Jump to content
Dogomania

Barf jadlospisy!!!


Charly

Recommended Posts

mam pytanie: ile 6 miesieczny szczeniak musi jesc nabialu i warzyw tygodniowo, w przyblizeniu? On tego poprostu nie znosi i musze mu na sile przemycac.Nie samym miesem i koscmi piesek zyje wiec nie wiem jakie jest minimum.

no dobra doczytalam sie ale procentowo to pewnie i tak tego nie oblicze bo ze mnie beton jesli chodzi o liczenie.bede tak na oko dzielic tylko jeszcze jak mu to wepchnac:roll: papki jeszcze czasem zje ale jogurt, kefir, twarog?bleeee

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mój piesek też nie znosił warzyw- dalej nie lubi. a potem całkowicie wypnął się surowe żarcie (teraz powoli znów zaczyna je jeść). więc jadł tego dość mało niestety.

[B]Kaja [/B]mój pies na Barfie jadł bardzo duzo; 2 razy więcej niż wedlug obliczen powinien. ale i tak był szczuplejszy niż teraz. może to też dlatego, że mial więcej energi i więcej się ruszał..

Link to comment
Share on other sites

Widzę po Waszych jadłospisach, że robicie bardzo urozmaicone 'dni'. Zastanawiam się, czy to konieczność i ja jestem z tych bardziej werodnych i leniwych barfowców, bo moje burki od pół roku barfują i mają 'dni w typie', tzn. ja uzupełniam zapasy średnio 1-2 razy w tygodniu, więc przez jeden do dwóch dni pod rząd dostają np.same mięsne kości wieprzowe czy tam cielęce (bo kupuję to w workach i rozmrazam w całości, a to jest porcja akurat dwudniowa dla dwóch burków). Jak daję papki, to też tylko papki(ew.mieszam z podorbami) przez cały dzień, to samo z nabiałem czy rybami, drobiem.

A jeśli chodzi o ilości na psa, to u mnie się to niewiele różni, mimo że malamut waży dokładnie x2 co owczarka, bo 38kg, a ofsik 19kg. Tyle że mamut to mamut, a do tego starszy już chłopak i bezjajec, a Surikatka to wulkan energii. Więc stanowczo przy dobieraniu ilościowym radzę się kierować osobniczymi cechami naszego burka i obserwować jak jego waga się zmienia.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że nie ma znaczenia czy pies dostaje w ciągu dnia dwa identyczne posiłki czy różne. Ja daję różne i jest ok, ale niektóre psy być może lepiej "pójdą" na takiej "spokojniejszej" diecie, czyli jeden dzień sam drób, drugi same warzywa itd. To kwestia osobnicza psa i wygoda właściciela powinna mieć tu kluczowe znaczenie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mogę prosić o przykładowy jadłospis dla pudla mini o wadze 5kg? (tylko taki bez koniny czy innych trudno dostępnych rzeczy..) głowie się nad tym wszystkim, ale strasznie się boję że coś zrobię nie tak, a maluch rośnie w zastraszającym tempie..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mój Kodi ma bardzo duże skłonności do tycia...Ma 5 lat waży 15 kg i schudnąć powinien ( To zwykły kundelek)...
Zmodyfikowałam trochę ten 1 jadłospis Martensa ( Pod siebie) wydzielając porcję 25-do 30 dag. Bo dopiero przy takim spadku coś zaczęło skutkować.
Poniżej jadłospis 16 dniowy ( Jesli coś jest w nim nie tak prosiłabym o uwagę) :

1. 25-30dag Kości drobiowe

2. 25-30dag Kości drobiowe

3. 25-30dag Kości drobiowe

4. 25-30dag Kosci wieprzowe/wołowe

5. 10-15dag papka warzywa pomieszana z 10-15 dag żołądków + 100g jogurt naturalny/Kefir

6. 25-30 dag Kości wieprzowe/wołowe

7. 25-30dag Kości drobiowe

8. 25-30dag Kości drobiowe

9. 10-15dag papka warzywna pomieszana z 10-15dag wątrówbki ( kurzej) + 100g jogurt naturalny/Kefir + łyżka oleju

10. 25-30dag Kości drobiowe

11. 25-30dag Kości wieprzowe/wołowe

12. 10-15dag papka warzywa pomieszana z 10-15 dag żołądków + 100g jogurt naturalny/Kefir

13. 25-30dag Kości drobiowe

14. 25-30dag Kości drobiowe

15. Ok. 150-200g twarogu + łyżka miodu + Jajko

16. 25-30dag serca ( kurze)


Jogurt mieszam z papką, bo mój pies nie cierpi nabiału, owoce warzywa chetnie je, ale jugurty itp. trzeba mu "przemycać"

*Kości drobiowe- koprusy, skrzydełka ( kurze), udka
*Kości wieprzowe/wołowe- Najczęściej mostki, chrząski lub po prostu "kości wieprzowe" które kupuję pod nazwą "kości wieprzowe" :)
*Papka warzywa- Mix warzyw i owoców przeciśnietych przez sokowirówkę, pomieszanych z tym sokiem.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że problemów nie ma...Pies załatwia się jakieś 2 razy dziennie.
Ale, że mam tego samego dnia dać np. rano ok 15dag papki a wieczorem 15dag kości? Czy np. 2 dni kości i 3 dzień ser albo papka?
Właśnie karmiłam go raz dziennie, ale chcę mu rozdzielić rano i wieczorem np. rano 9.00 i 20.00 wieczorem.

Link to comment
Share on other sites

Ser możesz dać tego samego dnia na wieczór po kościach; warzywa staram się dawać w ogóle oddzielnego dnia, ale są ludzie którzy dają tego samego dnia co kości i jest ok.

A coś jest nie tak z karmieniem raz dziennie? Bo wiele psów na barfie bardzo dobrze, wręcz lepiej funkcjonuje przy 1 posiłku dziennie, czy i głownym i tylko malutkiej przekąsce.

Link to comment
Share on other sites

Tz. na Barfie jesteśmy od początku marca właśnie na tym wcześniejszym jadłospisie i problem jest w tym, że pies wieczorem jest tak głodny, że rzuca się na tę miskę, a od 2 dni rozdzielam posiłki i wieczorem je spokojnie :) ( Tz. jak go nie upilnuje to przekąski dostaje od babci czy dziadka, którym nie mogę wytłumaczyć, że ja karmie psa i mają go nie dokarmiać...)
Dodałam ten twaróg i rozdzieliłam porcje ( Mogłobym być tak, że 1 posiłek ok 9.00 a 2 ok 19.00-20.00?...Teraz mam wakacje więc ciężko rano wstać :)):


1. Rano: 10dag- Kości drobiowe
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

2. Rano: 10dag- Kości drobiowe
Wieczór: 15 dag- Kości drobiowe

3. Rano: Pół kostki twarogu + Jajko
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

4. Rano: 15dag- Kości wierzowe/wołowe
Wieczór: 15dag- Kości wieprzowe/wołowe

5. Rano: 15dag- Papka warzywa z żołądkami + Jogurt
Wieczór: 15dag- Papka warzywna z żołądkami + Jogurt

6. Rano: 15dag- Kości wieprzowe/wołowe
Wieczór: 15dag- Kości wieprzowe/wołowe

7. Rano: 10dag- Kości drobiowe
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

8. Rano: Pół kostki twarogu
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

9. Rano: 15dag- Papka warzywa z wątrobą + Jogurt + Olej
Wieczór: 15dag- Papka warzywa z wątrobą + Jogurt + Olej

10. Rano: 10dag- Kości drobiowe
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

11. Rano: 15dag- Kości wieprzowe/wołowe
Wieczór: 15dag- Kości wieprzowe/wołowe

12. Rano: 15dag- Papka warzywa z żołądkami + Jogurt + Olej
Wieczór: 15dag- Papka warzywna z żołądkami + Jogurt + Olej

13. Rano: 10dag- Kości drobiowe
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

14. Rano: 10dag- Kości drobiowe
Wieczór: 15dag- Kości drobiowe

15. Rano: Pół kostki twarogu + Miód + Jajko
Wieczór: Pół kostki twarogu + Miód + Jajko

16. Rano: 10dag- Serca drobiowe
Wieczór 15dag- Serca drobiowe

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety nie moge dawac psu warzyw. Po prostu nie je ich pod zadna postacia:( Czy moge dodac witaminy zamiast warzyw?
Mam jeszcze jedno pytanie:) Czy Algolith mozna stosowac jednoczesnie w innymi preparatami witaminowymi jak np. Can Vit?

Link to comment
Share on other sites

mario81- Mój też na początku nie chciał jeść owoców ani warzyw. Spróbuj papkę warzywno-owocową ( Np. przecisnąć owoce i warzywa przez sokowirówkę i tę papkę pomieszać z sokiem, chyba, że lubisz takie soki to samemu wypić ;)) pomieszać pół na pół z zmienonymi żołądkami czy wątrobą i jeśli pies lubi jogurt czy kefir to dla zachęty tam domiesząc. U mnie to działa, teraz juz nawet nie miele mięsa tylko kroję i papka z znienawidzonym jogurtem znika z miski.:)

Can Vit-u,a nie podaję się jeśli pies jest na barfie.

Link to comment
Share on other sites

akurat witamin to szczegolnie dużo z warzyw nie wchodzi; służą bardziej jako źródło włókna wspomagającego pracę jelit. Naprawdę nie przemycisz nawet niewielkiej ilości wmiesznaej w mięso?
U mnie szczenior na początku też nie chciał za bardzo warzyw, ale się zawzięłam, zrobiłam spora porcję warzyw zmiksowanych z żołądkami i olejem i dostawał miskę z tym 3 razy dziennie na 15 minut - pościł prawie dwa dni - na drugi dzień wieczorem wpierniczył cała miskę aż uszy się trzęsły; teraz je wszystko, potrafi ukraść nawet obierki z marchwi czy plasterek ogórka.

Link to comment
Share on other sites

Ja też sie zastanawiałam jak moja suka przyjmie warzywa... Najpierw jej robiłam zawsze z mięsem wiec nigdy nie wybrzydzała... ktoregoś razu w trakcie urojeńca, tak była non stop głodna, a nie chciałam jej więcej dawać jedzenia, co by mleka nie wyprodukowała, to zaczełam jej robić surówki - marchew, buraczek, jabłko, i co tam miałam z warzyw... czasem podlewałam odrobiną oliwy, a czasem nawet nie... wtryniała michę aż jej się uszy trzęsły... Obecnie jak sie w domu robi coś z warzyw na obiad, ona wiernie asystuje - wcina wszystko: marchew, ogórki, pietruszke, pomidorki, szpinak, buraki, a jej ulubione to głądby z kapusty ;) Jedynie sałatą w czystej postaci gardzi, ale już lodowa czy kapusta pekinska to chętnie ;)


Witaminy są w każdym pożywieniu, nie tylko w warzywach. Mięso, kości, podroby - to wszystko ma witaminy i minerały ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Katica']
Witaminy są w każdym pożywieniu, nie tylko w warzywach. Mięso, kości, podroby - to wszystko ma witaminy i minerały ;)[/QUOTE]

Dokładnie - dodałabym jeszcze oleje, miód czy inne dodatki. Pogląd "warzywa i owoce to witaminki" to podejście naszych babć - i jest w nim ziarnko prawdy, bo ludzie nie potrafią sami wytwarzać witaminy C, a warzywa i owoce są często bogatym jej źródłem. Pies sam syntetyzuje wit. C więc jej przyswajalność z pożywienia nie jest szczególnie istotna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Czy ktoś kto opanował wiedzę 'barfową' mógłby napisać mi przykładowy jadłospis dla niedużej suki boksera, wiek 12 miesięcy, waga 23 kg, aktywnej z dobrą kondycją. Jestem nowa w tym temacie; dodam, że sunia bardzo wybredna i bardzo mało je :(
Z góry wielki dzięki za pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...