mału będę dodawać te "dziwne" rzeczy. Po prostu nie chcę zniechęcić od razu rodziców:evil_lol:
No to jutro chyba jadę na zakupy ;)
i ostatnie pytanie. Teraz Sator jedzie na suchym. Jeszcze trochę karmy zostalo to mieszać mu to z Barfem tzn. ran suche, barf wieczorem? Czy skończyć jedno i przejść na drugie?

Link to comment
Share on other sites

Jak pies jest młody i zdrowy to zmień pokarm z dnia na dzień. Mieszanie stosuje się tylko u staruszków czy psów o wrażliwych żoładkach, a przy zmianie z karmy na surowe może bardziej skomplikowac sprawę niż pomóc.
Tylko przy psie karmionym suchym najpierw zrobiłabym test, dała parę razy "na sucho" kawałek szyjki z indyka na przykład i zobaczyła jak zareaguje, plus chociaż przez parę dni lała do karmy trochę jogurtu naturalnego.
No i nie szokuj się dziwnymi odchodami psa przez 2-3 tygodnie - od kruchych białych po kościach po wręcz rzadkie po warzywach. Potem to się normuje, ale wiem, że dla osób przyzwyczajonych do kształtnych miękkich kiełbasek po karmie bywa to straszne ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...