Jump to content
Dogomania

Barf jadlospisy!!!


Charly

Recommended Posts

Pies jest młody (2 lata) i zdrowy. Chciałam spróbować barfa między innymi dlatego, że moje psisko jest strasznie chude -za chude. Chciałam go podtuczyć karmą, ale się nie da, bo dostaje rozwolnienia (jak dostaje standardową porcję jest ok), a po za tym wydaje mi się ciągle głodny...
Karmy nam starczy na mniej więcej 2 tyg. więc pewnie w przyszlym tygodniu zacznę eksperymenty na zwierzętach, a teraz jeszcze trochę poczytam :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

ciągle się zastanawiam nad przejściem na barf z wielu powodów, nawet tak prozaicznego jak ten, że mój pies nie jest fanem suchej karmy i ciągle jest chyba nieco zbyt chudy(a może to taka uroda;)), a gotować chce mi się od czasu do czasu.
chciałam Was prosić o choćby kilkudniowy jadłospis, bym mogła się przekonać, czy dam radę finansowo, jak i czy będę miała gdzie trzymać żarełko ;) piesek ok 7 miesięcy, waga 15kg, zje wszystko :D

Link to comment
Share on other sites

wiem, ale z tego wychodzi, że mój pies musiał by zjeść strasznie dużo. obliczyłam na barf.pl że 1,5kg jedzenia na dzień... w tym 1,2kg kości. dla porównania, kupiłam dziś kilo wołowiny i drobiu i nie wyobrażam sobie, że ona tyle zjada ;)
i jeszcze to, że tu jest napisane, że szczeniak 10% wagi, a w innym wątku przeczytałam, że 'młodzież', więc już moja Etna, 5% wagi... więc jak?:)

Link to comment
Share on other sites

Po modyfikacji 18-dniowego jadlospisu pod mojego ON'ka ( 5 miesiecy ) wychodzi cos takiego:
# 2 kg kości drobiowych
# 1,2 kg kości drobiowych + kefir 800 g
# 1,2 kg kości drobiowych + 2 kostki twarogu + 4 jajka
# 2 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 1,2 kg papki warzywnej + 0,8 kg żołądków + 4 łyżki oleju
# 2 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 1,2 kg kości drobiowych + kefir 800 g
# 1,2 kg kości drobiowych + kefir 800 g
# 1,2 kg papki warzywnej + 0,8 kg wątroby + 4 łyżki oleju + 4 łyżki tranu
# 2 kg kości drobiowych
# 2 kg kości wieprzowych lub wołowych
# 2 kg okrawków wołowych lub wieprzowych
# 1,2 kg papki warzywnej + 0,4 kg żołądków + 4 łyżki oleju + jogurt naturalny bez cukru 400 g
# 1,2 kg kości drobiowych + kefir 800 g
# 2 kg podrobów
# 2 kg kości drobiowych
# 4 kostki twarogu + 4 łyżki miodu + 4 jajka + 4 łyżki suszonych alg (np. Algolith)
# 2 kg serc wołowych lub wieprzowych

Nie sadze by tyle mogl w stanie zjesc, ale zobaczymy w praniu.
Jakies sugestie ? :)

Martens, mozesz mi jescze podeslac jadlospis dla szczeniaka ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Witajcie\:) moglibyście mi udzielić wskazówek, co i jak z tym jadłospisem?:) ułożyłąm sama po przeczytaniu wszystkich dostępnych forum:)

sunia ma prawie 3 msc. i waży 6 kg.:)

1 dzień –
Rano: kości wołowe z mięsem + warzywa /owoce + podroby
W południe: 300 g. łapka kurza 1 szt.
Wieczór (18.00) kość wołowa +warzywa/owoce 250 g.
2 dzień
Rano: wątroby drobiowe + marchewka z pietruszką + kefir + łyżeczka tranu 150 g.
Wieczór: kości wołowe z mięsem + żołądki + wit. 300 g.
3 dzień
Rano: mięso wołowe + warzywa + olej z winogron 300 g.
Wieczór: duże mięsne kości cielęce 1 szt.
4 dzień
Rano: serca wołowe + warzywa + jog.nat.+ łyżka miodu 300 g.
Wieczór: kawałek szyjki indyczej 10 cm.
5 dzień
Rano: wątróbka wołowa z mieszanką warzywną + olej winogronowy 300 g.
Wieczór: mięsny mostek cielęcy 300 g.
6 dzień
Rano: tuńczyk z mieszanką warzywną + olej 300 g.
Wieczór: ogon cielęcy 1 szt.
7 dzień
Rano: mostek cielęcy + warzywa + owoce + łyżeczka tranu + 1 żółtko 300 g.

Pozdrawiamy serdecznie!:)

[IMG]http://imageshack.us/photo/my-images/337/dsc00200o.jpg/[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

jak dla mnie pyszny :)
może zbyt monotonnie wolowo-drobiowo (zapewne kurak). ja bym cos jeszcze pokombinowała z róznymi miesami (no jest tam indyk raz, tunczyk też, ale moze lepiej jakąs inną rybe też?), moze więcej indyka, kaczka, gęś, królik - to co się uda "upolować" w sklepach. nawet ta świnina ze złym PR tez się nadaje (oprócz mózgowia, watroby itp).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Julka&Bibi']
1 dzień –
Rano: kości wołowe z mięsem + warzywa /owoce + podroby
W południe: 300 g. łapka kurza 1 szt.
Wieczór (18.00) kość wołowa +warzywa/owoce 250 g.
2 dzień
Rano: wątroby drobiowe + marchewka z pietruszką + kefir + łyżeczka tranu 150 g.
Wieczór: kości wołowe z mięsem + żołądki + wit. 300 g.
3 dzień
Rano: mięso wołowe + warzywa + olej z winogron 300 g.
Wieczór: duże mięsne kości cielęce 1 szt.
4 dzień
Rano: serca wołowe + warzywa + jog.nat.+ łyżka miodu 300 g.
Wieczór: kawałek szyjki indyczej 10 cm.
5 dzień
Rano: wątróbka wołowa z mieszanką warzywną + olej winogronowy 300 g.
Wieczór: mięsny mostek cielęcy 300 g.
6 dzień
Rano: tuńczyk z mieszanką warzywną + olej 300 g.
Wieczór: ogon cielęcy 1 szt.
7 dzień
Rano: mostek cielęcy + warzywa + owoce + łyżeczka tranu + 1 żółtko 300 g.
[/QUOTE]

Przede wszystkim dużo za dużo kości cielęcych i wołowych w stosunku do drobiowych; zaparcie albo groźniejsze problemy murowane. Dla takiego malucha większość kości powinien stanowić kurczak, indyk, kaczka, krolik; natomiast jakieś max. 10-20% kości to powinny być ogonki wieprzowe, kości cielęce. Wołowych i grubszych wieprzowych w ogóle bym się nie odważyła podać takiemu maluchowi.
Plus w ogóle ciut za mało nabiału i kości w stosunku do mięsa i podrobów.

Do tego - nie miksujemy w jednym posiłku kości z warzywami, owocami i podrobami. Podroby, owoce, warzywa, to powinien być osobny posiłek, a kości - osobny.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ułożyłam i od tygodnia stosuję taki oto jadłospis dla swojego psa (pies ma prawie 8 lat, waży około 13,5 kg, ale liczyłam 3% z 14 kg, bo mógłby troszkę przytyć, no i mieszka na zewnątrz):

Poniedziałek:

[LIST]
[*]rano - papka p-w-o 220g + rozkruszona skorupka od jajka
[*]wieczorem - papka p-w-o 220g
[/LIST]
Wtorek:

[LIST]
[*]rano - kości miękkie 200g
[*]wieczorem - kości miękkie 200g
[/LIST]
Środa:

[LIST]
[*]rano - kości miękkie 200g
[*]wieczorem - kości twarde 200g + łyżka oleju
[/LIST]
Czwartek:

[LIST]
[*]rano - papka p-w-o 220g
[*]wieczorem - papka p-w-o 220g
[/LIST]
Piątek:

[LIST]
[*]rano - twaróg lub kefir 200g + jajko
[*]wieczorem - kości twarde 200g
[/LIST]
Sobota:

[LIST]
[*]rano - kości miękkie 200g + łyżka oleju
[*]wieczorem - kości miękkie 200g
[/LIST]
Niedziela:

[LIST]
[*]rano - kości miękkie lub ryba 200g
[*]wieczorem - kości twarde 200g + łyżka oleju
[/LIST]
Jako [I]kości miękkie[/I] traktuję elementy drobiowe (części z kurczaka, indyka, kaczki, gęsi); [I]
kości twarde[/I] - wieprzowe, cielęce (k. schabowe, żeberkowe, mostki, itp.), raz na jakiś czas (nie za często) jakaś kość rurkowa czy kulkowa (nie wiem jak to dokładnie nazwać, po prostu fragment takiej dłuższej kości), taka co całej nie zgryzie (wtedy daję taką ważącą 250-300g);
[I]papka p-w-o[/I] (podrobowo-warzywno-owocowa) - robię taką, żeby mniej więcej zachowywały się proporcje podawane przez Billinghursta, czyli podroby 10% z całości planu żywieniowego, warzywa 15%, owoce 5%;
myślałam, żeby jeszcze do czwartkowej papki dodawać łyżkę alg, ale na razie ich nie mam.

Co myślicie o tym jadłospisie? Czy mniej więcej może być, czy jest coś co trzebaby było zmienić? Czegoś za dużo, za mało?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jak karmić barfem psa wrażliwego

Z moich obserwacji toleruje tylko mięso kaczki i baraninę - surowej ryby i podrobów nie zje. Nabiał wywołuje u niego rozwolnienie. Z papką warzywną też będzie problem. Jajka powodują smrody..

Baraniny nie kupie w moim mieście. Z kaczką nie ma problemów, jadł ja przez kilka dni i widziałam ogromną zmianę. Sierść piękna i miękka, ilość kupek dziennie spadła do dwóch, przybrał na wadzę.

Pytanie czy pies może być żywiony tylko jednym rodzajem mięsa? Plus jakieś witaminy uzupełniające?


Chciałabym spróbować bo karmy nigdy nie dały takiego efektu jak te kilka dni na kaczce. No może tylko RC Hypoallergenic

Link to comment
Share on other sites

Lenny przez długi czas był karmiony tylko kurczakiem - na zdrowiu mu się to jakoś strasznie nie odbiło. Kaczka może być podstawą, a od czasu do czasu możesz urozmaicać baraniną kupioną w primexie czy aspolu czy innej firmie produkującej barf.
Nie wiem jednak jak odbije się na zdrowiu brak podrobów, jajek i nabiału oraz warzyw - Lenny przez długi czas strajkował i jedyna zielenina jaką jadł to owoce zarówno suszone (śliwki, morele i żurawina) jak i surowe (jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, brzoskwinie - te również z puszki, ananas) - wyniki krwi mimo monodiety (chociaż on dostawał dodatkowo jeszcze szyjki indycze) i samych owoców wyszły dobrze...
Możesz zrobić psu badania krwi, karmić monodietą i po kilku miesiącach powtórzyć badania żeby zobaczyć czy wszystko jest ok.

Link to comment
Share on other sites

spokojnie karm go tym co jest dla niego dobre, nic na siłę. Może kiedys znajdziesz jeszcze jakies inne mięsa. Moje też niewiele nabiału jedzą (ale skorupki z jaj tak, tylko jajka to nie nabiał), też nie mam zbyt zróżnicowanej diety miesnej (tzn z róznych zwierzaków) i są zadowolone, wyniki ok. Pacie warzywne jedzą.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pisałam już na głównym barfowym wątku, ale nie dostałam odpowiedzi. Pongo ma prawie 10 lat i ma niewydolność nerek.

Przez 2tyg. będziemy barfować więc wymyśliłam taki jadłospis:
1. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny
2. Rano: kurze łapki + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
3. Rano: mix podrobowo-warzywny
Wieczór: mix warzywny
4. Rano: kości wieprzowe + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
5. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny
6. Rano: kurze korpusy + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
7. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny
8. Rano: szyja indycza + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
9. Rano: mix podrobowo-warzywny
Wieczór: mix warzywny
10. Rano: kurze łapki + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
11. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny
12. Rano: kości wieprzowe + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
13. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny

Czy taki jadłospis może być czy coś w nim zmienić?
Dziennie kości podawać nie możemy ze względu na fosfor. Dziennie papki warzywne lub warzywno-owocowe ze względu na to żeby nie przedobrzyć z białkiem, ale Pongo je lubi więc chyba nie będzie problemu :smile:

Link to comment
Share on other sites

WOW, jestem pod wrażeniem, ale przemyślany jadłospis :).

Moje dziewczyny jedzą 2 razy dziennie: rano dostają ser biały czasem z jajkiem lub kość cielęcą (kark z mięskiem),
a na obiad mix mięsno-warzywno-owocowy + czasem skorupka jajka, lub skrzydło/szyję z indyka.
Obiad jest różny w zależności od tego co mam: "mielonka" aspolu, albo wołowina krojona do pogryzienia, czasem wymieszane z podrobami. Do tego przeważnie daję mieszankę warzywną 8-składnikową i sezonowe owoce.

Może nie jest to bardzo urozmaicone jedzenie, ale psom służy, mają ładne kupy, czują się dobrze, chyba jest OK...

Link to comment
Share on other sites

Nieco zmieniłam nasz jadłospis :)
1. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny
2. Rano: kurzy korpus + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
3. Rano: kurze szyje i skrzydła + jogurt
Wieczór: mix warzywny + jogurt
4. Rano: kurze łapki + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
5. Rano: mix podrobowo-warzywny
Wieczór: mix warzywny
6. Rano: kość wieprzowa + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
7. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny
8. Rano: kurzy korpus + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
9. Rano: kurze łapki + jogurt
Wieczór: mix warzywny + jogurt
10. Rano: kurze skrzydła + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
11. Rano: mix podrobowo-warzywny
Wieczór: mix warzywny
12. Rano: kurze łapki + jogurt
Wieczór: mix owocowy + jogurt
13. Rano: mięso + skorupka z jajka
Wieczór: mix warzywny

Może być?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli pies nie tknie surowych warzyw mogę podawać gotowane? Gotuje warzywka w rosole z kaczki i później podaje razem z twarogiem.

Co można jeszcze podać żeby zlikwidować łupież i wypadanie włosa. Podstawą u nas jest porcja rosołowa z kaczki. Gotowane warzywa, trochę twarogu, olej CdVet, olej ryżowy, ostatnio zaryzykowałam i podałam żółtko

rano kaczka 250-300 g

ok 14:00 kefir ( tylko bakomy po innym są rewolucje)

wieczorem gotowane warzywa z twarożkiem/ żółtkiem/

kości pilnuje ale jeść nie chce :mad:
z warzyw: seler, marchewka, pietruszka, buraczki,
niewielka ilość jabłka

Nowości muszę wprowadzać ostrożnie bo albo rozwolnienie, albo nie chce jeść...

A tak gdyby nie łupież i wypadający włos byłoby super. Sierść mięciutka, o dziwo błyszcząca, a kupki marzenie :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

jak nie chce surowych to daj mu te gotowane jesli je zjada. Możesz stopniowo dodawać do nich surowych, albo wątróbke jeśli lubi (albo jakieś coś na zachętę - olej z puszek z ryby - taki zapach, że każdego powali)
A na barfie długo pies? Bo moze organizm jeszcze nie przystosował sie do zmian - ten łupież właśnie (chyba że się pojawil na barfie - wtedy należy szukac w tym przyczyny)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']jak nie chce surowych to daj mu te gotowane jesli je zjada. Możesz stopniowo dodawać do nich surowych, albo wątróbke jeśli lubi (albo jakieś coś na zachętę - olej z puszek z ryby - taki zapach, że każdego powali)
A na barfie długo pies? Bo moze organizm jeszcze nie przystosował sie do zmian - ten łupież właśnie (chyba że się pojawil na barfie - wtedy należy szukac w tym przyczyny)[/QUOTE]


Od ok 3 tygodni.

łupież i wypadanie włosa było już wcześniej. Tylko że teraz się nasiliło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...